معرفی 4 محصول استنلس استیل پرکاربرد در صنایع

کد خبر: 1237091

محصولات استنلس استیل در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت و گاز، صنایع شیمیایی، صنایع خودروسازی، صنایع الکترونیکی و... استفاده می‌شوند. ورق، لوله، پروفیل و میلگرد از جمله پرکاربردترین فرآورده‌های استنلس استیل هستند که به طرق مختلف در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی برتری که دارند، محصولات استنلس استیل مقاومت بالا در برابر خوردگی، زنگ زدگی و حرارت را دارا هستند. همچنین قابلیت شکل‌دهی و جوش‌پذیری بالای آن‌ها باعث شده است که در صنایع مختلف به عنوان یک جایگزین مناسب برای فولاد ساده مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل، تولید و عرضه محصولات استنلس استیل برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بسیار مهم و حائز اهمیت است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به طور کامل درباره محصولات استیل صحبت کنیم.

معرفی 4 محصول استنلس استیل پرکاربرد در صنایع

 

 

 

ورق استنلس استیل 

 

ورق استنلس استیل ( فولاد ضد رنگ ) آلیاژی از آهن است، عناصر تشکیل دهنده این فلز شامل کربن، کروم، نیکل و آهن است که تفاوت اصلی بین آهن و استیل، میزان کربن استفاده شده در ساختار آن‌ها می‌باشد. کربن موجود در فلز استیل از 0.30 % الی 1.75% می‌تواند متغییر باشد.

 

خاصیت ضد زنگ بودن ورق استیل به دلیل وجود عنصر کروم در این آلیاژ می‌باشد، حداقل کروم موجود در آن 10.5 درصد است که یک لایه نازک اکسید کروم بر روی سطح استیل ( فولاد) ایجاد می‌کند که لایه غیرفعال نامیده می‌شود. همین ویژگی باعث شده قیمت ورق استنلس استیل نسبت به سایر ورق‌های فولادی بیشتر باشد.

این لایه از خوردگی و زنگ زدگی روی سطح استیل جلوگیری می‌کند.

هر چه مقدار کروم در استیل بیشتر باشد، مقاومت در برابر خوردگی بیشتر است. لازم به ذکر است که ورق استیل علاوه بر ضد زنگ بودن دارای ویژگی‌های دیگری نظیر بازیافت پذیر بودن، استحکام در برابر خوردگی، طول عمر زیاد، مقاومت در برابر حرارت می‌باشد. ورق استیل استنلس همچنین حاوی مقادیر مختلفی از عناصر دیگر مانند مولیبدن، سیلیکون و منگنز است. علاوه‌بر این برای افزایش شکل‌پذیری ورق استیل می‌توان عنصر مولیبدن را به ساختار آن اضافه نمود.

 

درصد هر یک از عناصر تشکیل دهنده ورق استیل با توجه به نوع ورق و کاربرد آن متفاوت می‌باشد. ضخامت ورق استیل بر حسب گیج اندازه گیری می‌شود. هر چه مقدار گیج بیشتر باشد، مواد نازک تر خواهد بود و هر چه گیج کمتر باشد، فولاد ضخیم تر و بادوام تر خواهد بود. ورق های استیل بین 8 تا 30 گیج قرار می گیرند، اگرچه برخی از محصولات نازک تر یا ضخیم تر ممکن است برای کاربردهای خاص در دسترس باشند.

 

انواع ورق استیل صنعتی

انواع ورق استنلس استیل به دلیل مقاومت بالایی که در برابر زنگ زدگی دارند یکی از پرکاربردترین ورق‌ های فلزی در صنعت بوده، این ورق های استیل صنعتی زنگ نزن، در بازار جهانی تحت عنوان ورق استنلس استیل شناخته می‌شوند. ورق های استیل به طور کلی به دو دسته ورق استیل صنعتی و دکوراتیو تقسیم بندی می‌شوند.

ورق استیل نگیر ( ورق های استیل سری 300 ) و ورق استیل بگیر ( ورق های استیل سری 400 ) از جمله مهمترین و پرکاربردترین انواع ورق استیل صنعتی هستند . ورق‌های استیل بگیر دارای خاصیت مغناطیسی می‌باشند، بدین معنی که توسط آهنربا جذب می‌شوند، در حالی که ورق های استیل نگیر فاقد خاصیت مغناطیسی هستند.

ورق های استیل سری 400 و 300 هریک دارای انواع ورق استیل با درصد آلیاژهای مختلف هستند که در حالت های مختلف مات، براق، خشدار جهت مصارف در صنایع گوناگون به بازار عرضه می‌شوند. لازم به ذکر است که قیمت ورق استیل صنعتی با توجه به نوع آن، ضخامت و آلیاژ آن متغییر می‌باشد. برای خرید ورق استیل صنعتی از طریق شماره های درج شده درسایت با ما در تماس باشید.

 

محصولات استنلس استیل

انواع ورق استیل صنعتی گرید 300

ورق استیل 300 در گروه فولادهای ضد زنگ نگیر قرار دارند که به روش های سرد کار سخت می‌شوند. آلیاژ اصلی تشکیل دهنده ورق های استنلس استیل سری 300 شامل کروم ( 18 تا 30 درصد ) و نیکل ( 6 تا 20 درصد) می‌باشد.

 مقاومت بالا در برابر خوردگی، استحکام و مقاومت چشمگیر در دماهای بالا سبب شده است که گرید های مختلف ورق استیل سری 300 به طور گسترده در صنایع مختلف به کار گرفته شوند.

گریدهای ورق استنلس استیل سری 300 بسیار انعطاف پذیر هستند. در مقابل، گرید سری 400 دارای محتوای کربن بالاتری است، تمایل به سختی بیشتری نسبت به سری 300 دارد، بنابراین گریدهای سری 400 قوی تر هستند.

انواع ورق استلس استیل 400

ورق استیل صنعتی گرید 400 در ترکیب آلیاژ خود 11 درصد افزایش کروم و 1 درصد منگنز بیشتر از ورق های استیل سری 300 در ساختار خود دارد. ورق استیل سری 400 در گروه  فولادهای ضد زنگ بگیر قرار دارند که به روش های گرم ( عملیات حرارتی ) سخت می‌شوند.

این گروه از ورق های استیل دارای محتوای کربن بالاتری هستند که ساختار کریستالی مارتنزیتی به آن می‌بخشد، که استحکام و مقاومت در برابر سایش بالا را فراهم می‌کند. فولادهای سری 400 معمولاً در تجهیزات کشاورزی، صدا خفه کن های اگزوز توربین گاز، سخت افزار، شفت موتور و غیره استفاده می شوند.

لوله استنلس استیل

لوله استیل یکی دیگر از فراورده‌های استنلس استیل می‌باشد، این لوله ها بلند و توخالی هستند که برای کاربردهای مختلف در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. تطبیق پذیری و ضد زنگ بودن لوله‌های استیل باعث می‌شود، لوله‌ها پرمصرف‌ترین محصولی باشند که توسط صنعت فولاد تولید می‎شوند. لوله‌های استیل معمولاً برای انتقال مواد سیال قابل جریان و ذرات جامد کوچک استفاده می‌شوند.

به دلیل استحکام بالا، می‌توان از آنها در حمل و نقل زیرزمینی آب و گاز از طریق شهرها و یا در ساخت و ساز برای مقاصدی مانند گرمایش، لوله کشی و غیره استفاده کرد.

لوله های استیل به عنوان یک آلیاژ فلزی تنوع زیادی از خواص فیزیکی و شیمیایی را دارا می‌باشند که با وجود حداقل 10.5 درصد عنصر کروم و تشکیل لایه سطحی اکسید کروم در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم می‌باشد. لوله های استیل با گریدهای مختلف استیل با روش‌های مختلف تولید می‌شوند که کاربردهای مختلف دارند.

پرکاربردترین گریدهای لوله استیل

از جمله پرکاربردترین لوله استیل می‌توان موارد زیر را نام برد:

لوله استیل 304

 

یک نوع لوله استیل است که از جنس فولاد ضد زنگ با ترکیب شیمیایی 304 تشکیل شده است. این نوع لوله دارای خواص مقاومت در برابر خوردگی و حرارت بالا است و به طور گسترده از جمله در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع غذایی و داروسازی استفاده می شود. همچنین، لوله استیل 304 دارای قابلیت جوشکاری و پرداخت حرارت مطلوب بوده و به عنوان یک ماده ساختاری قابل اطمینان در ساخت و ساز و صنعت عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لوله استنلس استیل

لوله استیل 316

 

لوله استیل 316 یک نوع فولاد است که از آلیاژ استیل 316 تشکیل شده است. این آلیاژ شامل 16-18 درصد کروم، 10-14 درصد نیکل، 2-3 درصد مولیبدن و کمی مقادیر دیگر عناصر مانند آهن و منگنز است.

این نوع فولاد به دلیل دارا بودن مقاومت بالا در برابر خوردگی و اکسیداسیون، به طور گسترده از جمله در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، غذایی و در تجهیزات در ساختمان ها و سفینه ها استفاده می شود. همچنین، لوله های استخراج نفت و گاز نیز از این نوع فولاد ساخته می شوند.

لوله استیل 310

 

این نوع لوله از جنس استیل ضد زنگ 310 ساخته شده است. استیل 310 دارای خصوصیات فوق العاده‌ای بوده و در دماهای بالا (بالاتر از 1100 درجه سانتیگراد) قابل استفاده مانند در کوره‌های حرارت‌بالا، تجهیزات پالایشگاه‌ هیدروژن و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به دلیل خصوصیات مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی، استفاده از این نوع لوله در صنایع شیمیایی و پالایشگاه‌های نفت و گاز نیز رایج است.

پروفیل استنلس استیل

پروفیل استیل یکی از آلیاژ‌های پرکاربرد آهن در صنایع مختلف می‌باشد. پروفیل‌ ها مقاطع فلزی کوچکی هستند که در ساده‌ترین سازه‌ها همانند درب و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع پروفیل ها در اشکال ثابت ( مربعی یا دایره‌ای ) و در اندازه‌های استاندارد ساخته می‌شوند که با توجه به جنس و استحکام آن‌ها کاربرد بسیاری در صنایع دارند.

پروفیل استیل محصولاتی از جنس استیل است که به شکلی نورد ، کشیده یا فشار داده شده است که از سطح مقطع یکسانی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین کاربردهای پروفیل ها اتصال دو قطعه به یکدیگر است، قوطی و پروفیل ها مرز بین دو وسیله را پر می‌کنند. برای استعلام قیمت قوطی و پروفیل با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و از خدمات مشاوره رایگان خرید پروفیل استیل بهره‌مند شوید.

پروفیل استنلس استیل از جمله فراورده‌های فولادهای ضد زنگ می‌باشد که تحت عنوان پروفیل استیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلیاژ پروفیل استنلس استیل از فلز پایه آهن، کمتر از دو درصد کربن و کروم تشکیل شده است که وجود عنصر کروم در آلیاژ این نوع پروفیل سبب مقاومت آن در برابر خوردگی و اکسید شدن می‌شود. 

پرکابردترین گریدهای پروفیل استیل

از جمله پرکاربردترین پروفیل استیل می‌توان موارد زیر را نام برد:

پروفیل استیل 304

 

این پروفیل از جنس استیل 304 ساخته شده است که یکی از مقاوم‌ترین و پرکاربردترین نوع استیل در صنایع مختلف است. این پروفیل به دلیل مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی، خوردگی و حرارت، در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی، پزشکی، خودروسازی و ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

پروفیل استیل 316

 

این پروفیل از جنس استیل 316 ساخته شده است که دارای مقاومت بالاتر در برابر زنگ زدگی، خوردگی و حرارت نسبت به استیل 304 است. به همین دلیل در صنایعی که با شرایط سخت و خوردگی زیاد روبرو هستند، مانند صنایع نفت و گاز، شیمیایی و دریایی استفاده می‌شود.

 

محصولات استنلس استیل

پروفیل استیل 310

 

این پروفیل از جنس استیل 310 ساخته شده است که دارای مقاومت بالا در برابر حرارت و خوردگی است. به همین دلیل در صنایعی مانند فولادسازی، فرآوری مواد معدنی و صنایع حرارتی استفاده می‌شود.

میلگرد استنلس استیل 

میلگرد یا میلگرد تقویت کننده، میله‌ای است که برای تقویت بتن تحت کشش استفاده می‌شود. میلگردها به طور معمول از آلیاژ فولاد که دارای ترکیبات پایه آهن، کربن و نیکل هستند، در اندازه‌ها، گریدها و انواع مختلف برای پشتیبانی از سازه‌ها ساخته می‌شوند که در صنایع مختلف کاربردهای متعددی دارند.

 

میلگرد استیل ضد زنگ و میلگرد استیل کربن از انواع پرکاربرد میلگردهای تقویت کننده هستند که هر یک ویژگی‌ و کارایی منحصر به فردی دارند. با این حال میلگرد استیل ضد زنگ ( میلگرد استنلس استیل ) به دلیل وجود کروم در ترکیبات خود به شدت در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم بوده و به همین جهت قیمت میلگرد استیل زنگ نزن از میلگرد استیل کربن بیشتر می‌باشد. 

برای ارزیابی درجه میلگرد از دو پارامتر مقاومت تسلیم و مقاومت کششی استفاده می‌شود. استحکام تسلیم حداقل تنشی است که یک ماده می تواند قبل از شروع تغییر شکل دائمی تحمل کند. برعکس، استحکام کششی حداکثر میزان تنشی را که یک ماده می تواند قبل از آسیب دائمی و شکستگی تحمل کند، اندازه گیری می کند.

پرکابردترین گریدهای میلگرد استیل

میلگرد استنلس استیل در چندین گرید مختلف در دسترس است، اما برخی از گریدهایی که به طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند و پر کاربردتر هستند عبارتند از:

میلگرد استیل 304

 

این گرید از استنلس استیل یکی از پرکاربردترین گریدهای میلگرد استنلس استیل است. گرید 304 دارای مقاومت خوب در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی است و در بسیاری از صنایع از جمله خودروسازی، ساختمان‌سازی، صنعت مواد غذایی و لوازم خانگی استفاده می‌شود.

میلگرد  316

 

این گرید از استنلس استیل دارای مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی است. گرید 316 به خصوص در برابر اسیدهای شیمیایی سخت مقاومت بیشتری دارد. به همین دلیل، در صنایعی که با مواد شیمیایی و محیط‌های شور سر و کار دارند مانند خطوط لوله، صنایع دریایی و صنایع نفت و گاز، پرکاربرد است.

میلگرد استیل 304L و 316 L

 

این گریدها نسخه‌های ( Low Carbon ) کم کربناز گریدهای 304 و 316 هستند. این نوع گریدها دارای کربن کمتر هستند که به افزایش مقاومت در برابر حساسیت ناشی از خوردگی حرارتی می‌پردازد. گرید 304L و 316L به خصوص در صنایعی مانند صنایع خوردگی، پزشکی و صنعت فرآوری غذا استفاده می‌شوند.

 

در این مطلب به معرفی 4 تا از محصولات استیل پرکاربرد در صنایع مختلف پرداختیم و به طور کامل ویژگی‌ها، مشخصات، گریدها و کاربردهای آنان را شرح دادیم. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید و اطلاعات مورد نیاز خود را از این آلیاژ پرمصرف بدست آورده باشید.

منبع:  شهر استیل  shahrsteel.com    

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد