قیمت میلیاردی یک دست‌نوشته‌‌ / عکس

کد خبر: 266065

«ساتبی» دست نوشته‌ها و طراحی‌های ساموئل بکت نویسنده و نمایشنامه‌نویس مطرح ایرلندی را زیر چکش حراج می‌برد.

مهر به نقل از ایندیپندنت نوشت: یک مجموعه نادر که نشان‌دهنده افکار یکی از بزرگترین نویسندگان قرن بیستم است، در ماه جولای (تیر) در حراجی ساتبی لندن زیر چکش حراج می‌رود.

این دست نوشته‌ها که شامل دست نویس اولین رمان بکت با عنوان «مورفی» است، در کنار 6 دفترچه یادداشت که در آنها طراحی‌هایی از بکت نیز به چشم می‌خورد، 10 جولای در بخش تاریخ و ادبیات انگلیسی حراجی ساتبی برای فروش عرضه می‌شوند.

این یادداشت‌ها در فاصله آگوست 1935 تا ژوئن 1936 در دوبیلن و لندن نوشته شده‌اند و این زمانی بود که این رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس دست خوش تحلیل های روانکاوانه بود. این یادداشت‌ها نشان‌دهنده تلاش او برای ارایه دیدگاه‌های هنری‌اش است.

گابریل هیتون کارشناس ساتبی می‌گوید این دستنوشته‌ها تاکنون در دسترس دانشگاهیان نیز قرار نداشت. به گفته وی این مجموعه که حدود 800 صفحه است، نشان‌دهنده دیدگاه‌های بکت است و اینکه چگونه احساساتش را بیان می‌کرد.

با بررسی این یادداشت‌ها امکان شناخت بیشتر دیدگاه‌های او که اغلب طنزآمیز اما دارای مرکزی تیره بود، فراهم می‌شود.

به گفته این کارشناس نویسنده نمایشنامه‌ای چون «در انتظار گودو» و رمان‌هایی چون «مالون می‌میرد» و «مولی» در اواخر زندگی‌اش «مورفی» را راهنمایی برای درک آثارش نامیده بود.

در این مجموعه نامه‌ای از یک دانشگاهی خطاب به بکت وجود دارد که از او درباره چگونگی شروع به کارش پرسش می‌کند و او می‌گوید اگر به «مورفی» دوباره نگاه کنید، می‌توانید این را درک کنید.

بکت در سال 1906 در دوبلین متولد شد و بیشتر آثارش را در پاریس خلق کرد. او از معدود نویسندگانی بود که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی می‌نوشت و جایزه نوبل را در سال 1969 دریافت کرد. اولین رمان بکت یکی از کمدی‌ترین آثار اوست و در عین حال از ریشه‌های عمیق فلسفی برخوردار است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت