متقاضیان ارشد و دکترای دانشگاه‌ها آب رفت

کد خبر: 1210044

پیامدهای بحران صندلی خالی در دانشگاه‌ها دارد به چشم می‌آید، رییس سازمان سنجش آموزش کشور امروز از کاهش تقاضا برای قرار گرفتن روی صندلی‌های ارشد و دکتری خبر داده و گفته است: وقتی تعداد داوطلبان آزمون سراسری ما کاهش می‌یابد، به تبع آن در مقاطع بالاتر نیز روند کاهشی داوطلب را شاهد خواهیم بود.

متقاضیان ارشد و دکترای دانشگاه‌ها آب رفت

دکتر عبدالرسول پورعباس، ضمن بیان این مطلب به کاهش تعداد داوطلبان آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری در کشور اشاره کرد و گفت: در سالهای اخیر تعداد داوطلبان دو آزمون کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دانشگاه‌ها هر سال روند کاهشی دارد و این موضوع طبیعی است چرا که وقتی داوطلبان آزمون سراسری ما کاهش یابد در مقاطع بالاتر نیز روند کاهشی را خواهیم داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: ما در یکی از دوره‌های آزمون سراسری(کنکور) با کاهش داوطلب مواجه شدیم که این نقطه کاهشی در حال حاضر به دو دوره کارشناسی ارشد و دکتری رسیده است.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: ما امسال در دو دوره کارشناسی ارشد و دکتری هم کاهش داوطلب داشتیم و هم اینکه به تبع کاهش جمعیت،به احتمال خیلی زیاد کاهش قبولی نیز خواهیم داشت.

پورعباس یاد آور شد: در سال جاری حدود ۴۷۰ هزار داوطلب در دوره کارشناسی ارشد داریم که این آمار در سال گذشته تعداد ۵۲۰ هزار نفر بود. همچنین دکتری در سال گذشته ۱۹۰ هزار داوطلب داشت که این آمار در سال جاری به حدود ۱۷۰ هزار رسیده است.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: کسانی که واجد شرایط نباشند جذب دانشگاه‌ها نخواهند شد و به این جهت ما به طور طبیعی با صندلی خالی در دانشگاه ها مواجه هستیم؛ البته ما اصرار نداریم همه صندلی‌های دانشگاه‌ها پُر شوند بلکه هدف ما این است که افرادی با صلاحیت علمی لازم به دوره تحصیلات تکمیلی وارد شوند.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها