غیر پزشکان هم می‌توانند بیمارستان بزنند!

کد خبر: 1205168

وزیر بهداشت با بیان این‌که غیرپزشکان هم می‌توانند بیمارستان خصوصی تأسیس کنند؛ گفت: ۱۸درصد بیمارستان‌های کشور خصوصی است.

غیر پزشکان هم می‌توانند بیمارستان بزنند!

بهرام عین‌اللهی در دیدار رؤسای بیمارستان‌های بخش خصوصی که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: 18 درصد کل بیمارستان‌های کشور خصوصی و 82 درصد دولتی است؛ این آمار نشان‌دهنده سهم بخش  خصوصی در حوزه سلامت است و آنچه از ابتدای دولت سیزدهم بر آن اصرار ورزیده‌ایم، حذف هر گونه رانت در صدور مجوزها و رعایت کامل قانون در این امر است.

وزیر بهداشت افزود: با مصوباتی که در کمیسیون ماده 20 به تصویب رسید، غیرپزشکان هم می‌توانند بیمارستان خصوصی تأسیس کنند، در این مصوبات همچنین مشارکت بخش دولتی و خصوصی و حمایت بخش دولتی از خصوصی پیش‌بینی شده است.

عین‌اللهی در پاسخ به درخواست متولیان بخش خصوصی برای اصلاح تعرفه‌ها، بیان کرد: ریاست شورای‌عالی بیمه سلامت با وزیر بهداشت است ولی برای مصوبات رأی‌گیری می‌شود و نماینده بخش خصوصی نیز می‌تواند در این جلسات حاضر شود.

وی افزود: خروجی تعرفه‌ها با شورای‌عالی بیمه است ولی در عین حال تعرفه‌ها باید به تصویب سازمان برنامه و بودجه و دولت برسد و ما سعی کردیم تعرفه سال 1402 منطقی باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت: وزارت بهداشت موظف است هزینه‌های درمانی مردم را تحت پشتیبانی بیمه‌ها کم کند تا روند خودپرداختی مردم که بیشتر ناشی از عدم حمایت بیمه‌هاست، اصلاح شود.

عین‌اللهی اضافه کرد: امروزه حدود یک‌هزار بیمارستان و 150 هزار تخت و 600 هزار پرسنل داریم و بودجه ما نیز 300 هزار میلیارد تومان است ولی بهره‌وری در هر دو بخش خصوصی و دولتی نیاز به تقویت دارد چرا که ارتقای این بخش موجب تقویت سلامت مردم و کاهش هزینه آنها می‌شود.

وی یادآور شد: در بیمه‌ها یک جزء فنی و یک جزء حرفه‌ای داریم و باید ترتیبی اتخاذ شود تا هزینه تهیه و نگهداری تجهیزات پزشکی که برای بخش خصوصی نیز سنگین است، در جزء فنی دیده شود. معاونت درمان وزارت بهداشت در حال بازنگری کتاب تعرفه‌هاست.

وزیر بهداشت ابراز کرد: تلاش کردیم درباره دارو و مواد اولیه، تعرفه گمرک را از 9 درصد به صفر برسانیم.

عین‌اللهی افزود: در طرح دارویار با نسخه‌های الکترونیک، اختلاف بین ارز ترجیحی و نیمایی را دولت از طریق بیمه‌ها به بیمار می‌پردازد تا زمینه‌های قاچاق دارو و اتلاف و خروج منابع از کشور از بین برود.

وی ادامه داد: با اجرای دارویار، قیمت داروها واقعی شد و قاچاق کاهش یافت و تا امروز 1.3 میلیارد دلار صرف کرده‌ایم که نشان از صرفه‌جویی 2.4 میلیارد دلاری برای کشور دارد. اکنون اختلاف ارز نیمایی و ترجیحی را بیمه‌ها و داروخانه‌ها تحت عنوان یارانه سلامت به مردم می‌پردازند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش 1.6درصدی خدمات درمانی و جراحی‌ها پس از مهار کرونا خبر داد.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها