محمدجواد لاریجانی: گام هسته‌ای باید برگشت ناپذیر باشد

کد خبر: 961275

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: گام‌های هسته‌ای که ما برداشته ایم، باید غیرقابل بازگشت باشند.

خبرگزاری صدا و سیما: محمدجواد لاریجانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود:متأسفم که بگویم دنیا درباره برنامه هسته‌ای با ما با فریبکاری برخورد کرد و برجامی که رئیس جمهور می‌گوید ما در آن می‌مانیم نمی‌دانم در چه چیز آن باقی خواهیم ماند.

وی با بیان اینکه معنی ماندن در برجام یعنی ما تعهداتمان را حفظ می‌کنیم در حالی که ما در برجام چیزی کم نگذاشتیم گفت: به هیچ عنوان دید خوبی به نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی ندارم و آن‌ها به هر جایی در تشکیلات اتمی کشورمان راه یافتند و دیگر چه چیزی بیشتر از این می‌خواهند.

او افزود مشخص شد ما در پی سلاح هسته‌ای نیستیم، اما این به معنای نتوانستن نیست بلکه می‌توانیم، اما نمی‌خواهیم.

وی گفت: ما به آسانی می‌توانیم سلاح هسته‌ای داشته باشیم، اما نمی‌خواهیم و این تصمیم بسیار شجاعانه‌ای است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه هیچ بخش دانش هسته‌ای نباید برای ما ممنوع باشد افزود: هیچ گونه محدودیتی در توسعه علوم و فنون هسته‌ای را تحت هیچ شرایطی نمی‌توانیم از ملت مان بگیریم.

لاریجانی گفت: اگر معنای ماندن در برجام این باشد که ما یک طرفه محدودیت‌های اتمی خود را حفظ کنیم این صد در صد غیرقابل پذیرش است.

وی افزود: اینکه گام‌هایی که بر می‌داریم بلافاصله بیان کنیم که اگر طرف مقابل مقداری به ما پول بدهد ما به نقطه صفر باز می‌گردیم ارزش گام‌های ما را از بین می‌برد.

لاریجانی درباره مثال سخنگوی سازمان انرژی اتمی که گفته بود برجام مانند وضع زن و شوهری است که باهم صحبت نمی‌کنند، اما می‌پرسند کی قرار است طلاق بگیریم؟ گفت: این مثال قشنگی نیست.

وی افزود: تعهدنامه‌ای نوشته ایم و سهم خود را صادقانه و مقداری ساده لوحانه عمل کرده ایم و به طرف مقابل اعتماد کردیم که دستکم مقداری از تعهدات خود را انجام دهد، اما هیچ کدام را انجام نداد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: صورت مسأله این است که آن‌ها تعهد دادند، اما زیر آن زدند البته متن برجام آن قدر سوراخ و منفذ دارد که آن‌ها همیشه می‌توانند آن را بپیچانند.

لاریجانی افزود: این گام‌هایی که ما برداشته ایم اگر جدی باشد نباید قابل بازگشت باشد.

وی گفت: مگر دیوانه هستیم که یک گام بزرگ برداریم و چهار پنج سال روی آن سرمایه گذاری کنیم بعد بگوییم اگر شما کار‌های اقتصادی انجام دادید ما بر می‌گردیم.

لاریجانی افزود: چرا برگردیم ما خسارت بسیاری داده ایم و اینکه بلافاصله پس از برداشتن هر گام آقای ظریف یا رئیس جمهور می‌گویند اگر شما بیایید ما دوباره صفر می‌شویم، این اشتباه بسیار راهبردی است.

وی گفت: ما گام هایمان را باید برداریم و هیچ کدام نیز قابل بازگشت نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: دلیل اینکه اروپایی‌ها با ما شل و سفت رفتار می‌کنند برای این است که در جدیت گام‌های ما تردید دارند.

لاریجانی گفت: وقتی می‌گوییم بر می‌گردیم یعنی گام‌های ما خیلی بلند نیست.

وی افزود: البته در گام نخست که راجع به انبار اورانیوم غنی شده است می‌توانیم آن را بفروشیم و موجودی آن صفر شود، اما اگر یک طرح بزرگ را در فردو آغاز کنید که چهار سال زمان ببرد چطور می‌خواهید بازگردید.

لاریجانی گفت: اگر می‌خواهید اراک را دوباره بازسازی کنید و چهار پنج میلیون دلار خرج آن کنید و دوباره بازگردید این کار احمقانه‌ای است.

وی افزود: باید بگوییم گامی که برداشته ایم باز نمی‌گردد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره اینکه اروپا تهدید کرده است که مکانیزم ماشه را راه می‌اندازد گفت: چرا متن برجام این قدر سوراخ و منفذ فراوان دارد و بی دقت نوشته شده است که اگر کسی از آن بیرون زد بگوید من تخلف نکرده ام.

لاریجانی گفت: آمریکایی‌ها می‌گویند کجای برجام نوشته ما تخلف کردیم و اگر بیرون رفتیم باید خسارت بدهیم.

وی افزود: ما باید هیچ گونه محدودیتی برای توسعه علمی کشور در هیچ بخشی را قبول نکنیم و منتظر اروپا و غربی‌ها نباشیم.

لاریجانی گفت: مکانیزم ماشه، تهدید بد و زشتی است البته ما نیز باید مقداری خودمان را سرزنش کنیم که چرا این مکانیزم را قبول کردیم.

وی افزود: اگر مکانیزم ماشه راه بیفتد ممکن است راهبرد هسته‌ای مان را کاملاً تغییر دهیم و باید به وضع صفر صفر بازگردیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: وضع صفر صفر یعنی هیچ تعهد هسته‌ای قبلی و بعدی را نخواهیم پذیرفت و باید صحبت کنیم که ان پی تی را بپذیریم یا نپذیریم و این رفتار بسیار درستی است.

لاریجانی افزود: هیچ تردیدی نداشته باشیم که آمریکا، انگلیس، فرانسه و مانند این کشور‌ها هیچ علاقه‌ای به برگزاری انتخابات سالم در کشورمان ندارند.

وی گفت: با تجربه‌ای که از فتنه ۸۸ داشته اند فکر می‌کنند شاید بتوانند در فرصت انتخابات آینده تحرکاتی ایجاد کنند و در سطوح مختلف تأثیر بگذارند.

لاریجانی افزود: آن‌ها می‌خواهند فضای عمومی کشور را به گونه‌ای کنند که مردم از مسائل اصلی اقتصادی و ساماندهی امور اجرایی کشور به مسائل دیگری مانند با دنیا تعامل کنیم یا نکنیم، فکر کنند که این خطر بسیار بزرگی است.

وی گفت: امروز حرف اساسی؛ حل مسائل کشور با روش انقلابی، جهادی و تکیه بر توان داخلی است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: مسأله مبارزه با فساد در حوزه کارآمدی است و همه کشور‌های خوب دنیا برای مبارزه با فساد در تلاشند و این نقطه پیشرفتی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی پرچم آن را برداشته اند.

لاریجانی گفت: غربی‌ها می‌خواهند فضای انتخابات کشورمان را آلوده کنند تا مردم انتخاب درستی نداشته باشند.

وی افزود: در مرحله دوم می‌خواهند در کشور آشوب و سپس در نتایج انتخابات تردید ایجاد کنند.

لاریجانی گفت: این انتخابات را نیز با تجربه‌ای که ملت دارد و دستگاه‌های مسلط بر امور به خوبی برگزار می‌کنیم و ملت ما موفق می‌شود.

وی افزود: باید ریشه تبلیغات پول محور را با آگاهی دادن به مردم به ویژه در صدا و سیما بزنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: این کاری بود که صدا و سیما در انتخابات ریاست جمهوری انجام داد و آن قدر وقت در اختیار نامزد‌ها قرار داد که آن‌ها دیگر حرفی برای گفتن نداشتند.

لاریجانی افزود: این کار صدا و سیما خدمتی بزرگ به دموکراسی و کار کارستانی در عرصه فعالیت رسانه‌ای بود.

وی گفت: صدا و سیما می‌تواند زیرآب بسیاری از مسائل فرعی تأثیرگذار در انتخابات را بزند.

لاریجانی درباره نشست ادواری اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران گزارش بسیار حرفه‌ای در این نشست ارائه کرد و گزارش میان دوره دو سالانه نیز داد که این گزارش با کمک همه نهاد‌های کشور و زیر نظر ستاد حقوق بشر که شامل پنج وزیر، فرمانده نیروی انتظامی و نماینده نهاد‌های دیگر است تهیه شد.

وی افزود: گزارش جمهوری اسلامی ایران از دقیق‌ترین گزارش‌هایی بود که کشور‌ها در این نشست ارائه دادند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: تلقی کشور‌ها از گزارش ما مثبت بود و ۱۱۱ کشور از آن استقبال کردند و البته توصیه‌هایی نیز داشتند.

لاریجانی افزود: هفت کشور نیز که تفاوت بین توصیه و فحش را نمی‌دانند مانند آمریکا، انگلیس، رژیم سعودی و ... اظهاراتی داشتند که به آن توجه نشد.

وی گفت: به برخی دولت‌ها مانند انگلیس اعلام کردیم شما صلاحیت اظهار نظر درباره مسائل حقوق بشر را ندارید و جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که در مقابل گردن کلفتی‌ها صریح‌ترین برخورد را می‌کند.

لاریجانی افزود: جهان شمولی تحکم نیست و مشارکت است و در این فضا ما مطالبی داریم که مورد پسند دنیا است.

وی گفت: کشور‌های غربی لیاقت پرچمداری حقوق بشر را ندارند و این پرچم باید در دست ما باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: قانون حقوق شهروندی که آثار آن به تدریج در حال مشخص شدن است از قوانین کم نظیر دنیاست و قانون حفظ کرامت کسانی که به دادگاه‌ها رجوع می‌کنند از تفکر اسلامی بر گرفته شده است.

لاریجانی گفت: امر به معروف و نهی از منکر یکی از مهربانانه و دلسوزانه‌ترین روش‌ها در حقوق بشر است که این را باید برای دنیا توضیح بدهیم.

وی افزود: زن و مرد در شخصیت و کرامت هیچ تفاوتی ندارند، اما این تساوی؛ کرامت محور است و شعار تساوی سطحی که اروپایی‌ها آن را سر می‌دهند نیست.

لاریجانی گفت: انگلیس در سال ۱۹۷۸ میلادی یکسان بودن حقوق زن و مرد را تصویب کرد و اکنون مدعی مبارزه با بردگی جنسی است در حالی که این موضوع نباید از طرف انگلیسی‌ها مطرح شود، زیرا آن‌ها مهد بردگی جنسی هستند.

وی افزود: آمریکا، انگلیس و چند کشور اروپایی؛ جایی است که بردگی جنسی کودکان در اوج قرار دارد و آن‌ها نباید به کسی توصیه مبارزه با بردگی جنسی کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: باید با کشور‌های همصدای خود پرچم حقوق بشری که کرامت انسانی را پایه گذاشته در دنیا برافرازیم.

لاریجانی درباره کشتار زنان، کودکان و مردم یمن افزود: آمریکا و انگلیس دم از حقوق بشر می‌زنند، اما بوی نفت که به مشامشان می‌رسد فرق بین انسان و حیوان را نمی‌فهمند و به هر جنایتی دست می‌زنند.

وی گفت: سازمان ملل آلوده و خانه همه ماست و باید مبارزه کنیم تا این سازمان به خانه عادلانه‌ای برای همه تبدیل شود.

لاریجانی افزود: اکنون سازمان ملل جای بده بِستان و نفاق است.

وی گفت: در حالی که غربی‌ها و آمریکایی‌ها ایران را محاصره اقتصادی کرده اند و دارو‌هایی که کودکان به آن نیاز دارند به ما نمی‌دهند برخی از مسئولان کشور می‌گویند که سال آینده خرید و فروش سلاح برای ما آزاد می‌شود در حالی که این دید غیرواقعی است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: در مقابل چماقی که کشور‌های سکولار می‌خواهند خود را با آن به دنیا تحمیل کنند ایستاده ایم و نوعی جهان شمولی را که به فرهنگ‌ها احترام می‌گذارد پیگیری می‌کنیم.

لاریجانی گفت: باید حقوق بشر اسلامی را به دیگران بیاموزیم.

وی درباره توصیه برخی کشور‌ها برای به رسمیت شناختن دو تابعیتی‌ها در ایران گفت: اگر کسی در ایران تخلف کند و گذرنامه ایرانی داشته باشد مانند هر شهروند دیگری تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد و داشتن گذرنامه دیگر کشور‌ها ملاک چشم پوشی از آن تخلف نیست، اما غربی‌ها می‌گویند اگر یک ایرانی گذرنامه کشور غربی داشته باشد نباید آن را محاکمه کنیم که این حرف بسیار زشتی است.

لاریجانی افزود: این حرف غربی ها؛ تبلیغ کاپیتولاسیون جدید است.

وی گفت: دو ماه پیش رئیس جمهور آمریکا که اکنون مدعی دو تابعیتی‌های ایران است گفت باید تکلیف آمریکایی‌هایی که تابعیت رژیم صهیونیستی و آمریکا را باهم دارند مشخص شود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: ترامپ می‌گوید نماینده مجلس آمریکا که تابع آمریکاست، اما متولد کشور دیگری است باید به آن کشور بازگردد بعد به ما می‌گویند به کسانی که تابعیت آن‌ها را دارند کاری نداشته باشیم.

لاریجانی گفت: این حرف‌ها مشتری ندارد و ما دقیق و حقوقی این مسائل را برای کشور‌ها توضیح داده ایم.

وی افزود: در نشست اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل بحرین راجع به دموکراسی به ایران توصیه داشت که ما در آنجا اعلام کردیم یک جزیره کوچکی این اطراف است که مردم آن برای داشتن حق رأی کشته می‌شوند، اما به بزرگترین دموکراسی غرب آسیا توصیه دموکراسی می‌کند یا کشوری که خبرنگار مخالف خود را تکه تکه و شاید آن را خورده باشد حرف‌هایی را زد که جوک بود و موجب خنده حاضران در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل شد.

لاریجانی گفت: سعودی‌ها گفته اند ایران در بحث انرژی اتمی فریبکاری کرده است در حالی که این حرف سعودی نیست و حرف آمریکا و غربی هاست که در دهان او گذاشته اند.

وی افزود: رژیم سعودی اصلاً نمی‌فهمد اطلاعات هسته‌ای چیست و ما نیاز به فریبکاری نداریم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: تجربه مردم سالاری جمهوری اسلامی ایران تجربه بسیار جالب مدنی است و شخصی که حق عظیمی برای حفظ این دموکراسی دارد و آن را نگه داشته؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت