پلنگ ایرانی در سیاه‌کوه قزاقستان +عکس

کد خبر: 978596

سخنگوی کمیسیون ملی جنگل‌ها و حیات وحش قزاقستان برای نخستین بار تصاویر گرفته شده با کیفیت از پلنگ ایرانی را در فیس بوک خود همرسان کرده است.

فرارو: پلنگ ایرانی برای چندمین بار طی دو سال اخیر در یک پارک حیات وحش در صحرای اوست‌یورت قزاقستان دیده شد.

این منطقه نیمه‌بیابانی پهناور در میان کشور‌های قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان قرار دارد و پلنگ ایرانی تا دو سال پیش در آنجا وجود نداشته است.

ساکن دیلد احمد، سخنگوی کمیسیون ملی جنگل‌ها و حیات وحش قزاقستان برای نخستین بار تصاویر گرفته شده با کیفیت از پلنگ ایرانی در این منطقه را در فیس بوک خود همرسان کرده است. جایی که اخیرا پلنگ ایرانی در آن دیده شده به طور مشخص‌تر مکانی در شبه‌جزیره سیاه‌کوه واقع در جنوب غربی قزاقستان و در مجاورت دریای خزر است.

دیلد احمد به خبرنگار یورونیوز می‌گوید پلنگ ایرانی از سال ۲۰۱۸ تا کنون پنج بار در این منطقه دیده شده، اما این نخستین بار است که حضور آن در قزاقستان با عکس رنگی نسبتا با کیفیت و به صورت مستند ثابت شده است.

به گفته سخنگوی کمیسیون ملی جنگل‌ها و حیات وحش قزاقستان، پیش از این دو بار در سپتامبر و نوامبر ۲۰۱۸، دو بار در فوریه و دسامبر ۲۰۱۹ و یک بار نیز در ژانویه ۲۰۲۰ دوربین‌های مخفی شکاربانان قزاق در سیاه‌کوه از این حیوان عکاسی کرده‌اند که در مورد آخر تصویر حیوان واضح‌تر ثبت شده است.

مقام‌های دولتی قزاقستان این دوربین‌ها را به طور مشخص برای اطمینان از حضور پلنگ ایرانی در منطقه کار گذاشته‌اند.

ساکن دیلد احمد در پاسخ به این پرسش که آیا تمام این تصاویر متعلق به یک حیوان است، می‌گوید: بله. در تمام این تصاویر ما همان حیوانی را می‌بینیم که در نخستین عکس دیده‌ایم و تاکنون به پلنگ دیگری برخورد نکرده‌ایم.

این گونه جانوری از خانواده گربه‌سانان که در پهنه‌ای وسیع از قفقاز تا ایران و ترکمنستان زندگی می‌کند، در مقایسه با بقیه عموزادگانش جثه نسبتا بزرگ‌تری دارد. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت پلنگ ایرانی را در لیست گونه‌های در خطر انقراض در جهان قرار داده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت