کاهگل ضد آب از کجا بخریم؟

کد خبر: 1205813

کاهگل ضد آب محصولی جدید است که در مناطق بافت سنتی و باغی جایگاه ویژه ای به دست آورده است. در این مقاله با ویژگیهای منحصر به فرد این محصول بیشتر آشنا می شویم.

کاهگل ضد آب از کجا بخریم؟

 

کاهگل ضد آب یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین و البته بهترین مصالح ساختمانی است که می‌توانید برای زیباسازی و ضد آب سازی نمای ساختمان‌ها استفاده کنید. حتماً می‌دانید که از دیرباز کاهگل یکی از مصالح ساختمانی پرطرفدار در بسیاری از شهرهای ایران به‌شمار می‌رفت. کاهگل محصولی است که امروزه طرفدار بیشتری نسبت به کاهگل سنتی دارد. یکی از جذابیت‌های این نوع کاهگل قابل شستشو بودن، ضد آب بودن و عدم تغییر رنگ آن است.

با وجود اینکه امروزه کمتر مهندسین و ساختمان سازان تمایل به استفاده از کاهگل در پروژه‌های ساختمانی خود نشان می‌دهند، اما کاهگل مصنوعی در پروژه‌های خاص همچون مرمت و نگهداری از مراکز تاریخی و توریستی و همچنین درمناطق باغی جایگاه ویژه‌ای دارد؛ چون کاهگل ضد آب دقیقاً مشابه کاهگل طبیعی است و به لحاظ مقاومت و ماندگاری کیفیت بالایی دارد. در این بخش قصد داریم توضیحات کامل در خصوص کاهگل ضد آب، نحوه اجرا و شستشو و دیگر مسائل مرتبط با انواع کاهگل مدرن در اختیار شما قرار دهیم.

چند مشخصه کاهگل صنعتی

اگر تمایل پیدا کردید که از کاهگل صنعتی برای اجرای پروژه‌های ساختمانی، بازسازی و یا در مناطق باغی استفاده کنید، بد نیست چند مشخصه این محصول را بشناسید:

 • کاهگل پلیمری آب گریز است؛

 • پوشانندگی فوق‌العاده عالی دارد؛

 • خاصیت غبارگریزی دارد؛

 • نسبت به دیگر مصالح عایق سازی و ساختمان سازی سرعت خشک شدن بیشتری دارد؛

 • این کاهگل قابل شستشو است؛

 • برای اجرای انواع پروژه‌های هنری و مرمت همچون پتینه کاهگل و محافظت از آثار باستانی مناسب است؛

 • اثر اسپری رنگ و ماژیک از روی آن قابل پاک کردن است؛

 • روی تمام سطوح کاهگلی، سیمانی و گچی قابل اجرا است؛

 • رنگ این کاهگل ضد آب است و در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بالایی دارد؛

 • سبب افزایش کیفیت و مقاومت کاهگل و گچ روی دیوار و سقف می‌شود.

images_1676725541_63f0cd25437ac.jpg

کاهگل ضد آب چیست؟

کاهگل ضد آب که با نام کاهگل صنعتی یا نانو معرفی می‌شود، از ترکیبات مختلفی به ‌دست می‌آید. محتویات این ماده مبتنی بر ترکیبی از رزین‌های سیلیکونی است. این ماده عایق مانند سبب ضد آب شدن کاهگل می‌شود. خوب است بدانید که لکه بری ترکیباتی همچون رنگ، ماژیک، چسب و ... از روی کاهگل مصنوعی امکان‌ پذیر است. به عبارت دیگر این محصول قابل شستشو است.

به‌ طور کلی می ‌توان گفت کاهگل نانو از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. این محصول ماندگاری فوق‌العاده زیادی دارد و از نظر مقاومت در برابر شرایط جوی، تخریب و آلودگی محیطی هم در سطح خوبی قرار می‌‌گیرد.

انواع کاهگل صنعتی و نحوه ترکیب و اجرا آن‌ها

اگر تاکنون محصول کاهگل سنتی و مدرن را ندیده باشید، در نگاه اول تصور می‌کنید این دو یکی هستند و تفاوتی میانشان وجود ندارد. این در حالی‌ است که کاهگل‌ صنعتی که امروز بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد انواع متفاوتی دارد و تنها از نظر ظاهری شبیه به کاهگل سنتی است. از جمله انواع کاهگل ضد آب مدرن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهگل نانو

 • کاهگل پلیمری

 • کاهگل ضد آب

 • کاهگل مصنوعی

 • رنگ کاهگل ضد آب

در ادامه بیشتر در خصوص هریک از این محصولات کاهگل توضیح خواهیم داد.

کاهگل سنتی یا طبیعی

کاهگل سنتی محصولی ملاتی است که از قدیم الایام توسط پیشینیان در مناطق مختلف ایران و حتی اروپا جهت پوشش دادن و عایق کردن دیوارها و سقف ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. کاهگل سنتی از ترکیب کاه، آب و خاک رس به‌دست می‌آید. این محصول روی گچ، سیمان و هر سطح دیگری قابلیت اجرا دارد.

کاهگل مصنوعی

کاهگل مصنوعی نوعی پودر با شباهت بسیار زیاد به کاهگل سنتی است. این محصول نمایی کاملاً شبیه به کاهگل سنتی می‌دهد. کاهگل مصنوعی حاوی کاه طبیعی هم است؛ اما تمایز بین نوع سنتی و مصنوعی سختی آن‌هاست. سختی کاهگل مصنوعی در حد سیمان است و از نظر مقاومت در برابر رطوبت نیز در سطح بالاتری قرار می‌گیرد.

معمولاً برای افزایش سختی این کاهگل ضد آب مصنوعی به آن رزین‌های چسب و سایر سخت‌کننده‌های قوی را اضافه می‌کنند. ماده‌ای که عموماً سبب سختی زیاد کاهگل مصنوعی می‌شود، بر پایه سیلیکات است. از ویژگی‌های بارز کاهگل مصنوعی می‌توان به دوستداری محیط زیست، مقاومت در برابر حرارت بالا و عدم جرم گرفتن اشاره کرد.

images_1676725574_63f0cd4682de0.jpg

کاهگل نانو ضد آب

کاهگل نانو دیگر نوع کاهگل ضد آب است؛ برای تهیه این محصول، کاهگل طبیعی یا سنتی را با نانو پودر مخصوص ترکیب کرده و در نهایت یک ماده خمیری به دست می‌آورند. کاهگل نانو قابلیت اجرا روی هر سطحی اعم از گچ و سیمان را دارد. این مدل کاهگل در برابر رطوبت فوق‌العاده مقاوم است و پس از خشک شدن مانند سیمان سخت می‌شود.

از نظر هزینه کاهگل نانو مقرون به‌ صرفه است و پوشانندگی عالی دارد. نانو کاهگل قابل شستشو است و به نوعی کاهگل ضد آب محسوب می‌شود. اگر بخواهید به لحاظ جلوگیری از ایجاد گرد و غبار و تخریب بهترین نوع کاهگل صنعتی را انتخاب کنید، قطعاً کاهگل نانو بهترین‌شان است.

کاهگل نانو پوششی ضد لک ایجاد کرده و در طول گذر زمان دچار تغییر رنگ نمی‌شود. این ملات کاهگل در برابر جذب رطوبت مقاومت فوق‌العاده‌ای دارد و در تماس با بارندگی شسته نمی‌شود.

رنگ کاهگل ضد آب

منظور از رنگ کاهگل ضد آب محصولی است که از ترکیب یک محلول ضد آب رزین سیلیکونی با کاه طبیعی به‌دست می‌آید. این محصول دقیقاً همرنگ کاهگل طبیعی است و از این نظر منحصربه ‌فرد شناخته می‌شود. این محصول قابلیت اجرا روی سطوح صاف و صیقلی را دارد.

محصول ضد آب کننده کاهگل

اگر هدف از استفاده محصول کاهگلی ترمیم و بازسازی ساختمان تاریخی باشد، استفاده از مصالح طبیعی در اولویت قرار می‌گیرد؛ اما مرمت ‌گران برای افزایش مقاومت پوشش کاهگل طبیعی از محلول پوشش ضد آب استفاده می‌کنند. در این‌صورت کاهگل طبیعی اجرا شده مقاومت بیشتری پیدا می‌کند و ظاهر آن برای مدت زمان بیشتری حفظ می‌شود.

انواع کاهگل صنعتی قابل استفاده در پروژه‌های بازسازی و هنری هستند. شما می‌توانید انواع رنگ ضد آب و پوشش کاهگل صنعتی را از فروشگاه اینترنتی فرداد رنگ خریداری کنید.

جمع‌بندی

کاهگل ضد آب محصول مدرنیزه شده کاهگل سنتی است. کاهگل‌های صنعتی از نظر مقاومت، ماندگاری و هزینه از نوع سنتی بهتر هستند. از جمله کاهگل‌های صنعتی می‌توان به کاهگل صنعتی، کاهگل نانو و کاهگل مصنوعی اشاره کرد. همچنین می‌ توان از کاهگل صنعتی برای ضد آب سازی کاهگل سنتی استفاده کرد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها