نحوه اجرای آهن کشی و شاسی کشی آسانسور+معرفی مصالح مصرفی

کد خبر: 1228719

نبشی کشی یا آهن کشی آسانسور یکی از اولین مراحل نصب و راه‌اندازی آن می‌باشد که در صورت عدم انجام صحیح احتمال خطرات جبران ناپذیری وجود خواهد داشت. آهن کشی آسانسور پایه و اساس مسیر حرکت کابین آسانسور است و باید از نظر عمودی بودن، محل وارد شدن بار‌های سازه‌ای، میزان آهن مورد نیاز و ... به درستی بررسی و محاسبه شده باشد تا ایمنی و استاندارد آن تأیید شود. در ادامه به طور کامل نحوه انجام و مراحل آهن کشی آسانسور توضیح داده خواهد شد.

نحوه اجرای آهن کشی و شاسی کشی آسانسور+معرفی مصالح مصرفی

 

آهن کشی آسانسور دقیقاً یعنی چه؟ 

آهن کشی آسانسور که به آن نبشی کشی آسانسور نیز گفته می‌شود، عملیاتی است که شامل قرار دادن یک سری تیر‌های عمودی در چاه آسانسور، که توسط کلاف‌هایی به هم متصل شده و این مجموعه، اساس و مسیر حرکت کابین آسانسور خواهد بود. کابین آسانسور باید به راحتی بین این ستون‌ها حرکت کند و ستون‌ها باید بتوانند بار‌های وارد شده از کابین آسانسور را تحمل کنند. 

آهن کشی آسانسور باید با دقت بالا و توسط افراد متخصص و ابزار دقیق مهندسی انجام شود. زیرا هر چه کیفیت این آهن آلات در آسانسور بالاتر باشد ایمنی آسانسور افزایش یافته و میزان لرزش کابین به حداقل می‌رسد. آهن کشی آسانسور نقش اسکلت نگهدارنده کابین را ایفا می‌کند و در صورت عدم اجرای صحیح نبشی کشی در آسانسور نه تنها ایمنی لازم وجود نخواهد داشت، بلکه آسانسور اساس قادر به حرکت نیز نخواهد بود. 

اصول اساسی و اولیه آهن کشی آسانسور

همانطور که گفتیم نبشی کشی آسانسور به معنی ساخت سازه فلزی در چاه آسانسور است که تمام بار‌های آسانسور وارد آن می‌شود و ریل‌های آسانسور به هم متصل می‌شوند. آهن کشی به طور کلی شامل ستون‌ها (که در چهار گوشه تونل آسانسور و با نبشی 10 قرار می‌گیرد) و کلاف پیچی است که به طور مفصل در ادامه درباره آن‌ها گفتگو خواهیم نمود. 

آهن کشی آسانسور در ساختمان‌های فلزی و بتنی با هم متفاوت است: 

آهن کشی آسانسور در ساختمان‌های فلزی

گاهی در ساختمان‌های اسکلت فلزی در صورت وجود تیرک ساختمانی در گوشه چاه آسانسور می‌توان از آن به عنوان یکی از تیر‌های مورد نیاز آسانسور استفاده کرد. همچنین از کلاف بسته شده در طبقات ساختمان به عنوان یکی از کلاف‌های اصلی اسکلت آسانسور استفاده کرد. در این ساختمان‌ها گرفتن دستک یا پل از ساختمان برای آهن کشی آسانسور آسان‌تر است. 

نبشی کشی آسانسور در ساختمان‌های بتنی

اولین نکته برای اجرای آهن کشی آسانسور در ساختمان‌های بتنی توجه به محل دال‌ها یا پلیت‌ها توسط کارفرما می‌باشد. در زمان بتن‌ریزی سقف‌ها کارفرما باید محل دال‌ها را مشخص کند. این پلیت‌ها اتصال ستون‌ها به طبقات ساخته شود.

به طور کلی بهتر است به جای وضعیت سپری، پلیت‌ها روی سقف و چهار گوشه چاه آسانسور نصب شود، زیرا در این صورت به خوبی می‌تواند وزن ستون را تحمل کند. بنابراین، کارفرما باید با یک شرکت آسانسور مشورت کند تا از دوباره کاری و هدر رفتن هزینه در هنگام ریختن بتن روی سقف‌ها جلوگیری شود.

پس برای دستک‌گیری یا پل گرفتن از ساختمان به اسکلت آسانسور، باید در هر طبقه پلیت‌هایی در چهار گوشه چاه قرار داد (این صفحات در حین ساخت آرماتور ساختمان قرار می‌گیرند)، در غیر این صورت صفحه دال در چهار گوشه چاه باید بلت شود.

در چاه‌هایی که دیوار برشی اجرا می‌شود (دیوار‌ها بتنی هستند) به جای آهن کشی می‌توان صفحات را با فاصله مشخص به محل اتصال تکیه گاه‌های ریل آسانسور پیچ کرد و بعداً براکت‌ها را به آن جوش داد. 

با توجه به استفاده از نبشی در آهن کشی آسانسور، قیمت روز نبشی در آن اهمیت زیادی دارد. 

مراحل مختلف آهن کشی آسانسور یا شاسی کشی و ساخت سازه آسانسور

وظیفه سازه یا استراکچر آسانسور، مقاومت در برابر نیرو‌هایی است که از آسانسور وارد می‌شود. به طور کلی نیرو‌های وارد شده به دو گروه نیرو‌های ساکن یا استاتیکی و نیرو‌های پویا یا دینامیکی تقسیم می‌شوند. 

آهن کشی آسانسور باید توسط پیمانکار ذیصلاح بر اساس نقشه‌های مصوب طراحی شده توسط طراح ذیصلاح انجام شود. 

چرا که کیفیت کشش آهن با کاهش ارتعاش رابطه مستقیم دارد. 

برای اجرای اصولی و استاندارد نبشی کشی آسانسور مراحل زیر باید به دقت رعایت و انجام شود: 

نقشه‌ی آهن کشی آسانسور

در صورتی که نصب آسانسور طبق پروژه انجام شود، در ابتدای پروژه نتیجه کاملاً قابل تصور بوده و مراحل کار از قبل مشخص است. در این روش، طراح از قبل محدودیت‌ها را شناسایی و راه حل آن‌ها را از قبل پیش‌بینی کرده است. به عنوان مثال در برخی موارد شاید با انتخاب ستونی با مقطع کوچکتر به جای ستونی با مقطع بزرگتر، امکان نصب درب عریض‌تری در ستون‌های سازه وجود داشته باشد.

آهن کشی و نصب آهن آلات در ساختمان مانند درب کف، کلاف، ستون، پشت ریلی و ... برای جلوگیری از زنگ زدگی با رنگ ضد زنگ مات می‌شوند. برای آهن کشی آسانسور از نبشی، تیر آهن و ناودانی استفاده می‌شود. لذا بسیار مهم است پیش از شروع طراحی و آهن کشی آسانسور از قیمت روز پروفیل آهن مطلع شوید. 

نقشه آهن کشی آسانسور توسط مهندسین طراح و نرم‌افزار‌های تخصصی طراحی شده و شامل تمامی جزئیات کار و نحوه اجرای آن می‌باشد. به دلیل وجود تمامی جزئیات اجرایی در این طرح، خطا‌های احتمالی را می‌بایست حدس زد و قبل از اجرای طرح نسبت به اصلاح آن‌ها اقدام کرد. پایان کار آهن کشی آسانسور را می‌توان از این نقشه برنامه‌ریزی نمود.

اجرای آهن کشی و شاسی کشی آسانسور

شاقول‌ریزی و تراز کردن چاه

قبل از اجرای طرح باید چاه آسانسور از منظر تراز بودن که به آن شاقول‌ریزی می‌گویند، بررسی شود. شاقول‌ریزی همچنین برای اطمینان از تراز بودن تیرچه‌ها مورد نیاز است. برای این منظور یک نفر از پشت بام به هر ستون طناب می‌آویزد. یک نفر هم در داخل ساختمان که با توجه به درونی‌ترین قسمت دیوار، ریسمان را به آن قسمت وصل کرد. سپس اختلاف ریسمان‌ها مقایسه می‌شود و خرابی یا ناترازی چاه آسانسور روشن و رفع می‌شود. 

تعیین محل قرارگیری پلیت‌ها در آهن کشی آسانسور

پلیت‌ها یا دال‌ها برای نصب آسانسور در ساختمان‌های اسکلت بتنی استفاده می‌شوند و در ساختمان‌های اسکلت فلزی از اتصالات فلزی به جای آن‌ها استفاده می‌کنند. این صفحات یا پلیت‌ها به صورت افقی در چهار گوشه چاه آسانسور قرار می‌گیرند تا نیرو‌ها را بهتر مهار کنند. پاک‌سازی سطح پلیت‌های نصب شده به دلیل ریزش سیمان روی آن‌ها باید قبل از آهن کشی آسانسور انجام شود. 

تعیین خط تراز

خط تراز یا خط پایه همان خطی است که زاویه ورودی آسانسور را تراز می‌کند. برای تراز کردن باید از یک سطح به عنوان مبنا استفاده شود. این سطح پایه دیوار است که در پشت بام یا جلوی درب آسانسور استفاده می‌شود. این دیوار تراز بر اساس یک سری الگو‌های اندازه‌گیری به‌وسیله ناودانی و میلگرد‌های ساده جوشکاری می‌شود تا تثبیت شود. 

کلاف‌بندی در آهن کشی آسانسور

کلاف‌بندی برای اتصال افقی ستون‌ها به یکدیگر است. برای این منظور کلاف‌ها بر اساس نقشه برای قرار گرفتن در چاه آسانسور انتخاب و برش داده می‌شوند. حفظ ترازی در این مرحله ضروری است. شایان ذکر است که کلاف‌ها در ورودی آسانسور قرار نمی‌گیرند و تمامی کلاف‌ها به ترتیب زیر در چاهک آسانسور قرار می‌گیرند: 

 • قرار دادن یک کلاف در فاصله 30 سانتی‌متری از کف چاه و یک کلاف با همان فاصله از سقف چاه. 
 • قرار دادن کلاف‌های وسطی با فاصله 120 تا 250 سانتی‌متر از همدیگر.
 • قرار دادن کلاف پلیت در انتهای چاه آسانسور (از جنس ناودانی یا تیرآهن 18)

گفتنیست قیمت امروز تیرآهن 18 هم در هزینه فرآیند آهن کشی آسانسور موثر است. 

سایر نکات آهن کشی آسانسور

تا کنون مراحل و ضروریات اولیه آهن کشی آسانسور را توضیح دادیم. در ادامه نکاتی می‌آید که رعایت آن‌ها برای اجرای صحیح آهن کشی آسانسور بسیار ضروری و حائز اهمیت است. 

نحوه محاسبه مقدار آهن مورد نیاز و اندازه آن‌ها

برای محاسبه میزان آهن مصرفی در آهن کشی آسانسور، ابتدا ارتفاع کل سازه و سپس ارتفاع طبقات و فضای بالای سر را محاسبه می‌کنند. ضمناً از فاصله چاهک و فضای بالاسری نباید غافل شد. فضای چاهک فاصله‌ی کف آسانسور تا اولین توقف آن و فضای بالای سر فضای توقف آخر تا سقف آسانسور است. 

مورد قابل توجه در محاسبه ارتفاع این است که پس از محاسبه موارد ذکر شده باید ارزش آن را چهار برابر نمود زیرا برای شاسی کشی آسانسور به چهار ستون از این ارتفاع نیاز است. برای محاسبه مقدار نبشی مورد نیاز می‌توانید به جدول نبشی اشتال یا جدول وزنی آن مراجعه کنید. 

تعیین نقاط اتصال و نقاط جوش

جوشکاری اتصالات یکی از مراحل حیاتی در ساخت آسانسور است. از آنجایی که حرکت آسانسور یک حرکت دینامیک است در هنگام اتصال طولی گوشه‌ها نباید لبه‌های آن‌ها به یکدیگر جوش داده شود و برای اتصال آن‌ها باید از ورق‌های فولادی استفاده شود. به این ترتیب اطمینان حاصل می‌شود که به دلیل حرکت مداوم آسانسور، گوشه‌ها از یکدیگر جدا نشوند. 

دقت در اجرای جوشکاری آهن کشی آسانسور

جوش‌های مربوط به آهن کشی در آسانسور همگی در حالت 4G یا جوش سرباره هستند که سخت‌ترین حالت جوشکاری است و فقط افراد ماهر و متخصص می‌توانند در چنین موقعیتی جوشکاری کنند. 

چند طبقه یک آسانسور؟ 

یک آسانسور برای ساختمان‌هایی با تعداد طبقات بالا مناسب نخواهد بود و برای هر تعداد طبقه یک آسانسور در نظر گرفته می‌شود. برای این منظور لازم است فاصله دو آسانسور که روی هم قرار گرفته‌اند به درستی حفظ شود و هر کدام به طور جداگانه آهن کشی شوند. 

محاسبه مقدار وزنی که آسانسور می‌تواند حمل کند 

مقدار وزنی که هر آسانسور می‌تواند تحمل کند را می‌توان با نرم‌افزار‌های تخصصی محاسبه کرد. در آسانسور‌های با ظرفیت بیش از چهار نفر از 6 ستون در آهن کشی آسانسور استفاده می‌شود، به طوری که دو ستون بین چهار ستون واقع در چهار گوشه چاه آسانسور قرار می‌گیرد. 

اهمیت وجود داربست در آهن کشی آسانسور

پس از اتمام ساخت دیوار‌ها در چاه آسانسور و برای اجرای آهن کشی آسانسور و اطمینان از ایمنی، باید داربست تعبیه شود. عدم وجود داربست می‌تواند خطر سقوط کارگران در چاه آسانسور و ایجاد تلفات جدی را بیشتر کند. برای این منظور لازم است دیوار کشی چاه آسانسور حتما قبل از نبشی کشی انجام شود. 

همچنین این نکته بسیار مهم است که پس از نصب آهن آلات، ضد زنگ باید بلافاصله استفاده شود. 

شاسی کشی آسانسور

نتیجه‌گیری

نبشی کشی یا آهن کشی آسانسور یکی از مراحل اولیه و مهم در نصب و راه‌اندازی آسانسور است و باید با دقت بالایی انجام شود. از آنجایی که آهن کشی آسانسور در واقع به عنوان ریل کار می‌کند تا آسانسور به راحتی حرکت کند، باید از نظر تراز، نحوه اتصال و تعداد تیر‌های استفاده شده در آن‌ها دقت شود.

استفاده از مصالح و آهن آلات با کیفیت در راه‌اندازی یک آسانسور بسیار مهم است و خرید این آهن آلات با قیمت مناسب، از این هم مهم‌تر است. پیشنهاد می‌شود آهن آلات مورد نیاز مثل تیرآهن، نبشی‌ها و کلاف‌ها را از فروشگاه‌های مطمئن مثل آیرومارت خریداری نمایید. 

آیرومارت، بازرگانی فروش اقلام مختلف فولادی، مسی، برنجی، آلومینیوم و سایر انواع آهن آلات است که با بهترین قیمت رقابتی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مقاطع فولادی و کالا‌های مختلف را تأمین نماید. آیرومارت با بهترین قیمت بازار، خدمات مختلفی مثل رزوه‌دار کردن میلگرد، خمکاری و پانچ و ... را نیز ارائه می‌دهد.

با توجه به نوسانات قیمت اقلام فولادی، در سایت آیرومارت به آدرس iromart.com قیمت روز تمامی محصولات در اختیار شماست و می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ثبت سفارش و ارسال و تحویل بار را انجام دهید. همچنین فروش اعتباری آهن یا اعتبار اسنادی (LC) از مهمترین خدمات آیرومارت برای کمک به مشتریان در خرید مدت دار است. در صورت نیاز به هرنوع مشاوره می‌توانید با کارشناسان ما در آیرومارت با شماره 02145306 تماس بگیرید. 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد