درمان سوزاک چند روز طول میکشد؟

کد خبر: 1232434

 

بیماری ‌های مقاربتی از جمله بیماری‌هایی هستند که می‌توانند سلامتی را به شدت تحت تاثیر قرار دهند و حتی گاهی منجر به مرگ می‌شوند. سازمان‌های بهداشتی و کارشناسان سلامتی دائما در این باره هشدار می‌دهند بهتر است در زمان برقراری رابطه جنسی به اصول خاصی پایبند باشید. استفاده از کاندوم می‌تواند خطر انتقال بیماری‌های جنسی را به میزان بسیار زیادی کاهش دهد و در نتیجه سبب ارتقا سلامتی می‌شود.

همچنین، عدم تعدد شرکای جنسی مسئله دیگری است که تمامی افراد باید مد نظر قرار دهند. سوزاک یکی از بیماری‌های جنسی است که تلاش می‌کنیم اطلاعات بیشتری را در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

 

چرا به این بیماری مبتلا می‌شویم؟

سوازک چیست؟ این سوال یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که افراد فعال جنسی می‌پرسند و می‌خواهند اطلاعات خود را بالا ببرند. این بیماری نوعی بیماری جنسی محافظت نشده است که توسط باکتری به نام نایسریا گنوره‌آ به وجود می‌آید. این باکتری در محیط‌های گرم و مرطوب مانند اندام تناسلی مردان و زنان زندگی می‌کند و در نتیجه باعث بروز علائم بسیار شدیدی می‌شود. عدم درمان این بیماری می‌تواند برای سلامتی به شدت تهدیدکننده باشد. استفاده از کاندوم خطر انتقال این بیماری را به صفر می‌رسد.

آیا این بیماری درمان‌پذیر است؟

خوشبختانه با پیشرفت علم، سوزاک درمان پذیر شده است و افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند می‌توانند به سرعت از عفونت و مشکلاتی که در اثر این بیماری به وجود می‌آید جلوگیری نمایند. شما می‌توانید با استفاده از قرص آنتی بیوتیک این بیماری را درمان کنید.

مدت درمان دو و یا سه هفته است و پس از آن بدن شما به حالت عادی باز می‌گردد. البته باید بدانید هر چقدر زودتر برای درمان این بیماری اقدام کنید، به همان اندازه زودتر علائم در بدن شما از بین می‌روند و شما بهبودی پیدا می‌کنید.

از کدام آنتی بیوتیک استفاده کنیم؟

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که بیماری سوزاک با استفاده از آنتی بیوتیک قابل درمان است. اما همانطور که می‌دانید این روزها انواع آنتی بیوتیک وجود دارند و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کدام آنتی بیوتیک بهتر است. آزیترومایسین و سفتریاکسون از جمله آنتی بیوتیک‌هایی هستند که برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

29

در نتیجه؛ شما می‌توانید با مصرف هر یک از اینها سلامتی را بازیابید. البته مصرف خودسرانه این آنتی بیوتیک‌ها مجاز نیست و شما باید مصرف آنها را زیر نظر پزشک آغاز کنید.

علائم این بیماری چیست؟

اکنون بهتر است شما را با علائم بیماری سوزاک آشنا کنیم. علائم این بیماری به شرح زیر هستند:

  • درد یا سوزش بسیار شدید در هنگام ادرار
  • ترشح غیر عادی از واژن و یا اندام تناسلی مردان
  • مشاهده خونریزی‌ در میان عادت ماهیانه
  • درد و یا التهاب شدید در بیضه‌ها در مردان
  • درد شدید در زمان برقراری رابطه جنسی

به طور کلی، زمانی که شما احساس کردید درد و سوزش در اندام تناسلی دارید، باید هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید. هر چقدر بیماری شدیدتر باشد، به همان اندازه کنترل آن سخت‌تر است.

چه کسانی در خطر ابتلا قرار دارند؟

برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سوزاک قرار دارند. این افراد به شرح زیر هستند:

  • افرادی که دارای شرکای جنسی متعدد هستند
  • مردانی که همجنسگرا دارند معمولا در معرض این بیماری هستند
  • افرادی که در رابطه جنسی از کاندوم استفاده نمی‌کنند
  • زمانیکه یکی از شرکای جنسی به این بیماری مبتلا شده است
  • افرادی که رفتارهای پرخطر جنسی دارند و از الکل و مواد روان‌گردان استفاده می‌کنند

به طور کلی، رفتارهای پرخطر مانند تعدد شرکای جنسی یکی از مهمترین دلایلی است که شما را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد. به همین دلیل، توجه به برخی از موارد از جمله کاهش شرکای جنسی و یا استفاده از کاندوم می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

30

آیا این بیماری دهان را درگیر می‌کند؟

بیماری سوزاک می‌تواند به دهان نیز انتقال پیدا کند. افرادی که دارای رابطه جنسی دهانی هستند و با اشخاص متعددی رابطه جنسی برقرار می‌کنند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. عفونت و بروز کیست‌های عفونی در دهان یکی از اموری است که نشان می‌دهد شما به این بیماری مبتلا شده‌اید. با توجه به این مسئله استفاده از محافظ دهانی در زمان برقراری رابطه جنسی بسیار مهم است.

عدم درمان به موقع، مسئله‌ای مهم در بیماری‌های مقاربتی

یکی از مهمترین مواردی که افراد مبتلا به بیماری سوزاک باید به آن توجه داشته باشند که درمان به موقع می‌تواند از بروز آسیب‌های بعدی پیشگیری کند. اگر عفونت ناشی از بیماری‌های مقاربتی درمان نشود خطر آسیب‌های جدی به رحم و یا اندام تناسلی مردان وجود دارد. انها دیگر نمی‌توانند بچه دار شوند و در نتیجه سلامتی به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. عدم درمان به موقع می‌تواند باعث بروز مشکلات دیگری نظیر سرطان شوند. به همین دلیل، به محض مشاهده اولین علائم بهتر است سریعا برای درمان اقدام شود.

آیا این بیماری به کودک در زمان تولد انتقال می‌یابد؟

مادرانی که مبتلا به بیماری سوزاک هستند و باردار می‌شوند باید بدانید این بیماری در زمان تولد به بدن آنها انتقال پیدا می‌کند. پس از آن، کودکان نیز باید تحت درمان واقع شوند و در نتیجه چالش‌ها و مشکلات زیادی به وجود می‌آید. به همین دلیل، بهتر است مادران و یا زمانی که قصد بارداری دارند از سلامت جنسی خود مطلع شوند. همچنین، این افراد باید از قبل مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی را رعایت کنند. با توجه به این موضوع که درمان این بیماری ساده است، افراد نباید خود را درگیر چالش‌های عدم درمان به موقع آن نمایند؟

چگونه بهترین پزشک برای درمان بیماری‌های مقاربتی را پیدا کنیم؟

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد بیماری سوزاک در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید این بیماری با آنتی بیوتیک قابل درمان است و معمولا پروسه درمان دو تا سه هفته طول می‌کشد. تعدد شرکای جنسی و رابطه جنسی محافظت‌نشده یکی از دلایلی است که منجر به بروز این بیماری می‌شود. بهتر است بدانید که برای درمان بیماری‌های مقاربتی باید هر چه سریعتر اقدام کنید. شما می‌توانید در سایت دکترتو بهترین پزشکان را پیدا کنید و به صورت آنلاین وقت بگیرید.

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

سایر رسانه ها