فیلتر ماشین های صنعتی، معدنی و کشاورزی

کد خبر: 1187651
فیلتر ماشین های صنعتی، معدنی و کشاورزی

 

فیلتر Filter یا صافی یک قطعه مصرفی اتصالی بر روی انواع ماشین آلات صنعتی می باشد که با سرویس دوره ای تعویض می گردد. اغلب ماشین آلات سنگین صنعتی نیروی محرکه خود را از یک موتور احتراق داخلی که اغلب از نوع دیزلی هستند دریافت می کنند. از این رو از انواع فیلتر روغن، فیلتر گازوئیل یا فیلتر های سپراتور آبگیر گازوئیل، فیلتر هوای موتور و کابین و فیلتر های هیدرولیک بر روی این ماشین آلات استفاده می شود. بر روی انواع ماشین آلات راهسازی از جمله لودر ها، بولدوزر ها، بیل های مکانیکی، دامپتراک ها و ماشین آلات کشاورزی از حمله تراکتور و کمباین اشکال و سایز های مختلفی از فیلتر های صنعتی اتصال پیدا می کنند.

موتور های دیزلی احتراق داخلی ماشین آلات صنعتی از سوخت گازوئیل استفاده می کنند. موتور های دیزل با برند هایی مانند DEUTZ دویتس آلمان، CUMMINS مومنز یا کامینز آمریکا، پرکینز PERKINS انگلستان و یا کاترپیلار CAT آمریکا بر روی ماشین آلات صنعتی و کشتی ها اتصال پیدا می کنند که اغلب این برند ها خود تولید کننده فیلتر ماشین آلات صنعتی نیز می باشند. در زیر به معرفی انواع فیلتر های صنعتی می پردازیم.

فیلتر های اتصالی موتور های احتراق داخلی دیزلی

موتور های دیزلی به سبب فراوانی بیشتر و قیمت پایین تر از سوخت گازوئیل استفاده می کنند. از موتور های دیزلی نه تنها بر روی ماشین آلات معدنی، راهسازی و کشاورزی بلکه بر روی انواع دیزل ژنراتور ها، برخی کمپرسور ها و حتی لنچ و کشتی نیز استفاده می شود. از این رو یکی از دسته های مهم فیلتر آلات صنعتی فیلتر هایی هستند که بر روی موتور های دیزلی اتصال پیدا می کنند.

  • فیلتر روغن موتور دیزل Lube Filter: روغن لوبریکانت در موتور های دیزلی برای روانکاری اجزای محرک موتور یکنی نرم کردن حرکت رینگ پیستون در داخل محفظه سیلندر بکار گرفته می شود. طی فرایند روانکاری روغن موتور دیزل به جذب پلیسه های فلزی ناشی از سایش سطحی، دوده های ناشی از فرایند احتراق و آلاینده های دیگری که می تواند از محفظه دود و هوا وارد سیلندر شده باشد می پردازد. فیلتر روغن موتور دیزل از نوع فیلتر های پیچی Spin-on که متشکل از یک قوطی فلزی و یک کارتریج سلولوزی است می باشد. سایز فیلتر روغن به حجم موتور و دبی جریان روغن بستگی دارد.
  • فیلتر گازوئیل موتور دیزل Fuel Filter: از میان تمامی سوخت هایی که در موتور های احتراق مورد استفاده قرار می گیرند سوخت گازوئیل موتور دیزل دارای بیشترین درصد آلاینده ها می باشد. از این رو تعویض فیلتر گازوئیل موتور دیزل بصورت دوره ای امری حیاتی در افزایش راندمان و گشتاور موتور و جلوگیری از آسیب و سایش اجزای موتور محسوب می شود. فیلتر های گازوئیل موتور دیزل در نسل قدیم تنها از کارتریج های چین دار سلولزی استفاده می کردند که تنها برای جذب گرد و غبار، شیشه و سنگریزه و الیاف معلق در گازوئیل مورد استفاده قرار می گرفتند. با توجه به اینکه قطرات ریز آب با درصد بالایی از طریق کف مخازن نگهدارنده به گازوئیل وارد می شود جذب و حذف قطرات آب در نمونه های مدرن تر از فیلتر گازوئیل صورت می گیرد. این سری از فیلتر ها که تحت عنوان فیلتر سپراتور آبگیر شناخته می شوند از کارتریج های دو مرحله ای تشکیل می شوند که مرحله اول را سلولز برای جذب آلاینده های فاز جامد و مرحله دوم را الیاف مصنوعی برای جذب و حذف قطرات آب تشکیل می دهند. بکارگیری فیلتر سپراتور آبگیر گازوئیل سبب می شود با حذف قطرات آب اولا از زنگ زدگی اجزای سوخت رانی و انژکتور جلوگیری به عمل آید و ثانیا با افزایش دمای احتراق گشتاور و راندمان خروجی موتور دیزل افزایش یابد.
  • فیلتر هوای موتور دیزل Air Filter: کلیه موتور های احتراق داخلی از جمله موتور های دیزلی از ترکیب سوخت با درصد اندک و هوا با درصد بالایی در فرایند احتراق استفاده می کنند. از این رو در ورودی موتور دیزلی نیز برای تکمیل فرایند احتراق هوا مکش می شود. فیلتر هوای موتور اغلب یک فیلتر بصورت استوانه ای کارتریجی بوده که با بکارگیری الیاف طبیعی سلولزی تولید می شود. جذب دوده، گرد و غبار و سنگریزه توسط فیلتر هوای موتور مانع از ورود آلاینده ها به محفظه موتور و افزایش طول عمر اجزا می گردد.

فیلتر سپرایتور کمپرسور

نوعی از فیلتر های صنعتی تحت نام فیلتر سپرایتور کمپرسور که بر روی کمپرسور های اسکرو اتصال پیدا می کند دارای ساختمانی کاملا متفاوت با دیگر انواع فیلتر می باشد. این فیلتر سپرایتور در واقع فیلتر تفکیک کننده یا سپرایتور روغن از هوای فشرده خروجی از پمپ اسکرو کمپرسور ها می باشد. در تولید فیلتر سپرایتور کمپرسور از کارتریج های استوانه ای که از الیاف مصنوعی تشکیل می شوند استفاده می شود. تراکم این الیاف مصنوعی می بایست بگونه ای باشد که اولا جذب بالایی از روغن معلق در هوای فشرده را انجام دهد و هم حداقل افت فشار را در هوا داشته باشد چرا که با کاهش فشار هوا راندمان کمپرسور اسکرو نیز کاهش می یابد.

هوای مکش شده توسط کمپرسور ها پس از ورود به پمپ اسکرو به تدریج با پیش روی به سمت فضاهایی به حجم محدودتر حرکت کرده و دما و فشار آن افزایش پیدا می کند. در این فرایند دنده های اسپیرال پمپ اسکرو نیاز به روغن کاری داشته و بدین شکل قطرات ریز و پودری روغن در هوای فشرده وارد می شوند. این هوا در اولین مرحله خروجی از پمپ اسکرو ابتدا به یک صفحه فلزی برخورد کرده تا قطرات روغن در سایز بالاتر ابتداد جذب صفحه آهنی گردند. در مرحله بعد برای پاکسازی بیشتر از فیلتر سپرایتور کمپرسور عبور می کند.

فیلتر سپرایتور کمپرسور علاوه بر الیاف مصنوعی دارای یک محفظه نگهدارنده فلزی بصورت لانه زنبوری می باشد. این بدنه فلزی با دو هدف مورد استفاده قرار می گیرد. اولا با توجه به دما و فشار بالای هوای خروجی از پمپ اسکرو این محفظه فلزی مانع از فروپاشی ساختار کارتریج می شود و ثانیا برای انتقال ارت و جلوگیری از انفجار و یا آتش گرفتن فیلتر سپرایتور کمپرسور در محل اتصال نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. فیلتر سپرایتور کمپرسور های اسکرو با برند های مختلفی تولید می شوند که یکی از برند های شناخته شده و با کیفیت فیلتر ترکان Turkan filter می باشد.

فیلتر های هیدرولیک Hydraulic filter

7

سیستم های هیدرولیک با فشار بالایی کار می کنند. از این رو برای جلوگیری از نشتی روغن هیدرولیک اجزای سیستم هیدرولیک از جمله پمپ ها، شیر ها، آکومولاتور ها و سنسور ها با تلرانس ابعادی بسیار پایین و دقت بسیار بالایی تولید شده و از این رو قیمت بسیار بالایی دارند. ترانس ابعادی کم به مفهوم حرکت نسبی با حداقل فاصله در اجزای هیدرولیک بوده که تا اندازه ای پلیسه های فلزی را نیز در سیستم هیدرولیک پدید می آورند که می بایست برای جلوگیری از رسوب و افزایش سایش و خراش سطحی از داخل روغن هیدرولیک تصفیه شوند. فیلتر هیدرولیک در واقع نوعی فیلتر روغن می باشد که برای جریان های پر فشار هیدرولیکی طراحی شده است.

فیلتر های هیدرولیکی یا به صورت پیچی مورد استفاده قرار می گیرند و یا بصورت استوانه ای. سطح این کارتریج ها اغلب با مش های بسیار ریز فلزی پاشانیده شده است تا از فروپاشی کارتریج تحت فشار بسیار بالا جلوگیری به عمل آید. فیلتر های هیدرولیک در دو نوع جریان کم فشار و جریان پر فشار تولید می شوند که فیلتر های کم فشار پیش از پمپ و فیلتر های هیدرولیک پر فشار پس از پمپ اتصال پیدا می کنند.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها