چرا شهره سلطانی فیلمش را در شبکه خانگی عرضه کرد؟

کد خبر: 914996

شهره سلطانی بیان کرد: اگر من هم فیلمی مفرح برای سینما یا حتی نمایش خانگی ساخته بودم الان شرایط بهتری داشتم. متاسفانه خیلی سلیقه‌ای و شخصی به آثار نگاه می‌شود و توجهی ندارند که چقدر برای آن زحمت کشیده شده. من در آخرین صحبت‌هایی که با گروه سینمایی «هنروتجربه» داشتم و پرسیدم که چرا این اثر به نمایش نرسید؟! آن‌ها بیان کردند که "سلیقه" ما این بوده است.

خبرگزاری ایسنا: شهره سلطانی کارگردان فیلم سینمایی «کوتاه مثل زندگی» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است، بیان کرد: اگر من هم فیلمی مفرح برای سینما یا حتی نمایش خانگی ساخته بودم الان شرایط بهتری داشتم. متاسفانه خیلی سلیقه‌ای و شخصی به آثار نگاه می‌شود و توجهی ندارند که چقدر برای آن زحمت کشیده شده. من در آخرین صحبت‌هایی که با گروه سینمایی «هنروتجربه» داشتم و پرسیدم که چرا این اثر به نمایش نرسید؟! آن‌ها بیان کردند که "سلیقه" ما این بوده است.

این بازیگر سینما و تلویزیون، حدود دو سال پیش اولین فیلم سینمایی خود به نام "کوتاه مثل زندگی" را با هدف نمایش در گروه سینمایی «هنروتجربه» ساخت، اما بنا به گفته خودش درگیر انتخاب‌های سلیقه‌ای شد و نتوانست فیلمش را روی پرده ببرد.

او در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه "ما این فیلم را از ابتدا برای سینمای "هنر و تجربه" ساختیم و زمانی که مراحل تهیه فیلم به پایان رسید، بلافاصله آن را به این گروه سینمای واگذار کردیم" بیان کرد: من فیلمبرداری این اثر را در بهمن‌ماه سال ۹۵ آغاز کردم و اواخر اردیبهشت ۹۶ آماده شد، اما متاسفانه به غیر از کشمکش‌هایی که همیشه وجود دارد ما خانم‌ها اگر بخواهیم به جایی برسیم و رشد کنیم باید از هفت خان رستم بگذریم. می‌دانم تعداد فیلم‌هایی که به سینمای «هنر تجربه» داده می‌شود و در صف اکران هستند زیاد است، اما نکته اینجاست که هر شورایی که در این گروه قرار می‌گیرند برای خود سلیقه‌ای دارد و ممکن است اثرت را نپذیرند و چند سال بعد شورای دیگری همان اثر را بپذیرند.

او ادامه داد: گاهی پیش می‌آید که پنج سال می‌گذرد و بعد فیلمی اکران می‌شود. در این میان نکته دیگری وجود داشت و آن این بود که من سرمایه‌گذاری داشتم که مرا تحت فشار قرار داد تا پولش را پس بگیرد در غیر این صورت می‌توانستم صبر کنم و شاید سال آینده یا سال‌های دیگری بالاخره این فیلم به اکران می‌رسید. اما تحت فشار بودم و درنهایت آن را با مبلغ پایینی به نمایش خانگی واگذار کردم. موضوع دیگر هم این بود که فیلم من تجاری نبود و برای سینمای بدنه که فرم دیگری از سینما «هنر و تجربه» است و علاقه‌مند به گیشه است، نبود، چون از ابتدا هم نگاه و انتخابم هنروتجربه بود. براین اساس من در این دو سال هم هیچگونه اکران عمومی نداشتم و صبر کردم که ببینم آیا به نتیجه دیگری می‌رسم یا نه.

این هنرمند افزود: خیلی‌ها وقتی فیلم را می‌دیدند و از آن‌ها می‌خواستم تا نظرشان را بگویند اذعان می‌کردند این اثر ویژگی‌های هنروتجربه را دارد.

سلطانی درباره سختی‌هایی که به عنوان یک کارگردان زن با آن مواجه شده و همچنین برخورد‌های سلیقه‌ای با آثار گفت: من نمی‌خواهم به کسی توهین کنم و یا آن‌ها را تخریب کنم، اما من رزومه خوبی دارم و نه فقط به لحاظ بازیگری بلکه در فیلمسازی هم همینطور است. زمانی برای فیلم اولی‌ها فرمی جداگانه وجود داشت که متاسفانه این قانون برداشته شد. الان کسانی که آمدند سلیقه‌شان متفاوت است و قوانین خاص خودشان را دارند؛ بنابراین من در طول این سال‌ها مدام با برخورد‌های سلیقه‌ای مواجه شده‌ام. درحقیقت ضوابط مشخصی وجود ندارد و این غیرحرفه‌ای‌ترین اتفاقی است که رخ می‌دهد. در آن فرم‌ها از سابقه کاری می‌پرسیدند و من هم گفته بودم که چند فیلم کوتاه، سریال و مستند ساخته‌ام. اما فقط به خاطر اینکه دستیاری کارگردان در رزومه کاری‌ام نداشتم به من ۱۰ امتیاز کم داده بودند. این برای من بسیار عجیب بود و من می‌گفتم مگر حتما باید دستیاری می‌کردم؟ من خودم کارگردانی چند اثر را برعهده داشته‌ام و اینکه مهمتر است! بنابراین از همان ابتدا با مشکلی مواجه شدم که اصلا نمی‌توانستم آن را بپذیرم، اما در کنار خودم کسانی (مردانی) را می‌دیدم که بدون داشتن رزومه‌ای مثل من به راحتی شرایط نمایش برایشان فراهم شد.

شهره سلطانی همچنین با تاکید بر اینکه "من خودم از ابتدا سینمای هنروتجربه را بسیار دوست داشتم، اما اکنون مقداری از این حس دوست داشتنم کم شده است" اظهار کرد: گاهی وقت‌ها پیش خودم فکر می‌کنم که اگر من هم فیلمی مفرح برای سینما یا حتی نمایش خانگی ساخته بودم الان شرایط بهتری داشتم که البته خیلی‌ها هم این کار را کردند و موفق هم شدند؛ بنابراین احساس می‌کنم خیلی سلیقه‌ای و شخصی به آثار نگاه می‌شود و توجهی به آن نمی‌کنند که چقدر برای آن زحمت کشیده شده است. در آخرین گفتگو‌هایی که با هنر تجربه داشتم و پرسیدم که چرا این اثر به نمایش نرسید؟! آن‌ها بیان کردند که سلیقه ما این بوده است. خوشبختانه فروش این فیلم در شبکه نمایش خانگی خوب بوده و وقتی از شرکت پخش با من تماس گرفتند، گفتند تاکنون شرایط خوبی داشته است.

فیلم سینمایی «کوتاه مثل زندگی» نخستین تجربه کارگردانی شهره سلطانی بازیگر سینما و تلویزیون است که تهیه‌کنندگی آن بر عهده مهران مهام است.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: «۵ سال از ازدواج سامان و لیلا گذشته است و به خاطر شرایط اقتصادی دچار مشکل شده‌اند. سامان روز تولد لیلا را فراموش کرده و سولماز دوست مشترک آن‌ها بعد از مدت‌ها به خانه آن‌ها آمده و این شروع مسائل و مشکلات جدیدتر سامان در روز تولد لیلا می‌شود…»

لیلا برخورداری، بهروز پناهنده، مارال فرجاد، لیلا بلوکات و ایمان صفا بازیگران این فیلم هستند که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت