مسجدجامعی: بر ساحت خانم آباد گردی نمی‌نشیند/ سرخو: هدف طرح چنین انتقاداتی نزدیک به انتخابات تشویش فضاست/ دنیامالی: هيچ تخطی از سوی شهرداری صورت نگرفته است

کد خبر: 561806

طرح موضوع واگذاری املاک شهرداری به برخی از افراد از سوی سازمان بازرسی در حد طرح سوال بوده است نه اتهام به شهرداری.

مسجدجامعی: بر ساحت خانم آباد گردی نمی‌نشیند/ سرخو: هدف طرح چنین انتقاداتی نزدیک به انتخابات تشویش فضاست/ دنیامالی: هيچ تخطی از سوی شهرداری صورت نگرفته است

سرویس اجتماعی فردا؛ حامد فراهانی : در جلسه علنی اخیر شورای شهر تهران از سوی برخی از اعضای اصلاح طلب شورای شهر خبری مبنی بر اینکه شهرداری تهران بخشی از اموال و املاک خود را به برخی از اعضای شورای شهر تهران فضل و بخشش کرده است قرائت شد در حالیکه این موضوع از سوی سازمان بازرسی کل کشور از شهرداری تهران طرح سوال شده بود و شهرداری نیز باید با بررسی این موضوع جواب سازمان بازرسی را می داد.

شورای شهر

اما در این میان برخی از اعضای اصلاح طلب شورای شهر تهران از این موضوع سوء استفاده کردند و در مورد موضوعی که هنوز صحت و سقم آن از سوی مراجع ذی صلاح اثبات نشده سعی در القای این موضوع با عنوان رانت کردند تا بتوانند به مانند گذشته با استفاده از هر موضوعی چهره برخی از اشخاص را در نزدیکی انتخابات مخدوش کنند ولی در این میان افراد دیگری هستند که کار شهرداری را کاملا قانونی دانسته و حتی به حمایت از شهرداری پرداختند.

تکذیبیه شورای شهر تهران

روابط عمومی شورای شهر تهران نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد: اعضای شورای اسلامی شهر تهران که اسامی آنها در گزارش سایت خبری معماری نیوز با عنوان "سهم شورای شهری ها از املاک نجومی چقدر است ؟" مورخ 6 شهریور سال 95 ،این خبر را قویا تکذیب کردند .

اعضای شورای شهر تهران در واکنش به این خبر ضمن تکذیب ادعای این سایت، گفتند: ما هرگز از شهرداری تهران ملک یا آپارتمان نخریده ایم و این بی اخلاقی های رسانه ای در سال پایانی شورا و در آستانه انتخابات هیات رئیسه تنها نوعی سیاسی کاری و انحراف اذهان عمومی از فیش های غیر متعارف مسئولین دولتی است .

با توجه به اینکه این شایعه به طور گسترده و با بی انصافی در فضای مجازی در حال انتشار است، اعضای شورا که اسامی آنها در خبر آورده شده، مدعی شده اند تا برای جلوگیری از ادامه اینگونه تهمت ها و بی اخلاقی ها از رسانه منتشر کننده خبر شکایت کنند .

گفتنی است در جدول جعلی منتشر شده با عنوان "لیست واگذاری املاک به اعضای شورای شهر " در مقابل اسامی دو عضو شورا هیچ گونه اطلاعاتی درج نشده و تنها اسم آنها ذکر شده است که این موضوع نیز ،خود نشان از جعلی بودن و نگاه سیاسی و تخریب کارانه این گزارش است.

در ادامه بخشی از اظهارنظرهای برخی از اعضای شورای شهر را مرور می کنیم:

قطعا بر ساحت سلامت خانم آباد گردی نمی نشیند

احمد مسجد جامعی،‌ عضو شورای شهر تهران نیز در این زمینه می گوید: ما که نمی توانیم رسانه ها را نظارت و کنترل کنیم. به نظرم یکی از مهمترین وظایف هیات رئیسه شورا دفاع از حیثیت شورا و تمام اعضای آن است. قطعا بر ساحت سلامت خانم آباد گردی نمی نشیند.

مسجدجامعی

طرح چنین موضوعاتی در نزدیکی انتخابات به شدت آسیب زننده است

محسن سرخو دیگر عضو شورای شهر تهران گفت: اینکه نزدیک به انتخابات می شود چنین موضوعاتی طرح می شود هدفی جز تشویش فضا در پی ندارد . طرح این موضوعات به شدت آسیب زننده است.

سرخو
كمك به تعاوني‌ها اشكالي ندارد

عضو كميسيون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره مسائل مطرح شده پيرامون واگذاری املاک و ارائه برخي تخفيفات به تعاونی‌هاي مسكن از سوي شهرداری تهران كه در روزهای اخير خبرساز شده است، اظهار داشت: از نگاه بنده هرچه به تعاونی‌ها كمک كنيم اشكالي ندارد. به عبارت ديگر بايد كمک كنيم تا تعاونی‌ها فعال شوند چراكه بسياری از آنها زمين‌گير شده‌اند و حتی نقدينگی كافی برای اخذ پروانه و ساخت و ساز ندارند.

دوستی

به گفته وی نبايد در چنين شرايط تعاونی‌ها را با دشواری روبرو كرد.

اسماعيل دوستی در ادامه تاكيد كرد: در سال‌های قبل نيز چنين مواردی وجود داشته كه تعاونی‌های مسكن از شهرداری تهران تخفيف خواسته‌ و اين امكان را دريافت كرده‌اند. البته به گفته دوستی شهردار تهران می‌تواند از محل ماده 17 به تعاونی‌ها و سازمان‌های مردم نهاد كمک كند.

مساعدت‌ها براساس قانون اساسي و مصوبات شوراي شهرصورت گرفته

احمد دنیامالی،‌ دیگر عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: مسلما شهرداري‌ها مترصد از اين اصل، براي خانه‌دار كردن كاركنان خود و نهادهاي وابسته به خود يا كارمندان دستگاه‌هاي ديگر، تعاوني مسكن شهرداري را براي مساعدت راه‌اندازي كرد. نكته اينجاست اين مساعدت‌ها براساس قانون اساسي كشور و همچنين مصوبات شوراي شهر تهران تاكنون صورت پذيرفته و ابزارهاي نظارتي ما نشان مي‌دهد كه هيچگونه تخطي از سوي شهرداري در اين رابطه صورت نگرفته است. بايد در نظر داشت كه شهرداري براي واگذاري تسهيلات از اختياراتش آن هم طبق قانون استفاده كرده است و به عنوان يك‌عضو شوراي شهر تهران و نماينده مردم در امر نظارت بر شهر، تاكيد مي‌كنم كه قويا هيچگونه سوءاستفاده‌اي صورت نگرفته است.

دنیامالی

دنیامالی ادامه داد: شايد جالب باشد كه عنوان شود طي سال‌هاي اخير بارها به شهرداري تهران انتقاد شده كه چرا در قالب چنين تعاوني‌هاي تشكيل مساعدت‌هاي بيشتري نمي‌كند. حال اين سوال مطرح مي‌شود كه چرا برخي به‌‌دنبال تخريب امكاني نظام‌مند و قانوني هستند كه در جهت افزايش سطح رفاه عمومي راه‌اندازي شده است؟

رئيس كميسيون عمران و حمل و نقل شوراي شهر تهران گفت: حتي برخي‌ها گلايه ‌دارند كه تعاوني‌هاي وابسته به شهرداري تهران براي پرداخت تسهيلات، بسياري سخت‌گيرانه عمل مي‌كنند اما به هرحال آنچه صورت مي‌پذيرد، طبق اصول تعريف شده است و بايد روال قانوني طي شود. البته هرچه بتوانيم به تعاوني‌هاي مسكن كمك كنيم تا در سطح كل كشور وضعيت مسكن آحاد جامعه بهبود يابد، جاي خوشحالي دارد.

هیچ یک از موارد نسبت داده شده به من صحت ندارد

در این میان معصومه آباد یکی از اعضای شورای شهر تهران بود که در گرداب این شایعات افتاد این عضو شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار «فردا» در این زمینه بیان داشت: سند این خانه به نام شهرداری است و بنده حتی بهره بردار این واحد نیستم و در خانه شخصی خودم در حال زندگی هستم اما به دلیل اینکه اشخاص را تخریب کنند و بهره برداری دیگری از این فضا بکنند متاسفانه این اخبار کذب را منتشر می کنند و بنده کاملا برای آنها توضیح دادم که این واحد مسکونی نه به نام بنده است و نه آن را خریده ام و نه در آن زندگی می کنم و هنوز هم به نام خود شهرداری است.

آباد با تکذیب هر گونه خبری در این مورد تاکید کرد: از این افراد که چنین اخبار کذبی را منتشر می کنند شکایت خواهم کرد و هیچ یک از این مواردی که به بنده نسبت داده اند صحت ندارد و این ملک نه در اختیار من است و نه سند آن به نام من است.

معصومه آباد

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: املاکی که از سوی شهرداری تهران واگذار شده از طریق مصوبات قانونی بوده است یعنی کار خلاف عرف و قانون نبوده است و اینکه چرا حالا این موضوع به صورت رانت و خلاف مطرح شده را نمی دانم.

واگذاری ها از طریق شرکت های تعاونی بوده است

وی تاکید کرد: در این زمینه آیین نامه وجود دارد. همچنین این واگذاری ها از طریق شرکت های تعاونی بوده است.

آباد درباره رقم دو هزار میلیارد تومانی که از سوی یکی از اعضای شورای شهر تهران مطرح شده بود گفت: این عدد دو هزار میلیارد تومان را چگونه محاسبه کردند که به این عدد رسیدند و این موضوع خیلی جای بحث دارد چراکه اگر ما کارشناس رسمی دادگستری را قبول داشته باشیم آن کارشناس براساس قیمت روز قیمت گذاری می کند و قیمت وی قیمت درستی است و متقابلا همان کارشناس تخفیف را تعیین می کند و این هم روش شرکت های تعاونی است که می توانند تخفیف بگیرند یا تخفیف بدهند.

عضو شورای شهر تهران در خصوص ورود سازمان بازرسی به این موضوع تاکید کرد: سازمان بازرسی در این زمینه طرح سوال کرده است نه اینکه این موارد را تایید کرده باشد. سازمان بازرسی در واقع این موضوع را تایید نکرده است و شهرداری تهران باید موضوع را بررسی کند و جواب سازمان بازرسی را بدهد.

از انتشار دهندگان شایعات شکایت می کنم

همچنین محسن پیرهادی دیگر عضو شورای شهر تهران در این زمینه بیان داشت: در آستانه انتخابات می توان انتظار این بی اخلاقی ها و تهمت ها را داشت اما من بیش از آنکه از این اتهامات، تعجب کنم، از فضای حاکم بر برخی رسانه ها که اتفاقا خود را مدعی استقلال و آزادی اندیشه می دانند متاسفم.

محسن پیرهادی

وی با بیان اینکه ناچارم به دلیل جلوگیری از ادامه اینگونه تهمت ها و بی اخلاقی ها از رسانه منتشرکننده خبر، شکایت کنم، افزود: بنده بیش از 14 سال است که در جایگاه های مختلف مدیریت شهری، توفیق خدمت داشته و دارم. مدیر در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، معاون شهردار مناطق هفت و سه، مسئول سازمان بسیج شهرداری و هم اکنون، به عنوان نماینده مردم در شورای شهر تهران به خدمت و فعالیت مشغولم. پیرهادی افزود: به رویه جاری سایر کارکنان شهرداری، ماه ها قبل از عضویت در شورای شهر، بنده هم در تعاونی مسکن ثبت نام کردم، هرچند بر خلاف آنچه گفته شده تعاونی مسکن ما نه تخفیف ۵۰ درصدی داشت و نه اقساط ۶۰ ماهه. این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: مثل دیگر تعاونی ها عضو شدیم و این عضویت و واریزی حق عضویت و پرداخت وجه مسکن، قبل از رفتن به شورای شهر تهران بود و مربوط به ماه ها قبل از ورود به شورا بود و در زمانی که عضو شورای شهر بوده ام از هیچ تسهیلاتی استفاده نکرده ام حتی برخی اعضا در اداره یا شرکت دولتی مشغولند و حقوق می گیرند اما بنده با توجه به مسئولیتم در سازمان بسیج شهرداری، حدود ۴ سال است هیچ حقوق و مزایایی نگرفته ام و بصورت داوطلبانه کار کرده ام.

توان خرید خانه ۴ میلیاردی را نداشتم

اما عضو دیگری از اعضای شورای شهر تهران که در کانون این شایعات قرار گرفت ابوالفضل قناعتی بود این عضو شورا نیز در این زمینه می گوید: در یک خانه سازمانی ساکن هستم و قصد داشتم همین ساختمان را خریداری کنم. این عضو شورای شهر تهران یادآور شد: برای خرید این خانه اقدام کردم، اما قیمت 4 میلیارد و 400 میلیون تومان را به من پیشنهاد دادند که در توان من نبود.

قناعتی

وی ادامه داد: تخفیفی هم که دادند به کار من نمی آمد، چرا که رقم بسیار بالا و در توان من نبود، بنابراین هیچ معامله ای صورت نگرفت. قناعتی در مورد حضور نامش در این لیست، گفت: این لیست مربوط به پیش قرارداد خریدی است که من قبل از دانستن قیمت آن را درخواست کرده بودم. عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران افزود: اعطای مسکن به کارمندان شهرداری تهران در قالب تعاونی مسکن، اقدامی قانونی است که همه سازمان ها و نهادها انجام می دهند.

مدتی است با نزدیک شدن به انتخابات جریان اصلاح طلب شورای شهر تهران با طرح موضوعاتی غیر مستدل سعی در تیره کردن چهره جریان مقابل خود دارند که این موضوعات گاه و بی گاه اشخاص حقیقی را نشانه می رود و باعث تخریب مستقیم آنها می شود در این میان نیز برخی از سایت های خبری از این فرصت پیش آمده نهایت سوء استفاده را می کنند و در جهت منافع خود به این شایعات و موضوعات غیرمستدل دامن می زنند و باعث تشویش اذهان عمومی می شوند تا بلکه بتوانند نتیجه انتخابات را به سمت خودشان سوق بدهند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها