از افزایش خانه های مجردی تا اجاره‌ی خانه‌های مبله فقط برای چند ساعت!/ چرا جوانان به سراغ خانه‌های مجردی می‌روند؟

کد خبر: 479793

مسیر ازدواج و طلاق این روزهای جامعه ما نشان می دهد که پیوند زناشویی با دوام و خانواده سنتی ایرانی روز به روز کمیاب تر می شود. این در حالی است که سرعت طلاق به حدی رسیده که از تعداد ازدواج ها سبقت گرفته است!

از افزایش خانه های مجردی تا اجاره‌ی خانه‌های مبله فقط برای چند ساعت!/ چرا جوانان به سراغ خانه‌های مجردی می‌روند؟
اجاره خانه‌های مجردی فقط برای چند ساعت!/ چرا جوانان به سراغ خانه‌های مجردی می‌روند؟
سرویس اجتماعی فردا:

مسیر ازدواج و طلاق این روزهای جامعه ما نشان می دهد که پیوند زناشویی با دوام و خانواده سنتی ایرانی روز به روز کمیاب تر می شود. این در حالی است که سرعت طلاق به حدی رسیده که از تعداد ازدواج ها سبقت گرفته است! با نگاهی به آمار منتشر شده، می توان فهمید که خطری جدی، بنیان خانواده سنتی ایرانی را تهدید می کند. تبعات سونامی تاخیر در ازدواج و افزایش طلاق ها بسیار گسترده است. زیرا اخبار رسانه ها از افزایش خانه های مجردی در سطح شهر و همچنین اجاره خانه های یک روزه حکایت دارد! آمار ازدواج و طلاق در سال 94 در سه ماهه اول سال 1394 تعداد 39 هزار و 981 واقعه طلاق در کشور به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 17,5 درصد افزایش داشته است. براساس اعلام مرکز آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال، آمار طلاق در مناطق شهری 35 هزار و 847 مورد و در مناطق روستایی چهار هزار و 134 مورد ثبت شده است. همچنین براساس این آمار، در هر ماه 13 هزار و 327 مورد، هر شبانه روز 430 مورد و هر ساعت 18 مورد طلاق در سه ماهه نخست سال جاری به ثبت رسیده است. از سوی دیگر در سه ماهه اول سال 1394 تعداد 190 هزار و 721 واقعه ازدواج به ثبت رسیده و براساس این گزارش، آمار ازدواج در مناطق شهری 156 هزار و 635 مورد و در مناطق روستایی 34 هزار و 86 مورد بوده است. همچنین در هر ماه 63 هزار و 574 مورد، هر شبانه روز دو هزار و 51 مورد و هر ساعت 85 مورد واقعه ازدواج در کشور به ثبت رسیده است. متاسفانه باید گفت در کشور 77میلیونی نفری ما، در سال 1391، 150 هزار طلاق به وقوع پیوسته است. میزان طلاق در ایران در سال‌های 1385 تا الان به طور پیوسته در حال افزایش بوده و از 94 هزار طلاق در سال 1385 به 110 هزار در سال 87، 137 هزار در سال 89 و 158 هزار در سال 92 رسیده‌ است. چرا جوانان به سراغ خانه های مجردی می روند؟ بسیاری از جوانان بعد از طلاق، دلشان نمی خواهد که به خانه پدری باز گردند و در آنجا زندگی کنند. سمانه، خانمی 29 ساله در این رابطه به خبرنگار «فردا» می گوید: حدود 4 سال است که از همسرم جدا شده ام. سال اول طلاق با خانواده ام زندگی کردم اما شرایط زندگی من با قبل از ازدواجم تفاوت داشت. خانواده ام نسبت به رفت و آمد من حساس تر شده بودند و من دلم می خواست استقلال داشته باشم. این خانم 29 ساله ادامه می دهد: دید فامیل نسبت به من تغییر کرده بود، حرف هایشان مرا آزار می داد، از طرف دیگر در خانه پدریم، رفت و آمد خیلی زیاد بود. با حضور طولانی آشنایان، همسایه ها و فامیل در خانه، من آرامشم را از دست داده بودم برای همین تصمیم گرفتم تا به صورت مستقل زندگی کنم. سمانه بیان می کند: درست است که تنهایی این چند سال مرا اذیت کرده است، اما من بین شرایط بد و بدتر باید یکی را انتخاب می کردم. امیر، پسری 33 ساله نیز دو سال است که در شمال تهران، خانه ای را اجاره کرده و مجردی زندگی می کند. او در این رابطه به خبرنگار «فردا» می گوید: تنها دلیل من برای اجاره خانه مجردی این بوده که دلم می خواست مستقل باشم. او می افزاید: وقتی این مسئله را با خانواده در میان گذاشتم، آنها مخالفتی نکردند. من دلم می خواست برای رفت و آمد کردن با دوست هایم، راحت باشم. آرامش من در خانه مجردی بسیار بیشتر از آرامشی است که در خانه پدری ام داشته ام. خانه های مجردی در حال افزایش است

آمار دقیقی نیز از تعداد خانه های مجردی دختران و پسران در تهران در دست نیست. اما طبق اظهار نظر وزارت ورزش و جوانان ایران در سال ۱۳۹۱، در شهرهای بزرگ بین ۲۵ تا ۳۰ درصد جوانان زندگی مجردی دارند. همچنین طبق آخرین نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال که ۱۳۹۰ انجام شده بود، در شهر تهران در گروه سنی ۱۵ تا ۳۹ سال ۱۰۶۲۰۵۹ مرد مجرد (شامل بی‌همسر به دلیل فوت، بی‌همسر به دلیل طلاق، و هرگز ازدواج نکرده) وجود دارد و ۷۸۹۲۵۲ مرد دارای همسر. این ارقام برای زنان ساکن تهران در همین گروه سنی عبارت است از ۸۴۳۷۹۵ زن مجرد (شامل بی همسر به دلیل فوت، بی همسر به دلیل طلاق، و هرگز ازدواج نکرده) و ۱۰۴۳۶۰۶ زن دارای همسر. اما همه ی مجردها به صورت مستقل و مجردی زندگی نمی کنند، بلکه بسیاری از آنها به همراه خانواده و در منزل پدری خود ساکن اند.

اجاره آپارتمان‌های ساعتی به جوانان! بحران اجاره کردن خانه های مجردی از آنجایی شدیدتر شد که پدیده جدیدی به نام اجاره آپارتمان به مدت چند ساعت نیز شکل گرفت. خانه های مبله ای که نرخ اجاره آنها از شبی 100 هزار تومان و ساعتی 60 هزار تومان تا نرخ های میلیونی متفاوت است اما دسترسی به آنها آنقدر آسان است که راه را برای هر کاری باز می گذارد! بازار اجاره خانه های ساعتی به قدری داغ شده که در میان فایل خانه‌های اجاره‌ای ثبت شده در بنگاه‌هاي املاک نیز به چشم می خورد. این خانه‌ها بیشتر در مرکز و شمال پایتخت هستند و نرخ اجاره آنها بر اساس موقعیت مکانی و تعداد نفرات در نوسان است. به طور حتم اجاره خانه یا آپارتمان به این شکل علاوه بر ایجاد اخلال از نظر اقتصادی و امنیتی در کشور به بروز مشکلات اخلاقی نیز دامن می‌زند. راه حل چیست؟ متاسفانه امروزه جوانان به علت عدم توانایی پرداخت هزینه های ازدواج و بالا رفتن سطح توقعات خانواده ها، قادر به تشکیل یک زندگی مشترک را نداشته اند و به همین دلیل با بالا رفتن سن شان به سمت خانه های مجردی روی می آورند. این در حالی است که مشکل اصلی جوانان نه تنها حل نمی شود، بلکه دغدغه مسئولان مربوطه نیز به حساب نمی آید. در حالی که باید از همین حالا با زیرساخت های حقوقی، فرهنگی و رسانه ای جلوی گسترش خانه های مجردی را بگیرم. همچنین باید بحث های تقوینی ازدواج و طلاق را در کشور جدی تر گرفت، زیرا که در غیر این صورت این آسیب ها در آینده به طور جدی دامن جامعه را می گیرد. اتفاقاتی بسیار فجیع که تنها نمونه های جزئی آن مسائلی مثل سقط جنین یا جدایی غیرعاطفی دختران و پسران از هم می باشد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها