روش جدید فروش سهام عدالت و واکنش ها به آن

کد خبر: 1051117

از اواخر مرداد سال قبل تاکنون سهامداران سهام عدالت نتوانسته‌اند سهامشان را بفروشند.

 سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم (ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد)، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. در نهم اردیبهشت ماه سال 99 آزادسازی سهام عدالت صورت گرفت و دولت این فرآیند را به وزارت اقتصاد واگذار کرد. امکان دریافت وام سهام عدالت از زمستان گذشته فراهم شده است.  اما برخی سهام عدالت هنوز کارت اعتباری خود را دریافت نکرده اند. برای دریافت آخرین اخبار مربوط به سهام عدالت با ما همراه باشید.

روش جدید فروش سهام عدالت چیست؟

قرار است روش فروش سهام عدالت برای بار دوم تغییر کند، آیا در روش جدید سهامداران می‌توانند سهامشان را بفروشند؟

از اواخر مرداد سال قبل تاکنون سهامداران سهام عدالت نتوانسته‌اند سهامشان را بفروشند. در حال حاضر ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور سهام عدالت دارند و فقط سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر توانسته‌اند درصدی از سهامشان را بفروشند.

سهام عدالت

سهامداران در روش غیرمستقیم که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سبد سهامشان را مدیریت می‌کنند که طریق فروش سهام این شرکت‌ها سهامشان را می‌فروشند.

در روش غیرمستقیم در ابتدا مقرر شد سهامداران درخواست فروش سهام خود را به کارگزاری بدهند، اما با افت بورس از مرداد پارسال فروش سهام نیز متوقف شد. سپس روش به بلوکی تغییر کرد اما نتوانست تغییری در روند فروش سهام ایجاد کند.

واکنش‌ها به روش جدید فروش سهام عدالت / امیدی هست؟

قرار است صندوقی تشکیل شود و در بحث فروش سهام عدالت به سهامداران کمک کند، برخی از مردم امیدوارند که این وعده مسئولین عملی شود اما برخی‌ها می‌گویند که فقط وعده است.

حدود ۹ ماه از توقف فروش سهام عدالت می‌گذرد و سهامداران در این مدت شاهد آب شدن سهامشان و نصف شدن ارزش آن بوده‌اند، بدون این که بتوانند کاری کنند.

در واقع قرار بود با آزادسازی سهام عدالت نقدینگی خانوارها افزایش یابد و در وضعیت فشار اقتصادی ناشی از ویروس کرونا و تحریم‌ها به معیشت خانواده‌ها کمک شود. پس از این که ریزش بورس شروع و توقف فروش سهام عدالت ادامه‌دار شد مدیریان بورسی تصمیم به تغییر روش فروش این سهام گرفتند.

سهام عدالت

روش فروش بلوکی نیز نتوانست کاری از پیش ببرد و حالا مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از روش جدیدی سهام عدالت می‌گوید.

به گفته او صندوقی در حال تشکیل است که مراحل نهایی را پشت سر می‌گذارد و این صندوق توسط چند موسسه در بازار شروع به کار خواهد کرد.

اگر این طرح به درستی اجرا شود و مقصود از تشکیل این صندوق‌ها خرید سهام از سهامداران باشد احتمالا بتواند گره‌ کور فروش سهام عدالت را باز کند، اما ممکن است که همانند طرح‌های دیگر مثل کارت اعتباری سهام عدالت، وثیقه سهام برای وام مسکن و … درست اجرا نشود و نهایتا نفعی به سهامداران نرسد.

برخی‌ها ناامیدند

به خاطر تجربه سهامداران از وعده‌های مسئولین برخی از آنها ناامید هستند و می‌گویند که این یک وعده است.

«بعدازیکسال برای فروش تازه بازی نو طرح نو والله به بازیچه نیافریده به حق آفریده است»

«من یک سال فروختم هیچی بهم ندادن باید چه کنم چرا هر روز خبر خوش میدین به مردم الکی شلوغش میکنید»

«واریز سود سهام عدالت گفتن ۵۰ درصد دوم رو فروردین واریز میکنیم..بعد گفتن تو ماه رمضان واریز میکنیم..الانم گفتن ماه بعد واریز میشه. اخرش هیچ همش حرف دروغ.. الان یه بهانه جدید واسه فروش سهام عدالت»

«دولت وعده و وعید ! از تیر ماه سال گذشته مردم منتظرن سهامشونو به فروش برسونند. حتی الان هم که کاملا بی ارزش شده هنوز دارن وعده سر خرمن میدن!»

برخی‌ها نیز امیدوار

اما برخی نیز همچنان امیدوار هستند، در واقع از مسئولین درخواست دارند که این مسئله حل شود و روش جدید فروش کارساز باشد.

«تورو به خدا فروش رو شروع کنید بخدا پول رهنمون کمه نیاز داریم. حقوقمونم که هیچی ازش نمیمونه»

«ازتون خواهش میکنم بفروشید هر چه زودتر»

«لطفاً فروش سهام عدالت را آغاز کنید خواهش میکنم به خدا قسم به پولش نیاز داریم که فروختیم»

«تورو به این شب قدر به مظلومیت و تنهایی علی قسمت تون میدم فروش سهام را شروع کنید بخدا گرفتاریم»

«شمارا به امام حسین این بار دیگه رو حرفتون وایسید فروش سهام عدالتو شروع کنید ازشام شب محتاجیم پول نان نداریم خدا را بشناسید»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت