نحوه ساخت و طراحی سیستم گرمایش گلخانه چگونه است؟

کد خبر: 1245333

طراحی سیستم گرمایش گلخانه یکی از مهمترین نکاتی است که می تواند تاثیر خیلی زیادی در سلامت گل و گیاهان داشته باشد. به طور کلی، 4 فاکتور اصلی برای رشد گیاه موثر هستند که یکی از مهمترین آنها، دما است. به همین دلیل اگر یک گلخانه بزرگ دارید، باید حساسیت خیلی زیادی به دمای هوا داشته باشید تا با کنترل و مدیریت آن، بتوانید دمای محیط گلخانه را متعادل کنید. در این مقاله، می توانید اطلاعات کاملی درباره نحوه ساخت سیستم گرمایش گلخانه و همچنین بهترین روش گرمایش گلخانه به دست بیاورید.

نحوه ساخت و طراحی سیستم گرمایش گلخانه چگونه است؟

 

 

اثر گلخانه ای چه تاثیری در گرمایش گلخانه ها دارد؟

اگر شما هم گلخانه دارید، به احتمال خیلی زیاد نام اثر گلخانه ای را شنیده اید و مفهوم آن را به درستی نمی دانید. برای درک این مسئله، باید بگوییم که اثر گلخانه ای به دریافت پرتوهایی با طول موج کم و منتشر کردن پرتوهایی با طول موج بلند گفته می شود. به طور عادی، بخش قابل توجهی از گرمایش گلخانه ها از طریق اثر گلخانه ای تامین می شود.

با این حال، دمای گلخانه با استفاده از اثر گلخانه ای تنظیم نمی شود و هنوز به گرمای خیلی بیشتری نیاز دارد تا بتواند به دمای مورد نیاز برسد. به خصوص در شب های سرد زمستان که دمای هوا بیش از اندازه پایین می آید، اثر گلخانه ای به هیچ عنوان پاسخگوی بالا بردن دمای گلخانه نیست. به همین دلیل هم باید با استفاده از طراحی سیستم گرمایش گلخانه و نصب آن، دمای هوا را تا حدودی بالا بیاوریم و از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنیم؛‌ در این روند از المان‌هایی همچون گرماتاب می‌توان بهترین نتیجه را در اختیار داشت.

طراحی سیستم گرمایش گلخانه باید چگونه باشد؟

توجه داشته باشید بهترین روش گرمایش گلخانه این است که به صورت حرفه ای و حساب شده پیش بروید. یک سیستم مناسب و با کیفیت، باید به گونه ای باشد که حتی در سردترین شب های زمستان هم بتواند حرارت مورد نیاز گلخانه را تامین کند و آن را به دمای نسبتا بالایی برساند. پس می توان گفت که یک سیستم گرمایش مناسب، سیستمی است که در هر شرایطی، می تواند حرارت مورد نیاز گلخانه را آماده کند.

علاوه بر این، قابلیت دیگری که نشان از یک سیستم گرمایش گلخانه ای مناسب و با کیفیت است، پخش شدن حرارت به صورت یکنواخت در سراسر گلخانه در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال، حرارت این سیستم گرمایشی نباید به گونه ای باشد که بخشی از گلخانه خیلی گرم و بخشی دیگر هم خیلی سرد باشد؛ زیرا افزایش و یا کاهش دما به هر صورت، می تواند موجب رشد بیماری های مختلف شود. این در حالی است که اگر دما به صورت متعادل در سراسر گلخانه پخش شود، گیاه می تواند با سرعت بیشتری رشد کند و در نتیجه، کارایی بهتری داشته باشد؛ المان هایی همچون گرماتاب لوله ای می‌توانند بهترین گزینه در این روند برای شما عزیزان باشد؛ به این دلیل که مدیریت دما به صورت متعادل با گرماتاب لوله‌ای بسیار راحت تر می‌باشد.

فاکتورهای تاثیرگذار در طراحی سیستم گرمایش گلخانه

در صورتی که شما هم می خواهید برای ساخت گرمایش گلخانه خود اقدام کنید، باید بدانید که برخی از فاکتورها در این امر تاثیرگذار هستند که قبل از اقدام، بهتر است آنها را بشناسید. در این بخش، برخی از این فاکتورها را توضیح می دهیم و حتما قبل از شروع کار، هر یک از این موارد را درباره گلخانه خود مد نظر قرار دهید.

سیستم گرمایش گلخانه با گرماتاب

 • مساحت گلخانه: اول از همه، باید مساحت گلخانه را مد نظر قرار دهید تا ببینید که بر اساس مساحت مورد نظر شما، باید از چه نوع سیستم گرمایشی و چه اندازه استفاده کنید.
 • میزان هدر رفتن گرما و انرژی: به طور کلی، مساحت گلخانه شما هر چقدر هم که باشد، باز مقداری انرژی هدر می رود و این مسئله کاملا طبیعی است. از این رو، باید موقع طراحی سیستم گرمایش گلخانه به میزان هدر رفتن انرژی نیز توجه کنید.
 • گیاهان موجود در گلخانه: از دیگر فاکتورهای موثر در طراحی گرمایش گلخانه ای که تاثیر بسیار زیادی دارد، نوع گیاهانی است که در گلخانه وجود دارند. برخی از گیاهان، به گرمای بیشتر و برخی دیگر هم به گرمای کمتری نیاز دارند.
 • منطقه قرار گرفتن گلخانه: در نهایت، آخرین فاکتوری که می توانید موقع طراحی سیستم گرمایش گلخانه ای به آن توجه کنید، منطقه ای است که گلخانه شما در آنجا قرار گرفته است. به عنوان مثال، شما گلخانه خود را در منطقه گرمسیری احداث کرده اید یا سردسیری؟ هر یک از این موارد، می توانند باعث تفاوت در طراحی سیستم گرمایش گلخانه در زمستان شوند.

نوع انرژی تامین شده در ساخت سیستم گرمایش گلخانه

شما می توانید بسته به سوختی که برای ساخت سیستم گرمایش گلخانه از آن استفاده می کنید، هزینه متفاوتی نیز برای طراحی آن بپردازید. به عنوان مثال، از آنجا که نیروی برق هزینه بالایی دارد و گلخانه های تجاری هم نیاز شدیدی به منابع حرارتی دارند، در آنها از الکتریسیته استفاده نمی شود و به جای آن، گازوئیل یا گاز را جایگزین می کنند. به صورت کلی، انرژی تأمین شده در ساخت گرمایش گلخانه به دو نوع انجام می شود که در این بخش، هر یک را به صورت مجزا معرفی می کنیم.

خرید گرماتاب

در تمام این روند محصولاتی هستند که می‌توانند به شما عزیزان در روند گرمایش گلخانه کمک شایانی کنند از این رو پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که از المان‌هایی همچون گرماتاب دکوراتیو، سرامیکی و ... که در ادامه بیشتر به آن‌ها اشاره خواهد شد غافل نشوید.

گرمایش گلخانه از طریق حرارت مرکزی

اولین روشی که در آن طراحی سیستم گرمایش گلخانه را انجام می دهند، از طریق حرارت مرکزی است. در این روش، یک یا چند دیگه بخار مورد استفاده قرار می گیرند و آب داغ و یا بخار آب با استفاده از برخی لوله های خاص، به بخش های مختلف گلخانه ارسال می شوند.

البته باید بدانید که گرمایش گلخانه از طریق حرارت مرکزی بیشتر برای گلخانه هایی مورد استفاده قرار می گیرد که مساحت آنها حداقل بیشتر از یک هکتار باشد. دلیل این مسئله هم این است که هزینه راه اندازی حرارت مرکزی در گلخانه ها، خیلی گران است و به همین دلیل هم برای گلخانه هایی با مساحت کم، ارزش راه اندازی ندارد؛ اما نحوه استفاده از آب گرم و یا بخار آب برای طراحی سیستم گرمایش گلخانه چگونه است؟

 • آب گرم

اگر بخواهند از آب گرم برای طراحی گرمایش گلخانه از طریق حرارت مرکزی استفاده کنند، به این نکته توجه می کنند که کاهش دمای آب حتی با یک درجه، می تواند موجب آزاد شدن یک کالری گرما شود. مواقعی می توان از آب گرم استفاده کرد که مساحت گلخانه مورد نظر شما دارای گیاهانی با کمتر از مساحت 1500 متر مربع باشد و یا به مقدار آب خیلی زیادی نیاز باشد.

در صورتی که بخواهید از آب گرم برای حرارت مرکزی گلخانه استفاده کنید، باید حداقل دمای آن 82 درجه سانتی گراد در نظر گرفته شود. همچنین زمانی که بخواهید آب را وارد جریان کنید، باید یک پمپ در راه آن قرار دهید. یکی از مهمترین تفاوت های استفاده از آب گرم در مقابل بخار آب در سیستم گرمایش گلخانه ای این است که در آب گرم، باید لوله های زیادی مورد استفاده قرار بگیرند و همین مسئله، موجب می شود که حرارت کمتری به وجود بیاید. در کنار این موارد، هزینه بالای آن نشان می دهد که از نظر اقتصادی، چندان به صرفه نیست.

 • بخار آب

در مقابل آب گرم، بخار آب وجود دارد که می تواند برای طراحی سیستم گرمایش گلخانه مورد استفاده قرار بگیرد. در این صورت، اول از همه باید آب را به دمای 100 درجه سانتی گراد برسانند تا به بخار تبدیل شود. بعد از تبدیل آن، بخار تولید شده وارد لوله هایی می شود که حرارت تولید می کنند. بعد از این که لوله ها سرد شدند، این بخار مجددا به آب تبدیل می شود و با تکرار این چرخه، دمای گلخانه بالا می رود.

نحوه ساخت و طراحی سیستم گرمایش گلخانه چگونه است؟

این روش نسبت به استفاده از آب گرم، مزایای بیشتری دارد و مهم ترین مزیت آن هم این است که با پرداخت هزینه خیلی کمتر، می توانید طراحی گرمایش گلخانه خود را انجام دهید. البته طبیعی است که نسبت به روش های دیگر، دردسرهای خاص خودش را داشته باشد. به عنوان مثال، یکی از این دردسرها این است که قطع شدن جریان بخار، موجب می شود که لوله ها با سرعت بالایی سرد شوند و در نتیجه، دما و حرارت به سرعت پایین بیاید.

در مقایسه با آب گرم، بخار آب موقعی مورد استفاده قرار می گیرد که گلخانه مورد نظر شما مساحتی بیشتر از 1500 متر مربع داشته باشد. همچنین اگر میزان آب کمتری نیاز باشد و یا بخواهید هزینه کمتری برای لوله کشی و سایر هزینه ها بپردازید، این روش خیلی مناسب تر به نظر می رسد. البته توجه داشته باشید که در بخار آب، باید توجه خیلی بیشتری به شرایط لوله ها و همچنین میزان حرارت دریافتی کنید.

گرمایش گلخانه از طریق حرارت موضعی

گاهی مواقع، این احتمال وجود دارد که گلخانه شما به صورت موقت احداث شده باشد و به صورت پلاستیکی و یا خانگی باشد. در این شرایط، خیلی نمی توانید روی موارد قبل برای طراحی سیستم گرمایش گلخانه حساب باز کنید؛ زیرا مواردی که گفتیم، هزینه خیلی زیادی دارند و بیشتر برای گلخانه هایی مورد استفاده قرار می گیرند که دائمی هستند.

در این نوع گلخانه های موقتی، شما می توانید از طریق حرارت موضعی که با استفاده از بخاری های مختلف انجام می شود، حرارت مورد نیاز را به گلخانه خود بدهید. خوشبختانه برای استفاده از این روش حرارت دهی، نیازی به پرداخت هزینه زیادی هم ندارید و می توانید با پرداخت هزینه مناسب، ساخت سیستم گرمایش گلخانه خود را آغاز کنید.

استفاده از بخاری برای حرارت دهی به گلخانه

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، برای دادن حرارت به گلخانه و افزایش دمای آن در فصول سرد، می توانید از طریق بخاری هم اقدام کنید و لازم نیست که هزینه بالایی هم بپردازید. با این حال، بخاری ها هم انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها بسته به شرایط، می توانند با یکدیگر متفاوت باشند.

گرماتاب، بهترین روش گرمایش گلخانه

اگر به دنبال یک روش مطمئن و مقرون به صرفه برای طراحی یک سیستم گرمایش گلخانه ای هستید، باید به شما بگوییم انوع گرماتاب سرامیکی، گرماتاب لوله ای و دکواتیو و ... می تواند به عنوان یکی از بهترین گزینه ها در نظر گرفته شود. گرماتاب ها هم انواع مختلفی دارند که برای گرم کردن گلخانه های صنعتی، کاربرد بسیار زیادی دارند.

قیمت گرماتاب

همان طور که پیش از این نیز متوجه شدید، سیستم های سنتی و قدیمی برای گرم کردن گلخانه ها و افزایش دمای آنها دردسرهای خیلی زیادی دارند و همچنین باید هزینه بالایی برای آنها بپردازید. این در حالی است که می توانید با پرداخت هزینه خیلی مقرون به صرفه تر و خرید یک گرماتاب حرفه ای و کاربردی، دقیقا همان کار را انجام دهید.

مهمترین دلیلی که باعث شده ما گرماتاب را به عنوان بهترین روش گرمایش گلخانه مد نظر قرار دهیم، این است که سیستم گرمایش آن تقریبا مشابه خورشید است و این مسئله، موجب گسترش کاربردهای آن می شود. به عنوان مثال، در هر مکانی که بخواهید، از چندین گرما تاب مختلف استفاده کنید.

طراحی سیستم گرمایشی گلخانه با نیکان پارسه

اگر شما هم برای افزایش حرارت گلخانه خود، به دنبال بهترین روش گرمایش گلخانه می گردید، باید به شما بگوییم که بد نیست سری به وبسایت فروشگاه آنلاین نیکان پارسه بزنید. در این فروشگاه، انواع وسیله های حرارت دهی و گرم کننده مانند گرماتاب با بالاترین کیفیت وجود دارند و شما می توانید با پرداخت هزینه بسیار مقرون به صرفه، از یک سیستم گرمایش گلخانه ای بهره مند شوید.

نکته جالب توجه درباره نیکان پارسه این است که علاوه بر طراحی سیستم گرمایش گلخانه با کیفیت بالا، عملیات نصب و راه اندازی سیستم های گرمایشی را نیز برای شما انجام می دهند. فقط کافی است که این کار را به یک تیم مجرب و حرفه ای بسپارید تا مطمئن باشید که هیچ مشکلی برای گیاهان شما در فصل زمستان پیش نخواهد آمد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد