گجتی که برای نابینایان چشم می‌شود

کد خبر: 585315

نابینایان یکی از اقشار مورد توجه فعالان عرصه فناوری‌های پوشیدنی هستند؛ فناوری‌هایی که گاه می‌تواند زندگی این افراد را دگرگون کند و Horus یکی از این نمونه‌هاست.

روزنامه ایران: نابینایان یکی از اقشار مورد توجه فعالان عرصه فناوری‌های پوشیدنی هستند؛ فناوری‌هایی که گاه می‌تواند زندگی این افراد را دگرگون کند و Horus یکی از این نمونه‌هاست.
این فناوری پوشیدنی که توسط Eyraیک استارتاپ سوئیسیHorus طراحی شده درواقع محیط اطراف فرد نابینا را توصیف و از برخورد وی با موانع جلوگیری می‌کند.
این گجت دارای یک هدبند است که پشت سر بسته می‌شود و دو گوشی که در هر دو انتهای آن دوربین‌هایی قرار داده شده است تا هرچه در محیط اطراف دیده می‌شود را از طریق استخوان‌های گوش به گوش نابینا برساند بدون اینکه این صدا توسط اطرافیان شنیده شده و برای آنها دردسرساز شود. این هدبند همچنین از طریق یک کابل یک متری به یک پردازشگر جداگانه با نام Nvidia Tegra GPUوصل است که اندازه‌ای در حد یک گوشی تلفن هوشمند دارد.این پردازشگر الگوریتم ویژه‌ای دارد و به نابینا کمک می‌کند تا بفهمد در حال نگاه کردن به چه کسی یا چیزی است. فرد نابینا با فشردن یک دکمه در این وسیله، می‌تواند توصیف صحنه پیش روی خود را با جزئیات بشنود. این وسیله همچنین می‌تواند چهره‌ها یا اشیای جدید را اسکن کرده تا کاربر به آن یک نام اختصاص دهد و در واقع آن را به خاطر بسپارد تا بار دیگر که فرد نابینا آن فرد را می‌بیند به وی هشدار صوتی دهد یا مثلاً بتواند یک بطری شیر را از یک بطری آبمیوه تشخیص دهد.

این پردازشگر حتی می‌تواند عکس‌ کردن‌ها را برای کاربر توصیف کند، متن را بخواند یا هر کتابی را به کتاب صوتی تبدیل کند. Horus همچنین از یک دوربین استریو شبیه سنسورها برای پارک کردن خودرو استفاده می‌کند تا فاصله اشیا را از کاربر حدس بزند. هرچه فرد به مانع نزدیک‌تر شود سرعت بوق زدن‌ها بیشتر می‌شود و اگر مانع در سمت راست وی باشد بوق در گوش راست و اگر در سمت چپ وی باشد در گوش چپ صدای بیشتری خواهد شنید. این فناوری پوشیدنی قرار است در ژانویه 2017 با بهای حدود 2هزار دلار راهی بازار شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت