انتقاد اعطا از لغو تلفنی طرح ترافیک تهران

کد خبر: 996392

سخنگوی شورای شهر تهران گقت:‌ روشن نبودن محدوده اختیارات هر سطح و اشکال در نظام توزیع اختیارات مرتبط با کرونا باید حل و فصل شود و گرنه ممکن است باز هم با مواردی از این دست که شهروندان را بلاتکلیف می‌کند مواجه شویم.

انتقاد اعطا از لغو تلفنی طرح ترافیک تهران

خبرگزاری تسنیم: "علی اعطا"، سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه به نظر می‌رسد در بحث کرونا در رابطه با موضوعاتی که تاثیر عاجل و روزانه در زندگی شهروندان دارد، نظام تصمیم‌گیری و پیام‌رسانی ما کارآمد نیست، اظهار کرد: من یک مثال می‌زنم، شورا در ایام نوروز چند جلسه هم‌اندیشی مجازی داشت. در یکی از جلسات نامه‌ای با چهار پیشنهاد کرونایی تنظیم کردیم تا از طریق دکتر حناچی به هیئت دولت و ستاد کرونا تقدیم شود.

وی ادامه داد: یکی از این پیشنهادات تعطیلی حمل و نقل عمومی یعنی اتوبوس و مترو تا پانزده فروردین یعنی تا پایان تعطیلات بود اما این ابهام وجود داشت که بالاخره کدام مرجع باید تصمیم‌گیری کند و حرف آخر را بزند. در همان روزها از سوی یکی از خبرگزاری‌ها مورد پرسش واقع شدم که سرنوشت پیشنهاد تعطیلی مترو و اتوبوس چه شد؟ آیا پیشنهاد تصویب شد؟ با آن موافقت شد یا خیر؟

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه همان روز ( هشتم فروردین ماه ) با افراد متعددی از مقامات عالی‌رتبه مرتبط در موضوع کرونا تلفنی صحبت کردم، اضافه کرد: اما متاسفانه درباره اینکه مرجع تصمیم‌گیری در رابطه با تعطیلی حمل و نقل عمومی کجاست، پاسخ‌های متفاوت و بعضا متناقضی دریافت کردم.

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران تاکید کرد: روشن نبود آیا چنین پیشنهادی کافی بود در شورای فرماندهی مقابله و پیشگیری از کرونا در کلانشهر تهران به ریاست دکتر زالی به تصویب برسد؟ آیا لازم بود در مرجع بالاتری یعنی در ستاد استانی به ریاست استاندار به تصویب برسد؟ یا اینکه در سطحی عالی یعنی در ستاد ملی کرونا باید تصویب می‌شد؟

سخنگوی شورای شهر تهران تاکید کرد: پاسخ‌ها متفاوت و بعضا متناقض بود، معنایش این است که ما به درستی ساختاری ستادی برای مدیریت بحران کرونا تشکیل داده‌ایم که سلسله مراتبی از سطح ملی تا سطوح استانی و شهری دارد، اما در نظام توزیع اختیارات به درستی تعیین تکلیف نکرده‌ایم و مشخص نیست تصویب کدام مورد در سطوح پایین‌تر کفایت می‌کند و کدام تصمیمات حتما نیاز به مصوبه ستاد ملی کرونا دارد که مصوبات آن هم سنگ مصوبات شورای عالی امنیت ملی دانسته شده است.

اعطا با بیان اینکه این روشن نبودن نظام توزیع اختیارات، در همین مورد مذکور تناقضی را دامن زد که به آن اشاره می کنم، عنوان کرد: در مورد مذکور یعنی پیشنهاد شورای شهر تهران برای تعطیلی حمل و نقل عمومی تا پانزده فروردین، شورای فرماندهی کلانشهر تهران به ریاست دکتر زالی در تاریخ 7فروردین ماه امسال مصوبه ای داشت که منتشر شد، در آن مصوبه اعلام شده بود تعطیلات ناوگان عمومی شامل مترو، اتوبوس و سرویس ون در کلانشهر تهران انجام پذیرد و ضامن اجرای آن دادستان تهران است، طبیعتاً وقتی چنین صورتجلسه‌ای منتشر می‌شود و به عنوان ضمانت اجرایی از دادستانی نام برده می‌شود، لازم اجرا است؛ اما در سطوح فوقانی سلسله مراتب ستاد کرونا این امر نقض شد و تعطیلی حمل و نقل عمومی پذیرفته نشد.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: حالا این موضوع، امر عاجلی نبود و با اینکه سردرگمی‌ها را دامن می‌زد اما بالاخره چند روزی تا تصمیم‌گیری و اعلام خبر قطعی فرصت بود، از ما سوال می‌شد اما طبیعتاً من که مسئولیت اعلام مواضع رسمی شورا و اخبار را بر عهده دارم، توضیح می‌دادم که ما پیشنهادات خودمان را ارسال کرده ایم، باید دید آیا تصویب می شود یا خیر؟

اعطا تصریح کرد: اما در مسئله شب گذشته یعنی اجرای طرح ترافیک موضوع از چه قرار بود؟ واقعیت این است که صورتجلسه شورای ترافیک تهران به تاریخ ٢١/٢/٩٩ مقرر می‌کند از 29 اردیبهشت اولا شروع ساعت طرح ترافیک ٨ صبح و خاتمه آن ١6 عصر برای هر دو محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا است. در ادامه می‌گوید از ساعت 14 به بعد خروج از این هر دو محدوده مجاز است. مقرر شده بود که این طرح از ٢٩ اردیبهشت تا اطلاع ثانوی اجرا شود، تا شب گذشته هم اتفاق متفاوتی رقم نخورده بود، اما دیشب ما شاهد اخبار مبهم و متفاوتی از زبان برخی مقامات مسئول در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بودیم.

وی با بیان اینکه دیشب با دکتر حناچی در این رابطه گفت‌وگویی داشتم، گفت: ایشان به صورتجلسه شورای ترافیک تهران ارجاع دادند یعنی طرح بر همان منوال پابرجاست. اما گویا در ساعات پایانی شب تماسی از سوی یکی از مسئولان عالی رتبه ستاد ملی کرونا با شهرداری گرفته می‌شود و خواهان توقف طرح ترافیک می‌شوند و شهرداری نیز تبعیت می‌کند؛ معنای این کار چیست؟ از یک سو مصوبه‌ای برای اجرای طرح ترافیک از ساعت هشت تا 16 با خروج آزاد از ساعت 14 وجود دارد و از سوی دیگر بدون این که مرجع دیگری یا حتی ستاد ملی کرونا این مصوبه را لغو یا ابطال کرده باشد یا حتی مصوبه دیگری به تصویب رسیده باشد، تماسی گرفته می شود و اجرای طرح متوقف می شود.

سخنگوی شورای شهر تهران بیان کرد: در پایان باید نکاتی را برای جمع‌بندی این بحث عرض کنم اول اینکه نباید در موضوعی که تمامی شهروندان با آن مواجه دارند، تصمیم خلق‌الساعه شبانگاهی بگیریم .وقتی نیمه شب تصمیم‌گیری درباره اجرای طرح ترافیک برای روز بعد تغییر می‌کند پس کی قرار است به شهروندان اطلاع رسانی کنیم؟ دوم اینکه بالاخره ما باید بدانیم بر اساس مصوبات عمل می‌کنیم یا با تماس‌های تلفنی؟ ولو از طرف مقامات عالی رتبه ستاد ملی کرونا.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا ‌شأن ملی دارند و کلامشان نافذ است، عنوان کرد: اما اگر قرار باشد تماس‌های تلفنی ملاک عمل باشد آن هم تماس‌هایی که بر مبنای مصوبه این نباشد این کار تشتت و نابسامانی در حوزه اداره شهر را ایجاد خواهد کرد.

اعطا با بیان اینکه اعضای ستاد ملی کرونا از ابتدای شیوع این ویروس متحمل زحمات بسیاری شدند، اضافه کرد: سوم که به نظر می‌رسد این مشکل که از ابتدا وجود داشته یعنی روشن نبودن محدوده اختیارات هر سطح و اشکال در نظام توزیع اختیارات باید حل و فصل شود و گرنه ممکن است باز هم با مواردی از این دست که شهروندان را بلاتکلیف می‌کند مواجه شویم.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها