انواع قفسه بندی انبار ساخت شرکت بهین انبار آرا

کد خبر: 1023406

بهین انبار یکی از بزرگترین و با سابقه ترین تیم ها در زمینه طراحی و تولید انواع قفسه بندی انبار ثابت و متحرک فلزی می باشد که تنوع بالا و کیفیت تضمین شده از مهم ترین ویژگی های محصولات این مجموعه به شمار می رود. با توجه به اهمیت بسیار زیاد قفسه بندی انبار در افزایش بهره وری از سوله های انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی، این مجموعه قفسه های متنوعی را با رعایت استانداردهای روز دنیا طراحی نموده اند که در ادامه به بررسی ویژگی ها و مشخصات برخی از آنها خواهیم پرداخت.

انواع سیستم های قفسه بندی انبار

قفسه بندی انبار یکی از مهم ترین کارها در محیط های صنعتی و تولیدی و فروشگاهی می باشد که ارتباط مستقیم با کاهش زمان انبارگردانی، دسترسی به کالاها و ایجاد نظم در محیط و افزایش بهره وری از فضای داخلی سالن ها دارد. قفسه انبار را می توان با توجه به جنس و متریال به کار رفته در بدنه سازه، شکل ظاهری و نحوه چیدمان و برداشت کالاها و همچنین شکل قرار گیری هر قفسه بر روی زمین به گروه های مختلفی تقسیم بندی نمود. از رایج ترین قفسه ها می توان به قفسه های ثابت و فلزی اشاره نمود که بر روی زمین ثابت شده و مقاومت آنها در برابر ضربه و وزن سنگین کالاها تا حد زیادی می باشد. از جمله قفسه های فلزی و ثابت تولید شده توسط گروه بهین انبار آرا می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

قفسه بندی پیچ و مهره ای

از کاربردی ترین و رایج ترین انواع قفسه های انبار می توان به قفسه بندی پیچ و مهره ای اشاره نمود. این قفسه ها نه تنها در انبارهای بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی و فروشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند، بلکه گزینه ای بسیار مناسب برای قفسه بندی انبار منزل نیز به شمار می روند. این قفسه ها از نبشی های سوراخ دار و کفی های فلزی و صاف تشکیل شده اند که به صورت طبقاتی بر روی هم نصب می گردند. تعداد طبقات و ارتفاع هر ردیف و عمق و اندازه دهانه این قفسه ها کاملا بر اساس نوع و اندازه کالا و شرایط محیط انبار قابل تنطیم می باشد. قفسه بندی پیچ و مهره ای (bolt and nut shelving) تولید شده توسط گروه بهین انبار بر اساس استانداردهای روز دنیا بوده و حداکثر ارتفاع در نظر گرفته شده برای آنها، 900 سانتی متر می باشد. همچنین لازم به ذکر است که عمق این قفسه ها 20، 30، 25، 35، 40، 60، 46 و 50 سانتی متر بوده و دهانه هر قفسه 95 سانتی متر می باشد.

قفسه بندی پیچ و مهره ای با اتصالات گالولنیزه به هم متصل شده و ضخامت ورقه های به کار رفته برای بدنه و کف پانل ها متغییر بوده و به همین دلیل می توان این قفسه ها را در گروه قفسه بندی سنگین وزن، متوسط و سبک تقسیم بندی نمود. مهم ترین کاربردهای قفسه های پیچ و مهره ای عبارتند از:

 • نگهداری و چیدمان کتاب در کتابخانه ها و فروشگاه ها
 • چیدمان وسایل سبک در محیط های اداری و بایگانی سازمان ها
 • چیدمان وسایل سبک وزن در ابعاد متوسط در فروشگاه ها و مغازه ها
 • نگهداری و چیدمان قطعات یدکی و ابزارآلات
انواع قفسه بندی انبار ساخت شرکت بهین انبار آرا قفسه بندی راک کفپوش دار

از دیگر قفسه های فلزی و ثابت تولید شده توسط مجموعه بهین انبار می توان به پانل راک اشاره نمود. این قفسه ها در گروه قفسه بندی سبک و سنگین قرار گرفته و برای انبارهای کارخانجات و کارگاه های تولیدی بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند. قفسه بندی راک کفپوش دار (shelving Rock panels) از مجموعه قفسه های بسیار مقاوم می باشد که مهم ترین ویژگی و تفاوت آن با قفسه های پالت راک در وجود پله در بین طبقات مختلف آن است. این قفسه ها به صورت چند طبقه اجرا شده و با توجه به اینکه چیدمان کالاها در آنها توسط نیروی انسانی انجام میشود، به همین دلیل بین طبقات پله قرار گرفته و گزینه ای مناسب برای کالاهایی با اندازه و وزن متوسط خواهد بود.

قفسه بندی پانل راک یا راک کفپوش دار سنگین از قاب، بازو، ستون، پله، مهاربندهای ضربدری و افقی و پیچ و مهره و اتصالات تشکیل شده است. به منظور افزایش مقاومت سازه و جلوگیری از ریزش آن در صورت برخورد با ضربه یا وزن سنگین کالاهای چیده شده در هر طبقه، این قفسه ها با پیچ و مهره و اتصالات بسیار مقاوم روی زمین ثابت میشوند. همچنین لازم به ذکر است که کفپوش های استفاده شده برای این قفسه ها بدون پیچ و مهره روی بازوها قرار میگیرند. از مهم ترین ویژگی های این قفسه بندی می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • نصب و اجرای قفسه های راک کفپوش دار در مدت زمان کوتاه قابل انجام می باشد
 • اندازه دهانه و عمق پانل ها با توجه به نوع کالا و وزن آنها تعیین می گردد
 • تعداد طبقات قفسه بندی پانل راک تا 5 طبقه قابل انجام می باشد
 • تعداد طبقات و ارتفاع آنها با توجه به نوع کالا، شرایط سالن انبار قابل انجام است

با توجه به مقاومت نسبتا زیاد قفسه های راک کفپوش دار در برابر وزن کالاها، این قفسه ها را می توان برای چیدمان قطعات اولیه مورد استفاده در واحدهای تولیدی، انبار کردن دارو و مواد شوینده و بهداشتی، ذخیره سازی مواد غذایی در سردخانه ها و همچنین در کارخانجات تولید ابزارآلات صنعتی و نیمه صنعتی استفاده نمود.

انواع قفسه بندی انبار ساخت شرکت بهین انبار آرا قفسه بندی خود راهرو

استفاده بهینه از فضای داخلی انبارها یکی از موارد بسیار مهمی می باشد که در انتخاب قفسه بندی انبار باید به آن توجه داشت. به عنوان مثال، در سوله های انبار که با مشکل و محدودیت فضا مواجه می باشند، انتخاب قفسه بندی خود راهرو می تواند گزینه مناسبی باشد. این قفسه ها که به قفسه بندی درایون نیز شناخته شده می باشند، در گروه قفسه های سنگین و سبک فلزی و ثابت قرار گرفته و با حذف راهروهای متعدد در بین ردیف های قفسه ها تاثیر بسیار زیادی بر استفاده بهینه از فضای داخلی انبار دارد.

نحوه چیدمان و ساختار قفسه بندی خود راهرو به گونه ایست که پالت های طبقاتی در راهروهایی با عمق 135 تا 150 سانتی متر قرار گرفته و چیدمن محصولات توسط لیفتراک و بالابر و بر اساس FIFIO انجام میشود. محصولات در این قفسه ها از انتهایی ترین بخش تا ابتدای آن چیده شده و برداشت آنها نیز در جهت عکس یعنی ابتدا به انتها انجام میشود. اجزای اصلی در قفسه های خود راهرو شامل ستون قفسه، مهاربندهای ضربدری، رابط بین قاب، کفی ستون دو تکه و رول بولت مخصوص و متناسب با ارتفاع سیستم می باشند.

از مهم ترین ویژگی های قفسه بندی خود راهرو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ارتفاع این قفسه ها را می توان متناسب با شرایط انبار و نوع و اندازه کالاها تا 12 متر افزایش داد
 • دهانه قفسه های خود راهرو با توجه به اندازه و ابعاد کالاها بین 150 تا 200 سانتی متر می باشد
 • عمق قفسه های درایوین را می توان بین 60 تا 120 سانتی متر تنظیم نمود
 • با توجه به متریال به کار رفته برای سازه و سایر قطعات و تجهیزات مورد استفاده در آن، این قفسه ها تا 2000 کیلوگرم وزن را می توانند تحمل کنند
 • با حذف راهروهای متعدد در انبار تا 70 درصد بهره وری در محیط افزایش پیدا خواهد کرد
انواع قفسه بندی انبار ساخت شرکت بهین انبار آرا قفسه بندی بازویی

در انتخاب قفسه بندی انبار به گزینه ها و فاکتورهای متعددی باید توجه داشت که یکی از مهم ترین آنها نوع و شکل هندسی کالاها می باشد. به عنوان مثال برای چیدمان کالاهای رول شکل مانند فرش و موکت نمی توان از قفسه های خود راهرو یا پیچ مهره ای استفاده نمود. قفسه بندی بازویی یکی از قفسه های تولید شده توسط بهین انبار می باشد که دارای بدنه فلزی بوده و روی زمین ثابت میشوند. با حذف ستون جلویی قفسه های معمول و استفاده از بازوهای محکم شرایطی فراهم می گردد تا بتوان کالاهای رول شکل را بر روی آنها انبار نمود.

قفسه بندی بازویی یا کانتی لور از ستون اصلی، مهاربند و بازوها و استندهایی در کف ستون تشکیل شده اند که توسط بیس پلیت و رول بولت هیلتی به زمین متصل میشوند. این قفسه ها را می توان در دو گروه کلی قفسه بندی بازویی یک طرفه و دو طرفه تقسیم بندی نمود. در قفطه های یک طرفه چیدمان و جا به جایی محصولات قرار گرفته بر روی بازوها از یک طرف قابل انجام می باشد و در نوع دو طرفه که در ردیف های وسط سالن استفاده میشوند، امکان جا به جایی کالاها از هر دو طرف وجود دارد.

مشخصات و ویژگی های قفسه بندی بازویی شامل موارد زیر می باشند:

 • با توجه به حذف ستون جلویی قفسه از این قفسه ها می توان برای چیدمان محصولاتی مانند لوله، فرش و موکت، الوار و ورق های نئوپان استفاده نمود
 • ارتفاع قفسه های کانتی لور را می توان متناسب با وزن کالاها از یک تا 6 متر تعیین نمود
 • قدرت تحمل بار این قفسه بندی تا 1000 کیلوگرم می باشد
 • فاصله بین بازوها با توجه به نوع محصول و شرایط سالن و انبار قابل تغییر و تنظیم می باشد
 • دسترسی به کالاهای چیده شده بر روی بازوهای قفسه های کانتی لور به صورت مستقیم و توسط اپراتور انسانی می باشد.
انواع قفسه بندی انبار ساخت شرکت بهین انبار آرا قفسه بندی پالت راک

از دیگر محصولات بسیار با کیفیت و کاربردی تولید شده توسط بهین انبار می توان به قفسه بندی پالت راک اشاره نمود. این قفسه ها دارای بدنه بسیار مقاوم بوده و در گروه قفسه های فلزی و ثابت و سنگین قرار گرفته است. این قفسه ها به صورت چند طبقه قابل اجرا بوده و تعداد طبقات آن با توجه به نوع و وزن کالاها و همچنین شرایط سالن انبار قابل تنظیم می باشد. قفسه های پالت راک به صورت پهلو به پهلو در دو واحد پشت به پشت و قرار گیری در جهت عمق دهانه پیاده سازی و اجرا میشوند. در نهایت چیدمان کالاها توسط لیفتراک انجام خواهد شد. این قفسه ها از ستون، پالت پروفیلی، پالت بشکه، پالت قرقره ای، مهاربندهای ضربدری و افقی و قفل بازو تشکیل شده که همگی فلزی و بسیار مقاوم می باشند.

قفسه های پالت راک را می توان با توجه به وزن محصولات و فضای سالن و همچنین نوع دستگاه و ماشین آلات چیدمان کالاها به صورت ردیف های یک پالت و دو و سه پالت کنار هم قرار داد. همچنین لازم به ذکر است که ارتفاع، اندازه دهانه و عمق پالت ها با توجه به نوع کالاها و شکل کلی آنها قابل تغییر بوده و بهین انبار به صورت سفارشی نیز آنها را طراحی و تولید خواهد نمود. از مهم ترین کاربردهای قفسه بندی پالت راک می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • چیدمان مواد غذایی در سردخانه های صنعتی و نیمه صنعتی
 • انبارهای نگهداری و چیدمان قطعات یدکی
 • چیدمان محصولات فروشگاه ها و هایپرمارکت های بزرگ
 • انبار محصولات و کالاهای تولید شده در کارگاه های بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی
انواع قفسه بندی انبار ساخت شرکت بهین انبار آرا طراحی و ساخت قفسه بندی انبار

در طراحی و تولید قفسه های انبار توجه به جنس و متریال به کار رفته برای بدنه سازه و سایر اجزا و نحوه جوشکاری و اتصال قطعات مختلف به هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و ارتباط مستقیم با امنیت و مقاومت قفسه دارد. گروه تولیدی بهین انبار آرا یکی از بزرگترین و با سابقه ترین تیم ها در زمینه طراحی و تولید انواع قفسه های انبار می باشد که تمام فاکتورهای ایمنی را در مراحل مختلف کار لحاظ نموده است. تنوع بالا در محصولات، استفاده از متریال با کیفیت و رعایت استانداردها و طراحی و تولید انواع قفسه بندی به صورت سفارشی تنها بخشی از ویژگی های این مجموعه می باشد. برای ارتباط با این مجموعه و دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید قفسه های ثبت و متحرک کافیست نام "بهین انبار" را در اینترنت جستجو نموده یا با شماره 02634090924 تماس بگیرید.