شرط کاهش قیمت مسکن

کد خبر: 1101908

عضو انجمن مهندسان مشاور با تاکید بر این‌که تعدیل و کاهش قیمت دستاورد اجرای قانون جهش مسکن است، گفت: دولت سیزدهم باید عقب‌ماندگی ساخت مسکن در دولت روحانی را جبران کند.

اصغر مخلوقی در نشست خبری بررسی طرح دولت سیزدهم برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن، اظهار کرد: از سال 92 تا سال 1400 باید با توجه به نیاز کشور سالانه 800 هزار تا یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته می‌شد، این در حالی است که طی 8 سال گذشته به‌طور میانگین سالانه فقط 300 هزار واحد ساخته شده است.

وی با بیان این‌که دولت سیزدهم باید عقب‌ماندگی دولت روحانی را نیز جبران کند، افرود:‌ یکی از الزامات تحقق این برنامه، تغییر تگاه دولتی به نگاه حاکمیتی است تا به این ترتیب تمام دستگاه‌ها در ساخت مسکن مشارکت داشته باشند.

وی با تاکید بر این که یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در ساخت یک میلیون مسکن مسائل مربوط به تامین مالی آن است، گفت: همچنین در بحث زمین که بخش زیادی از قیمت تمام شده مسکن است،‌دولت اراضی بسیاری در اختیار دارد که به راحتی می‌تواند آنها را برای ساخت 4 میلیون مسکن هدفگذاری شده دولت سیزهم مورد استفاده قرار دهد.

عضو انجمن مهندسان مشاور  در ادامه با یادآوری این‌که قیمت مسکن طی سال‌های اخیر 10 برابر و قیمت ساخت 7 برابر شده است، افزود:  برای کاهش قیمت تمام شده مسکن باید سازمان نظام مهندسی و شهرداری‌ها هزینه خدمات و عوارض خود را کاهش دهند.

مخلوقی تاکید کرد: یکی دیگر از الزامات ساخت ارزان مسکن، تامین مصالح ساختمانی بدون واسطه است. بیشترین مصرف مصالح ساختمانی مربوط به سیمان و فولاد است.ظرفیت تولید سالانه فولاد کشور 30 میلیون تن است که حدود 15 میلیون تن آن برای مصرف داخلی است و مابقی صادر می‌شود.

وی با اشاره به این‌که هر مترمربع به‌طور میانگین 50 کیلیوگرم میلگرد نیاز دارد، اضافه کرد:‌ برای یک میلیون مسکن با متراژ 100 مترمربع ما نیازمند 5 میلیون تن میلگرد هستیم. در بحث سیمان نیز به دلیل برخی مشکلات کارخانه‌های داخلی با 70 درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند و سالانه حدود 65 میلیون تن تولید می شود. با توجه به نیاز هر مترمربع به 200 کیلیوگرم سیمان، برای ساخت یک میلیون مسکن در سال به 20 میلیون تن سیمان نیاز داریم.

وی با اشاره به اثرگذاری مثبت ساخت یک میلیون مسکن بر بازار مسکن، گفت: این اقدام با توجه به بسیج دولت برای ساخت ارزان‌قیمت مسکن باعث تعدیل و کاهش قیمت‌ها خواهد شد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها