اخبار مجلس/لیست اولیه اعضای کمیسیون برنامه بودجه مجلس یازدهم

کد خبر: 998515

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی از طرح جدید مجلس یازدهم برای بهبود وضع معیشتی و اقتصادی خبر داد.

اخبار مجلس/لیست اولیه اعضای کمیسیون برنامه بودجه مجلس یازدهم

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی از طرح جدید مجلس یازدهم برای بهبود وضع معیشتی و اقتصادی خبر داد.

کیومرث سرمدی نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی از سوی جمعی از نمایندگان مجلس یازدهم برای بهبود وضع معیشتی و اقتصادی کشور خبر داد و گفت: امروز شرایط اقتصادی و معیشتی برای بسیاری از دهک‌های جامعه مساعد نیست.

وی با بیان اینکه باید برنامه‌ریزی مدونی برای بهبود سطح معیشتی و رفاهی مردم در سطوح مختلف صورت گیرد، اظهارداشت: سیاست‌های دولت در سال‌های اخیر در جهت بهبود وضع معیشتی و رفاهی مردم، به‌خصوص اقشار ضعیف و کم‌درآمد نبوده و نرخ تورم نیز روز به روز افزایش می‌یابد.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس تصریح کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم در سال‌های 97 و 98، معیشت مردم باید در اولویت قرار گیرد؛ متأسفانه بخشی از این مشکلات ناشی از بی‌برنامگی دولت است، زیرا دولت اقتصاد مقاومتی و استقلال اقتصادی از درآمدهای نفتی را دنبال نکرده، بنابراین مجلس یازدهم به‌طور ویژه به مباحث اقتصادی خواهد پرداخت.

سرمدی اضافه کرد: براساس طرحی که از سوی جمعی از نمایندگان برای بهبود وضع معیشتی و اقتصادی مردم در حال تدوین است، وظایف و تکالیفی به سازمان برنامه و بودجه و نیز سازمان هدفمندی یارانه‌‌ها جهت بهبود روند پرداخت یارانه‌های نقدی اندیشیده شده است.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: طرح نمایندگان مجلس برای بهبود وضع معیشتی و اقتصادی در هفته جاری و پس از جمع‌آوری امضاهای نمایندگان، تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس می‌شود تا پس از اعلام وصول، جهت بررسی، به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

پاسخ نماینده تهران به شائبه ایجاد شده درباره یک تبصره طرح شفافیت آرای نمایندگان مجتبی رضاخواه نماینده تهران در مجلس یازدهم گفت: متنی که هم‌اکنون به عنوان مفاد طرح شفافیت آرا منتشر شده، تنها متن اولیه است و قطعاً در نگارش متن نهایی، تمامی دغدغه‌هایی که از سوی کارشناسان در ارتباط با این طرح مطرح شده،‌ مورد نظر قرار خواهد گرفت.

طرح شفافیت آرای نمایندگان هر چند با بی‌میلی وکلای ملت در مجلس دهم مواجه شد اما به‌عنوان راهکار مناسبی برای تقویت اعتماد عمومی جامعه به مذاق مردمی که در سال‌های اخیر لطمات زیادی از پنهان‌کاری مسئولان خورده بودند، خوش آمد و حالا جمعی از منتخبان مجلس یازدهم که در شعارها و نطق‌های خود برای شفافیت اعلام آمادگی کرده بودند، برای نشان دادن جدیت خود، طرح شفافیت آرای نمایندگان را سه‌شنبه هفته گذشته به عنوان اولین طرح مجلس یازدهم، تقدیم هیئت رئیسه خانه ملت کردند.

در بخشی از مفاد این طرح تصریح شده است که هیئت رئیسه مجلس موظف است در پایان هر جلسه علنی مجلس شورای اسلامی آرای هر یک از نمایندگان را - به جز مصادیق بند3 ماده 118 - به تفکیک موافق، مخالف، ممتنع و عدم مشارکت در سامانه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی به طور شفاف اعلام کند. به نحوی که مشاهده و داده پردازی آن برای آحاد ملت امکان‌پذیر باشد.

همچنین گزارش حضور، غیاب، تاخیر و نیز مأموریت‌های داخلی و خارجی تمام نمایندگان نیز باید هر ماه توسط هیئت رئیسه مجلس به طور شفاف در سامانه مذکور اطلاع رسانی شود.

اما وجود یک تبصره در مفاد این طرح که بر اساس آن،‌ بار دیگر این امکان به نمایندگان داده می‌شود تا همانند گذشته به شکل مخفیانه اقدام به رای‌دهی کنند،‌ موجب ایجاد برخی گمانه‌زنی‌ها در میان فعالان سیاسی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر بی‌اثر شدن این طرح شده است.

بر اساس این تبصره، در مواردی که حداقل 15 نفر از نمایندگان درخواست رای گیری مخفی با ورقه دهند ابتدا بدون بحث نسبت به درخواست رای گیری می‌شود و در صورتی که دو سوم نمایندگان به مخفی بودن ‌آرا رای مثبت بدهند، رای گیری به شکل ورقه‌ای و مخفی صورت می‌گیرد.

در همین رابطه مجتبی رضاخواه نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در توضیح چرایی وجود چنین تبصره‌ای در طرح شفافیت آرای نمایندگان تصریح کرد: متنی که هم‌اکنون به عنوان مفاد طرح شفافیت آرا منتشر شده، تنها متن اولیه است و قطعاً همه دغدغه‌هایی که از سوی کارشناسان و فعالان شبکه‌های اجتماعی در ارتباط با این طرح مطرح شده، در کمیسیون آیین نامه داخلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: به هر حال، در ادوار گذشته مجلس رای‌گیری به شکل مخفیانه انجام می‌شده و هیچگاه اینطور نبوده که رای نماینده‌ها به یک طرح به شکل شفاف اعلام شود. حتی در زمانی که رای‌گیری به شکل قیام و قعود نیز صورت می‌گرفت، سامانه‌ای وجود نداشت که آرای نمایندگان به طرح‌های مختلف را به شکل شفاف به ثبت برساند. اما طرح شفافیت آرای نمایندگان تصریح دارد که آرای نمایندگان باید در سامانه‌ای به ثبت رسیده و این سامانه بدون هیچ محدودیتی در دسترسی همه قرار داشته باشد.

رضاخواه ادامه داد: به عبارت دیگر تحقق قانون شفافیت آرای نمایندگان مثل این می‌ماند که ما از یک نقطه صفر به یکباره به نقطه 100 برسیم. بنابراین مسئله این است که چنین طرحی باید به شکل دقیق مورد بررسی قرار گیرد و عوارض احتمالی شفافیت برای تمامی طرح‌ها مدنظر قرار گرفته شود؛ از سوی دیگر باید به این سوال نیز پاسخ داده شود که آیا اجرای این طرح امکان تبدیل شدن به یک قانون با دوام را که در مرحله اجرا قابلیت عملیاتی شدن داشته باشد ایجاد می‌کند یا اینکه ممکن است به دلیل عوارضی که اجرای این طرح در پی خواهد داشت، یا در این مجلس تغییراتی بر روی آن صورت گیرد یا نمایندگان مجلس بعدی اقدام به تغییر مفاد آن کنند.

نماینده تهران در مجلس گفت: بنابراین دغدغه‌ای که وجود دارد این است که در نهایت قانونی به تصویب مجلس برسد که علاوه بر قابلیت اجرا، احتمال تغییر و دست بردن در آن در سالهای آینده به حداقل برسد.

وی همچنین درباره تبصره‌ای که امکان مخفی کردن آرا برای یک طرح را فراهم می‌کند، تصریح کرد: نکته‌ای که باید درباره این تبصره مورد توجه قرار گیرد این است که حتی اگر حداقل 15 نماینده برای مخفی شدن یک طرح درخواست رسمی ارائه دهند، این درخواست باید در قالب یک رای‌گیری شفاف در صحن علنی مورد نظرسنجی قرار گیرد و تنها در صورتی که دو سوم نمایندگان به این درخواست رای مثبت بدهند، رای‌گیری به شکل مخفیانه انجام می‌‌گیرد.

رضاخواه یادآور شد: دیدگاه نمایندگانی که موضوع شفافیت را مطرح کرده‌اند از ابتدا این بوده که در عمل شفافیت در دستور کار مجلس یازدهم قرار گیرد ولی در عین حال این دغدغه وجود دارد که عوارض منفی این قانون نیز کنترل شود. از سوی دیگر صداوسیما و مسئولان دانشگاهی وظیفه دارند تا برای اقناع افکار عمومی و قشر جوان و مطالبه‌گر جامعه با ساخت برنامه‌های مناظره محور یا برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، نظرات مختلفی که درباره این طرح وجود دارد را مطرح و به چالش بکشند تا در نهایت پیشنهادات مختلف برای کارآمدی هر چه بیشتر این طرح در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد

لیست اولیه اعضای کمیسیون برنامه بودجه مجلس یازدهم
خبرگزاری فارس، لیست اولیه اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم شورای اسلامی را منتشر کرد. لیست اولیه اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم شورای اسلامی توسط خبرگزاری فارس منتشر شد. طبق امتیاز بندی که توسط هیأت رئیسه مجلس صورت گرفته بود و بر اساس شاخص‌های مشخص شده در آئین‌نامه داخلی مجلس لیست اولیه اعضای کمسیون برنامه بودجه مجلس منتشر شد.

گفتنی است این اسامی و لیست اولیه عضویت نمایندگان مجلس در کمیسیون‌های تخصصی مجلس است که امکان تغییر و جابجایی در آن وجود دارد.

پیش از این خبرگزاری فارس، لیست اولیه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یازدهم را هم منتشر کرده بود

به گزارش فارس، اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی که تقاضای عضویت در این کمیسیون را مطرح کرده بودند به شرح زیر است.

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه:

ردیف نام ونام خانوادگی حوزه انتخابیه
۱ جعفر قادری شیراز
۲ جبار کوچکی‌نژاد رشت
۳ حمیدرضا حاجی‌بابایی همدان
۴ سیدغنی نظری خلخال
۵ سید جلیل میرمحمدی تفت و میبد
۶ سید شمس‌الدین حسینی تنکابن
۷ علی رضایی کنگاور
۸ مصطفی طاهری زنجان
۹ بهروز محبی نجم‌آبادی سبزوار
۱۰ محسن زنگنه تربت حیدریه
۱۱ غلامرضا مرحبا آستارا
۱۲ غلامعلی کوهساری رامیان و آزادشهر
۱۳ عیسی جفعری بهار کبودرآهنگ
۱۴ غلامحسین کرمی دشتی و تنگستان
۱۵ الیاس نادران تهران
۱۶ رحمت‌الله نوروزی علی آباد کتول
۱۷ فاطمه مقصودی بروجرد
۱۸ رجب رحمانی تاکستان
۱۹ محمد صفایی گناباد و بجستان
۲۰ امان قلیچ شادمهر گنبدکاووس
۲۱ علیرضا شهبازی نهاوند
۲۲ غلامرضا تاجگردون گچساران
۲۳ ولی‌الله فرزانه نور و محمودآباد
۲۴ محمد مهدی مفتح تویسرکان
۲۵ روح الله ایزدخواه تهران
۲۶ محمد خدابخشی الیگودرز
۲۷ مهرداد گودرزوند چگینی رودبار
۲۸ سیدمهدی فرشادان سنندج
۲۹ احسان ارکانی نیشابور
۳۰ محمدرضا میرتاج‌الدینی تبریز
۳۱ حسن لطفی رزن
۳۲ کاظم دلخوش صومعه سرا
۳۳ عبدالرضا مصری کرمانشاه
۳۵ رحیم زارع آباده

لوایح معوق در شورای مدیران کل پارلمانی بررسی شد

فهرست لوایح معوق دوره دهم مجلس شورای اسلامی که بالغ بر 68 مورد است، امروز در شورای مدیران کل پارلمانی بررسی شد. شورای مدیران کل پارلمانی وزاتخانه ها و دستگاه هایی اجرایی و نهادهای عمومی غیردولتی روز شنبه ( 17 خرداد) در معاونت امورمجلس ریاست جمهوری به ریاست احمد صفائی فر معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری تشکیل و فهرست لوایح معوق دوره دهم مجلس شورای اسلامی که بالغ بر 68 مورد است، مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای جلسه وی ضمن تبریک به رییس و اعضای هیات رییسه و نمایندگان محترم دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، بر تحقق محورهای پیام مقام معظم رهبری در افتتاحیه مجلس یازدهم تاکید کرد.

با توجه به مدت باقیمانده از دولت دوازدهم در این جلسه پیشنهاد شد که ضمن ارسال فهرست فوق به مجلس شورای اسلامی، برای تعدادی از لوایح مهم که به تایید هیات محترم وزیران می رسد، از مجلس یازدهم تقاضای اولویت شود.

در این جلسه بر حضور فعال مدیران پارلمانی در حوزه تقنین و تعامل شایسته با نمایندگان محترم مجلس یازدهم و کمیسیون های مجلس شورای اسلامی در زمینه قانونگذاری و نیز همکاری در سیر مراحل تصویب طرحها و لوایح تاکید و مقرر گردید دستور ریاست محترم جمهوری مبنی بر گسترش مناسبات دولت و مجلس در اولویت کاری مدیران کل پارلمانی با مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

ضمنا بنا به درخواست دستگاهها مقرر شد معاونت امور تقنینی نسبت به برگزاری کارگاههای آموزشی و تشکیل کارگروه های پژوهشی در دستگاهها اقدام کند.

صفایی فر همچنین افزود تعداد 23 لایحه نیز در مرحله رفع ایراد شورای نگهبان و مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: راهبرد اصلی رییس جمهور محترم و هیات محترم وزیران تعامل حداکثری دولت و مجلس و همکاری در جهت تصویب لوایح مهم اقتصادی ، فرهنگی و تحقق اهداف بلند مدت ناظر بر سیاست های کلی معطوف به بهبود کسب و کار، کنترل نقدینگی و کاهش تورم و نیز بهبود روش های توسعه فرهنگی است.

سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شد

اعضای هیات رییسه فراکسیون محیط زیست در مجلس یازدهم انتخاب و سمیه رفیعی نماینده مردم تهران رئیس این فراکسیون شد. در پی تشکیل فراکسیون محیط زیست در مجلس یازدهم، انتخابات هیات رییسه این فراکسیون برگزار شد و سمیه رفیعی نماینده مردم تهران به عنوان رئیس این فراکسیون انتخاب شد.

در این انتخابات معصومه پاشایی نماینده مرند و جلفا به عنوان نائب رئیس اول، مهدی شریفیان نماینده مردم تهران به عنوان نایب رئیس دوم و فاطمه محمدبیگی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز به عنوان سخنگوی این فراکسیون انتخاب شدند.

به گزارش فارس، آخرین روز ادیبهشت ماه و در اولین نشست هم اندیشی صورت گرفته بین منتخبان مجلس یازدهم، موجودیت فراکسیون محیط زیست رسماً اعلام شد و منتخبان بر توجه مجلس آتی به حوزه محیط زیست تأکید کرده و خواستار تصویب قوانین لازم در این حوزه و نظارت بیشتر بر آن شدند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها