امیر عبداللهیان: رویکرد ایران در قبال جنگ اوکراین دوگانه نیست

کد خبر: 1204056

امیر عبداللهیان: رویکرد ایران در قبال جنگ اوکراین دوگانه نیست

امیر عبداللهیان: رویکرد ایران در قبال جنگ اوکراین دوگانه نیست

وزیر امور خارجه در مراسم دیدار سفرای کشورهای خارجی با رییس جمهور گفت: «به مقامات کاخ سفید به صراحت اعلام کرده‌ایم که باید بین ارسال پیام‌های رسمی از کانال دیپلماتیک برای رسیدن به گام پایانی توافق در وین و اظهارات متعارض رسانه‌ای یکی را انتخاب کنند.»

به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امروز بعدازظهر سفرا، نمایندگی‌ها و سازمان‌های خارجی مقیم ایران در سالن اجلاس سران با رییس جمهور دیدار کردند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در این جلسه درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: همزمان در مسیر لغو مذاکرات از میز مذاکره فاصله نگرفته‌ایم. دیپلماسی و مذاکره مورد توجه ما است. به مقامات کاخ سفید به صراحت اعلام کرده‌ایم که باید بین ارسال پیام‌های رسمی از کانال دیپلماتیک برای رسیدن به گام پایانی توافق در وین و اظهارات متعارض رسانه‌ای یکی را انتخاب کنند.

وی ادامه داد: پیگیری سیاست‌های دوگانه و ریاکارانه در این مقصد و در این مسیر موثر نخواهد بود و ملت بزرگ ایران به خوبی می‌دانند که اگر طرف‌های مقابل با نیت و اراده واقعی و با نگاه واقع بینانه به دنبال بازگشت به توافق باشند، جمهوری اسلامی ایران از مسیر دیپلماسی و مذاکره از هرگونه توافق عزتمند، قوی و پایدار حمایت می‌کند. ما در مسیر دیپلماسی باقی خواهیم ماند تا زمانی که مذاکره برای تحقق اهداف ملموس و عملی در دستور کار باشد، اما مذاکره برای مذاکره صرف را بر نمی‌تابیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص رویکرد ایران در قبال جنگ اوکراین گفت: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین، سیاست دوگانه نیست. ما برای تحقق آتش‌بس پایدار در اوکراین و در یمن به طور همرمان تلاش می‌کنیم. رییس جمهور محترم جناب آقای رییسی برای تحقق آتش بس در اوکراین تماس‌ها و تلاش‌های متنوعی داشته‌اند و این تلاش‌ها همچنان از طرف ایران به خوبی ادامه دارد.

وی ادامه داد: ما ضمن احترام به تمامیت ارضی یکایک کشورها از جمله اوکراین، مداخله ناتو، آمریکا و غرب در شرق و در منطقه را اقدامی مداخله آمیز و تحریک کننده می‌دانیم، اما راهکار را نه جنگ که صرفا گفتگو، مذاکره و توافق می‌دانیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به زلزله اخیر رخ داده در ترکیه و سوریه اظهار کرد: مایلم در این جمع یکبار دیگر صمیمانه ترین مراتب تسلیت و همدردی دولت و ملت ایران را به دولت و ملت‌های کشور دوست، برادر و همسایه ترکیه و همچنین سوریه ابراز نمایم. ما به نشانه همدردی برگزاری مراسم روز ملی خود در سفارت و سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در ترکیه و سوریه را لغو کردیم و برای یکایک رفتگان این حادثه از خدای بزرگ غفران و رحمت مسئلت داریم و برای مجروحین زلزله اخیر آرزوی شفای عاجل داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص اقدامات کشورهای غربی علیه ایران و تحریک برخی از مردم گفت: در ماه‌های گذشته کاخ سفید و تعداد اندکی از کشورهای اروپایی تلاش کردند مداخله، اغتشاش و آشوب را در ایران رقم بزنند. مردم بزرگ ایران بار دیگر اثبات کردند که ایران سرزمین کودتای مخملی نیست./تسنیم

برای تحقق آتش بس در اوکراین آقای رئیسی، تماس های مکرری داشته اند. این تلاش ها همچنان از طرف ایران ادامه دارد.

ضمن احترام به تمامیت ارضی، مداخله ناتو را اقدامی تحریک آمیز می دانیم.

امیر عبداللهیان: به دلیل بروز حادثه زلزله، مراسم جشن در کنسولگریهای ایران در دو کشور سوریه و ترکیه لغو شده است

حجم ویدیو: 2.58M | مدت زمان ویدیو: 00:01:40 دانلود ویدیو
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها