معلم کم داریم اما پول نداریم!

کد خبر: 1209852

در حالی که وزارت آموزش و پرورش از کمبود نیرو رنج می‌برد؛ نیروهای خرید خدمت را استخدام نکرده و حتی قادر به پرداخت حقوق بسیاری از آنان هم نیست.

معلم کم داریم اما پول نداریم!

 کمبود نیرو در وزارت آموزش و پرورش هر ساله یکی از اصلی‌ترین مشکلات نظام آموزشی کشور است.

در چند سال گذشته وزارت آموزش و پرورش به صورت موقت این مشکل را حل می‌کرد و در حالی که تعداد زیادی از نیروهای خود را هم به علت بازنشستگی از دست می‌داد؛ به صورت موقت نیروهایی را در قالب نیروهای خرید خدمات به کار می‌گرفت.

مشکل از آنجا شروع می‌شود که به بسیاری از این افراد این طور وعده داده شده بود که پس از مدتی می‌توانند به صورت پیمانی و اندکی بعد به صورت رسمی با وزارت آموزش و پرورش همکاری کنند. این زمان برای برخی از افراد به بیش از ۱۴ سال رسیده است.

در حالی که جذب نیروی خرید خدماتی امسال با تعداد بیشتری همراه بوده و بسیاری از این افراد نیز همچنان حقوقی نگرفته‌اند؛ وزارت آموزش و پرورش در نامه‌ای به شدت با هرگونه جذب نیروی خرید خدماتی مخالفت کرده و ادامه همکاری با این معلمان را منوط به قبولی در آزمون استخدامی آینده کرده است.

در نامه‌ای که مهر منتشر کرده است سید مجتبی هاشمی سرپرست مرکز برنامه ریزی و منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش خطاب به مدیران کل آموزش و پرورش استان‌هایی که پیش از این اقدام به جذب نیرو کرده بودند نوشته شده است " به کارگیری معلم از طریق خرید خدمات ممنوع می‌باشد. بنابراین با تمرین مقدمات لازم جهت رقابت این افراد در آزمون استخدامی اخیر و همچنین رشته‌های شغلی دبیر و هنرآموز در سال تحصیلی ۱۴۰۳ - ۱۴۰۲ مختص به نیروهای مزبور در مدارس اطلاع رسانی لازم صورت گیرد که در صورت تمایل مبنی بر ثبت نام در آزمون استخدامی با رعایت شرایط و ضوابط مربوط اقدام نمایند تا تضییع حقی از همکاران محترم صورت نشود. لازم به ذکر است چنانچه افراد مذکور در آزمون رد و یا شرکت ننمایند؛ هیچ‌گونه حقی مبنی بر به بکارگیری در سال تحصیلی آینده در آموزش و پرورش نخواهند داشت. "

شش ماه معلمی بدون حقوق

داستان نیروهای خرید خدمات امسال تلخ‌تر هم شده است و بسیاری از نیروهایی که از مهر ۱۴۰۱ با وزارت آموزش و پرورش همکاری کرده‌اند، تاکنون هیچ دریافتی نداشته‌اند.

یکی از همین نیروهای خرید خدماتی سال ۱۴۰۱ که حقوقی نگرفته است در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: از اول مهر که وارد آموزش و پرورش شدیم به ما قول دادند به صورت قراردادی فعالیت داشته باشیم. زمان گذشت اما خبری نشد به نزدیک اسفند که رسیدیم خبر آزمون استخدامی اعلام شد.

وی ادامه داد: ابتدا به ما گفتند آزمون شامل شما نمی‌شود و نیازی نیست در آزمون شرکت کنید. بعد گفتند حتماً آزمون بدهید که با شما قرارداد بسته شود ولی نمره مهم نیست حالا می‌گویند اگر در آزمون قبول نشوید همکاری با شما ممکن نخواهد بود.

این معلم با بیان اینکه کسی در آموزش و پرورش پاسخگوی مشکل ما نیست؛ گفت: کد پرسنلی هم حتی هنوز به ما ندادند. حقوق را هنوز ندادند و معلوم نیست چه زمانی حقوق شش ماه گذشته را می‌دهند گفتند شاید تا پایان اسفند ماه حقوق مهر و آبان را واریز کنند اما بیش از آن را نمی‌خواهند به ما بدهند وقتی اعتراض هم کردیم یکی از مقامات مسئول علناً به ما گفت مگر ما به شما گفته بودیم که به صورت خرید خدماتی با ما همکاری کنید؟ معاون منطقه‌ای که من در آن فعالیت دارم هم به ما گفته بود مشکلی برای پرداخت بودجه وجود دارد. آموزش و پرورش به دلیل پرداخت رتبه بندی با مشکل کمبود بودجه مواجه شده است.

یکی دیگر از این معلمان گفت: ۱۴ سال است من جزو نیروهای خرید خدماتی هستم اما همیشه به ما وعده و وعید می‌دهند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها