جذب پزشکان ایرانی با دستمزد 15 برابری

کد خبر: 1223568

موضوع مهاجرت پزشکان دارد پیامدهای سوء خودش را به آشکاری نشان می‌دهد، حالا عضو شورای عالی نظام پزشکی می‌گوید یکی از دلایل رفتن آنها از ایران پیشنهادهایی تا 15 برابر حقوق آنها در داخل است.

جذب پزشکان ایرانی با دستمزد 15 برابری

عبدالرسول صداقت عضو شورای عالی نظام پزشکی و دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به  موضوع مهاجرت جامعه پزشکی کشور می‌گوید« از جمله مسائلی که به تدریج بر جامعه پزشکی فشار آورده و منجر به مهاجرت شده است، عواملی مثل دخالت افراد غیر مجاز در امور پزشکی و حتی تشدید این نوع دخالت‌ها توسط رسانه ملی است. به طوری که مشاهده می‌کنیم، رسانه ملی هر روز با دعوت از افرادی که به خودشان اجازه می‌دهند، راجع به درمان بیماری‌ها صحبت کنند و به نوعی خرافه پرستی را در بین مردم گسترش می‌دهند.

صداقت افزود: در کنار رسانه ملی، باید به فضاسازی‌ها و تبلیغات علیه جامعه پزشکی نیز اشاره کرد. به طور مثال، موضوع تخلف مالیاتی که به کل جامعه پزشکی تعمیم می‌دهند، در حالی که از کل جامعه ۳۵۰ هزار نفری پزشکی، ۳ تا ۴ درصد دچار تخلف می‌شوند که عدد ناچیزی است و حق ندارند کل جامعه پزشکی را زیر سوال ببرند. در کنار اینها، بررسی تراکنش‌های بانکی جامعه پزشکی از ۱۰ سال قبل است که باز هم چنین رفتاری با جامعه پزشکی کشور اصلاً درست نیست. زیرا، وقتی یک پزشک در ۱۰ سال گذشته تمامی مالیات خودش را داده و حالا هیچ درآمدی ندارد؛ چرا باید مجدداً تراکنش‌های بانکی او بررسی شود.» 

جذب پزشکان ایرانی با دستمزد بالا

عضو شورای عالی نظام پزشکی، با اشاره به ویژگی اساتید پزشکی کشور، گفت: همین حالا بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس آماده اند با دستمزد ۱۰ تا ۱۵ برابری، پزشکان ما را جذب کنند.

وی افزود: مسئولان و متولیان امور کشور باید بدانند، سرمایه واقعی کشور، نه طلا است نه نفت. بلکه نیروی انسانی متخصص است که به راحتی داریم از دست می‌دهیم.

صداقت در پاسخ به این سوال که با این شرایط چه آینده‌ای برای جامعه پزشکی کشور متصور هستید، گفت: عدم استقبال از برخی رشته‌های تخصصی، باعث شده تعداد پزشکان و جراحان این رشته‌ها کم شود و بعضاً به صفر برسد. در حالی که همواره از کشورهای اطراف و منطقه برای سنگین‌ترین اعمال جراحی به ایران بیایند. اما، پیش بینی می‌کنیم در ۱۰ سال آینده به سمتی برویم که بیماران ما ناچار شوند برای درمان به کشورهای دیگر بروند و در آنجا با پزشک ایرانی معالجه و درمان شوند.

وی با اشاره به نقش غیر مستقیم وزارت بهداشت در مهاجرت جامعه پزشکی، افزود: اگر وزارت بهداشت به طور مستقیم در مهاجرت پزشکان دخالت نداشته باشد، اما نتوانسته از جایگاه جامعه پزشکی کشور دفاع جانانه‌ای داشته باشد. به طوری که نتوانسته سهم بالاتری از درآمد ناخالص ملی را برای بهداشت و درمان بگیرد.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران تاکید کرد: در حال حاضر نیروهای هیأت علمی و اساتید در حال خارج شدن از دانشگاه‌ها هستند و نیروهای جوان نیز علاقه‌ای به رشته‌های پزشکی ندارند و باعث می‌شود با کمبود شدید نیرو مواجه شویم. در واقع، سیاست ناکارآمد وزارت بهداشت، ضربه سنگینی در آینده به بیماران و مردم خواهد زد.

صداقت به موضوع گردشگری سلامت در کشور اشاره کرد و افزود: کشور ما با داشتن اساتید مجرب، استعداد بالایی در پذیرش بیماران خارجی داریم؛ اما به دلیل ناکارآمدی وزارت بهداشت و مداخله‌های نادرست؛ گردشگری سلامت به دست دلالان افتاده و بیماران خارجی با نارضایتی از کشورمان می‌روند.

وی در پایان به جایگاه رشته رادیولوژی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر، یکی از پیشرفته‌ترین رادیولوژی‌های دنیا را در ایران داریم.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: انجمن رادیولوژی یکی از معتبرترین انجمن‌های علمی در سطح کشور است و نه تنها به عنوان مدافع بخش خصوصی و صنفی فعالیت می‌کند، بلکه به عنوان یک محور برای تمامی بخش‌های دانشگاهی در سطح کشور فعالیت می‌کند. به طوری که در انتخابات اخیر هیأت مدیره مجمع انجمن‌های پزشکی ایران، از ۱۳ نفر پزشک، دو نفر رادیولوژیست وارد هیأت مدیره شده اند.

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها