آخرین اخبار از انتخابات ترکیه

اردوغان رییس‌جمهور ماند

کد خبر: 1223734

آخرین خبر از انتخابات ترکیه را اینجا بخوانید

اردوغان رییس‌جمهور ماند

گروه سیاست سایت فردا - انتخابات ریاست جمهوری ترکیه آغاز شد و در شرایطی که دور اول این انتخابات پیروز مشخصی نداشت، مردم ترکیه برای بار دوم به پای صندوق‌های رای می‌روند تا میان اردوغان اسلام‌گرا و قلیچداراوغلو با مواضع چپ‌میانه و سکولار، یکی را برای ریاست جمهوری انتخاب کنند.

طبق سه نظرسنجی که در وبگاه bianet منتشر شده و نظر سنجی در وبگاه POLITICO و نظرسنجی OCR،  نتایج انتخابات به این شرح پیش بینی شده است:

موسسه نظرسنجی Conda:

اردوغان ۵۲.۷ درصد

قلیچدار اوغلو: ۴۷.۳ درصد

موسسه AREAL:

قلیچدار اوغلو: ۵۰.۶

اردوغان: ۴۹.۴ درصد

موسسه ASAL:

اردوغان ۵۳.۴ درصد

قلیچدار اوغلو ۴۶.۶ درصد./شفقنا

چشم قلیچدار اوغلو به لشگر هشت میلیون نفری / امید اندک رقیب اردوغان در انتخابات امروز

به نظر می رسد بسیاری از شهروندان ترکیه ای تصمیم نهایی خود را جهت رای دادن به اردوغان یا قلیچدار اوغلو گرفته اند، به جز 10 تا 12 درصد از رای دهندگان که البته هدایت رای آنها به سبد رای هر یک از دونامزد، می تواند همه نظرسنجی ها و تحقیقات میدانی صورت گرفته تا کنون را نقش بر آب سازد!

نظرسنجی های صورت گفته در دور دوم انتخابات، اکثرا نشان دهنده پیروزی اردوغان و کسب حداقل 52 درصد از آرای عمومی توسط وی می باشد. حمایت سینان اوغان نفر سوم انتخابات از اردوغان و همچنین، تکثرمواضع ملی گرایان و کردهای حامی قلیچدار اوغلو نیز نقش به سزایی در حفظ برتری اردوغان بر نامزد رقیبش داشته است. اما حزب جمهوریخواه خلق و دیگر احزاب مخالف اردوغان هنوز امید اندکی دارند تا بتوانند با به گردش در آوردن آرای خاموش ( آرای شهروندانی که در دور نخست انتخابات رای ندادند)، معادله را تغییر دهند. اما آیا قلیچدار اوغلوو همراهانش قدرت ایجاد چنین تغییر شگرفی را با استفاده از فضای هیجانی انتخابات خواهند داشت؟!

به نظر می رسد بسیاری از شهروندان ترکیه ای تصمیم نهایی خود را جهت رای دادن به اردوغان یا قلیچدار اوغلو گرفته اند، به جز 10 تا 12 درصد از رای دهندگان که البته هدایت رای آنها به سبد رای هر یک از دونامزد، می تواند همه نظرسنجی ها و تحقیقات میدانی صورت گرفته تا کنون را نقش بر آب سازد! مجموع این افراد، هشت میلیون نفر است که قطعا می توانند برنده و یا بازنده انتخابات را تغییر دهند! تورم اقتصادی، ماه‌ها موضوع شماره یک بحث در ترکیه بود، اما با نزدیک شدن به دور دوم انتخابات، لفاظی‌ها تشدید شده و مسئله خروج یا اخراج پناهندگان در کانون توجه قرار دارد.

اگرچه رئیس‌جمهور حمایت سنان اوغان را به دست آورد اما در مقابل آقای قلیچداراوغلو با کسب حمایت حزب پیروزی (حزب مخالف پناهجویان) به رهبری اومید اوزداغ ۱/۲ میلیون رای به دست آورده است.

اما نکته مهم تر، به عدم حمایت یکدست گروههای کردی و ملی گرا از قلیجدار اوغلو باز می گردد. حزب  کردی دموکراتیک خلق‌ها در حال حاضر از آقای قلیچداراوغلو حمایت می‌کند زیرا خواهان پایان دادن به «رژیم تک نفره» ترکیه است. اما با وجود آن نگرانی‌هایی در مورد پیوستن این نامزد انتخاباتی به حزب ملی‌گرای راست افراطی دارد.صلاح الدین دمیرتاش رهبر زندانی حزب دموکراتیک خلق در پیامی از زندان خواستار حمایت کردها از رقیب اردوغان شده است ، اما در بسیاری از مناطق کرد نشین ترکیه از جمله دیاربکر و وان ، رای دهندگان کردی معمولا به صورت مطلق گوش به فرمان دمیرتاش نیستند! فراتر از آن، گرایش برخی ملی گرایان از جمله "اومید اوزداغ" به قلیچدار اوغلو، تبدیل به عاملی برای رویگردانی برخی کردها از وی شده است. ملی گرایان ترکیه ای و کردها، اساسا رابطه خوبی با یکدیگر ندارند و اختلافات زیادی میان آنها طی سالهای اخیر بروز کرده است. همین مسئله سبب شده است تا بسیاری از رای دهندگان مردد، وجود اردوغان را به نامزدی که تیم انتخاباتی یکدستی نداشته و برنامه های اجرایی وی نیز در هاله ای از ابهام تعریف شده ترجیح دهند!

البته قلیچدار اوغلو کماکان درست بردار نیست. اعضای حزب جمهوریخواه خلق و دیگر احزاب ائتلافی قلیچدار اوغلو معتقدند بخشی از سرنوشت انتخابات امروز ( روزی رای گیری) رقم می خورد زیرا فضای هیجانی ناشی از حضور پررنگ مخالفان اردوغان پای صندوقهای رای می تواند دیگر افرادی که قصد شرکت در انتخابات را ندارند، در خصوص مشارکت به سود قلیچدار اوغلو ترغیب کند. این تاکتیک انتخاباتی در دور نخست انتخابات از سوی حزب متبوع قلیجدار اوغلو( جمهوریخواه خلق) به کار گرفته نشد زیرا برتری نسبی وی در کلانشهرهایی مانند آنکارا و ازمیر، وی را از تمرکز بر چنین تاکتیک موثری بازداشت. این در حالی بود که حزب عدالت و توسعه ( حزب متبوع اردوغان ) و حزب حرکت ملی گرا به رهبری دولت باغچه لی( شریک ائتلافی اردوغان ) سرمایه گذاری زیادی بر روی جلب آرای خاکستری در دور اول انتخابات صورت دادند. در هر حال، در دور دوم و نهایی انتخابات جایی برای اشتباهات تاکتیکی از سوی هر دو نامزد رقیب وجود ندارد!

رای گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه آغاز شد

رای گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با ادای سوگند عوامل شعب از ساعت هشت صبح به وقت محلی در یک هزار و ۹۴ حوزه انتخابیه ۸۱ استان این کشور آغاز شد و برابر قانون انتخابات، روند اخذ آرای مردم بدون تمدید تا ساعت ۱۷ امروز ادامه خواهد داشت.

 مردم ترکیه امروز از میان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور کنونی و نامزد ائتلاف جمهور و «کمال قلیچداراوغلو» نامزد ائتلاف «ملت» موسوم به احزاب میز ششگانه، دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات، یک نفر را برای هدایت قوه مجریه این کشور انتخاب می کنند.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ترکیه چهار نامزد حضور داشتند که محرم اینجه نامزد مورد حمایت حزب مملکت سه روز قبل از رای گیری، از ادامه رقابت انصراف داد و «رجب طیب اردوغان» نامزد ائتلاف «جمهور»، «کمال قلیچداراوغلو» نامزد ائتلاف «ملت» و «سینان اوغان» نامزد ائتلاف «آتا» به رقابت پرداختند.

در پی شمارش آرا و کسب نشدن حد نصاب ۵۰ درصد به اضافه یک رای توسط هیچ کدام از سه نامزد حاضر در رقابت انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در روز ۱۴ ماه می ۲۰۲۳(۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲)، «رجب طیب اردوغان» و «کمال قلیچدار اوغلو» به دور دوم این رقابت انتخاباتی راه یافتند.

بر اساس نتایج شمارش آرای دور نخست، اردوغان با کسب بیش از ۲۷ میلیون و ۸۸ هزار رای معادل ۴۹.۵ درصد آراء و کمال قلیچدار اوغلو با کسب بیش از ۲۴ میلیون و ۵۶۸ هزار رای معادل ۴۴.۸۹ درصد به دور دوم راه یافتند و سینان اوغان نامزد سوم این رقابت نیز حدود ۲ میلیون و ۸۲۹ هزار رای معادل ۵.۱۷ درصد آرای این رقابت را کسب کرد.

امروز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در داخل کشور ترکیه برگزار می شود ولی رای گیری این دور از انتخابات در ۱۵۶ نمایندگی سیاسی ترکیه و در ۷۳ کشور از جمله ایران به علت لزوم انتقال همه آرای اخذ شده به داخل این کشور برگزار شد و با حدود ۱۰۰ هزار رای افزایش، بیش از یک میلیون و ۹۲۰ هزار نفر از اتباع ترکیه در خارج از این کشور رای دادند.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی و رئیس دولت بوده و در انتخاب وزرا و همراهان دولت اختیار کامل دارد.

در برگه رای دور دوم سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ترکیه عکس و نام «رجب طیب اردوغان» و «کمال قلیچدار اوغلو» دو نامزد حاضر چاپ و تحویل شعب اخذ رای شده است.

شورای عالی انتخابات ترکیه شمار واجد شرایط رای دادن در انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور را در مجموع حدود ۶۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده و گزارش داد که سه میلیون و ۴۱۶ هزار و ۹۸ نفر از آنها در خارج از کشور ترکیه به سر می برند.

در انتخابات امروز در داخل کشور ترکیه ۶۰ میلیون و ۷۲۱ هزار و ۷۴۵ رای دهنده واجد شرایط رای می دهند ولی اتباع ترکیه ساکن ۷۳ کشور خارجی، ۱۰ روز پیش پای صندوق های رای رفته و در مدت پنج روز با حضور در ۱۶۷ نمایندگی این کشور در نقاط مختلف جهان رای دادند.

میزان آرای اخذ شده دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در خارج از این کشور با حدود ۱۰۰ هزار رای افزایش نسبت به دور اول، به بیش از یک میلیون و ۹۱۲ هزار نفر رسید.

برابر قانون انتخابات ترکیه، آرای اخذ شده در خارج از این کشور با پیک های دیپلماتیک به داخل این کشور منتقل شد و امروز پس از پایان انتخابات در داخل، همزمان با آرای سایر صندوق ها شمارش خواهد شد.

بنا به تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه، همه ۱۹۱ هزار و ۸۸۴ صندوق رای در ۹۷۳ شهرستان ۸۱ استان داخل و نیز همه صندوق‌های خارج از کشور ترکیه امروز پس از اتمام مراحل رای‌گیری باز شده و شمارش خواهد شد.

انتخابات حساس امروز، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه و دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی محسوب می‌شود.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و رئیس جمهور در انتخاب اعضای کابینه و دولت خود اختیار تام دارد./ فارس

ترامپ پیروزی اردوغان را تبریک گفت و او را دوست خوبی که عاشق کشور است خواند

photo_2023-05-28_23-34-14

«اردوغان» پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

ستاد انتخاباتی کشور ترکیه، رجب طیب اردوغان را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور اعلام کرد.

طالبان پیروزی اردوغان را تبریک گفت

نخست وزیر دولت موقت طالبان پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا، «مولوی عبدالکبیر» نخست وزیر دولت موقت طالبان گفت: به آقای اردوغان، پیروزی‌اش در انتخابات و انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور ترکیه را تبریک می‌گویم.

طبق نتایج غیر رسمی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان توانست حدود ۵۲ درصد آرا را از آن خود کند.

سخنرانی کلیچداراوغلو پس از شکست از اردوغان

کمال کلیچداراوغلو:ای مردم عزیزم، نمی‌توانستم اجازه دهم حقتان خورده شود، در مقابل بی‌عدالتی نمی‌توانستم سکوت کنم، من این مجادله خود را ادامه خواهم داد. شما هم به ما یاری برسانید.

تمامی امکانات دولتی در اختیار آنها بود، در اختیار یک شخص بود.

تلاش مردم برای تغییر شخصی اقتدارگرا مشخص است. تا زمانی که دموکراسی واقعه حاکم شود به تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد.

ناراحتیمان از ادامه مشکلات و مشکلات بیشتر است. راهمان ادامه دارد.

اردوغان پس از اعلام پیروزی: سعی می کنم لایق اعتماد مردم باشم

رجب طیب اردوغان پس از اعلام غیررسمی پیروزی اش در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه طی سخنرانی در شهر استانبول خطاب به مردم گفت: سعی می کنم به اندازه ۲۱ سال لایق اعتماد شما باشم.

به گزارش شامگاه یکشنبه ایرنا، اردوغان در اجتماع هواداران خود که در حال پایکویی و سرور بودند، افزود: از تک تک مردم ترکیه که مسئولیت مدیریت کشور در پنج سال آینده را به ما سپردند، تشکر می کنم.

وی با بیان این که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را با شور و نشاط ملت به پایان رساندیم، اظهار کرد: از ملتم تشکر می کنم که بین دو عید، عید دموکراسی را به ما هدیه دادند.

رئیس جمهور ترکیه با تقدیر از حضور همه مردم در دور دوم انتخابات و مشارکت بالای مردم در رای گیری داخل و خارج از کشور بیان کرد: «همان طور که گفته بودم، تا مزار همراه شما خواهم بود نه تا بازار.»

وی ۸۵ میلیون جمعیت ترکیه را برنده دور اول و دوم انتخابات در ۱۴ و ۲۸ ماه می عنوان کرد و گفت: ما برنده می شویم تا کسی شکست نخورد. برنده امروز فقط ترکیه است.

اردوغان با بیان این که «با هم درهای قرن ترکیه را باز کردیم» اظهار کرد: نتایج انتخابات امروز نشان داد که هیچ کس نمی تواند دستاوردهای این کشور را نادیده بگیرد.

وی نتیجه امروز را درسی برای قلیچداراوغلو دانست و بیان کرد: او حسابدار است و این چیزها را خوب می داند و معتقدم که او به خاطر معاونین و همراهانی که در فضای رقابت انتخاباتی برای خود انتخاب کرده بود، نتیجه را باخت.

به گزارش ایرنا، بر اساس نتایج اولیه، عیرقطعی و غیررسمی، رجب طیب اردوغان پیروز انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شده است.

نتایج اولیه شمارش همه صندوق‌های رای دور دوم انتخابات ترکیه نشان می دهد که رجب طیب اردوغان نامزد ائتلاف جمهور با کسب قریب ۲۷ میلیون رای معادل ۵۲.۱۱ درصدی آرای مردمی، پیروز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شده است.

بر اساس اعلام خبرگزاری آناتولی، کمال قلیچداراوغلو نامزد ائتلاف ملت و رقیب اردوغان نیز با کسب حدود ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار رای در رقابت دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شکست خورده است.

منابع خبری ترکیه به نقل از شورای عالی انتخابات این کشور اعلام کردند که در جریان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امروز بیش از ۸۵ درصد مردم این کشور رای داده اند.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری که دو هفته پیش در کشور ترکیه برگزار شد، ۸۸.۴۸ درصد از واجدان شرایط رای داده بودند.

رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که از ساعت هشت صبح به وقت محلی در یک هزار و ۹۴ حوزه انتخابیه ۸۱ استان این کشور آغاز شده بود، برابر قانون انتخابات و پس از اخذ آرای مردم و بدون تمدید، ساعت ۱۷ امروز به وقت محلی پایان یافت.

نتایج رسمی و قطعی انتخابات فردا از سوی شورای عالی انتخابات این کشور اعلام خواهد شد.

مردم ترکیه امروز برای انتخاب رجب طیب اردوغان نامزد ائتلاف جمهور و یا کمال قلیچداراوغلو نامزد مورد حمایت ائتلاف ملت موسوم به احزاب میز ششگانه به عنوان دو رقیب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور پای صندوق های رای رفتند.

بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، در انتخابات امروز در داخل این کشور، ۶۰ میلیون و ۷۲۱ هزار و ۷۴۵ رای دهنده واجد شرایط پای صندوق های رای رفتند.

انتخابات حساس امروز، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه و دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی محسوب می‌شود.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی و رئیس دولت بوده و در انتخاب وزرا و همراهان دولت اختیار کامل دارد.

سخنرانی «اردوغان » در جمع هواداران خود در استانبول

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هم اکنون در جمع هواداران خود در استانبول به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهور ترکیه در سخنان خود گفت:  ما عاشق استانبول هستیم؛ سفرمان را با این شهر آغاز کردیم و با آن ادامه خواهیم داد. صمیمانه از مردم نجیب ترکیه تشکر می کنم.  از مردم کشورم تشکر می کنم که به من این فرصت را دادند تا در ۵ سال آینده مسئولیت اداره کشور را بر عهده بگیرم. بارها گفته‌ ام همه کسانی را که روی من حساب می‌ کنند را ناامید نخواهم کرد. برندگان اصلی دو دور انتخابات ۸۵ میلیون هموطنان‌ مان هستند.

وی اضافه کرد: فکر می‌ کنم حزب جمهوری‌خواه خلق با کمال قلیچداراوغلو خداحافظی می‌ کند و او را مسئول عملکرد ضعیفش در انتخابات می‌ داند.  هدف ما این است که کشورمان اهداف مورد نظر را رها نکند و مردم به وحدت خود پایبند باشند. برنده امروز، فقط ترکیه است. امروز با هم درهای «قرن ترکیه» را گشودیم. بذر امید همه دوستانی که قلبشان با ما است را همه با هم به ثمر نشاندیم.

اردوغان افزود: احدی نمی تواند مردم ما را تحقیر کند یا مانع از اتحاد آنها شود. در مرحله جدید به وعده های خود عمل خواهیم کرد و به آنها پایبند خواهیم بود.

پیام‌های تبریک مقامات پاکستان، مالت و سومالی به «اردوغان»

نخست‌وزیر پاکستان، وزیر امور خارجه مالت، رئیس‌جمهور سومالی و رئیس شورای حاکمیت سودان (عبدالفتاح البرهان) پیروزی «اردوغان» در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را به وی تبریک گفتند.

پوتین پیروزی اردوغان را تبریک گفت

تبریک علی‌اف به اردوغان

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت و از او دعوت کرد تا  به کشورش سفر کند.

 سخنگوی قلیچدار اوغلو: دولت و مردم ترکیه آرامش خود را حفظ کنند

در بحبوحه شمارش آرا دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، سخنگوی حزب جمهوریخواه از مردم و دولت خواست آرامش خود را حفظ کنند.

همزمان با انتشار نتایج اولیه دور دوم انتخابات ترکیه و پیش افتادن «رجب طب اردوغان» نامزد حزب «عدالت و توسعه» از «کمال قلیچداراوغلو»، سخنگویان هر دو نامزد خواهان حفظ آرامش از سوی مردم و هوداران شدند.  

به گزارش منابع خبری، «فایق اوزترک» سخنگوی حزب «جمهوریخواه خلق» گفت: «همه ازجمله دولت با آرامش خود را حفظ کنند.»

وی یاد آور شد که قلیچدار اوغلو از هر دو شهروند ترکیه، حمایت یک نفر را به دست آورده است. در همین حال، «عمر چلیک» سخنگوی حزب حاکم «عدالت و توسعه»  حزب رقیب را متهم کرد که نتیجه انتخابات را قبل از شمارش نهایی اعلام کرده است. او گفت: «هیچ کس نباید آب را گل آلود کند.»

«اکرم امام اوغلو» از اعضای ارشد حزب «جمهوری‌خواه خلق» و شهردار استانبول، امروز (یکشنبه، ۲۸ می)، پس از شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و انداختن رأی خود در صندوق، مدعی پیروزی قاطع قلیچدار اوغلو در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد.  شهردار استانبول گفت: «ما در روزهای گذشته در معرض حمله یک کمپین بزرگ از دروغ و اتهام قرار گرفتیم.»

وی که از مخالفان سرسخت «رجب طیب اردوغان» است، افزود: «ما باید با یکدیگر گفت‌وگو کنیم و درگیر نباشیم.»

اردوغان نیز  بعد از انداختن رای خود به صندوق گفت: «ما از رای دهندگان می‌خواهیم تا برای حفظ دموکراسی به پای صندوق‌های رای رفته و رای خود را به صندوق بیاندازند.»

مراکز اخذ رای در ترکیه برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ساعت ۱۷:۳۰ به وقت تهران بسته شد و روند شمارش آرا آغاز شده است. پس از شمارش ۹۷.۱۲ درصد آرا، رجب طیب اردوغان توانسته ۵۲.۲۱ درصد آرا و کمال قلیچدار اوغلو توانسته ۴۷.۷۹ درصد آرا را بدست بیاورد.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز ۲۴ اردیبهشت درحالی به پایان رسید که هیچکدام از نامزدهای حاضر در این عرصه موفق به کسب آراء ۵۰ درصدی نشدند و انتخابات با حضور دو نامزد اول یعنی رجب طیب اردوغان رهبر «ائتلاف جمهور» و کمال قلیچدار اوغلو رهبر «ائتلاف ملت» به دور دوم کشیده شد. اردوغان در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه ۴۹.۵۲ درصد و رقیب او، نامزد احزاب مخالف، قلیچداراوغلو، ۴۴.۸۸ درصد آرا را به دست آوردند.

دلایل برتری آرای اردوغان در دور دوم انتخابات ترکیه چه بود؟

شمارش آرای دور دوم انتخابات ترکیه نشان از فاصله چند میلیونی اردوغان در دور دوم انتخابات نسبت به رقیبش یعنی کلیچداراوغلو داشت.

علت این برتری را باید در نتیجه دور از انتظار دور اول جستجو کرد.

20:35- پیروزی اردوغان در انتخابات قطعی شد

 بر اساس آمار خبرگزاری آناتولی، پس از شمارش 98.06 درصد آرا، اردوغان توانست 52.12 درصد آرا و قلیچدار اوغلو 47.88 درصد آرا را بدست بیاورد.

20:27 - نخست وزیر مجارستان پیروزی اردوغان را تبریک گفت

«ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان پیروزی اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت.

20:21- جشن و پایکوبی طرفداران اردوغان در استانبول

99

14020307001043_Test_NewPhotoFree

20:20- نتایج انتخابات ترکیه پس از شمارش 97 درصد آرا

پس از شمارش 97.12 درصد آرا، رجب طیب اردوغان توانسته 52.21 درصد آرا و کمال قلیچدار اوغلو توانسته 47.79 درصد آرا را بدست بیاورد.

20:10- حماس پیروزی اردوغان را تبریک گفت

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین طی پیامی پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت.

20:07- نتایج انتخابات ترکیه پس از شمارش 96 درصد آرا

بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی، پس از شمارش 96.01 درصد آرا، اردوغان توانسته 52.28 درصد آرا و قلیچدار اوغلو توانسته 47.72 درصد آرا را بدست بیاورد.

999

حماس پیروزی اردوغان را تبریک گفت

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه را تبریک گفت./فارس

تبریک امیر قطر به اردوغان به مناسبت پیروزی مجدد در انتخابات

تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در پیامی به رجب طیب اردوغان، پیروزی مجدد او را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تبریک گفت.

4545650

آمار لحظه‌ای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

19:56- آمار خبرگزاری آناتولی از شمارش 94 درصد آرا

بر اساس آمار خبرگزاری آناتولی، پس از شمارش 94.11 درصد آرا، اردوغان توانسته 52.43 درصد آرا و قلیچدار اوغلو توانسته 47.57 درصد آرا را بدست بیاورد.

19:51- تجمع طرفداران اردوغان برابر منزلش در استانبول

همزمان با اعلام پیشتازی اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، طرفداران وی در برابر منزلش در استانبول تجمع کرده‌اند.

19:48- الجزیره: اردوغان رئیس جمهور ترکیه شد

شبکه خبری الجزیره خبر داد که پس از شمارش 99 درصد آرا، پیروزی اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه مسجل شده است.

19:45- نتیجه شمارش 89 درصد آرا

پس از شمارش 89.81 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان 52.72 درصد آرا و قلیچدار اوغلو 47.28 درصد آرا را بدست آورده است.

19:39- درصد آرای اردوغان به 52.93 درصد رسید

پس از شمارش 87.55 درصد آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان 52.93 درصد و قلیچدار اوغلو 47.07 درصد آرا را بدست آورده است.

19:31- نتایج انتخابات ترکیه پس از شمارش 85 درصد آرا

پس از شمارش 85.45 درصد آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان 53.15 درصد آرا و قلیچدار اوغلو توانسته 46.85 درصد آرا را بدست بیاورد.

19:28- مخالفان ترکیه: پس از شمارش 84 درصد آرا، قلیچدار اوغلو همچنان پیشتاز است

خبرگزاری آنکا، وابسته به مخالفان، خبر داد که پس از شمارش 84.4 درصد آرا، قلیچدار اوغلو توانسته 50.1 درصد آرا و اردوغان توانسته 49.9 درصد آرا را بدست بیاورد.

19:21- آرای اردوغان به 53.7 درصد رسید

پس از شمارش 79.09 درصد آرا، آرای اردوغان به 53.7 و آمار آرای قلیچدار اوغلو به 46.3 درصد رسیده است.

19:15- نتیجه شمارش 71 درصد ارای انتخابات ترکیه

پس از شمارش 71 درصد آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان 54.37 درصد و قلیچدار اوغلو 45.63 درصد آرا را بدست آورده‌اند.

19:14- تفاوت در آمار رسمی و آمار مخالفان ترکیه

در حالی که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در حال انجام است، آمارهای ارائه شده توسط منابع رسمی و منابع مخالفان کاملا با یکدیگر در تضاد قرار دارند. منابع رسمی از پیشتازی اردوغان خبر می‌دهند اما منابع وابسته به مخالفان، قلیچدار اوغلو را دارای درصد آرای بیشتر معرفی می‌کنند.

19:08- آرای اردوغان به 54.78 درصد آرا کاهش یافت

بر اساس اعلام خبرگزاری آناتولی، پس از شمارش 66.65 درصد آرا، اردوغان توانسته 54.78 درصد و قلیچدار اوغلو 45.22 درصد آرا بدست بیاورد.

19:06- مخالفان اردوغان: قلیچدار اوغلو با 50.93 درصد آرا در انتخابات پیش است

سکای نیوز به نقل از منابع ترکیه‌ای مخالف اردوغان خبر داد که مخالفان معتقدند پس از شمارش 65 درصد آرا، قلیچدار اوغلو توانسته 50.93 درصد و اردوغان 49.07 درصد آرا را بدست بیاورد.

19:01- اردوغان 55.26 درصد آرا را تاکنون بدست آورده است

پس از شمارش 61.38 درصد آرا، اردوغان 55.26 درصد و قلیچدار اوغلو 44.74 درصد آرا را بدست آورده است.

18:57- نتایج شمارش 55 درصد آرا

پس از شمارش 55.06 درصد آرا، اردوغان توانسته 55.8 درصد و قلیچدار اوغلو نیز توانسته 44.2 درصد آرا را بدست بیاورد.

18:53- اردوغان پیشتاز دور دوم انتخابات ترکیه

پس از شمارش 49.39 درصد آرا، اردوغان توانسته 56.36 درصد و قلیچدار اوغلو 43.64 درصد آرا را بدست بیاورد.

18:48- آغاز انتشار آمار رسمی توسط خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی خبر داد که نتیجه شمارش 42.78 درصد آرا، اردوغان توانسته 57.09 درصد و قلیچدار اوغلو 42.91 درصد آرا را بدست آورده است.

18:44- نتیجه شمارش 45 درصد آرای انتخابات ترکیه به روایت الجزیره

الجزیره خبر داد پس از شمارش 45 درصد از آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان توانسته 56.8 درصد و قلیچدار اوغلو 42.02 درصد آرا را بدست بیاورد.

18:41- مشارکت مردم ترکیه در دور دوم انتخابات 83.8 درصد بوده است

خبرگزاری آناتولی خبر داد که نسبت مشارکت مردم ترکیه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور 83.8 درصد بوده است که نسبت به دور نخست کمتر بوده است.

18:36- آرای اردوغان به 57.95 درصد کاهش یافت

خبرنگار الجزیره به نقل از منابع ترکیه‌ای خبر داد که پس از شمارش 36 درد آرا، اردوغان توانسته 57.95 درصد آرا و قلیچدار اوغلو نیز 42.02 درصد آرا را بدست بیاورد.

18:29- آرای اردوغان به 59.95 درصد رسید

خبرنگار الجزیره به نقل از منابع خود اعلام کرد که پس از شمارش 24 درصد آرا، اردوغان توانسته 59.95 درصد آرا و قلیچدار اوغلو نیز توانسته 40.05 درصد آرا را بدست بیاورد.

18:27- نتیجه شمارش 20 درصد آرای ترکیه به روایت الجزیره

خبرنگار الجزیره به نقل از منابع ترکیه‌ای گفت که پس از شمارش 20 درصد آرا، اردوغان توانسته 60.83 درصد و قلیچدار اوغلو 39.17 درصد آرا را بدست بیاورد.

17:55- برگزاری دور دوم انتخابات ترکیه بدون مشکل

رئیس هیئت عالی انتخابات ترکیه گفت که روند رای گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بدون هیچگونه مشکلی به پایان رسید.

17:47- اردوغان: تا زمان اعلام نتایج، مراقب صندوق‌های رای باشید

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پیامی در توییتر نوشت که از همه برادران می‌خواهم تا زمان اعلام نتایج، مراقب صندوق‌های رای باشند.

وی افزود: «هم اکنون زمان حفاظت از اراده ملت تا آخرین لحظه فرا رسیده است».

17:38- آغاز شمارش آرای دور دوم

با بسته شدن مراکز اخذ رای در ترکیه، روند شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه آغاز شده است.

با شمارش ۹۴/۱۱ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، اردوغان ۵۲/۴۳ درصد و قلیچداراوغلو ۴۷/۵۷ درصد آرا را کسب کرده‌اند.

7

با شمارش ۹۲/۹۶ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، اردوغان ۵۲/۵۰ درصد و قلیچداراوغلو ۴۷/۵۰ درصد آرا را کسب کرده‌اند.

6

با شمارش ۸۵/۴۵ درصد آرا در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه، اردوغان ۵۳/۱۵ درصد و قلیچداراوغلو ۴۶/۸۵ درصد آرا را کسب کرده‌اند.

photo_2023-05-28_19-50-13

به نقل از تی‌آرتی، از دقایقی پیش رأس ساعت ۸ شعب اخذ رأی در مناطق مختلف ترکیه باز شد تا مردم این کشور برای انتخاب سیزدهمین رئیس‌جمهور، در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری به «رجب طیب اردوغان» یا «کمال قلیچدار اوغلو» رأی بدهند؛ انتخابات تا ساعت ۱۷ ادامه خواهد داشت و پس از آن شمارش آرا آغاز می‌شود.

دور اول انتخابات دو هفته پیش ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت) هم‌زمان با انتخابات پارلمانی برگزار شد، اما هیچکدام از ۳ نامزد انتخابات نتوانستند بیش از نیمی از آرا را کسب کنند و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

در دور اول انتخابات اردوغان ۴۹/۵۲ درصد، قلیچدار اوغلو ۴۴/۸۸ درصد، و سینان اوغان ۵/۱۷ درصد آرا را کسب کردند؛ سینان اوغان هم رسماً اعلام کرده که در دور دوم انتخابات از اردوغان حمایت می‌کند.

۶۰ میلون و ۶۹۰ هزار نفر در داخل ترکیه و ۳ میلیون و ۲۸۶ هزار نفر در خارج کشور، واجد شرایط رأی‌دادن هستند. میزان مشارکت در دور اول ۸۹ درصد بود و بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در دور دوم انتخابات هم مشارکت بالا خواهد بود.

در این دور از انتخابات بیش از ۱۹۱ هزار صندوق در ۱۰۹۴ شعب اخذ رأی در ۹۷۳ منطقه در سرتاسر ترکیه مستقر شده است.

پوشش لحظه‌ای و حواشی دور اول انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ترکیه را از اینجا دنبال کیند.

نتایج شمارش ۸۷.۵۵ درصد آرای ریاست جمهوری ترکیه؛

اردوغان: ۵۲.۹۳ درصد

قلیچدار اوغلو: ۴۷.۰۷

الجزیره خبر داد؛

کمیسیون عالی انتخابات ترکیه: میزان مشارکت عمومی داخل کشور ۸۴.۵۷ و خارج از کشور ۹۱.۳۱ بوده است

بر اساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات ترکیه، میزان مشارکت عمومی رای دهندگان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ۸۴.۵۷ درصد و میزان مشارکت در خارج از کشور ۹۱.۳۱ درصد است.

دستور جدید کمیسیون عالی انتخابات ترکیه

کمیسیون عالی انتخابات ترکیه هم اکنون ممنوعیت انتشار نتایج اولیه را لغو کرد. بر این اساس، همه رسانه‌های ترکیه می‌توانند نتایج را به صورت لحظه به لحظه منتشر کنند.

پیشتر بر اساس دستورالعمل کمیسیون عالی انتخابات ترکیه، قرار بود تا ساعت ۲۱ به وقت محلی، رسانه های رسمی این کشور نتایج آراء را رسانه ای نکنند.

موضع‌گیری سخنگوی حزب جمهوری خواه خلق همزمان با شمارش آراء

سخنگوی حزب جمهوری خواه خلق همزمان با شمارش آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور گفت: اکنون در مرحله حساسی هستیم. باید با جدیت پیگیر شمارش آراء باشیم.

ادامه شمارش آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

شمارش آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ادامه دارد.

رئیس کمیسیون عالی انتخابات ترکیه: خبری در مورد موارد منفی که بر روند رأی‌گیری تاثیر گذاشته باشد، دریافت نکرده‌ایم

«احمد ینر» (Ahmet Yener) رئیس کمیسیون عالی انتخابات ترکیه مقارن با آغاز شمارش آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در پیامی اعلام کرد: هنوز هیچ خبری در مورد موارد منفی که بر روند رأی‌گیری تاثیر گذاشته باشد، دریافت نکرده‌ایم. نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ممکن است زودتر از نتایج دور اول مشخص شود. همانطور که می دانید ۲۴ حزب سیاسی و همچنین نامزدهای ریاست جمهوری ما در انتخابات ۱۴ ماه می (دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه) مشارکت داشتند. اکنون چون فقط ۲ نامزد ریاست جمهوری در این انتخابات شرکت داشته اند، فکر می کنم نتایج زودتر اعلام خواهد شد.

پیام «اردوغان» همزمان با آغاز شمارش آراء

«رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهور کنونی ترکیه و یکی از ۲ نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، هم اکنون و مقارن با پایان زمان رأی گیری و شمار آراء با انتشار پیامی اعلام کرد: از همه برادرانم می‌خواهم تا زمان اعلام نتایج رای‌گیری، مراقب آراء باشند.

وی در این خصوص ادامه داد: اکنون زمان حفاظت از اراده ملت ما تا آخرین لحظه است.

پایان زمان رأی‌گیری در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه/ شمارش آراء آغاز شد

مراکز رأی‌گیری در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه درهای خود را بستند. بسته شدن درب مراکز رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، به منظور آماده سازی برای آغاز شمارش آراء است.

شمارش آراء از ساعت ۱۷ به وقت محلی آغاز می‌شود

ناظران احزاب در آنکارا نزدیکی از شعب اخذ رأی در حال تجمع هستند؛ انتخابات در فضایی آرام پیش می رود و از ساعت ۱۷ به وقت محلی با پایان زمان اخذ رأی شمارش آراء آغاز خواهد شد.

تاکتیک‌های نامزدهای انتخابات ترکیه برای جلب آرای دور دوم

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه امروز یکشنبه در شرایطی برگزار شد که نامزدهای راه‌یافته به این دور یعنی «رجب طیب اردوغان» و «کمال کلیچداراوغلو» تاکتیک‌های متفاوتی برای افزایش رای خود به کار برده‌اند.

اردوغان موقع رأی‌دادن پول و عروسک پخش کرد

رسانه‌های ترکیه با انتشار تصاویری اعلام کردند رجب طیب اردوغان امروز در محل رأی‌دادن (مدرسه‌ای در استانبول) بین مردم حاضر پول و عروسک پخش کرد.

اردوغان در دور اول انتخابات نیز موقع رأی‌دادن بین مردم پول پخش کرد و معلوم نیست آیا این حرکت تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود یا نه.

قلیچدار اوغلو: برای رهایی از رژیم استبدادی، رأی بدهید

کمال قلیچدار اوغلو، یکی از نامزدهای اصلی دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه با حضور در یکی از شعب اخذ رأی در آنکارا، رأی خود را به صندوق انداخت.

قلیچدار اوغلو پس از انداختن رأی به صندوق، خطاب به مردم ترکیه و در مخالفت با دولت اردوغان گفت:برای رهایی از رژیم استبدادی و به منظور برقراری دموکراسی واقعی، از همه شهروندان می‌خواهم که به مراکز رأی‌دهی مراجعه کنند.

این انتخابات به دلیل تلاش برای فریب در شرایط دشواری برگزار می شود، اما من معتقدم که شهروندان آزادند و مایل به حضور در پای صندوق های رای هستند.

اردوغان رأی‌ خود را به صندوق انداخت

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور فعلی ترکیه و یکی از نامزدهای اصلی دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری به همراه همسرش با حضور در یکی از شعب اخذ رأی در استانبول، رأی خود را به صندوق انداخت.

اردوغان که در حوزه‌ای انتخاباتی در استانبول رای خود را به صندوق انداخت، گفت: فکر می‌کنم روند شمارش آراء امروز به سرعت انجام شود. چنین مشارکتی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای دمکراسی این کشور، ضروری است.

وی افزود: مشارکت ۹۰درصد در دور اول، رایج است. ترکیه در دور اول با مشارکت ۹۰درصدی، بر پایبندی خود به دمکراسی صحه گذاشت. امیدوارم نتایج انتخابات به صلاح ترکیه باشد. از رای‌دهندگان می‌خواهیم تا پای صندوق‌ها رفته و به دمکراسی پایبند باشند.

سینان اوغان: فشار به مردم برای گرفتن رأی، نتایجی خوبی ندارد

سینان اوغان که در دور اول انتخابات با کسب ۵ درصد آراء نفر سوم شد، از ائتلاف مخالفان جدا شد و رسما اعلام کرد که در دور دوم از اردوغان حمایت می‌کند.

اوغان پس از انداختن رأی به صندوق، در اظهاراتی منتقدانه نسبت به جبهه مخالفان اردوغان گفت: این انتخابات به ما نشان داد محاکمه انسان‌ها در ملاء عام و فشار به مردم برای گرفتن رأی‌شان چه نتایجی به بار می‌آورد، از این جهت انتخابات بسیار مهمی را سپری می کنیم.

چاووش اوغلو: انتخابات دور اول، نشانه بلوغ دموکراتیک مردم ترکیه بود

«مولود چاووش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه، پس از انداختن رأی خود به صندوق گفت: دور اول انتخابات که با بلوغ دموکراتیک برگزار شد، برای تمام جهان درس‌آموز بود. مردم ترکیه خواهان و طرفدار دموکراسی هستند و امیدوارم دور دوم هم مانند دور اول جشن دموکراسی باشد.

انتقال رایگان زلزله‌زدگان ترکیه به شعب اخذ رأی

به گفته مقامات و رسانه‌های ترکیه، بسیاری از زلزله‌زدگان ۶ فوریه (۱۷ بهمن ۱۴۰۰) که شهرها و خانه‌های خود را ترک کردند، هم‌اکنون برای شرکت در انتخابات با حمل‌ونقل رایگان به محل سکونت خود برگشته‌اند.

در زلزله بهمن‌ماه بیش از ۵۰ هزار نفر از استان‌های جنوبی ترکیه جان باختند.

بنا بر گزارش رسانه‌های ترکیه، استان‌های مناطق جنوبی ترکیه که بیش از ۹ میلیون رأی دارند، به صورت سنتی بیشتر هوادار حزب عدالت و توسعه و رجب طیب بودند، اما اکنون دچار دودستگی شده‌اند؛ برخی همچنان از اردوغان دفاع می‌کنند و برخی دیگر نیز از نحوه پاسخ‌دهی دولت به مطالبات زلزله‌زدگان ناامید شدند و از قلیچدار اوغلو حمایت می‌کنند.

تصاویری از دور دوم انتخابات ترکیه (۱)

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها