توصیه‌شده‌ترین دعای چشم نظر معصومین: حرز امام جواد و شرف شمس

کد خبر: 1034739
توصیه‌شده‌ترین دعای چشم نظر معصومین: حرز امام جواد و شرف شمس

چشم نظر امری است که بسیاری از مردم و علما به آن اعتقاد دارند و در قرآن نیز به آن اشاره شده است. از جمله آیاتی که در مورد چشم و نظر در قرآن آمده است آیه 51 و 52 سوره قلم ( و ان یکاد) است که درباره پیامبر گرامی (ص) آمده است. از سالیان گذشته تا امروزه چشم و نظر وجود داشته و مردم از دعا ها و راه هایی برای دفع چشم و نظر استفاده میکنند. برخی از این دعاها در روایات نیز به آنها اشاره شده است و توسط علما و بزرگان دین تایید و استفاده از آنها بسیار توصیه شده است. دعای حرز امام جواد (ع) و دعای شرف الشمس از جمله دعاهایی هستند که برای دفع چشم نظر بسیار توصیه شده اند و میتوان بعنوان دعای چشم نظر قوی استفاده کرد. در ادامه این مقاله به بررسی دو دعای چشم نظر قوی حرز امام جواد و شرف شمس می پردازیم.

چشم نظر از خرافات تا واقعیت

توصیه‌شده‌ترین دعای چشم نظر معصومین: حرز امام جواد و شرف شمس

چشم نظر موضوعی است که در بسیاری از روایات به آن اشاره شده است و همواره مورد توجه علما و بزرگان دین بوده است تا جایی که هر معصومی یک حرز مخصوص به خود را داشته تا از چشم نظر و حسادت دیگران در امان باشند و به خانواده و فرزندانشان آسیبی نرسد. از جمله حرز امام جواد (ع) و یا دعاهای دیگری مثل شرف الشمس از معروفترین احراز هستند.

امام علی (ع) می فرمایند: چشم نظر وجود دارد و حق است. حرز یا دعایی که برای دوری از چشم و نظر وجود دارد نیز حق است. ( حکمت 400 نهج البلاغه )

در روایتی معروف رسول اکرم (ص) می فرمایند: چشم و نظر انسان را داخل قبر می فرستد و شتر را در داخل دیگ. ( بحار الانوار ج63 ص26 )

امام جعفر صادق (ع) نیز در حدیثی معروف در مورد چشم و نظر می فرمایند: اگر حقایق مرگ ها و علت مرگ برای شما آشکار شود خواهید فهمید که اکثر مرگ ها به دلیل چشم و نظر است. ( نهج البلاغه قصار406 )

پیروان دیگر ادیان علاوه بر اسلام، مسئله چشم و نظر را باور دارند. حضرت یعقوب (ع) به فرزندان خود می‌گوید که هنگام ورود به مصر از یک دروازه شهر وارد آن نشوند و از آن جایی که فرزندان ده گانه ایشان اشخاصی خوش چهره و خوش اندام و جوان بودند از ایشان می خواهد برای در امان ماندن از چشم و نظر مردم مصر از دروازه های متعدد وارد گردند تا به چشم نیایند.

دعای حرز امام جواد بهترین دعای چشم نظر

حرز در لغت به معنای ابزار و وسیله ای است که باعث حفاظت می‌شود. در اصطلاح به دعایی گفته می‌شود که برای حفاظت از شر شیاطین، دوری از چشم و نظر و... است و حرز امام جواد (ع) مانند حرز شرف الشمس یک دعای چشم نظر قوی محسوب می شود. حرز امام جواد (ع) یکی از معروف ترین و پر خاصیت ترین دعاهایی است که می توان برای دفع چشم و نظر از آن استفاده کرد و این دعا مورد تایید بسیاری از علما و بزرگان دین نیز قرار گرفته است. امام جواد (ع) می فرمایند: خود را به این دعای چشم نظر قوی حرز کن که اگر لشکر روم و تمام اهل زمین بر علیه تو قیام کنند آسیبی به تو نرسد و در امان میمانی.

نکته قابل دقت اینجاست که در مذهب وهابیت که همین دسته از کارها را حرام میدانند استفاده و بهره بردن از دعای حرز امام جواد ع و یمانی امیر المومنین را بلامانع ابراز نموده اند! علاوه براین در منابع روایی شیعه، احراز متفاوتی از ائمه علیهم السلام نقل گردیده می باشد؛ همچون حرز حضرت زهرا درود الله علیها، یمانی منسوب به امیرالمومنین (ع)، حضرت خدیجه سلام الله علیها و …

با توجه به خصوصیات و ویژگیهای احراز و دعا های مخصوص امامان و مطالعه احادیث و روایات میتوان این موضوع اشاره داشت که به همراه داشتن حرز امام جواد ع میتواند کمک زیادی به ما بکند و از بلاهای زیادی در امان نگه دارد.

یکی از مهم‌ترین خاصیت‌های حرز امام جواد (ع) دوری از بلا و چشم نظر میباشد. دعای حرز امام جواد ع بین همه دعاها و تعویذات مانند حرز شرف الشمس برای دفع بلا و چشم و نظر معروف تر است. اگر به معنی حرز امام جواد (ع) دقت کنیم ممکن است بتوانیم از مصداق های دفع بلا مواردی را همچون حفظ از بیماری نام ببریم. این دعای چشم نظر قوی میتواند به هر صورت انگشتر و گردنبند و یا بازوبند مورد استفاده قرار گیرد که در ادامه مقاله به بیان آن مصادیق هم خواهیم پرداخت که از خواص این دعای چشم نظر قوی میباشد.

خواص حرز امام جواد (ع)

ین دعای چشم نظر قوی خواص بسیاری دارد و همچون دعای شرف شمس دفع چشم و نظر از مهم ترین خواص این دعا می باشد. دفع بلایا و مصونیت از سحر و جادو و از دیگر خواص دعای حرز امام جواد (ع) می‌باشد. علامه مجلسی در ارتباط با تاثیرات سحر و جادو بیان میکند که : چیزی که از قرآن و احادیث مشخص گردید یک نوع تاثیر سحر در بعضی افراد و در بعضی بدن ها می باشد مانند تغییر در دوستی و دشمنی ها و شادی و غصه ها.

روایت مشهوری از آیت الله بهجت وجود دارد که فرموده اند: به همراه داشتن حرز امام جواد (ع) جهت دور ماندن از چشم و نظر مردم و باطل کردن سحر و جادو بسیار مفید است و این دعای چشم نظر قوی کمک زیادی به دفع بلایا می کند.

سید علی قاضی در مورد این دعای چشم نظر قوی بیان کرده است: حرز امام جواد (ع) که به بازو بسته می‌شود و خاصیتش ( به خصوص به جهت باطل کردن جادو و طلسم و چشم نظر) تنها در حالت بستن به بازوی راست می باشد.

دفع نگاه و زبان بد دشمنان از مهمترین موارد خاصیت دعا حرز امام جواد ع است

 • جلوگیری از ضرر و زیان مردم، پادشاهان، شیاطین، اجنه و دیو ها
 • تاثیر فروان در دفع چشم و نظر همچون سنگ شرف شمس
 • موثر در حفظ از وسوسه مردم و شیاطین
 • باطل کردن انواع سحر و جادو
 • محفوظ ماندن از مکر و فریب و عداوت
 • محافظت شدن از زخم ها، مغروق گشتن و مغلوب شدن
 • حفظ عزت و آبرو یکی دیگر از موارد خاصیت حرز امام جواد ع است
 • محفوظ ماندن از کشته شدن و انتقام گرفتن
 • جلوگیری از مریضی و اذیت و آزار
 • و مصون ماندن از تنگدستی، گرسنگی را میتوان به عنوان مهم ترین خواص حرز امام جواد در نظر گرفت

آداب حرز امام جواد (ع)

بهره بردن از خواص حرز امام جواد (ع) همچون سنگ شرف الشمس دارای آداب خاصی در نوشتن و استفاده کردن است. برای مثال اگر برای اولین بار قصد استفاده از این دعای چشم نظر قوی و بستن بازوبند حرز امام جواد را دارید توجه داشته باشید که وضو داشته باشید و یک نماز دو رکعتی که مخصوص است را بخوانید تا نتیجه بهتری از این دعای چشم نظر قوی بگیرید. نماز مخصوص حرز امام جواد به این شکل است که در هر رکعت پس از حمد، هفت بار آیت الکرسی را قرائت کنید و سپس، هفت بار آیه «شهدالله» (۱۸ سوره آل عمران)، هفت بار سوره مبارکه شمس، هفت بار سوره مبارکه لیل و هفت بار سوره اخلاص را بخوانید. اگر توان خواندن نماز را ندارید می توانید این کار را به کسی دیگر واگذار کنید تا به نیت شما این نماز را ادا کند.

نوشتن حرز امام جواد نیز مانند دعای شرف الشمس آداب مخصوص خود را دارد که در روایتی از خود امام جواد (ع) بیان شده است که این دعای چشم نظر قوی بر روی پوست آهو نوشته شود. گاها دیده می شود که این دعای چشم نظر قوی را بر روی کاغذ و پارچه و یا پشت انگشتر می نویسند که در خواص دعای حرز امام جواد نیز بی‌تاثیر نیست اما توصیه شده که بر روی پوست آهو و در ساعات سعد و با قلم مسلمانی نوشته شود.

همچنین در روایت توصیه شده است که این پوست آهو درون لوله ای از جنس نقره باشد و بر روی آن لوله نقره دعای خاصی حکاکی شود و سپس درون بازوبند قرار داده شده و به بازو بسته شود.

توصیه‌شده‌ترین دعای چشم نظر معصومین: حرز امام جواد و شرف شمس

بنابراین حتما هنگام خرید حرز امام جواد (ع) از اشخاص و فروشگاه های معتبر این دعای شریف را تهیه بفرمایید که آداب این احراز را رعایت کرده باشند و پک کامل این حرز را در اختیار شما قرار دهند. لینک یکی از این فروشگاه ها که دارای سابقه کاری خوب و پیشینه درخشان در جلب رضایت مشتری است آورده شده است که با خیال راحت از رعایت آداب می‌توانید خرید پک کامل حرز امام جواد (ع) را انجام دهید و از حداکثر خواص آن بهره‌مند شوید.

جهت خرید و مطالعه کامل‌تر خواص دعای حرز امام جواد کلیک نمایید.

دعای شرف الشمس، قدرتمند در دفع چشم نظر

دعای شرف شمس نیز یک دعا پر خاصیت و توصیه شده می باشد که برای دفع چشم نظر بسیار مفید و مانند حرز امام جواد (ع) خواص بسیاری دارد. هر سال 19 فروردین روزیست که به نام شرف شمس است و حکاکی اذکار مربوط به این دعا فقط در همین روز انجام می شود (ساعات دقیق حکاکی در این روز از تقویم‌های نجومی استخراج می‌شود.) اکثر مردم تصور می کنند که شرف شمس همان انگشتر عقیق زرد می باشد اما این باور غلط و اشتباه می باشد و در واقع شرف شمس یک دعای منتسب به حضرت علی (ع) می باشد که اذکار به طور رمزی بر پشت انگشتر عقیق زرد حکاکی می شود. درباره این دعای چشم نظر قوی گفته می شود شامل اسامی خداوند می باشد ۱۳ حرف دارد که ۴ حرف از تورات ۴ حرف از انجیل و ۵ حرف از قرآن کریم می باشد.

نقل شده است که جهت بهتر نتیجه گرفتن از دعای شرف شمس و دفع بلایا و دفع چشم نظر بهتر است که حکاکی اذکار شرف شمس را به یک نویسنده پاک و آگاه و مومن واگذار کنید تا آداب حکاکی این دعای چشم نظر قوی به طور کامل رعایت شود بتوانید  بهترین نتیجه را از سنگ شرف شمس بگیرید.

 

همانطور که بیان شد رعایت آداب حکاکی این دعا از مهمترین ارکان در اثرگذاری خواص آن است بنابراین مطمئن بودن از رعایت شدن آداب و زمان حکاکی امری حیاتی است. فروشگاه اینترنتی شرف آنلاین با بیش از پنج سال سابقه فروش اینترنتی تخصصی محصولات شرف شمس (حکاکی اختصاصی توسط خود مجموعه) بزرگترین و متنوع ترین فروشگاه در این زمینه است. برای خرید و مطالعه کامل خواص سنگ شرف شمس کلیک کنید.

توصیه‌شده‌ترین دعای چشم نظر معصومین: حرز امام جواد و شرف شمس

نظر علما و بزرگان درباره دعای شرف شمس

در کتاب‌های قدیمی از جمله «السحاب اللئالی» بیان شده است که شرف الشمس جزو علومی است که در برطرف کردن بیماری، فقر و بلا و چشم و نظر مردم موثر است (مانند حرز امام جواد) و به صاحبش بزرگی، جلال و عزت می‌دهد.

در کتاب "موسوعه الاحجار الکریمه" نوشته شده است که این دعای چشم نظر قوی از حضرت حجت (ع) روایت شده ‌است و اگر روی عقیق و در روز شرف الشمس حکاکی شود موثر تر است. این گونه عنوان شده است که: آن حرزی است برای محافظت از تمام بدی‌های آسمانی و زمینی و آن نام اعظم است و کامل‌ترین انگشتر است. همچنین در ادامه آمده است که: عقیق پناهگاهی است که هرکس از شیعیان آل محمد (ص) آن را انگشتر نماید جز خیر چیزی نمی ‌بیند و گشایش در روزی و بی نیازی از مردم و سلامت از تمام بلایا برای او خواهد بود و این دعا او را از سلطان ظالم و هرچیزی که انسان از آن می‌ترسد محافظت می‌ کند.

در کتاب ریحانه الادب هم ذیل نام "ابو البدر" از بزرگان قدیم شهر اردبیل، به نقل از او شرح مفصلی در باره سنگ شرف الشمس و حروف آن و اشعاری که به امام علی (ع) در مورد این حروف منسوب است و طرز نوشتن این دعای چشم نظر قوی را توضیح داده است.( ریحانه الادب، ، مدرس تبریزی ، ج۷ ، ص۲۳)

حضرت آیت الله روحانی نیز بخش‌های خواندنی دیگری از حرز شرف الشمس را بیان کرده اند و مکتوب کرده اند که: اهل این گونه فنون بیان می کنند که اگر یک بار این حروف به روش مخصوص خودش حکاکی شود، دیگر نیازی به تکرار در سال های بعدی نیست و خواص شرف الشمس باقی می ماند، ولی چون در طریقه نوشتن آن اختلاف است، مانند شکل ستاره آن یا حرف میم آن، برخی به همه وجوه این حرز را می‌نویسند، بطور مثال یک بار با ستاره پنج گوشه و بار دیگر با ستاره شش گوشه آن را حکاکی می کنند.

خواص دعای شرف شمس

خواص نگین عقیق مخصوصاً عقیقی که مزیّن به دعای شرف شمس باشد را نمی‌توان در چند جمله بیان نمود. استفاده و تهیه انگشتر شرف شمس نیز از دو جهت حائز اهمیت است. اول اینکه این ذکر بر روی آن حکاکی شده است که بسیار با ارزش و پر خاصیت است و دوم وجود نگین عقیق زرد که دعای شرف شمس بر روی آن حکاکی شده‌است.

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که امید اول همه ما باید خدا باشد و تنها اوست که خیر و شر کاری را تشخیص می دهد. در کنار این موضوع به همراه داشتن و استفاده از سنگ شرف شمس می تواند موثر باشد و در رسیدن به حاجات کمک کنند. دعای شرف شمس جهت دفع فقر و افزایش رزق و روزی، حفظ مال، حفظ بیماری مفید است و همچنین یک دعای چشم نظر قوی (مشابه حرز امام جواد) می باشد که برای دفع چشم و نظر نیز بسیار مفید است.

پیامبر اکرم (ص) درباره با خواص استفاده از سنگ عقیق زرد می ‌فرمایند: هر کس یکی ازعقیق‌های سرخ و زرد و سفید را در دست داشته باشد جز خیر و نیکی و فراخی روزی و سلامتی از جمیع بلا‌ها نمی‌بیند و از شر پادشاه ظالم و از هر چه آدمی از آن می‌ترسد امان می‌یابد.

از امام موسی کاظم (ع) در روایتی در مورد خواص عقیق زرد نقل گردیده است که انگشتر عقیق زرد در دست کنید که موجب آسانی است و در آن هیچ دشواری نباشد.

امید است که با همراه داشتن حرز امام جواد (علیه السلام) و دعای شرف الشمس از چشم نظر و دیگر بلایا در امان باشید و از خواص این دعا و حرز های ارزشمند بهره‌مند شوید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها