مهران مدیری منوچهر نوذری می شود!

کد خبر: 1067310

جمعه‌شب اولین قسمت مسابقه «دورهمی» از شبکه نسیم روی آنتن رفت و از این پس مهران مدیری، هر هفته جمعه تا دوشنبه این مسابقه را روی آنتن خواهد داشت.

مهران مدیری از شانزده سالگی با تئاتر آشنا شد. مهران مدیری در سال ۱۳۶۸ وارد رادیو شد و در داستان شب به مدت شش سال به گویندگی پرداخت. مهران مدیری مدیری در چندین مجموعهٔ طنز دیگر که توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشت. مهران مدیری از سال ۱۳۷۲ با مجموعهٔ طنز نوروز ۷۲ به شهرت رسید.  مهران مدیری در یکی از قسمت‌های برنامه دورهمی،  گفت که در عملیات والفجر ۸ حضور داشته‌است.

مهران مدیری در نقش جدی منوچهر نوذری

قسمت اول مسابقه اطلاعات عمومی «دورهمی» که خاطره «مسابقه هفته» را نیز زنده کرد، چه کیفیتی داشت؟

جمعه‌شب اولین قسمت مسابقه «دورهمی» از شبکه نسیم روی آنتن رفت و از این پس مهران مدیری، هر هفته جمعه تا دوشنبه این مسابقه را روی آنتن خواهد داشت. او پس از اجرای چهار سری برنامه گفت‌وگومحور «دورهمی» با مسابقه‌ای که نام این برنامه را دارد، به آنتن بازگشته است. با توجه به حضور مهران مدیری در مسابقه و ساختار متفاوتی که دارد، به نظر می‌رسد شبکه نسیم بتواند تابستان پرمخاطبی را پشت سر بگذارد. در قسمت اول مسابقه «دورهمی» چه گذشت و اجرای مهران مدیری چه کیفیتی داشت؟

همه کپی‌های تلویزیون

مسابقه «دورهمی» هم مانند تعداد زیادی از برنامه‌ها و مسابقاتی که در تلویزیون پخش شده، یک نمونه خارجی دارد و در واقع نسخه ایرانی مسابقه Mental Samurai است. مهران مدیری همان ابتدای قسمت نخست فصل تازه، درباره این موضوع صحبت کرد و با اشاره به موارد مشابه گفت این مسابقه هم کپی است و تاکید کرد جزء به جزء آن کپی شده است. مدیری در ادامه توضیح داد سعی کرده‌اند مسابقه یک کپی درجه یک و باکیفیت باشد. بنابراین فصل جدید «دورهمی» نیز به مجموعه مسابقه‌های اطلاعات عمومی مانند «سیم آخر»، «برنده باش» و «پنج ستاره» پیوست که نسخه‌های ایرانی مسابقه‌های خارجی بوده‌اند.

 با احتساب «عصر جدید»، «زوجی‌نو»، «کودک شو»، «اعجوبه‌ها» و فصول اول همین «دورهمی» که از نمونه‌های خارجی الگوبرداری کرده بودند، مشخص می‌شود عملاً اغلب برنامه‌های پربیننده تلویزیون در سال‌های اخیر، کپی‌برداری بوده‌اند.

رقابت بر سر 500 میلیون جایزه

برگردیم به «دورهمی». مسابقه اطلاعات عمومی، دو مرحله دارد و شرکت‌کنندگان برای کسب جایزه 500 میلیون تومانی مسابقه با یکدیگر رقابت می‌کنند. در مرحله اول مهران مدیری برای هشت شرکت‌کننده سوالاتی در زمینه‌های مختلف مطرح می کند و شرکت‌کنندگان امتیاز کسب می‌کنند. در این مرحله شش نفر که بیشترین امتیاز را دریافت کرده باشند، به مرحله دوم که نامش «روبات» است، راه پیدا می‌کنند و در این مرحله فردی که بیشترین امتیاز را دارد، برای رقابت با دیگر برنده‌های مسابقه به مرحله بالاتر می‌رود. جذابیت اصلی مسابقه مربوط به مرحله «روبات» است اما به طور کلی هیجان مسابقه برای مخاطبان چندان بالا نیست.

مهران مدیری

چالش بازی با قدرت تمرکز

مسابقه «دورهمی» متناسب با ساختارش، دکور ویژه و جالبی دارد که با دیگر مسابقه‌های تلویزیون کاملا متفاوت است. در مرحله دوم «روبات»، صندلی مخصوص شرکت‌کننده به وسیله یک بازوی روباتیک حرکت می‌کند و هربار به صورت تصادفی روبه‌روی یکی از برج‌هایی که مربوط به حوزه موسیقی، هنرهای تجسمی و تاریخ است، قرار می‌گیرد. در حالی که شرکت‌کننده به واسطه این روبات در هوا معلق است، باید طی 30 ثانیه به سوال پاسخ بدهد. سرعت روبات 4 سطح دارد و شرکت‌کننده می‌تواند یکی از سطح‌ها را انتخاب کند. هدف از این مرحله به چالش کشیدن تمرکز افراد است.

اجرای مهران مدیری

مسابقه‌های اطلاعات عمومی که مراحل متنوعی ندارند و با پرسش و پاسخ پیش‌ می‌روند، با خطر یکنواخت شدن و به تکرار افتادن مواجه هستند و مسابقه «دورهمی» هم از این قاعده مستثنا نیست بنابراین کار مهران مدیری در این مسابقه سخت است. او باید در جایگاه مجری، به واسطه چالش جذاب با شرکت‌کننده‌ها، فضای سرگرم‌کننده‌ای در مسابقه به وجود بیاورد. مدیری در قسمت اول مسابقه، به خوبی از پس اجرای آن برآمد و اجرای متفاوتی نسبت به «دورهمی» داشت. او در برنامه «دورهمی» با مهمانان شوخی می‌کرد و ارتباط صمیمانه‌ای با آن‌ها داشت اما در عین حال اجرا و لحنش رسمی بود. مهران مدیری در مسابقه «دورهمی» از آن فضای رسمی فاصله گرفته بود. مدیری هنگام شنیدن پاسخ‌های عجیب یا اشتباه شرکت‌‌کنندگان، از همان لحن شوخ خاص خودش استفاده می‌کرد تا او را به شک بیندازد و متوجه اشتباهش کند. مهران مدیری در مواجهه با شرکت‌کننده‌هایی   که اضطراب زیادی داشتند، سعی می‌کرد با شوخی و خنده، به آن‌ها آرامش بدهد تا استرس‌شان کمتر شود.

تداعی «مسابقه هفته» با «دورهمی»

یکی از محبوب‌ترین و به یادماندنی‌ترین مسابقات تلویزیونی، «مسابقه هفته» است که در دهه 70 پخش می‌شد و مرحوم منوچهر نوذری آن را اجرا می‌کرد. این مسابقه بینندگان فراوانی داشت و در ذهن مردم ماندگار شده است. مهران مدیری در مجموعه نوستالژیک «ساعت خوش»، از محبوبیت این مسابقه استفاده   و در یکی از آیتم‌های آن با «مسابقه هفته» شوخی می‌کرد. او در این آیتم با سبک اجرای زنده‌یاد نوذری، صراحت کلام و جدیت او شوخی می‌کرد. اکنون از لحاظ بصری قرار گرفتن مهران مدیری در جایگاه پرسشگر، در حالی که شرکت‌کنندگان دور تا دور او را فرا گرفته‌اند، یادآور خاطره خوب «ساعت خوش» و برنامه ماندگار «مسابقه هفته» است. این بار مدیری در جایگاه شخصی قرار گرفته که روزگاری با او شوخی می‌کرده است.

حضور تماشاگران در تاریکی

مسابقه «دورهمی» هم مانند بسیاری از برنامه‌ها و مسابقات تلویزیون با حضور تماشاگران تولید شده است. تماشاچیان در این مسابقه با تشویق‌هایشان شرکت‌کنندگان را همراهی می‌کنند و از حضورشان صرفا برای بالا بردن هیجان مسابقه در استودیو، استفاده شده است. در زمان شیوع کرونا مسابقه «عصر جدید» و در مقطعی برنامه «دورهمی» نیز تصمیم گرفتند جای خالی تماشاگران را با پخش صدای تشویق آنان تا حدی پر کنند بنابراین اگر قرار باشد نقش تماشاچیانی که همه با لباس و ماسک سیاه رنگ در بخش‌های تاریک استودیو نشسته‌اند تنها تشویق و ابراز هیجان باشد، حضورشان تاثیر چندان مثبتی بر بالا رفتن هیجان مسابقه نخواهد داشت.

بیوگرافی مهران مدیری

مهران مدیری متولد ۱۸ فروردین ۱۳۴۶ در تهران، کارگردان،  هنرپیشه،  خواننده، طراح تیتراژ،  مجری،  طراح صحنه و لباس،  مجری طرح،  صداپیشه و تهیه‌کننده ایرانی است. مجله نیوزویک در مقاله‌ای مدیری را بیستمین مرد قدرتمند سال ۲۰۰۹ میلادی در ایران نامید.

 مهران مدیری و آغاز مسیر هنری

مهران مدیری آخرین فرزند خانواده ۴ نفری است. او سه برادر بزرگ‌تر به نام‌های محسن، مسعود و مهرداد دارد. از شانزده سالگی با تئاتر آشنا شد. در سال ۱۳۶۸ وارد رادیو شد و در داستان شب به مدت شش سال به گویندگی پرداخت. در سال ۱۳۷۲، به همراه داریوش کاردان اولین برنامه طنز خود را برای نوروز ساخت.

تا سال ۱۳۷۲ با نمایش‌های زیادی چون: شوخی، تلگراف، آرسنال، پانسیون، سیمرغ، هملت، کیسه بوکس و… روی صحنه رفت. همچنین در این دوران به عنوان بازیگر در نمایش‌های رادیویی قصه‌های شب نیز حضور داشت. آغاز شهرت مدیری از سال ۱۳۷۲ بود که در مجموعهٔ طنز نوروز ۷۲ بازی کرد. بعد از آن مدیری در چندین مجموعه طنز دیگر که توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشت. 

مهران مدیری

برخی آثار مهران مدیری

از جمله مجموعه‌های تلویزیونی که وی در آن‌ها کارگردان و بازیگر بوده می‌توان سریال‌های: ساعت خوش،  پاورچین،  جنگ ۷۷،  پلاک ۱۴،  نقطه‌چین،  شب‌های برره،  باغ مظفر، نود شب،  مرد هزارچهره،  مرد دوهزارچهره،  قهوه تلخ،  ببخشید شما،  ویلای من،  شوخی کردم،  در حاشیه،  در حاشیه ۲،  دورهمی و هیولا را نام برد.

جوایز و افتخارات

از جمله جوایز و افتخارات مهران مدیری در سال و دهه های گذشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاندیدای بهترین کارگردانی، ۱۳۷۵، برای ساعت خوش

بهترین بازیگر و کارگردان، ۱۳۷۷، برای مجموعه ۷۷ از جشن برترین‌های شبکه ۳

بهترین بازیگر و کارگردان، ۱۳۷۸، برای مجموعه ببخشید شما از جشن برترین‌های شبکه ۳

تندیس حافظ بهترین بازیگر کمدی تلویزیون برای سریال پاورچین از هفتمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر-۱۳۸۲

بهترین کارگردان طنز، ۱۳۸۴، جشن برترین‌های شبکه ۳

تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیون (به صورت مشترک با سیامک انصاری) برای مجموعه شب‌های برره از نهمین جشن سینمایی تلویزیونی دنیای تصویر-۱۳۸۵

تندیس حافظ بهترین ترانه مجموعه و فیلم سینمایی برای مجموعه باغ مظفر از دهمین جشن سینمایی ـ. تلویزیونی دنیای تصویر- ۱۳۸۶

نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم همیشه پای یک زن در میان است – ۱۳۸۶ 

تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیون برای مجموعه‌های مرد دو هزار چهره و قهوه تلخ - ۱۳۹۰

دکتری افتخاری دانشگاه امریکن لیبرتی لس‌آنجلس - ۲۱ تیرماه ۱۳۹۰ (۱۲ ژوئن ۲۰۱۱)

تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی برای برنامه دورهمی-۱۳۹۵

تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی برای برنامه دورهمی-۱۳۹۶

بهترین مجری مرد سال-۱۳۹۵

تندیس بهترین مجری تلویزیون در جشنواره سین سیما برای برنامه دورهمی- نوروز ۱۳۹۷

تندیس حافظ بهترین چهره تلویزیونی برای برنامه دورهمی - ۱۳۹۷

مهران مدیری کیست؟

مهران مدیری متولد سال 1346 می باشد، او زاده اولین ماه سال است و در شهر تهران چشم به جهان گشوده، مهران مدیری اصالتا اهل اراک است و در خانواده ای 6 نفره به دنیا آمده، فرزند آخر خانواده است و 3 برادر بزرگ تر از خودش دارد.

مهران مدیری

او از سن 16 سالگی وارد تئاتر می شود و در سال 1368 وارد رادیو شده و به مدت 6 سال در داستان شب به گویندگی می پردازد. او تا سال ۱۳۷۲ با نمایش‌های زیادی چون: شوخی، تلگراف، آرسنال، پانسیون، سیمرغ، هملت، کیسه بوکس و… روی صحنه رفت.

مهران مدیری چگونه معروف شد؟

عکس دوران جوانی مهران مدیری

مهران مدیری

پسر و دختر مهران مدیری

مهران مدیری

او در آن 6 سال که در تئاتر و رادیو فعالیت داشت با افراد زیادی در عرصه رادیو و تلویزیون آشنا می شود و سرانجام در سال 1372 به همکاری داریوش کاردان برنامه طنز 72 را تهیه می کنند. این برنامه نقطه اوج شهرت مهران مدیری بود و بعد از آن آقای مدیری تبدیل به یک برند در دنیای کمدی شد.

مهران مدیری یک پسر به نام فرهاد و یک دختر به نام شهرزاد دارد، پسرش موزیسین است و دخترش طراح لباس می باشد. هر دو فرزند او شباهتی زیادی به پدرشان دارند.

ستاره سازی مهران مدیری در سینما و تلویزیون

مهران مدیری یک ستاره ساز است، او بازیگران زیادی را به دنیای سینمایی ایران معرفی کرده که هرکدام از آنها در حال حاضر جزو سوپراستارهای گران قیمت محسوب می شوند. از جمله آنها می توانیم: نصرالله رادش، جواد عزتی، هادی کاظمی، محمدرضا هدایتی و شایان احدی فر را نام ببریم.

مهران مدیری

مهران مدیری

قهر مهران مدیری با تلویزیون

پس از سال 1388 مهران مدیری ساخت مجموعه ای به نام قهوه تلخ را استارت زد. این سریال قرار بود از تلویزیون پخش شود اما به دلیل مسائل مالی و محتوایی، مهران مدیری مجموعه قهوه تلخ را از طریق شبکه نمایش خانگی به پخش رساند که با استقبال بینندگان رو به رو شد.

او مدت ها با تلویزیون کار نکرد تا اینکه با ساخت سریال در حاشیه 1 و 2 دوباره به تلویزیون ملی بازگشت اما در حین پخش این سریال هم انتقادات و اعتراضات فراوانی از طرف جامعه پزشکی به او وارد شد و آقای مدیری مجبور شد فیلم نامه این مجموعه را تغییر دهد. به هر حال این سریال مورد تحسین بینندگان قرار گرفت.

مهران مدیری در آخرین مصاحبه های خود درمورد ساخت سریال های تلویزیونی گفته بود: حوصله ندارم و مدت زیادی است که حالم خوب نیست، دیگر نمی توانم سریال بسازم چون اشباع شده ام. به جای آن فیلم سینمایی تولید می کنم، سریال ساختن دیگر مرا ارضا نمی کند.

برنامه دورهمی مهران مدیری

از سال 1395 مهران مدیری با ساخت برنامه دورهمی که محبوب ترین تاک شو ایرانی است، آخر هفته ها مهمان خانه های مردم بوده، برنامه او نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای فارسی زبان بینندگان زیادی دارد. ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز برنامه دورهمی را دنبال می کنند. این برنامه یکی از محبوب ترین ها بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی بوده است.

خوانندگی مهران مدیری

مهران مدیری از سال 1379 حرفه خوانندگی را هم دنبال می کند. او خود تیتراژ برخی فیلم هایش را خوانده و صدای خوبی هم دارد. مهران مدیری در سال 1397 کنسرتی در برج میلاد تهران اجرا کرد که باوجود حواشی بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت. او در این کنسرت آهنگ سوغاتی اردلان سرافراز که زنده یاد هایده خوانده بود را اجرا کرد.

مهران مدیری

اینستاگرام مهران مدیری mehranmodiri@

۱

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت