کارشناس رسمی دادگستری کیست؟

کد خبر: 1019892
کارشناس رسمی دادگستری کیست؟

قاضی یه عنوان کسی که مسئول رسیدگی به یک پرونده حقوقی و صدور رای عادلانه و درست درباره آن است بیشتر از هر علمی باید مسلط بر علم حقوق باشد . قاضی نمی تواند در تمام موضوعات تخصص داشته باشد از این رو برای رسیدگی به یک سری اختلافات نیاز به راهنمایی فرد متخصص و معتبری دارد .

در واقع این نظرات به قاضی و بازپرس پرونده در کشف حقیقت کمک می کنند . برای مثال در تعیین ارزش خسارت وارد شده به یک مال. در این موارد و مواردی از این دست ، یک نفر متخصص اقدام به بررسی شرایط می کند به این فرد کارشناس رسمی می گویند . از این رو در این مقاله به بررسی اینکه کارشناس دادگستری رسمی دادگستری کیست و وظایف  کارشناس رسمی دادگستری  می پردازیم . 

کارشناس رسمی دادگستری کیست؟

سالیان سال است که در تمام دنیا قضات برای صدور رای و دادن حکم در خصوص مسائل مختلف، از دانش و تجربه کارشناسان خود که به طور رسمی در دادگستری مشغول به فعالیت هستند استفاده می کنند تا بتوانند رای نهایی درست و عادلانه ای صادر کنند و حق کسی در این میان ضایع نشود. بنا به اهمیت این نیاز، در ایران هم بالغ بر 76 سال است که کارشناسان رسمی در رشته های مختلف در دادگستری ها مشغول به کار می باشند و قضات رای نهایی خود را پس از نظر کارشناسانه آن ها اعلام می کنند. یکی از رشته های رایج و متداول در دادگستری ها، حسابداری و حسابرسی می باشد که به انجام اموراتی نظیر:

انجام حسابداری و حسابرسی امور خدماتی، بازرگانی، تولیدی و صنعتی اشخاص حقیقی و حقوقی در نهاد های خصوصی، دولتی و عمومی

بررسی امورات حسابداری پروژه های عمرانی

انجام امورات حسابداری و حسابرسی نهادهای عمومی و وزارت خانه ها و... می پردازد. ما در این مقاله قصد داریم با ارائه مطالب کامل و جامعی در این خصوص، پاسخگوی سوالات شما عزیزان در باره اینکه چگونه می توان کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی شد باشیم.

کارشناس دادگستری رسمی دادگستری کیست

کارشناس به معنای دانای کار است یعنی کسی که در یک علم یا فن دارای تخصص است . کارشناس رسمی یعنی کسی که به طور رسمی و قانونی درباره یک موضوع تخصصی نظر می دهد و آن را بررسی می کند . کارشناس رسمی دادگستری کسی است که به طور رسمی در دادگستری درباره یک موضوع اعلام نظر می کنند .

در واقع کارشناس رسمی دادگستری به واسطه تحصیلات یا تجربه خودش در یک حرفه یا علم به اندازه ای تبحر دارد که نظر او ملاک رای قرار می گیرد . برای مثال قاضی وقتی می خواهد ارزش یکی از انواع مختلف مال را مشخص کند آن را به کارشناس مربوطه ارجاع می دهد . ارجاع به کارشناسی یکی از ادله اثبات دعوی است که یا به درخواست خود قاضی یا به درخواست طرفین دعوی از آن استفاده می شود .

کارشناسان رسمی دادگستری علاوه بر اینکه در یک زمینه دارای تخصص هستند در رشته تحصیلی خودشان دارای پروانه کارشناسی رسمی از کانون کارشناسان هستند که بعد از قبولی از آزمون ها و مراحل مختلف به آن دست می یابند . در واقع باید اینطور که گفت کارشناسی رسمی دادگستری یک شغل نیست بلکه اعتباری است که به افراد متخصص داده می شود تا در مواقع ضرورت از تخصص شان استفاده شود .

برای سنجش این کارشناسان ، آزمونی تحت عنوان آزمون کارشناسان رسمی برگزار می شود . متقاضیان برای ثبت نام در این آزمون باید دارای مدرک کارشناسی و حداقل پنج سال سابقه کار مرتبط باشند .

معرفی کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی

در رابطه با معرفی و تعریف حسابداری و حسابرسی، باید گفت علمی است که به فهم رویدادهای مالی و تبدیل کردن آن ها به اعداد و ارقام می پردازد. در بیان دیگر حسابداری و حسابرسی یک سیستم است که به جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و ... می پردازد.

شاید به جرات بتوان گفت رشته حسابداری و حسابرسی از آن دسته رشته های مهمی است تا بازخوردش تاثیرات بسیاری در امورات دادگستری دارد. به ویژه در زمانی که خدمات کارشناس حسابداری و حسابرسی مرتبط با امور مالی، رسیدگی به دفاتر حسابداری، حسابرسی و مالیاتی، برسی صحیح و قانونی دفاتر و اظهار نامه مالیاتی باشد. زیرا تمامی این امورات می بایست توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی باشد. در واقع یکی از فرصت های شغلی ایده آل رشته های امور مالی به ویژه حسابداری و حسابرسی، استخدام کارشناس رسمی دادگستری می باشد. فارغ التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی می توانند به عنوان استخدام پاره وقت در بخش های تعریف شده دادگستری مشغول به کار شوند.

صلاحیت های لازم کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی

صلاحیت لازم در آزمون استخدامی کارشناس رسمی دادگستری از مهم ترین سوالات متقاضیان رشته حسابداری و حسابرسی می باشد. ما در این مقاله بر آنیم تا اطلاعات لازم را برای این موضوع در اختیارتان قرار دهیم.

به طور کلی اهمیت تخصص رشته حسابداری و حسابرسی به طور مستقیم با مباحث مالی و اعتباری مرتبط است که در صورت عدم صلاحیت از سوی کارشناسان این حوزه، خسارت های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. لذا متقاضیانی که در رشته حسابداری و حسابرسی فارغ التحصیل شدند و قصد دارند به عنوان کارشناس رسمی در دادگستری ها استخدام شوند لازم است نسبت به اخذ پروانه فعالیت حرفه ای خود به عنوان کارشناس رسمی در حوزه حسابداری و حسابرسی اقدام نموده و سپس صلاحیت های مربوطه را دریافت کنند. علاوه بر همه این ها، کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی بایستی به مطالعه و تحقیق و همچنین به روز رسانی معلومات و دانش خود بپردازد تا در تهیه ی گزارشات مالی تسلط کامل داشته باشد.

شرایط اختصاصی ثبت نام کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی

متقاضیانی که می خواهند در آزمون کارشناس دادگستری در رشته حسابداری و حسابرسی شرکت نمایند بایستی علاوه بر شرایط و صلاحیت های عمومی، شرایط اختصاصی این رشته را نیز دارا باشند:

- داشتن دانش‎نامه کارشناسی یا بالاتر (نه معادل) در رشته مورد تقاضا (حسابداری) از یکی از دانشگاه‎­های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی) یا خارجی مورد تائید وزارت علوم یا بهداشت و درمان.

- داشتن حداقل 5 سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت نام.

سایت حسابداری باما :

https://www.accbama.com/

https://hesabdarnovin.com/

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها