ورود روان‌گردان جدید به ایران!

کد خبر: 1238188

مدتی است ماده روانگردان جدیدی با اسامی خیابانی «کِمیکال»، «کمیک» و «بونزای» به فروش می‌رسد که ظاهر این مواد، به شکل ماده گیاهی خردشده سبزرنگ (گاه معطر) است. گزارش‌های علمی منتشرشده و نتایج آزمایشگاهی نشان می‌دهد مواد مذکور آغشته به دسته‌ای از مواد روانگردان جدید(NPS) به نام کانابینوئیدهای سنتزی هستند که کارشناسان به جهت ناشناخته بودن ترکیبات مورد استفاده در آن و عوارضش بر بدن و اوردُز، به شدت در خصوص مصرف‌شان هشدار می‌دهند.

ورود روان‌گردان جدید به ایران!

این روانگردان جدید که با استفاده از مواد شیمیایی و واکنش‌های شیمیایی در آزمایشگاه‌ها تولید و وارد ایران هم شده است، روی گیاهان خشکِ بی‌اثر اسپری و سپس در بسته‌بندیهای شکیل در حالیکه به‌روی آن نوشته شده «برای مصرف انسانی نیست و جهت رایحه و بخور درمانی استفاده شود»؛ در بازار مصرف به فروش می‌رسد، در واقع در دسته موادمخدر اعتیادآور و روانگردانی به شمار می‌رود که مصرف آن سبب ناخودآگاهی و در دوزهای بالا، خواب عمیق و در موارد حادتر می تواند سبب مرگ مصرف کننده شود.

«کمیکال» که کانابینوئید سنتزی، ماده‌ای شیمیایی، روانگردان و مصنوعی است  یا روی گیاهان خشک و خرد شده اسپری می‌شود تا بتوان این گیاهان را کشید و یا اینکه مایع آن فروخته می‌شود تا به صورت بخوری یا با استفاده از سیگار الکترونیکی و وسایل دیگر استنشاق شود حال آنکه در بازار، این فرآورده‌ها بخور مایع یا گیاهی هم نامیده می‌شوند. 

این روانگردان که با نام‌های دیگری هم در بین مصرف‌کنندگان شناخته می‌شود عوارض ناشناخته بسیاری بر بدن بر جای می‌گذارد حال آنکه از زمان شناسایی موادروانگردان جدید تا بررسی ترکیبات آنها بر بدن و یافتن بهترین روش درمان، فاصله‌ای ایجاد می‌شود که می‌تواند اثرات مخرب و بعضا جبران ناپذیری بر مصرف‌کنندگان داشته باشد.

دکتر تهمینه باهری اسلامی مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر در رابطه با این روانگردان جدید و عوارض آن گفت: کمیکال نام خیابانی این روانگردان در ایران است. بیش از ۳۲۴ ماده به دسته کانابینوئیدهای سنتزی تعلق دارد و اینها در حقیقت تقلیدی از ماده‌ موثره گیاه شاهدانه یا همان تی اچ سی است؛ تی اچ سی دارای ساختاری  پیچیده است که آن را تقلیل داده‌ و با روشهایی شیمیایی، ساختارش را در لابراتوارها تغییر و کمیکال را تولید کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه این روانگردان به طور غیر قانونی و با ایجاد تغییراتی جزئی در ساختار و با استفاده از مواد شیمیایی و واکنش‌های شیمیایی به عنوان ماده مخدری جدید تولید شده است گفت: هیچ کنترل و استانداردی در تولید اینگونه مواد وجود ندارد.  

مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر به اقدام هوشمندانه مافیای مواد مخدر برای تولید مواد جدید اشاره و اظهار می‌کند: زمانی که مافیا قصد تولید موادی را دارد ابتدا مطالعاتی روی آن انجام و در این خصوص هوشمندانه عمل می‌کند و بعد از اینکه روش ساخت مشخص شد، آن را در آزمایشگاه‌های غیرقانونی سراسر دنیا و توسط افرادی که اکثرا هم تحصیلکرده نیستند تولید می‌کنند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها