نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر کار قانع شدند

کد خبر: 1234742

نمایندگان مردم در مجلس پس از طرح سوال نماینده آبادان از وزیر کار درخصوص علت علت بی‌برنامگی در شرکت‌های شستا و تاپیکو از توضیحات وی قانع شدند.

نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر کار قانع شدند

در نشست علنی امروز (دوشنبه 2 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان سوال سیدمجتبی محفوظی نماینده آبادان از سید صولت مرتضوی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در خصوص علت بی‌برنامگی در شرکت‌های شستا و تاپیکو، پس از عدم اقناع نماینده سوال کننده، پاسخ وزیر به رأی گذاشته شد که نمایندگان با 133 رأی موافق، 75 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 228 نماینده حاضر در جلسه از توضیحات وزیر قانع شدند.

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح گزارش سوال نماینده آبادان از مرتضوی گفت: علت بی‌برنامگی در شرکت‌های شستا و تاپیکو چیست؟ نتیجه بررسی در اجرای ماده 207 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سوال فوق در جلسه رسمی مورخ 3/2/1402 کمیسیون با حضور اعضا، نماینده محترم سوال کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سوال کننده از وزیر محترم، قلمرو سوال ملی قلمداد شده و مستند به بند 3 ماده 207 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سوال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد./خانه ملت

محفوظی:  فساد در وزارتخانه تعاون همچنان مشهود است

سید مجتبی محفوظی در جلسه علنی امروز (دوشنبه 2 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی  در تشریح سوال خود مبنی بر علت بی برنامگی در شرکت های شستا و تاپیکو ضمن محکومیت اقدام شنیع هتک حرمت به قرآن کریم عنوان کرد: امامین انقلاب عنوان کردند که مجلس مکلف است دولت ها را به راه راست بیاورد، این یعنی مجلس جای تعارفات نیست و جای زدن حرف راست است. ما در مجلس باید آنچه که رضای خداوند و به نفع سود نظام و ملت است، مطرح و پیگیری کنیم.

نماینده مردم آبادان در مجلس یازدهم با بیان اینکه مظلومانه سوال خود را تا این مرحله پیش آورده ام تا در صحن علنی مطرح شود، افزود: از روزی که این سوال در برنامه صحن علنی قرار گرفت، تحت انواع فشارهای گوناگون قرار گرفتم تا این سوال را پس بگیرم، بنده دست تک تک همکارانی را که از من درخواست کردند سوال را پس بگیرم می بوسم، اما وقتی جایی مدیریت ضعف دارد، وظیفه شرعی و قانونی ما این است که آن را دنبال کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با کسی در زمینه این سوال دشمنی و عناد شخصی نداریم، خطاب به رئیس مجلس گفت: حتی در جریان روند این سوال تهدید شدم که اگر این سوال را پس نگیری، به ضررت تمام خواهد شد!

محفوظی خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پاسخ وزیر در بخش اول سخنانش را غیرمستند دانست و گفت: آیا مواردی که مطرح کردید، آمار و سند دارد؟ در زمان مدیریت 8 الی 9 ماهه شما تقریباً هیچگونه اقدام مثبتی صورت نگرفته و همچنان همان فساد قبلی که وجود داشت، ادامه دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: وزیر قبلی را چه کسی از وزارتخانه فراری داد؟ همان مسیر در حال ادامه یافتن است و شما را نیز تحت فشار قرار می دهند و اجازه نمی دهند کار کنید. تا زمانی که مسیر، همان مسیر باشد، و گام ها همان گام های قبلی باشد، وضعیت شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و شرکت های تابعه بغرنج خواهد بود.

وی با بیان اینکه همه می دانند چه شرکت هایی زیرمجموعه این شرکت های بزرگ است، ادامه داد: مجموعه حوزه داروسازی، کشت، دامپروری، عمرانی و همچنین شرکت صنایع ملی مس، ایرانول، جم، میلاد سلامت، پاسارگاد و... زیرنظر شرکت های بزرگ قرار دارند..

وی در بخش دوم سخنان خود با طرح این سوال که آیا نظارتی بر وضعیت مالی و اقتصادی سازمان تامین اجتماعی وجود دارد یا خیر؟ عنوان کرد: این وزارتخانه یک مجموعه وسیع بوده و قطعاً مدیران و معاونانی در این وزارتخانه وجود دارند که باید تحت امر وزیر باشند و یک نفر نمی تواند همه مسائل را در وزارتخانه دنبال کند، لذا افراد منتسب به وزیر باید مطیع او باشند، لذا در گام اول بهتر این بود که آقای مرتضوی مدیران خود را هماهنگ می کرد، ولی وقتی نمی تواند چنین کاری کند، ما نیز باید سوال خود را مطرح کنیم.

محفوظی تصریح کرد: بررسی مدیریت مالی و سرمایه گذاری شرکت و همچنین فرآیند خرید و فروش داخلی و خارجی، نحوه مدیریت دارایی ها، اجاره آنها، اخذ تسهیلات و پرداخت شرکت های تابعه و همچنین تضامین بازپرداخت و انجام حواله های ارزی، بررسی نحوه انتصابات و ترکیب اعضای هیات مدیره در برخی شرکت ها، نحوه بکارگیری مشاوران، عضویت اعضای هیات مدیره ها به صورت همزمان در شرکت های مختلف، بررسی حقوق و مزایای معاونان و تخلفات ناشی از آن نیاز به نظارت دارد که آیا در این زمینه ها نظارتی صورت گرفته است؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: مدیریت بخش حقوقی از جمله تعداد دعاوی حقوقی، نتایج مالی به نفع شستا نیز نیاز به بررسی دارد و باید یادآوری کنم که نحوه تناسب اعضای هیات مدیره در برخی شرکت ها فاجعه است، این افراد هیچگونه تناسبی با فعالیت شرکت ها ندارند و برخی افراد همزمان در چند شرکت عضو هیات مدیره هستند.

وی اظهار کرد: سوال من درخصوص شستا و تاپیکو بوده ولی به این دلیل که به پتروشیمی آبادان اشاره کردید که این پتروشیمی به دلیل زیاد بودن تعداد نیروها، زیانده است، باید عنوان کنم که آیا این تعداد نیرو در زمان مدیریت های قبلی نبوده است و همگی در زمان مدیر فعلی بر سر کار آمده اند؟ قطعاً پاسخ به این سوال منفی است.

محفوظی گفت: پتروشیمی آبادان ماهانه 100 میلیارد تومان ضرر می دهد و آن به دلیل ضعف و سوءمدیریت است. شما مدیرعامل شستا را به آبادان می فرستید و 2 روز بعد از حضور ایشان به دلیل سوءمدیریت یکی از عزیزانی که در این مجموعه فعالیت می کند به نام محمد رنجه برایش حادثه ای رخ می دهد و از دنیا می رود. پاسخ خانواده این مرحوم را چه کسی باید بدهد؟ چرا پشت تریبون مجلس مبحثی را مطرح می کنید که از اساس اشتباه است؟

وی تصریح کرد: محصولی را در پتروشیمی با قیمتی تهیه می کنند که پایین تر از آن در بازار به فروش می رود، از سوی دیگر به علت سوءمدیریت به این محصول درجه 1 تخفیف ویژه اعمال می کنند و خارج از بورس با قیمت کف فروخته می شود و می گویید به علت تعداد نیروها زیانده است؟

محفوظی با انتقاد از اینکه مدیران پروازی در پتروشیمی ها و پتروشیمی ماهشهر حضور دارند، گفت: این در حالی است که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور تاکید بر بومی گزینی دارند، وقتی مدیری غیربومی است باید هزینه پرواز، اسکان و سه وعده غذا و همچنین حق ماموریت او پرداخت شود. زیانده بودن به خاطر چنین هزینه هایی است، نه به خاطر تعداد نیروها.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: در یکی از پتروشیمی ها 450 نفر در آستانه بازنشستگی قرار دارند، از این فرصت استفاده کنید و نگویید که نیروی مازاد داریم! این موارد مسائل مدیریتی است که ما از وزیری که به عنوان فردی وارسته و مومن و انقلابی محسوب می شود، انتظار داریم به این موارد ورود کند.

وی تصریح کرد: برخی اظهار می کنند بسیاری از مسائل برعهده وزیر نیست، این عذر بدتر از گناه است، وقتی وزیر نمی تواند در هیات مدیره اعمال نظر و فردی را جابجا کند، نباید مسئولیت قبول کند. اگر کسانی به وزیر فشار می آورند که او کارش را انجام ندهد، باید با آنها برخورد شود. در این دولت مردمی، جای فشار به وزیر و مدیر مستقر نیست. باید جلوی این مسائل گرفته شود. معنای وجود مافیا همین مسائل است.

محفوظی در پایان با بیان اینکه صحبت جدیدی در اظهارات وزیر وجود ندارد، عدم اقناع خود از توضیحات وزیر را اعلام و خواستار به رأی گذاشتن توضیحات وزیر در صحن علنی شد./

شستا بزرگ ترین شرکت چند رشته ای کشور است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شستا به عنوان بزرگ ترین شرکت چند رشته ای کشور یاد کرد که در تولید بیش از ۲۰ محصول اساسی کشور اثرگذار است.

به گزارش خانه ملت، سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست علنی امروز (دوشنبه،2 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال محفوظی نماینده آبادان، گفت: این سوال حاکی از این است که چرا در شستا و تاپیکو بی برنامگی وجود دارد و به رغم اینکه سوال کلی است توضیحاتی را به اختصار تقدیم می کنم.

وی تصریح کرد: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به عنوان یک هلدینگ چند رشته ای با سرمایه گذاری در صندوق ها یا سایر اوراق بهادار با هدف کسر انتفاع از شرکت های مدیریتی یا غیرمدیریتی فعالیت می نماید.

این عضو کابینه دولت سیزدهم یادآور شد: جایگاه شستا در اقتصاد ملی یک درصد سهم از GDP کشور را دارد، بزرگترین شرکت چند رشته ای کشور است، اثرگذار در تولید بیش از 20 محصول اساسی است، 7.3 درصد سهم از ارزش بازار سرمایه کشور و 4 درصد سهم از کل صادرات را دارد.

وی افزود: برنامه های تحولی که در این مجموعه وجود دارد عبارتند از راهبرد صیانت از سبد سرمایه گذاری، راهبرد بهینه سازی مبتنی بر سیاست مستمر تهدید و تعدیل پرتفوی راهبرد صیانت از ثروت ذینفعان راهبرد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی متناسب با ماموریت، راهبرد بهره مندی از فرصت های بهینه محیط بین الملل، راهبرد نوآوری، راهبرد چابک سازی، راهبرد مولدسازی دارایی ها، راهبرد خروج از بنگاه داری و حرکت به سوی سهام داری، راهبرد شفافیت و پاسخگویی و مبارزه با فساد و تضاد منافع، راهبرد توانمندسازی نیروی انسانی مبتنی بر تعهد و تخصص، راهبرد مدیریت یکپارچه و هم افزایی سهام با سایر شرکت های وزارت کار، طراحی نظام مسائل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در 17 سرفصل.

وی با اشاره به برخی از دستاوردهای این راهبردها، یادآور شد: تحقق 110 درصدی بودجه فروش و تحقق 107 درصدی بودجه سود خالص در سال 1401 شرکت ها، رشد 43 درصدی فروش در سال 1401 نسبت به سال 1400 و رشد 50 درصدی سود در سال 1401 براساس بودجه 1402 پیش بینی می شود. رشد 30 درصدی فروش و رشد 22  درصدی سود را داشته باشیم.

مرتضوی تاکید کرد: روند رشد خالص شرکت سرمایه گذاری و تاپیکو را با این فرمتی که (نمایش آمار ارائه شده در این گزارش به صورت تصویری در صحن) تقدیم می کنم نشان می دهد کاملا رشد صعودی دارد، همچنین رشد 19 درصدی سود تاپیکو و رشد 26 درصدی سود شستا را داشته است.

وی افزود: در این مدتی که توفیق خدمت داشتم 16 واحد تعطیل شده و نیمه تعطیل به چرخه تولید برگشته است اما برنامه هایی که برای رونق در این مجموعه و سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی داریم عبارتند از تقدیم سند تحول و استراتژی یک، دو و پنجساله به همراه سند اصلاح سرمایه گذاری و آغاز عملیات اجرایی پروژه های متعدد، فعال سازی پروژه های پتروشیمی در 7 مورد، بهره برداری در پروژه های متنوع و متعدد، آغاز عملیات اجرایی طرح اتانول در پتروشیمی فارابی، پذیرش عرضه سهام شرکت نفت ستاره خلیج فارس در بازار سرمایه.

وزیر کار تصریح کرد: وضعیت شرکت  های مدیریتی فعال در شهرستان آبادان عبارتند از پتروشیمی آبادان که بسیار با برنامه پیش می رود و سایت آبادان، شرکت نفت ایرانول، سایت آبادان و شرکت نفت پاسارگاد.اما چالش هایی هم وجود دارد و شاید بخشی از سوال نماینده سوال کننده به پتروشیمی آبادان برمی گردد.

این عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: عدم ثبات مدیریتی در 2 سال گذشته کما اینکه 3 مدیر عوض شده و تلاش می شود مدیر چهارم هم تغییر کند، همچنین تراکم زیاد نیروی انسانی مجموعه که باید 700 نفر نیرو کارش را تکمیل کند ضمن اینکه بالغ بر 1500 نیرو به این مجموعه تحمیل شده است از سوی دیگر فرسودگی ماشین آلات و عدم سرمایه گذاری جدی از دیگر مشکلات این بخش است.

وی افزود: البته برنامه هایی هم داریم از جمله افزایش سرمایه، تعمیرات اساسی، راه اندازی خط انتقال اتیلن و جایگزینی واحد 300.

وی با اشاره به اینکه نماینده سوال کننده از تهدید خود توسط معاونان وزیر برای پس گرفتن سوالش گفته بود خطاب به رئیس مجلس، بیان کرد: روز گذشته جلسه ای با معاونان خود داشتم کما اینکه آقایان مسکنی و للگانی می توانند در این زمینه شهادت دهند بنده اشاره کردم که سوال موید مردم سالاری دینی است و سوال و استیضاح حق نمایندگان بوده و سبب تخلیه مطالبات انباشته شده مردم می شود بنابراین تلاش نکنند که سوال را پس بگیرند و اجازه دهند در مجلس حضور پیدا کرده و به سوال این برادر عزیز پاسخ دهم بنابراین اگر مشخص شود که عهدی ایشان را تهدید کرده است فی المجلس او را عزل می کنم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: وقتی سوال به صورت کلی در مورد بی برنامگی مطرح می شود باید دقیقا مشخص شود که این بی برنامگی در کدام بخش ها وجود دارد ضمن اینکه وقتی یک مجموعه، برنامه ای چندساله دارد حتما برش طرح، دستگاه و شرکت دارد بنابراین ما را به بی برنامگی متهم نکنید.

مرتضوی خطاب به رئیس مجلس تصریح کرد: روزی که برای کسب رأی اعتماد در مجلس حضور پیدا کردم نمایندگان دغدغه هایی داشتند که یکی از آن ها مربوط به سازمان بازنشستگی بود که نمایندگان به این نکته اشاره کردند که کسورات بازنشستگان را کسر می کنند اما به لحاظ نبود منابع به حساب مودیان واریز نمی کنند که ما در بازه کمتر از 2 ماه با تامین بالغ بر 12 هزار میلیارد تومان مشکل را حل کردیم همچنین ناترازی صندوق تامین اجتماعی از دیگر دغدغه های نمایندگان بود چرا که بزرگ ترین بدهکار در تاریخ به بانک های عامل سازمان تامین اجتماعی بود که با همت سران قوا به خصوص دکتر قالیباف سال گذشته توانستیم نزدیک به 100 هزار میلیارد بدهی این سازمان را تسویه کنیم.

وی افزود: در سال قبل پایان هر ماه با بحران نقدینگی مواجه می شویم چرا که بین 5 تا 8 هزار میلیارد صندوق کسری داشت اما امسال بعد از گذشت 4 ماه بدون وصول حتی یک ریال از منابع پیش بینی شده در بودجه 1402 از این وضعیت عبور کردیم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: بدهی به بانک رفاه از دیگر دغدغه های مطرح شده بود چرا که مازاد بر برداشت این بانک نظام اقتصادی کشور را تهدید می کرد و ما بزرگ ترین تسویه بانکی را در این زمینه انجام دادیم.

وی افزود: از دیگر مطالبات نمایندگان این بود که مظلومین تحت پوشش بهزیستی سال ها پشت نوبتی بودند و نزدیک 400 هزار پشت نوبتی وجود داشت که با همکاری مجلس شورای اسلامی مشکلات آن ها را حل کردیم و امروز حتی یک مورد پشت نوبتی نداریم همچنین در 2 مرحله مستمری آحاد تحت پوشش این سازمان تکمیل شد و پایان سال تمام مطالبات معوق موسسات خصوصی نگهداری معلولین را پرداخت کردیم و امسال هم به فضل الهی افزایش مستمری خواهیم داشت.

مرتضوی یادآور شد: یکی دیگر از مشکلات به تامین دارو برمی گشت و ما در ابتدای کار با دو مشکل اساسی در این زمینه مواجه بودیم چرا که با کمبود سرم و آنتی بیوتیک مواجه بودیم که در این راستا خطوط مختلفی برای توسعه سرم تعریف شد به طوری که از 3 میلیون واحد در ماه به 4.2 و الان به 6 میلیون واحد رساندیم همچنین روزانه میزان قابل توجهی آنتی بیوتیک تولید می شود.

وی افزود: البته مدعی نیستیم که در سیستم تحت مدیریتی ما گل و بلبل است کما اینکه به مشکلات کنونی کشور واقف هستید اما از شما می خواهم که گزارش های ارائه شده را راستی آزمایی کنید و اگر خلاف واقع بود در صحن علنی به ملت اعلام کنید./خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها