ورود زائران افغانستانی اربعین به مرز دوغارون‌

کد خبر: 1241660

مرزنشینان تایباد از زائران افغانستانی اربعین در مرز دوغارون خراسان رضوی پذیرایی می‌کنند.

ورود زائران افغانستانی اربعین به مرز دوغارون‌

 امسال همانند سال‌های گذشته زائران افغانستانی اربعین حسینی از کشورشان عازم ایران شده اند تا پس از گذر از کشورمان به اجتماع زائران پیاده اربعین حسینی(ع) بپیوندند در همین راستا مرز نشینان شهرستان تایباد خراسان رضوی در مرز دوغارون با راه اندازی موکب‌های عزاداری میزبان زائران افغانستانی اربعین حسینی هستند.

زائرانی که با وجود تمام سختی راه و گذر از کشور ایران باید خود را به مرز عراق برسانند و سپس از آنجا به خیل عظیم زائران اربعین بپیوندند و مرز دوغارون تنها راه عبور این زائران از افغانستان به کشور عراق است لذا هر ساله  موکب‌هایی از آستان قدس رضوی، هیئت‌های شهرستان تایباد و موکب‌های مردمی در مرز دوغارون ایجاد می‌شود و به اینزائران خدمت رسانی می‌کنند.

فخاری، مسئول اجرایی موکب اربعین شهرستان تایباد نقطه مرزی دوغارون در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: امسال هم طبق روال سال گذشته، حضوری پررنگ در مرز‌های مسیر زائران اربعین امام حسین(ع) دارد و یکی از مهم‌ترین این میعادگاه‌های عاشقانه، مرز دوغارون در خراسان رضوی است.

وی افزود:این زائران برای رسیدن به گردهمایی عظیم اربعین باید از دو مرز ایران عبور کنند و خود را به این مسیر برسانند و همین موضوع سبب شده که آستان قدس رضوی نیز نگاهی جدی به خدمت‌رسانی به این زائران داشته باشد.

فخاری تصریح کرد: در گذشته نه چندان دور مشکلات زیادی برای پذیرایی از این زائران داشتیم که خوشبختانه با ایجاد حسینیه سردار شهیدسلیمانی در این مجموعه، در سوله‌ای به مساحت هزارو 700مترمربع، امکان اسکان بین 3 تا 4هزار زائر افغانستانی برای ما فراهم شده است.

مسئول اجرایی موکب اربعین شهرستان تایباد نقطه مرزی دوغارون  گفت: سال گذشته حدود 10هزار زائر افغانستانی از خدمات موکب آستان قدس رضوی در مرز دوغارون بهره‌مند شدند.

فخاری خاطرنشان کرد:بر اساس تفاهم‌نامه‌‎ای که بین کشور ایران و افغانستان به امضا رسیده است، پیش‌بینی می‌شود این حجم زائر تا 50هزار نفر نیز افزایش پیدا کند. خدمات موکب دوغارون شامل تهیه و توزیع صبحانه، شام، نهار، میان‌وعده و آب آشامیدنی خنک بوده و برای اسکان زائران نیز تدابیر لازم اندیشیده شده است.

 

حجم ویدیو: 21.24M | مدت زمان ویدیو: 00:04:25 دانلود ویدیو
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها