خبر فوری/ آمار فوتی‌های کرونا به زیر ۱۲۰ نفر رسید

کد خبر: 1041500

دکتر نمکی، وزیر بهداشت: خوشبختانه آمار فوتی‌های کرونا پس از مدت‌ها به کمتر از ۱۲۰ نفر در روز رسیده است.

خبرگزاری مهر: وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت کرونایی کشور مطلوب است، گفت: آمار فوتی‌ها پس از مدت‌ها به کمتر از ۱۲۰ نفر در روز رسیده است.

سعید نمکی، در حاشیه رصد طرح شهید سلیمانی، افزود: هفته گذشته از نظر ویروس جدید هفته پرالتهابی برای جهان بود که نمونه‌هایی از آن در انگلیس و ژاپن مشاهده شد و مرگ و میر زیادی را به جهان تحمیل کرد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه در هفته گذشته تعداد مرگ و میر‌ها کاهش پیدا کرد به طوری که امروز به فوت زیر ۱۲۰ نفر در کشور رسیدیم.

به گفته نمکی، در حال حاضر به روز‌های اردیبهشت ۹۹ نزدیک شده ایم و تعداد مرگ و میر‌ها در برخی استان‌های ما به صفر رسیده است. در حالی که در روز‌های اول آذر همه سرزمین مان قرمز بود، اما امروز زرد و نارنجی هستند که این اتفاق نیز با لطف خدا، همکاری و صبوری مردم، همکاری کسبه و نهاد‌ها و دستگاه‌های مختلف رخ داد.

وی با اشاره به اینکه هیچ شهر قرمزی در کشور هم اکنون نداریم گفت: ۱۰۸ شهر در وضعیت کرونایی نارنجی و ۳۴۰ شهر در وضعیت زر د هستند که کم کم متمایل می‌شوند به شهر‌های کم خطر و سفید.

وزیر بهداشت گفت: بسیج، صدا و سیما، هلال احمر و دستگاه‌های دیگر با ما همکاری‌های خوبی انجام دادند و میزان مشارکت دستگاه‌ها در بهبود وضعیت کرونا در کشور مؤثر بود و پررنگ‌ترین همکاری را تیم بسیج انجام داد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌ها در سه سطح مراقبت، نظارت و حمایت با ما همکاری کردند، گفت: بسیج در بحث حمایتی و کمی هم مراقبت، هلال احمر نظارت و همچنین همکاران ما در بحث بهداشت و درمان در بخش‌های مراقبتی همکاری‌های خوبی انجام دادند.

نمکی در خصوص ویروس جهش یافته انگلیسی، گفت: تا این لحظه رد پایی از این ویروس در کشور دیده نشده و تمهیدات بسیار خوبی اندیشیده ایم تا راه را برای سرایت ویروس ببندیم. اما همانطورکه می‌دانید نمی‌توان جلوی ویروس را گرفت و راهکاری جز فاصله گذاری، رعایت پروتکل‌ها نداریم و امیدواریم با همین روش اگر هم ویروس به کشور وارد شود بتوانیم آن را کنترل کنیم.

وی گفت: در حال حاضر وضعیت کرونایی کشور مطلوب است و به وضعیت مطلوب‌تری نیز می‌رسیم. همکاران ما نگرانی‌هایی دارند که مبادا مجدد به وضعیت قبلی دچار شویم و نگرانی ما از ایاب و ذهاب درون شهری، مترو و اتوبوس و همچنین نگران مراسم آینده هستیم که خدایی ناکرده اگر مراسمی در راه باشد مانند قبل با عدم رعایت پروتکل‌ها باعث افزایش آمار مبتلایان نشویم.

نمکی در مورد تهیه واکسن نیز گفت: مسیر تهیه واکسن خارجی را طی می‌کنیم و به زودی خبر‌های خوشی خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: تولید واکسن داخل کار عظیمی است که مراحل تست انسانی آن این هفته آغاز می‌شود و هفته دیگر نیز تست انسانی واکسن دیگری را خواهیم داشت.

به گفته نمکی، در آینده نزدیک اثبات می‌کنیم که واکسن داخلی به نسبت واکسن‌هایی که در دنیا وجود دارد، ارجح است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت