جام‌جم برگزیدگان خود را در سال ۹۷ شناخت

کد خبر: 930568

آیین پنجمین دوره جشنواره جام‌جم پس از ۴۵ روز داوری امشب برگزیدگان خود را معرفی کرد.

خبرگزاری تسنیم: مراسم اختتامیه پنجمین دوره جشنواره جام جم امشب (۲۱ اسفندماه) با حضور هنرمندان، پیشکسوتان و مسئولین سازمان صداوسیما در سالن مرکز همایش‌ها برگزار شد. محمد جعفر خسروی اجرای این برنامه را انجام داد و از منتخبان برگزیده رسانه ملی که در کمیسیون‌های ده‌گانه نمایشی، مسابقات، مستند، پویانمایی، برنامه‌های ترکیبی، دوبله و آماده‌سازی، انتخاب مردمی، چهل‌سالگی، آگهی‌ها و فضای مجازی داوری و انتخاب شدند تقدیر به عمل آمد.

مسعود احمدی افزادی دبیر پنجمین جشنواره جام جم به عنوان اولین سخنران در پشت تریبون حاضر شد و گفت: در شامگاه سه شنبه بیست و یکم اسفند و در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی در مرکز همایش‌های صداوسیما گردهم آمده ایم تا از برگزیدگانی که توسط داوران در ۱۶۵ روز کاری انتخاب شده اند، تقدیر کنیم. بهترین برنامه سازان، سریال سازان، هنرمندان، مجریان، انیمیشن سازان، برترین‌های فضای مجازی و انتخاب مردمی که قطعا استحقاق این برگزیده شدن را دارند. هدف ما از برگزاری این جشنواره شکوفایی نادیده‌ها و تجلیل از بهترین‌ها و برترین‌های تلویزیون است. اینجا جمع شده ایم که بگوییم برنامه می‌سازیم و کار نمایشی انجام می‌دهیم خیلی بهتر از بمباران‌ها و هیاهوی خارجی ها!

سیدمرتضی میرباقری معاون سیما تصریح کرد: جشنواره جام جم به دلیل چهار ویژگی بزرگترین رویداد رسانه ای، علمی و فرهنگی کشور است. هیچ جشنواره‌ای از نظر کمیت آثار، میزان مخاطب و آثاری که در مسابقه شرکت می‌کنند قابل مقایسه با جشنواره جام جم نیست. ما در شبکه‌های تلویزیون ۱۴۶۰ برنامه روی آنتن می‌برد. برنامه در تمامی ساختار؛ حدود ۱۲۰۰ ساعت تولیدی سریال پخش می‌شود و ده‌ها مسابقه و ده‌ها انیمیشن و صد‌ها برنامه مستند و گفتگومحور روی آنتن می‌رود. این برنامه‌ها توسط هزاران نفر انجام می‌شود که یک بخشی امشب حضور دارند. مخاطب هیچ جشنواره‌ای تمام ملت ایران نیست؛ برای کودکان، میانسالان، نوجوانان و همه اقشار برنامه دارد و هیچ قلمرویی آنقدر وسیع نیست.

وی افزود: متنوع‌ترین سنجه‌ها در این جشنواره‌ها داریم؛ در طول سال بیش از یکصد نظرسنجی در کل کشور انجام می‌دهد تا نظر مردم را در رابطه با اتفاقات مختلف آنتن جویا شود. ما برای سنجش ۱۴۰ هزار ساعت برنامه‌ای که پخش می‌کنیم این نظرسنجی‌ها را در دستور کار داریم. کمیسیون‌های مختلف هم برای جشنواره جام جم یک سنجش حرفه‌ای دیگر انجام می‌دهند. این ۱۴۰ هزار برنامه نیازمند این سنجه‌های دقیق و سختگیرانه است تا وضعیت خودمان را بدانیم. در امسال یک سنجه سومی هم داشتیم فارغ از نظرسنجی‌های مرسوم، کارشناسان حرفه‌ای در کمیسیون به صورت تخصصی ارزیابی کردند این سنجه همان انتخاب مردمی بود. در نظرسنجی ما سراغ مردم می‌رویم، ولی در این سنجه سوم برنامه عرضه می‌شود و مخاطب نظر می‌دهد. ما در این سنجه سوم از برنامه سازان و هنرمندان خواستیم یک بار در یک بازه زمانی ۴۰ روزه در منظر مردم قرار دادیم تا مردم اظهارنظر کنند. مردم امتیاز خودشان را به آثار تلویزیونی دادند؛ تنها این اتفاق در جشنواره جام جم افتاد.

میرباقری با اشاره به یک سو تفاهم ایجاد شده، گفت: ما ۱۴۰ عنوان اثر را در مقابل مردم قرار دادیم ۲۴ میلیون از طریق اپلیکیشن و ۲۰ میلیون پیامکی رای دادند و از بین این آثار یک برنامه چنین اختلالی ایجاد کرد. ما مکانیزمی طراحی کردیم مخاطب متوجه رای خود بشود سریعا رسانه ملی در جریان اختلال ورود کرد و مراقبت لازم انجام شد و آرای مشکوک را نیز حذف کردیم. نیرو‌های امنیتی ورود کردند و نام آن خاطی هم با پیگیری‌های صداوسیما معرفی خواهد شد.

اهدای جوایز و تندیس بخش برنامه‌های چهل سالگی انقلاب آغاز شد؛ هیئت داوران در این بخش، مستند دیده شو و موشن گرافی ما نمی‌توانیم، مستند نسیم دانش و پویانمایی بچرخ تا بچرخیم را شایسته تقدیر دانست. ایمان گودرزی برای مستند عزت اولین لوح تقدیر و تندیس این بخش را به خودش اختصاص داد. در بخش برنامه‌های گفتگومحور مهدی سموعی لوح تقدیر و تندیس برنامه ۴۰۱۳ شبکه چهار را دریافت کرد. لوح تقدیر و تندیس دیگر به مهدی نقویان برای موشن گرافیک اولین‌ها و مستند در برابر طوفان اهدا شد.

نفرات برگزیده بخش فضای مجازی اعلام شدند؛ در این بخش هم افرادی از نظر هیئت داوران شایسته تقدیر دانست. لوح تقدیر و تندیس جشنواره به محمد ترخانی برای بخش سایت شبکه قرآن رسید. نفر دوم سمیه فیروزفر برای بهترین شبکه اجتماعی در شبکه پویا انتخاب شد. سومین انتخاب این بخش هم گودرز عزیزی به عنوان بهترین برنامه در سایت و شبکه‌های اجتماعی "به خانه برمی گردیم" معرفی شد.

در بخش یاد یاران از مقام بزرگان و پیشکسوتانی همچون مقام بهرام شفیع، بهرام زند، یدالله صمدی، حبیب الله کاسه ساز، عارف لرستانی، حسین عرفانی، حسین محب اهری، سیدضیاالدین دری، عزت الله انتظامی، پیام صابری، خشایار الوند، مهدی آریان نژاد، سیدمصطفی موسوی، اصغر معینی و محمد عبادی تجلیل به عمل آمد.

نوبت به بخش پویانمایی رسید؛ هیئت داوران این بخش هم برنامه‌ها و هنرمندانی را شایسته تقدیر دانستند. بهرام عظیمی داور این بخش نام اولین لوح تقدیر و تندیس را خواند و البته به موفقیت تلویزیون و سینما در حوزه انیمیشن اشاره کرد و یک شوخی هم با مدیران رسانه ملی انجام داد که فکر نمی‌کنم تلویزیون و انیمیشن ببینید!

در این بخش سیدمسعود صفوی برای انیمیشن ناز بالش در مقام تهیه کنندگی اولین تندیس و لوح تقدیر را دریافت کرد. لوح تقدیر و تندیس دوم به علی احمدی به عنوان کارگردان انیمیشن جوانمردان اختصاص پیدا کرد. ابوالفضل رازانی برای میان برنامه بازی کنیم بخندیم تندیس سوم این بخش را دریافت کرد. عبدالعلی علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما به پاس ۵۰ سال کار انیمیشن این جایزه را به او اهدا کرد.

*استاد کریمخانی نوای آمده ام را زنده اجرا کرد

در ادامه مراسم از یک صدای ماندگار و یک دوبور فراموش نشدنی تقدیر شد. نامش "منوچهر والی زاده" است؛ او را مخاطبین به صداپیشگی لوک خوش شانس می‌شناسند. سیدمرتضی میرباقری معاون سیما و مسعود احمدی افزادی دبیر جشنواره جام جم برای تقدیر از والی زاده روی جایگاه آمدند. به تعبیر خسروی مجری برنامه والی زاده صدایی است که هیچ گاه پیر نخواهد شد. والی زاده بعد از تقدیر گفت: ۵۰ سال است با این میکروفون سروکار دارم، ولی الان قلبم لرزش پیدا کرده است. ۶۰ سال در صداوسیما کار می‌کنم امشب این افتخار نصیبم شد در اینجا قرار بگیرم خودم را لایق این همه محبت و دوستی نمی‌بینم. امیدوارم این صمیمیت مردم را چگونه جواب بدهم؛ در هر محفلی هستم این صدا را می‌شنوند مرا می‌شناسند این شناسنامه را رسانه ملی به من داد. اگر این جایزه را گرفتم با صدا‌های ماندگار دوبلاژ تقسیم می‌کنم. امیدوارم در سال‌های آینده جوانانی که به حرفه ما آمدند و دوبلور شدند روز‌های خوبی را در دوبله تلویزیون شاهد باشیم. تشکر می‌کنم از این اعتمادی که به جوانان شد تا این مسیر رو به رشد متوقف نشود.

در بخش دوبلاژ و آماده سازی جشنواره جام جم نفرات برگزیده معرفی شدند. در این بخش هم نفراتی، چون اکبر منانی، نرگس فولادوند، داریوش اسماعیلی، اکبر صالحی و حمید اسماعیل زاده را شایسته تقدیر دانستند. لوح تقدیر و تندیس به افشین زی نوری برای مدیریت دوبلاژ و صداپیشگی اهدا شد. نفر دوم در این بخش مینو غزنوی بهترین صداپیشه پنجمین جشنواره جام جم شد. نفر سوم سعید شیخ زاده در مقام مدیر دوبلاژ و صداپیشگی لوح تقدیر و تندیس دریافت کرد. مینو غزنوی بعد از تقدیر گفت: زمانی که همکاران مان وارد صداوسیما شدیم خاکی بود جز پخش! هستیم تا الان؛ واحد دوبلاژ در این سازمان قدیمی‌تر است خوشحالم این بستر فراهم شد که دوبله هم دیده شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت