خدمت به معلولان فقط روی «بیلبورد»!

کد خبر: 1204468

بحث بر سر یک بیلبورد تبلیغاتی بالا گرفته است و دوباره هم یک پای این بحث شهرداری تهران است و ادعایی که در این بیلبورد از سوی این نهاد شهری شده است.

خدمت به معلولان فقط روی «بیلبورد»!

ماجرا از این قرار است که طی روزهای گذشته شهرداری تهران با نصب چندین و چند بیلبورد تبلیغاتی در سراسر تهران به نوعی عملکرد کاری خود را به نمایش گذاشت، اما در یکی از تصویرها عددی عجیب و غیرقابل باور در کنار مردی خندان بر روی ویلچر به چشم می‌خورد  که خبر از ۲۰۰ کیلومتر مناسب‌سازی معابر و فضای عمومی ویژه معلولین در شهر تهران را نشان می‌دهد.

بهروز مروتی ، مدیرکمپین معلولان می‌گوید : «شهرداری مطابق تبصره‌ی ۲۷ بودجه‌ سال ۱۴۰۱ موظف است که نقشه‌ی مناسب‌سازی معابر شهری را در سایت شهرداری به نمایش بگذارد و محدوده‌ها را مشخص کند تا صحت ماجرا راستی‌آزمایی شود. اما متاسفانه هیچ‌کدام از مسائلی که بیان می‌کنند در نقشه قابل ردیابی نیست. اینکه در کدام مناطق و چه مقدار مناسب‌سازی شده، مشخص نشده است. »

شفاف‌سازی در آمار و ارقام سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی مسئله‌ای مهم است که تائیدی بر عملکرد درست آن‌ها است. صرفا شعار و حرف راه به جایی نمی‌برد و مشکلات را حل نمی‌کند چه بسا اعتبارزدایی هم دارد.

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران درباره‌ی عدم انتشار لیست مناطق مناسب‌سازی می‌گوید : «در روز نام‌گذاری شده به اسم معلولین اعضای شهرداری بیان کردند که ۲۰۰ کیلومتر از معابر برای معلولین مناسب‌سازی شده است. من گفتم گزارش‌ها را به‌گونه‌ای بیان کنید که قابل اندازه‌گیری باشد، حداقل برای خود معلولین قابل لمس باشد. باید دقیق اسم خیابان ، کوچه و معبر منطقه به منطقه ذکر شود که اگر مردم خواستند راستی‌آزمایی کنند به راحتی بروند و ناحیه‌ها را ببینند. این به نفع تبلیغ شهرداری هم است ولی تا این لحظه ما چنین نقشه و شفاف‌سازی ندیده‌ایم . از شهرداری خواستیم که در اختیار ما قرار دهد که تا این لحظه لیست و نقشه‌ای منتشر نشده است و ما اطلاعی نداریم.»

در همین باره مدیر کمپین معلولان نیر موضوع مشابهی را عنوان می‌کند: « این یک تکلیف قانونی است که نقشه‌ی راه‌ها طبق تبصره ۲۷ لایحه‌ی بودجه ۱۴۰۱ باید در سایت شهرداری تهران مشخص شود و در دسترس همگان قرار بگیرد. ما طبق این می‌گوییم که این اتفاق ۲۰۰ کیلومتر دور از ذهن است. با توجه به شعارهایی که می‌دهند، ممکن است معابر را بهسازی کرده‌ و اسم آن را مناسب‌سازی ویژه معلولین گذاشتند. اما مطمئن هستیم با استانداردها و روابط و مقررات شهرداری و قانون حمایت از معلولان استانداردسازی نشده است. »

به نام معلولان؛ به‌کام شهرداری

در نظرگرفتن امکانات مناسب برای حضور معلولین در مکان‌های عمومی مانند پارک‌ها، مراکز خرید ‌و مراکز درمانی کمک عمده‌ای به رفع نیاز این افراد می‌کند وباعث بهبود جنبه‌های فردی و اجتماعی آن‌ها می‌شود.

متاسفانه معمولان نه فقط دربرنامه‌ریزی‌ها که حتی در آمارها هم غایب هستند، آمار مشخصی از جمعیت معلولان در تهران وجود ندارد اما با توجه به اینکه چندی پیش معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران در گفت‌وگو با ایلنا آمار معلولان تحت پوشش بهزیستی را اعلام کرد، می‌توان تخمین زد که جمعیت معلولان در تهران دست‌کم چند صدهزار نفر است.

به گفته یوسف رضایی فقط آمار تعداد معلولان تحت پوشش بهزستی در استان تهران بر حسب جنسیت شامل ۹۲۸۶۹ نفر معلول مرد و ۵۶۸۲۱ نفر افراد دارای معلولیت زن هستند و در مجموع ۱۴۹ هزار و ۶۹۰ نفر افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان قرار گرفته‌اند.

از این آمار تعداد ۶۸ هزار و ۵۵ معلول جسمی حرکتی، ۴۵۶۲۰ معلول ذهنی، ۱۸۷۸۸ نابینا، ۲۵۰۸۶ ناشنوا، ۱۲۶۳۱ بیمار اعصاب و روان، ۳۰۵۸۸ فرد دارای مشکل صوت و گفتار هستند.

از همین آمارها می‌شود فهمید که چه جمعیت زیادی در تهران نیازمند مناسب‌سازی معابر و خیابان‌ها هستند اما متاسفانه ای افراد از امکانات لازم برای یک زندگی عادی بی‌نصیب هستند. این افراد با شرایط خاص برای عبور از پیاده‌روها و خیابان‌های شهر به مشکل برمی‌خورند و طبیعی‌است که انگیزه‌ی کار و مشارکت اجتماعی خود را از دست می‌دهند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها