ویژگی خانه­ های ترکی چیست؟

کد خبر: 1040054

ویژگی خانه­ های ترکی چیست؟

خانه­ی ترکی به خانه هایی اتلاق می شود که ترک ها در طول تاریخ در آن زندگی کرده اند. چون که جزء اولین خانه های تاریخ کشور بوده اند، بستر و ساختار کاملاً متنوعی دارند. از آسیای مرکزی تا بالکان، از آفریقای شمالی تا منطقه عرب­نشین و تا سواحل شمالی دریای سیاه این نوع خانه دیده می شود که در کشورهای مختلف نیز ساخته شده اند.

با توجه به اطلاعات دقیق و جامعی که درمورد خانه های ترکیه در این مقاله برای شما بیان خواهد شد، میتوانید به سادگی تصمیم به خرید ملک در ترکیه و یا خرید آپارتمان در استانبول بگیرید و زندگی شخصی و کاری مناسبی را تجربه کنید.

در تعریف خود از خانه­ی ترکی، خانه هایی را لحاظ می کنیم که از امپراطوری عثمانی باقیمانده اند و از نمونه های قرن هفدهم هستند و از ویژگی های زیر برخوردارند:

شکل اصلی خانه‎ی ترکی

اتاق مهم ترین بخش خانه­ی ترکی محسوب می شود که ویژگی های آن در طول تاریخ به ندرت دستخوش تغییر شده است.

ظاهر کلی خانه­ی ترکی

یک طبقه­ی همکف مماس با خیابان همراه با سنگ یا دیوار خشتی و یک طبقه فوقانی مستقر بروی دیوارهای سنگی باربر یا داربست­های چوبی از ویژگی های این نوع خانه هستند که در مرزهای جغرافیایی که خانه­ی ترکی بنا شده، قابل مشاهده هستند.

طبقه های فوقانی از نوع سازه با ساختار چوبی هستند. طبقه میانی یک سقف کوتاه دارد و طبقه بینابین (تمام اشکوب) یا طبقه کامل است. طبقه بالایی با چندین طرح ظرافت های خاص خود را دارد و پنجره هایی با اندازه استاندارد در آن طبقه دیده می شود.

در خانه های اولیه، پنجره ها براق نبودند و به مرور زمان که پنجره های براق رواج پیدا کرد، شیشه های براق نمایی رو به هر سمت را ایجاد می کنند. پنجره های کشویی عمودی (پنجره شیشه دار) پس از نفوذ تاثیر غرب بر ساختار این خانه ها، رواج پیدا کرد. اندازه استاندارد پنجره احساس وحدت و یکپارچگی را با ریتم همزمان ایجاد می کند که تنها محدود به هر خانه نیست، بلکه این ریتم در کل شهر دیده می شود. سقف خانه به هر چهار سمت شیبدار است.

ویژگی خانه­ های ترکی چیست؟

خصوصیات اتاق ها:

اتاق مهم ترین بخش در هر خانه­ی ترکی محسوب می شود. در هر اتاق امکان نشستن، دراز کشیدن، شستشو، خوردن و حتی پخت و پز وجود دارد. تمام اتاق ها از ویژگی های مشابهی برخوردارند. شاید اندازه ها فرق داشته باشند، اما ویژگی های اصلی یکی هستند. این موضوع بیشتر به سبک زندگی ها برمی گردد که در طول زمان خیلی تغییر نکرده است. در نتیجه، اتاق یکسان مانده است.

چیدمانی برای تغییر توسعه یافته تا متناسب با پیش نیاز تمام کارکردهایی باشد که توضیح داده شد. این چیدمان مبتنی بر آداب و رسوم غالب دوران عشایر است. چادر که واحد زندگی در آن دوران بود، حالا جای خود را به اتاق داده است. چادر هم از بخش هایی تشکیل می شد که رسم مشخصی نداشته و در اختیار کارکردهای مختلف بوده است.

در اتاق، هر بخش بوسیله پارتیشن یا سطح نیمه پارتیشنی، تقسیم می شود. داخل اتاق شکل چند ابعادی دارد تا در اختیار فعالیت های ضروری افراد قرار بگیرد. این اتاق بر حسب نیاز کارکردهای متفاوتی دارد و اثاثیه های قابل جابجایی اندکی در آن وجود دارد. وقتی اثاثیه مورد استفاده قرار نگیرند، بلافاصله کنار گذاشته می شوند. تخت ها در قالب کمدهای داخلی ساخته می شوند. هنگام استراحت از کمد خارج شده و در صبح وارد کمد می شوند. هنگام خوردن، سفره رومیزی، پایه میز و سینی مسی یا رومیزی چوبی از قفسه خارج می شود و پس از شام در جای خود قرار می گیرند.

بنابراین، مرکز اتاق همیشه خالی می ماند. برای نشستن از کاناپه استفاده می شود که در کنار دیوارها قرار می گیرند. چیدمان خوردن و خوابیدن در کاخ و چادر یکی است. استفاده چند هدفه از اتاقی با فضای بدون مبلمان، جزء ویژگی های خانه ژاپنی هم محسوب می شود. اشاره به این نکته جالب توجه است که ژاپن سبک مبلمان خود را از کشور چین نگرفته، از این حیث که ژاپن ویژگی های کارکردی و فرهنگی زیادی را از چین گرفته بود، اما در این سبک متمایز عمل کرده است. آسیای مرکز که یکی از دو ریشه­ی مردمان ژاپنی است، ناگزیر در این بستر به ذهن می آید.

روش های طراحی خانه ترکی

در فصول اثرات تاریخی و تکامل اشکال، در خصوص عوامل موثر بر طراحی خانه­ی ترکی صحبت کردیم. تمام این عوامل منجر به شکل گیری ویژگی های خانه­ی ترکی می شوند. پس از توسعه این نوع خانه، در تمامی نقاطی که در فصول قبل گفته شد انتشار پیدا کردند، گرچه تفاوت های جوی زیادی بین مناطق وجود دارد.

مبل راحتی در خانه­ی آنتالیا و کوتانیا شاخصه­ی مبرهن یک سنت قدرتمند طراحی است. این طراحی تدارکات را برای زندگی تابستانه و زمستانه در یک خانه فراهم می آورد، بنابراین می توان از یک نوع خانه در مناطق مختلف جوی استفاده کرد. ضمناً، این بدان معنا نیست که خانه­ی ترکی بنایی باشد که در همه جا از یک نمونه استفاده شود.

طراحی خانه تحت تاثیر عواملی از جمله سبک زندگی، تولید، مواد ساختمانی موجود، فناوری ساخت و ساز، کاربرد، توپوگرافی، ویژگی مکان، ساختار و ثروت خانواده، قرار می گیرد. فاصله منطقه از نزدیک ترین مرکز فرهنگی دیگر عامل مهم محسوب می شود.

تاثیرگذارترین مرکز فرهنگی ترکیه، پایتخت کشور یعنی استانبول است. سپس می توان به ادیرن و شهرهای بزرگ دیگر اشاره کرد. میزان انعکاس سبک شهری در سایر مناطق بستگی به میزان روابط از نظر مدیریت و تجارت بین آن ها دارد. همیشه تقلید از سبک موجود در پایتخت دیده می شده، گرچه این تقلید در همه نقاط به یک اندازه وجود نداشته است. در اکثر موارد، زمانی که مراکز روستایی از سبک های شهری استفاده می کردند، پایتخت به سبک معماری جدید یا کاملاً متفاوتی تبدیل شد.

ویژگی خانه­ های ترکی چیست؟

روش های ساخت خانه ترکی

اصلی ترین مصالح ساخت در خانه­ی ترکی، چوب و اصلی ترین روش ساخت، داربست چوبی می باشد. ساخت داربست چوبی سازگار با پوشش جنگلی آناتولیا و منطقه تراس می باشد و از این حیث ترجیح داده می شود که این مناطق در نواحی گسل لرزه ای قرار دارند. علاوه بر این، این روش باعث ساخت سریع شده و در نتیجه متناسب با نیاز جامعه در حال گسترش سریع است.

به همین دلیل، جزئیات ساخت چوبی خیلی ساده است، اتصالات ساده و اتصالات میخ دار به اتصالات پیچیده ترجیح داده می شوند. اِلمان های چوبی بُرش خورده و جزئیات طراحی که در آلمان، بریتانیا یا ژاپن دیده می شود، در خانه­ی ترکی وجود ندارد. این تنها انطباقی نیست که می توان در جزئیات مشابه ساخت آمریکا مشاهده کرد، که در طول تاریخ مردم به سمت غرب گرایش پیدا کرده اند. این روش ساخت، باعث تسریع بازسازی در کوتاه مدت می شود، بخصوص زمانی که خانه ای در اثر آتش تخریب شده باشد.

نگاه مردم به زندگی نیز نقش مهمی در انتخاب سازه با داربست چوبی ایفاء می کند: زندگی انسان موقتی است، بنابراین طبیعی است که خانه ها متناسب با آخرین دوره­ی زندگی منطقه ساخته شوند. دلیل ندارد که انسان به تعلقات دنیوی حریص باشد. در نتیجه این نگاه، بازسازی یا احیاء خانه به بروزرسانی سبک و انطباق با نیازهای در حال افزایش خانواده کمک می کند. از سوی دیگر، ساختمان های مشترک و بناهای دینی برای ماندگاری هرچه بیشتر ساخته شده اند.

ساخت داربست چوبی باعث پنجره های بیشتر، نمای ساختمانی بهتر و پیش آمدگی های وسیع تر می گردد. بدین ترتیب کنترل شرایط در شرایط جوی مختلف راحت تر صورت می گیرد و ساختمان می تواند در آب و هوای مرطوب تنفس بهتری داشته و مانع حبس رطوبت در اتاق ها شود.

اینوسپات برای دریافت پاسپورت ترکیه میتواند به شما کمک کند، کافیست با ما در تماس باشید تا مشاوره های لازم را دریافت کنید.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت