رئیس‌جمهور مخلوع گابن: نمی‌دانم چه خبر شده/ همسرم گم شده است

کد خبر: 1241862

رئیس‌جمهور مخلوع گابن ساعاتی پس از وقوع کودتای نظامی و سرنگونی دولتش اعلام کرد که در محل اقامتش بازداشت شده و هیچ اطلاعی از همسرش ندارد.

رئیس‌جمهور مخلوع گابن: نمی‌دانم چه خبر شده/ همسرم گم شده است

رئیس‌جمهور مخلوع گابن ساعاتی پس از وقوع کودتای نظامی و سرنگونی دولتش اعلام کرد که در محل اقامتش بازداشت شده و هیچ اطلاعی از همسرش ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه الجزیره به نقل از علی بونگو، رئیس‌جمهور مخلوع گابن اعلام کرد که او هم‌اکنون در محل اقامتش در بازداشت است، اما نمی‌داند چه اتفاقی افتاده است.

وی دراین‌باره گفت: از تمام جهان و دوستان درخواست می‌کنم که ضدافرادی که من را بازداشت کردند، اقدام کنند. پسرم در محلی نامعلوم بازداشت شده و همسرم گم شده و اطلاعی از او ندارم. من در محل اقامتم هستم و نمی‌دانم چه اتفاقی در جریان است.

در ادامه تحولات قاره آفریقا و تداوم کودتاهای نظامی در برخی کشورهای این قاره، خبرگزاری فرانسه امروز صبح اعلام کرد گروهی از نظامیان ارتش گابن با حضور در تلویزیون ملی این کشور اعلام کردند که نتیجه اعلامی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور باطل و تمام نهادهای دولتی منحل می‌شوند.

انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری گابن روز شنبه تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و ستاد انتخابات این کشور ساعاتی پیش اعلام کرد «علی بونگو» ۶۴ ساله رئیس‌جمهور گابن با کسب ۶۴ درصد آرا پیروز انتخابات شده و برای سوم برای یک دوره دیگر رئیس‌جمهور گابن خواهد بود.

مخالفان، بونگو را به تقلب در انتخابات متهم کردند. میشل استفان بوندا، ستاد انتخابات گابن اعلام کرد که آلبرت اوندو اوسا، رقیب اصلی بونگو، با ۳۰.۷۷ درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است. ستاد انتخاباتی بونگو اتهامات اوندو اوسا درباره «بی‌نظمی‌های انتخاباتی» را رد کرده است.

این کودتا، هشتمین کودتا در مناطق غربی و مرکزی قاره آفریقا و کشورهای تحت مستعمره فرانسه در ۳ سال گذشته است. آخرین کودتای نظامی در آفریقا مربوط به کشور نیجر است که در ۲۶ جولای گذشته صورت گرفت.

گابُن کشوری در غرب آفریقای مرکزی است که در کنار خلیج گینه و در سواحل شرقی اقیانوس اطلس قرار گرفته و با کشورهای جمهوری کنگو، کامرون و گینه استوائی همسایه است.

گابن از سال ۱۸۸۶ از مستعمرات استوایی فرانسه در آفریقا بود که ۱۷ اوت ۱۹۶۰ استقلال خود را از فرانسه به دست آورد.

پیام رئیس‌جمهور مخلوع گابن: ساکت نباشید

«علی بُنگو» رئیس‌جمهور مخلوع گابن در پیامی تصویری از مردم خواسته به او کمک کرده و ساکت نباشند.

رئیس‌جمهور گابن که سال‌ها همانند پدر خود تحت حمایت فرانسه بوده، در این ویدیو که برای دوستان خارجی خود فرستاده، می‌گوید خانواده او به مکان نامعلومی منتقل شده و  خود او تحت اقامت اجباری قرار گرفته است.

ارتش گابن: رئیس‌جمهور استعفا داد اما حقوق مدنی‌اش محفوظ است

رئیس گارد ریاست‌جمهوری گابن گفت: رئیس‌جمهور گابن، علی بونگو اوندیمبا استعفا داد، اما تمام حقوق مدنی‌اش محفوظ است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، ژنرال بوریس اولیگوی انگوئما، رئیس گارد ریاست‌جمهوری گفت: او [بونگو] رئیس دولت گابن بود. او استعفا کرده است اما از تمام حقوق خود برخوردار است.

ژنرال اضافه کرد که بونگو حق ندارد برای سومین بار انتخاب شود و ارتش تصمیم گرفت او را از قدرت برکنار کند.

انگوئما از پاسخ به سوالی در مورد محل اختفای بونگو خودداری کرد.

او گفت که شورای ژنرال‌ها در مورد اینکه چه کسی کشور را رهبری کند، تصمیم گیری خواهد کرد. با بقیه ژنرال ها مشورت خواهم کرد تا انتخاب کنم چه کسی مرحله انتقالی را رهبری کند.

انگوئما تاکید کرد: من خودم را رئیس جمهور کشور معرفی نکرده و قصد انجام این کار را ندارم.

حجم ویدیو: 2.03M | مدت زمان ویدیو: 00:00:50 دانلود ویدیو
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها