جشنواره ای با احتمال بارش کوفته قلقلی! / اعتراض سازندگان انیمیشن به تبعیض بزرگ جشنواره فجر

کد خبر: 488295

مگر يک دعوت محترمانه و يا تخصيص يک سيمرغ بي‌جان، هزينه‌ي زيادي ست که در قبالش توسعه‌ي اين صنعت دانش بنيان ، جذب سرمايه‌هاي خصوصي ، و ژست حمايت از آن را به همراه دارد؟ مگر امسال بهترين فرصت براي اين اقدام جريانساز نيست؟

سرویس فرهنگی فردا :‌ در پی رفتار تبعیض آمیز اخیر مدیران سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با عوامل آثار انیمیشن در جشنواره و عدم دعوت ایشان به مراسم افتتاحیه این رویداد سینمایی و همچنین کیفیت حضور این آثار در جشنواره سی و چهارم، تولیدکنندگان این 8 اثر با انتشار نامه ایی سرگشاده به این رفتارها اعتراض کردند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جشنواره فجر با احتمال بارش کوفته قلقلي!

شلوغي سالن افتتاحيه‌ي جشنواره فيلم فجر ، صداي چليک چليک دوربينها، بوي تند ادکلن بازيگران و لباس‌هاي مرتبشان، اجازه نميدهد کسي به فلسفه‌ي جشنواره فکر کند. به اينکه قرار بود جشنواره فجر به اعتلاي سينما بيانجامد. ايجاد شد تا رونقي بر صنعت سينما شود. تا بتواند سره از ناسره تفکيک نمايد و فرهنگ متعاليمان را معرفي کند. و به ما فيلمسازان مسير درست سينما را نشان دهد.جشنواره اي پر رونق که براي بسياري از فيلم‌ها، تبديل به هدف شده است. از ماهها قبل کليد مي‌خورند تا به فجر برسند و ستاره‌هايشان روي فرش قرمز بروند.

اما سينما منحصر به فيلمهاي زنده نيست. در دنيا، سينماي انيميشن گيشه را قبضه مي‌کند و دايره‌ي مخاطبين بيشتري را هدف مي‌گيرد. صنعتي که هنوز طعم آن را درست نچشيده‌ايم، مگر چند کامي که به شيريني از آن ستانده‌ايم. سال گذشته علي‌رغم بي‌مهري جشنواره سي‌وسوم، انيميشن شاهزاده‌ي روم برخلاف پيش‌بيني‌ها، چندين برابر فيلم‌هايي فروخت که بازيگرانش روي فرش‌ها غلت ميزدند و سيمرغ‌ها برايشان تنبک!

ابتداي امسال، از سمت سازمان سينمايي، سال انيميشن نامگذاري شد، و اين نقطه‌ي اميديبود براي اين صنعت که مسئولين هم اهميت موضوع را دريافته‌اند و قرار است جدي گرفته شويم. پس از آن، با ورود بي‌سابقه‌ي هشت اثر به جشنواره مواجه شديم که در تاريخ جشنواره تاکنون،حداکثر با سه اثر انيميشن روبرو بوده‌ايم. لذا دبير جشنواره در نشست اول مژده‌ي نگاهي ويژه‌ به تاسيس بخش انيميشن داد، و تاکيد نمود که امسال براي اين حوزه برنامه‌ها داريم. همگي تصور کرديم منظورشان از ويژه يعني خوب!

با شروع نشست‌ها و اعلانات جشنواره کم‌کم نگران شديم، چراکه خبري از انيميشن، نحوه‌ي داوري‌اش، هيأت داورانش، اکران‌هايش و دعوتنامه يا حتي کارت تردد در جشنواره نشد. حتي متوجه شديم ده روز از تحويل DCP برخي از کارهايمان گذشته ولي هنوز در کشوي لابراتوار خاک مي‌خورد!

کم‌کم مفهوم نگاه ويژه را دانستيم، چون کلمه‌ي ويژه دو لبه دارد. يعني از تمام سال‌هاي گذشته مهجورتر. اين است سال انيميشن! اين است توجه ويژه به صنعتي که چند ماه از اعاده‌ي حيثيت سالن‌هاي سردش، با فروش چهار ميلياردي شاهزاده‌ي روم مي‌گذرد. اهالي هشت انيميشن سينمائي حاضر در فجر، حتي شب گذشته در افتتاحيه‌ي جشنواره هم سهمي نداشتند! سوال اينجاست، در افتتاحيه‌اي که هنوز تنور جشنواره گرم نشده دعوت نبوديم، آيا در اختتاميه‌ براي ما صندلي خالي داريد؟! آيا انيميشن برادر خوانده‌ي سينماست که مستحق چنين بي حرمتي‌ست؟! آيا باز هم قرار است با فروش گيشه‌ و استقبال صاحبان اصلي جشنواره يعني مردم، انيميشن را به آغوش بکشيد؟!

مگر يک دعوت محترمانه و يا تخصيص يک سيمرغ بي‌جان، هزينه‌ي زيادي ست که در قبالش توسعه‌ي اين صنعت دانش بنيان ، جذب سرمايه‌هاي خصوصي ، و ژست حمايت از آن را به همراه دارد؟ مگر امسال بهترين فرصت براي اين اقدام جريانساز نيست؟

فرش قرمز و جايزه‌ها که عموما به ستاره‌ها مي‌رسد براي ما دغدغه‌اي نيست. اما احترام و توجه به يک صنعت عظيم و جوان، که در جدال جذب سرمايه‌ها و کسب بازار خود است، بزرگترين خداقوت به سازندگان خط شکني‌ست که نه به مانند فيلم‌هاي زنده چند ماه، بلکه در دوره‌هاي سه ساله موفق به توليد سينمائي انيميشن مي‌شوند! مگر يک فيلم‌ساز انيميشن چند بار در عمر کاري‌اش موفق به جذب سرمايه و حضور در فجر مي‌گردد؟ مگر با بايکوت و ندادن اکران برج ميلاد و نشست خبري به رويدادي مهم، که صدايش هم به جايي نمي‌رسد، در آينده چيزي جز سرزنش تماشاچيان پرشورش را در گيشه براي خود خواهيد خريد؟!

امضا کنندگان این نامه ۸ اثر انیمیشن حاضر در جشنواره فجر با عناوین «فهرست مقدس»، «ناسور»، «قلب خورشید»، «بازمانده»، «کله آهنی»، «در مسیر باران»، «پادشاه آب» و «نبرد خلیج فارس ۲» هستند که بدون داوری و مسابقه و با عنوان «نقاشی متحرک های روز سینمای ایران» در جشنواره حضور دارند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها