انتخاب بهترین پردازنده سرور

کد خبر: 1240282
انتخاب بهترین پردازنده سرور

 

 

 

وقتی صحبت از CPU سرور می‌شود، برای اطمینان از اینکه بهترین عملکرد ممکن را برای سرور خود به دست می‌آورید، باید چند نکته را در نظر بگیرید. همه آنچه را که در مورد انتخاب پردازنده مناسب برای سرور خود باید بدانید در این مقاله به آن پرداخته شده است.

 

درک عملکرد CPU

هنگامی که به دنبال یک CPU سرور هستید، مهم است که عملکرد CPU را در نظر بگیرید. برخی این کار را با ضرب تعداد هسته‌ها در تعداد رشته‌ها انجام می‌دهند تا حداکثر تعداد دستورالعمل‌هایی را که CPU می‌تواند در آن واحد پردازش کند، به دست آورند. از آنجایی که عوامل بیشتری در رابطه با تعداد دستورالعمل‌هایی که یک رشته CPU می‌تواند انجام دهد، وجود دارد، بهتر است تعداد عوامل موثر را با توجه به آنچه وب‌سایت یا برنامه شما باید انجام دهد در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر نیاز به انجام چندوظیفه‌ای، ارائه ویدیوهای با وضوح بالا، یا بارهای کاری پیچیده و سنگین با CPU دارید، باید تعداد هسته‌ها را در اولویت قرار دهید.

 

مقایسه انواع CPU سرور

اکثر سرورها این روزها یا از پردازنده های Intel Xeon یا پردازنده های AMD Ryzen استفاده می‌کنند. هر دو نوع CPU مزایا و معایب خود را دارند، اما به طور کلی پردازنده های Xeon عملکرد کلی بهتری ارائه می‌دهند.

توجه داشته باشید که پردازنده‌های Intel Xeon برای سرورهای سازمانی طراحی شده‌اند، در حالی که پردازنده‌های رایزن برای مشاغل کوچک و سرورهای خانگی طراحی شده‌اند.

 

ویژگی‌های پردازنده‌ Xeon

 

8

 

پردازنده‌های Xeon دارای ویژگی‌های زیر هستند:

هسته‌های بیشتر: پردازنده های Xeon هسته های بیشتری نسبت به پردازنده‌های Ryzen دارند. به این ترتیب، آنها می‌توانند حجم کار بزرگتری را بدون کاهش عملکرد مدیریت کنند.

سرعت کلاک بالاتر: CPU های Xeon سرعت کلاک بالاتری نسبت به پردازنده‌های Ryzen دارند. این بدان معنی است که هر دستورالعمل سریعتر پردازش می شود که سرور را در کل سریعتر می‌کند.

پشتیبانی از حافظه ECC: پردازنده‌های Xeon از حافظه ECC (کد تصحیح خطا) پشتیبانی می‌‍کنند. این بدان معنی است که سرور می‌تواند خطاهای داده را شناسایی و تصحیح کند و قابلیت اطمینان را بهبود بخشد.

بنابراین اگر شما برای سرور خود پردازنده زئون خریداری کنید می‌توانید در هنگام خرید رم سرور، رم سروری را انتخاب کنید که از قابلیت ECC پشتیبانی کند.

ویژگی‌های پردازنده Ryzen

پردازنده‌های Ryzen دارای ویژگی‌های زیر هستند:

رشته‌های بیشتر: پردازنده‌‌های Ryzen رشته های بیشتری نسبت به پردازنده‌های زئون دارند. این بدان معنی است که این پردازنده‌ها می‌توانند دستورالعمل های بیشتری را به طور همزمان انجام دهند و کارآمدتر هستند.

قیمت پایین‌تر: پردازنده‌های Ryzen ارزان تر از پردازنده‌های Xeon هستند. این  امر باعث می‌شود که این پردازنده‌ها برای مشاغل کوچک و سرورهای خانگی که بودجه کمی دارند انتخاب خوبی باشند.

 

نحوه انتخاب CPU مناسب برای سرور

9

هنگام انتخاب CPU برای سرور، باید چند نکته را در نظر بگیرید، مانند مشخصات فنی، نحوه استفاده از CPU سرور، بودجه وغیره. اما توجه داشته باشید که ملاحظات فنی باید در درجه اول باشد. چنانچه CPU عملکرد و پایداری مناسبی نداشته باشد، ملاحظات و عوامل دیگر اهمیت کمتری دارند.

در ادامه این مقاله به نکات فنی که باید به آن‌ها توجه شود، پرداخته شده است:

 • تعداد هسته‌ها: یک هسته تنها می‌تواند یک مجموعه از دستورالعمل ها را در یک زمان اجرا کند. بنابراین، هر چه یک CPU هسته های بیشتری داشته باشد، دستورات بیشتری را می‌تواند به طور همزمان انجام دهد. این بدان معنی است که در کل سریعتر خواهد بود.
 • تعداد Thread‌ها: هر هسته با رشته های اضافی می‌تواند از مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها به مجموعه دیگر سوئیچ کند در حالی که منتظر بارگذاری و بازگشت اولین مجموعه از دستورالعمل‌ها است. رشته‌های بیشتر به معنای افزایش کارایی، توان عملیاتی و افزایش سرعت محاسباتی است.
 • سرعت کلاک: سرعت کلاک بر حسب گیگاهرتز اندازه‌گیری می‌شود و تعداد سیکل‌هایی است که CPU می تواند در یک ثانیه انجام دهد. به طور کلی هر چه سرعت کلاک بالاتر باشد، سرعت پردازنده بیشتر می‌شود.
 • پشتیبانی از حافظه ECC: پردازنده های Xeon از حافظه ECC پشتیبانی می‌کنند. همانطور که قبلا گفته شد به این معنی است که آنها می‌توانند خطای داده‌ها را شناسایی و تصحیح کنند که قابلیت اطمینان را بهبود می بخشد. اگر به این ویژگی نیاز دارید، باید پردازنده Xeon را انتخاب کنید.
 • عملکرد: هر دو پردازنده Intel Xeon و Ryzen عملکرد بالایی دارند. با این حال، پردازنده‌های Xeon به دلیل سرعت کلاک بالاتر و هسته‌های بیشتر، سریعتر هستند.

به طور کلی وقتی نوبت به انتخاب CPU مناسب برای نیازهای شما می‌رسد، ابتدا به این فکر کنید که سرور شما چه نوع وظایفی را قرار است، انجام دهد. اگر سرور شما در درجه اول برای کارهایی استفاده می شود که به قدرت پردازش زیادی نیاز دارند مانند ویرایش ویدیو یا رندر سه بعدی، باید یک CPU با سرعت کلاک بالا و تا آنجا که ممکن است با تعداد هسته بالا انتخاب کنید. از طرف دیگر، اگر سرور شما بیشتر برای کارهایی استفاده می‌شود که به قدرت پردازش زیادی نیاز ندارند مانند میزبانی وب یا ایمیل، می‌توانید از یک CPU کم‌توان استفاده کنید.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که چقدر بودجه برای هزینه کردن، دارید. قیمت پردازنده‌ها از چند صد دلار تا چند هزار دلار متغیر است، بنابراین تعیین بودجه قبل از شروع خرید پردازنده سرور بسیار مهم است.

 

کلام آخر

در نهایت، به خاطر داشته باشید که CPU تنها بخشی از سرور شما است و مهم است که قطعات دیگر را طوری انتخاب کنید که به خوبی با پردازنده سرور کار کنند.  بنابراین شما اول باید نیازهای کسب و کار خود را شناسایی کنید و سپس برای خرید سرور فیزیکی و قطعات آن اقدام کنید. برای این منظور می‌توانید به راهنمای خرید سرور فیزیکی به لینک https://dap.co.ir/blog/articles/P2715-physical-server-buying-guide.html از سایت دالمن افزار پارسه مراجعه کنید.

تیم دالمن افزار پارسه می‌تواند در تصمیم گیری برای انتخاب سرور و قطعات مناسب آن بر حسب نیاز کسب و کارتان به شما کمک کند. برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می‌‌توانید به سایت دالمن افزار پارسه مراجعه کنید یا از طریق شماره 43629-021 با کارشناسان فنی دالمن در ارتباط باشید.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد