پیش بینی قیمت مسکن در چندماه آینده

کد خبر: 1099979

در شهریور ماه امسال بیشترین حجم از معاملات خرید مسکن در شهر تهران یعنی حدود ۷ هزار و ۸۰۰ معامله طی ۱۱ ماه گذشته به ثبت رسید.

در شهریور ماه امسال بیشترین حجم از معاملات خرید مسکن در شهر تهران یعنی حدود ۷ هزار و ۸۰۰ معامله طی ۱۱ ماه گذشته به ثبت رسید.

معاملات مسکن در تهران، رکورد بیشترین حجم خرید طی ۱۱ماه گذشته را به ثبت رساند. شهریور ماه مطابق آمار رسمی، بیش از ۷هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در پایتخت فروش رفت که این میزان معامله ملکی علاوه بر اینکه «بالاترین حجم از مهر ۹۹» بوده، تقریبا ۵۰درصد نیز بیشتر از کف رکودی است. این آمار یک پرسش مهم در ذهن فعالان بازار ملک ایجاد می‌کند مبنی بر اینکه «آیا معاملات مسکن رونق گرفته است و خریداران اصلی (تقاضای مصرفی) وارد بازار شده‌اند؟» بررسی‌ها نشان می‌دهد دست متقاضیان مصرفی از خرید آپارتمان همچنان کوتاه است؛ اما ماه گذشته دو جریان ملکی به‌صورت نسبتا قوی، در دو طرف میز معاملات مسکن قرار گرفتند.

فروشنده‌هایی که به قصد تبدیل ملک تهران به ملکی در شهر دیگر، حجم عرضه را افزایش دادند، مقابل سرمایه‌گذارانی قرار گرفتند که در شهریور ماه با «ابهام نسبت به آینده و ریسک غیر اقتصادی» از ترس ریزش احتمالی قیمت در بازار‌های زوداثرپذیر، روانه بازار ملک شدند. برتری یکی از این دو جریان باعث «شیب منفی تورم مسکن در شهریور» شد.

با ثبت بالاترین حجم خرید آپارتمان در پایتخت پس از مهر ماه سال گذشته، ردپای دو جریان ملکی در شهریورماه تایید شد. با استناد به تازه‌ترین آمار رسمی منتشر شده درباره تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در شهریورماه نشان می‌دهد حجم معاملات خرید آپارتمان در پایتخت در حالی در این ماه به حدود ۷ هزار و ۸۰۰ فقره رسید که از مهرماه سال گذشته که بیش از ۸ هزار معامله خرید مسکن در تهران به ثبت رسید، این آمار بی‌سابقه بوده است.

در واقع در شهریور ماه امسال بیشترین حجم از معاملات خرید مسکن در شهر تهران طی ۱۱ ماه گذشته به ثبت رسید. مهرماه سال گذشته بیش از ۸ هزار فقره معامله خرید مسکن در تهران انجام شد، اما پس از آن و تا پایان مرداد ماه حجم معاملات خرید مسکن در هیچ ماهی به مرز ۸ هزار معامله نرسید. در شهریور ماه، اما رکورد ۱۱‌ماهه معاملات خرید مسکن شکسته شد و حدود ۷ هزار و ۸۰۰ مبایعه‌نامه در سامانه رهگیری مسکن به ثبت رسید.

مهر ماه ۹۹، ماهی بود که پس از آن، ریسک‌های غیراقتصادی و انتظارات تورمی تا حدی فروکش کرد و اشتهای سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی در بازار مسکن نیز نسبت به ماه‌های قبل از آن کمتر شد. آمار‌ها نشان می‌دهد حجم معاملات خرید مسکن در شهریور ماه در مقایسه با مرداد امسال ۴۲ درصد رشد کرد، اما در مقایسه با شهریور سال گذشته ۸‌درصد کاهشی بود./دنیای اقتصاد

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

تازه های سایت

دیگر رسانه ها