میوه‌ای با طعم جدید در رستوران‌های معروف جهان + تصاویر

کد خبر: 995699

این میوه کوچک Citrus australasica نام دارد. به آن خاویار انگشت استرالیایی (لیمو انگشتی یا لیمو خاویاری) هم گفته می‌شود. اصل این گیاه به جنگل‌های بارانی شبه استوایی پست در سواحل استرالیا باز می‌گردد. البته بیشتر شبیه فلفل هالوپینو است تا مرکبات.

تابناک: این میوه کوچک Citrus australasica نام دارد. به آن خاویار انگشت استرالیایی (لیمو انگشتی یا لیمو خاویاری) هم گفته می‌شود. اصل این گیاه به جنگل‌های بارانی شبه استوایی پست در سواحل استرالیا باز می‌گردد. البته بیشتر شبیه فلفل هالوپینو است تا مرکبات.

شهرتش به دلیل شباهت آن به دانه‌های خاویار است و از نظر خواص چیزی از آن خاویار کم ندارد. این گیاه منحصر به فرد در رستوران‌های فاخر جهان به جایگاه قابل توجهی رسیده است.

طعم لیمو خاویاری تفاوت چندانی با طعم لیمو‌های عادی یا ترش ندارد، بلکه مزه‌ی آن مخلوطی از انواع لیمو است، اما مواد تشکیل دهنده‌ی آن تفاوت اصلی را ایجاد می‌کنند.

این میوه‌های کوچک تا حدودی شبیه پوملو، پرتقال یا گریپ فروت هستند و حاوی مروارید‌هایی مانند خاویار هستند که می‌توانند برای تزئین ظروف ریز از آن استفاده کنند و انفجار طعم اسیدی در هنگام خوردن غذا را در فرد تضمین می‌کنند. از این رو نام خاویار مرکبات را روی آن گذاشته‌اند و قیمت آن نیز بسیار بالا و غافلگیر کننده است.

میوه‌ای با طعم جدید در رستوران‌های معروف جهان + تصاویر

لیمو انگشتی. عکس Zaareo/Wikimedia Commons

طی یک دهه گذشته، تقاضا برای خاویار انگشت لیمو به حدی رسیده که مزارع به طور ویژه در جا‌های مختلفی مانند فرانسه یا کالیفرنیا برای کاشت آن ایجاد شده اند. با این حال این میوه‌ها نادر هستند و در حال حاضر با قیمتی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در هر کیلوگرم در بازار آزاد به فروش می‌رسند.

قیمت بالا با عملکرد پایین کشاورز ارتباط زیادی دارد، زیرا درختان توجه زیادی را می‌طلبند و بسیاری از میوه‌هایی که آن‌ها تولید می‌کنند قابل فروش نیستند.

] میوه‌ای با طعم جدید در رستوران‌های معروف جهان + تصاویر

عکس: Amada ۴۴/Wikimedia Common

کشاورزان فرانسوی (پرین) و (اتین چلار) اولین کسانی بودند که این نوع لیمو را در کشور خود به صورت تجاری کشت کردند و آن‌ها اخیراً به Great Big Story گفتند که انواع زیادی از این میوه وجود دارد که هر نوع از آن‌ها رنگ و طعم خاص خود را دارد که از بسیار ترش گرفته تا بسیار معطر وجود دارد.

به دلیل نادر بودن و قیمت بالای آن، بعید است که در رستوران‌های محلی خاویار لیمو پیدا کنید. خانواده چالار با ۲۵ رستوران ستاره میشلن در فرانسه کار می‌کنند و با کشاورزان زیادی سر و کار دارند.

میوه‌ای با طعم جدید در رستوران‌های معروف جهان + تصاویر غذایی که روی آن خاویار لیمو گذاشته شده. عکس:T.Tseng/Flick

سؤال این است که چرا وقتی این میوه طعم و مزه‌اش شبیه لیمو است، اما با این وجود ثروتمندان پول هنگفتی برای خرید آن از رستوران‌ها پرداخت می‌کنند؟ پاسخ این است که فضای داخلی خاویار و بافت آن ارزشش را بالا می‌برد، زیرا ترکیدن طعم هنگام گاز گرفتن میوه‌ها در بین افراد طبقه بالا بسیار محبوب است. سرآشپز فرانسوی دانیل لاوتراند می‌گوید: وقتی من ظرف را سرو می‌کنم، این یکی از عناصر اصلی است. زیرا این چیزی است که ظرف را احیا می‌کند، مهمترین چیزی است که مشتری را به وجد می‌آورد و او از طعم و مزه متحیر می‌شود!

میوه‌ای با طعم جدید در رستوران‌های معروف جهان + تصاویر

گذشته از استفاده از خاویار مرکبات تازه در ظروف رستوران پوست آن نیز می‌تواند خشک شود و از آن به عنوان یک ادویه گران قیمت استفاده می‌شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت