روش محاسبه ظرفیت انواع پکیج تصفیه فاضلاب

کد خبر: 1205210

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب یکی از مهم ترین گام ها در طراحی این تجهیزات می باشد که نیاز به رعایت استانداردها و در نظر گرفتن پارامترهای متعدد دارد. جنس و ضخامت ورق های به کار رفته در مخزن، دبی فاضلاب ورودی و حتی فرایندهای پیاده سازی شده برای تصفیه همگی می توانند در محاسبه ظرفیت پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی، بهداشتی فلزی و فایبرگلاس و پلی اتیلن موثر باشند. در ادامه نحوه محاسبه ظرفیت را در این پکیج های تصفیه بررسی خواهیم کرد.

روش محاسبه ظرفیت انواع پکیج تصفیه فاضلاب

 

 

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پساب های تولید شده در واحدهای صنعتی و کارخانجات و همچنین دامداری و کشتارگاه های بزرگ حاوی مقدار زیادی از مواد آلی و خطرناک هستند. به همین دلیل قبل از ورود به طبیعت باید تصفیه شده و بعد از رسیدن به کیفیت مطلوب در سایر بخش ها مورد استفاده قرار گیرند. تمام مراحل تصفیه این پساب ها در پکیج های مخصوصی انجام میشود که از نظر ابعاد و ظرفیت تصفیه دارای تنوع بالایی هستند. در محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مهم ترین عامل، دبی فاضلاب تولیدی می باشد.

میزان فاضلاب تولیدی در شبانه روز در هر یک از واحدهای صنعتی در جداول سرانه تولید فاضلاب ارائه شده و بر همین اساس می توان ظرفیت را محاسبه کرد. به عنوان مثال، میزان فاضلاب تولیدی در واحدهای صنعتی به صورت زیر می باشند:

کارخانه ها و کارگاه های صنعتی:

 • هر کارگر 8 ساعته در روز 50 تا 100 لیتر
 • کارگر 8 ساعته با استحمام در روز 120 تا 170 لیتر
 • کارگر 24 ساعته با استحمام در روز 160 تا 200 لیتر

کارگاه های ساختمانی

 • پرسنل 8 ساعته در روز 50 تا 90 لیتر
 • نگهبان و کارگر 24 ساعته در روز 80 تا 150 لیتر

سرانه فاضلاب تولیدی در دامپروری

 • هر راس گاو 100 لیتر فاضلاب تولیدی با سطح بهداشت بالا
 • هر راس گاو 60 لیتر فاضلاب تولیدی با سطح بهداشت متوسط

البته لازم به ذکر است، برای محاسبه دقیق مقدار فاضلاب تولیدی در شبانه روز می توان از ضریب تبدیل آب به فاضلاب و همچنین ابزارهای اندازه گیری از قبیل فلومتر و پارشال فلوم نیز استفاده کرد. هر اندازه دقت اندازه گیری بالاتر باشد، به همان نسبت ظرفیت دقیق تر محاسبه میشود.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب بهداشتی به فاضلاب های تولید شده در مجتمع های مسکونی و پساب های شهری گفته میشود که مقدار مواد شیمیایی در آنها در سطح بسیار کمی قرار دارد. در این پساب ها باکتری و میکروارگانیسم ها زیاد هستند و تمرکز زیادی بر فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی در آنها وجود دارد. برای محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی نیز مانند پکیج های صنعتی سرانه تولید فاضلاب اهمیت بالایی دارد. در جدول سرانه تولید فاضلاب بهداشتی به صورت زیر می باشد:

 • واحدهای مسکونی شهری: هر نف در یک واحد 80 تا 150 لیتر
 • ویلاهای تفریحی: هر نفر 120 تا 200 لیتر

ساختمان های اداری:

 • هر پرسنل 8 ساعته 30 تا 60 لیتر
 • هر پرسنل 24 ساعته 30 تا 60 لیتر

علاوه بر این، در محاسبه ظرفیت این پکیج ها نوع فرآیندهای پیاده سازی شده برای تصفیه بیولوژیکی و شیمیایی موثر می باشند. به عنوان مثال، پکیج هایی که به روش های هوادهی گسترده تصفیه را انجام می دهند از نظر ظرفیت و حجم مخزن با پکیج هایی که به روش لجن فعال تصفیه می کنند متفاوت هستند. چون در هر یک از فرآیندها مراحل تصفیه متفاوت بوده و به اجزا و تاسیسات متفاوتی نیاز دارند. زمان ماند فاضلاب، مقدار مواد جامد معلق در پساب ها و بارگذاری مواد آلی همگی می توانند در محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب نقش مهمی داشته باشند.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتیمحاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

در محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی و فلزی و غیره سرانه فاضلاب تولیدی و نوع فرآیندها همگی مهم هستند. علاوه براین، مقدار بارگذاری پکیج نیز اهمیت بسیار بالایی دارد که در صورت عدم توجه به آن می تواند در آینده منجر به تغییر شکل پکیج و ایجاد ترک و شکستگی و نشت فاضلاب شود. برای این منظور در مرحله طراحی مقدار بارگذاری با نرم افزارهای پیشرفته از قبیل QuadS به طور دقیق اندازه گیری و در محاسبه ظرفیت لحاظ میشوند.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس

پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی در جنس های مختلفی تهیه میشوند که رایج ترین آنها فلزی و فایبرگلاس است. هر یک از ورق های به کار رفته در این پکیج ها از نظر استحکام و قدرت تحمل فشار متفاوت هستند و به همین دلیل جنس بدنه می تواند در محاسبه ظرفیت نقش داشته باشد. به عنوان مثال، در محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس باید به گرید متریال به کار رفته و ضخامت ورق ها توجه شود. پکیج هایی که ورق های نازک تری در بدنه آنها به کار رفته، به دلیل مقاومت کم در برابر فشار و ضربه و نوسانات دمایی در ظرفیت های کمتری تولید میشوند. با افزایش ضخامت ورق های فایبرگلاس می توان ظرفیت را نیز افزایش داد.

تاثیر جنس بدنه و ضخامت ورق های به کار رفته در آن بر ظرفیت در پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی و پلی اتیلن نیز وجود دارد.

محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس

دلایل اهمیت محاسبه دقیق ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب

در مراحل طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب تیمی از مهندسین محاسبه ظرفیت را انجام می دهند و با نرم افزارهای پیشرفته و در نظر گرفتن استانداردها دقت آن را تا حد امکان بالا میبرند. دلیل اهمیت بسیار زیاد ظرفیت پکیج و تناسب آن با نوع و میزان فاضلاب ورودی موارد زیر می باشد:

 • عدم تناسب دبی فاضلاب ورودی و خروجی منجر به کاهش کارایی دستگاه میشود.
 • استفاده از پکیج با ظرفیت کم برای تصفیه مقدار زیاد فاضلاب در یک بازه فشار زیادی به دستگاه وارد نموده و طول عمر آن را کم می کند.
 • ورود فاضلاب بیش از ظرفیت پکیج منجر به افزایش فشار به بدنه دستگاه میشود.
 • استفاده از پکیج های با ظرفیت زیاد برای دبی کم فاضلاب ورودی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

جمع بندی

در محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی فاکتورهایی از قبیل سرانه فاضلاب تولیدی، نوع فرآیندهای تصفیه و تجهیزات مورد نیاز برای آنها، مقدار بارگذاری، جنس بدنه و ضخامت ورق های به کار رفته در آنها و همچنین مقدار آلاینده های موجود در پساب ها اعمال میشوند. در نهایت با فرمول های پیچیده و نرم افزارهای پیش رفته ظرفیت محاسبه و در ساخت پکیج اعمال میشود. این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل تیمی از افراد باتجربه و متخصص آن را انجام می دهند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها