کودک‌آزاری در صدر تماس با اورژانس اجتماعی

کد خبر: 1218719

سرپرست دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: آگاهی مردم افزایش یافته است و مردم بیشتر متوجه شده‌اند که می‌توانند با اورژانس اجتماعی بهزیستی در ارتباط باشند.

کودک‌آزاری در صدر تماس با اورژانس اجتماعی

از سال ۱۳۸۳ بود که سازمان بهزیستی برای حل مشکلات اجتماعی خانواده‌ها و مردم یک اورژانس اجتماعی را راه اندازی کرد تا مردم با تماس با خط تلفن ۱۲۳ موضوعات و مشکلات خود را مطرح کنند و مددکاران اجتماعی بهزیستی با مشاوره تلفنی و یا مراجعه حضوری اورژانسی به حل مشکل اجتماعی بپردازند.

از ابتدا اورژانس اجتماعی تلاش کرد تا با تخصصی بودن، به موقع بودن و در دسترس بودن بتواند در عمل به حل مشکلات آسیب‌های اجتماعی بپردازد.

کنترل و کاهش بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی، در دسترس قراردادن خدمات تخصصی، کمک به قضازدایی و پیشگیری از وقوع جرم و جایگزینی مداخله‌های روانی اجتماعی به جای مداخله‌های قضائی و انتظامی از مهم‌ترین کارکردهای اورژانس اجتماعی بوده است.

شاید بتوان گفت طی سال‌های اخیر مردم به تدریج با اورژانس اجتماعی بیشتر آشنا شده و در تعامل بهتری با این سامانه امدادرسان بهزیستی هستند.

محمدرضا حیدرهایی سرپرست دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص بیشترین موضوعات و آسیب‌هایی که به سامانه ۱۲۳ گزارش داده شده است توضیح داد.

وی گفت: در میان مواردی که به سامانه ۱۲۳ بهزیستی گزارش شده است چند آسیب در صدر تماس‌های مردمی بوده است که کودک آزاری، همسرآزاری و سالمند آزاری از مهمترین موضوعات مورد تماس با مرکز اورژانس اجتماعی بوده است.

وی با بیان اینکه آمارهایی که در فروردین سال جاری داشته‌ایم چندان با آمار مشابه سال قبل متفاوت نیست؛ گفت: یعنی سال گذشته هم ما با این موارد کودک آزاری، همسرآزاری و سالمند آزاری بیشتر مواجه بودیم.

سرپرست دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: البته در بسیاری از مواردی که چه در سال گذشته و چه امسال در خصوص کودک آزاری به ما گزارش شده و شاهد آن بودیم موضوع غفلت از کودکان بوده است یعنی کوتاهی در اموری که والدین باید در زمینه حقوق کودک رعایت کنند اما رعایت نمی‌کنند مصداق کودک آزاری است.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها