وضعیت بورس امروز | خبر خوش برای فروشندگان و خریداران بازار سهام

کد خبر: 1120271

معاملات روز یکشنبه بازار سهام دوباره می تواند محلی برای جدال میان فروشنده ها و خریداران باشد.

وضعیت بورس امروز | خبر خوش برای فروشندگان و خریداران بازار سهام

وضعیت بورس در دی ماه چگونه خواهد بود؟ وضعیت بورس در دی ماه صعودی می شود؟ وضعیت بورس تا آخر سال نزولی می شود یا خیر ؟ درادامه درخصوص وضعیت بورس در شرایط کرونا و شرایط حضور سهامداران در مجامع شرکت های بورسی را بررسی می کنیم همچنین درباره بعضی از سوالات درباره وضعیت بورس در این ماه توضیح خواهیم داد.

رفتارهای هیجانی بورس بازان

معاملات بازار سهام در روز یکشنبه 12 دی 1400، می تواند در الگوی متفاوتی از روز شنبه دنبال شود. اگرچه شاخص های عملکردی بازار سهام در روز شنبه به نفع فروشندگان پیگیری شدند اما به نظر می رسد این وضعیت در شرایطی به سر می برد که هم می تواند به نفع فروشندگان و هم به نفع خریداران باشد.

 در هر صورت معاملات روز یکشنبه از حیث شاخص های عملکردی همچنان به نفع فروشندگان است اما به دلیل میزان کشش احتمالی برای خریداران و مقاومت بورس بازان برای جلوگیری از ریزش بیشتر شاخص از محدوده کانالی 1.3 میلیون واحد، احتمالا از شدت ریزش قیمت ها کاسته شود و البته به تناسب عرضه و تقاضا، بعد از کم شدن از روند ریزشی، شاخص دوباره مسیر روز شنبه را دوباره به صعود تغییر دهد.

فشار فروشندگان و سیگنال های مثبت در بورس

فشار فروشندگان اما می تواند شاخص را نزولی کند اما به دلیل سیگنال های مثبت بیرونی، احتمالا خریداران دوباره فعال ظاهر شوند و یکشنبه چالشی را در مسیر دیگری قرار دهند. سیکل یکشنبه های گذشته در بورس گویای این است که در شرایطی که شنبه ها بازار نزولی بوده، یکشنبه بازار مسیر دیگری را دنبال کرده، و البته عکس این قضیه هم صادق بوده است.

مسئله قابل تامل اینجاست که هیچ یک از این رفتارها و الگوهای رفتاری معامله گران پشتوانه تحلیلی ندارد و بازار از سررفتار هیجانی الگوهای متفاوتی را در بازار شکل می دهد.

تازه ترین نظرسنجی ها هم نشان می دهد که بازار در روز یکشنبه با جدال دوباره عرضه و تقاضا کار خود را آغاز می کند واحتمالا از این رهگذر دوباره خریداران بتوانند در رینگ معاملاتی فعال ظاهر شوند، چرا که جذابیت سهم ها هم می تواند مجالی برای حرفه ای ها باشد که در کف قیمتی بخرند و بتوانند در سقف بفروشند.

با این شرایط وضعیت کنونی بازار سهام، به گونه ای است که شک و تردیدها سایه اطمینان بیشترین نسبت به گزاره های تحلیلی دارد. 

روز خوب برای بورس بازان 

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز ۱.۱درصد و شاخص هم‌وزن نیز ۱.۴درصد رشد کردند.

در پایان معاملات ، شاخص کل بورس پس ازرشد ۱۶هزار و ۳۰۱واحدی شاخص کل آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۰۰هزار واحدی قرارگرفت و همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز ۱.۴درصد رشد کرد.

آخرین قیمت ۱۵۶نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۶۲نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.

 

حقیقی‌ها امروز ۲۴۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند. نمادهای «شستا»، «خودرو»، «فملی»، «شبندر»، «فولاد»، «کدما» و «خساپا» در گروه پرتراکنش‌های بورس و نمادهای «غصینو»، «فرابورس»، «توسن»، «فجهان»، «مدیریت»، «حسیر» و«سپیدار» در گروه پرتراکنش‌های فرابورس قرار گرفتند. ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع به سه هزار و ۶۷۰میلیارد تومان رسید.

نمای+پایانیخبر مهم درباره برگزاری مجامع بورسی

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس شرایط حضور سهامداران در مجامع شرکت‌های بورسی را به شرط داشتن کارت واکسن و رعایت فاصله اجتماعی اعلام کرد.

با توجه به شرایط کرونایی و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مورد حضور سهامداران در مجامع شرکت‌های بورسی، محسن انصاری‌مهیاری مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس مکاتبه‌ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد نحوه برگزاری مجامع با حضور سهامداران اعلام کرد.

 

در این زمینه نامه‌ای خطاب به ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام شده است که به منظور مشارکت حداکثری سهامداران در مجامع عمومی شرکت‌های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان بورس طی نامه‌ای از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست شد تا در مورد برگزاری مجامع با حضور سهامداران متقاضی اظهارنظر کنند.

با پیگیری انجام شده معاون بهداشت وزارت بهداشت طی نامه‌ای شرایط برگزاری مجامع عمومی را به شرط رعایت نکات زیر بلامانع اعلام کرد.

۱- همه شرکت‌کنندگان و دست‌اندرکاران باید دارای کارت واکسن باشند و یا در قرنطینه بیماری نباشند.

 

۲- رعایت فاصله از هر طرف دو متر و در نظر گرفتن فضای ۴ مترمربع برای هر نفر در محل برگزاری مجمع باید رعایت شود.

۳- استفاده از ماسک در طول زمان برگزاری الزام باشد.

۴- برای جلوگیری از تجمع و ازدحام در ورودی و خروجی مجزا در محل برگزاری مجمع تعیین شود.

 

۵- کنترل ورودی و خروجی به منظور جلوگیری از تجمع به صورتی انجام شود که فاصله دو متر در تردد رعایت شود.

۶- تجهیزات ضدعفونی به تعداد کافی در محل برگزاری تعبیه شود

۷- در صورت استفاده از فضای مسقف و بسته تهویه مناسب الزامی است

 

۸- حداکثر زمان برگزاری از سه ساعت بیشتر نشود.

در این نامه آمده است، ‌مسؤولیت رعایت مفاد مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا و شروط گفته شده با مقام دعوت‌کننده مجمع و برگزار‌کنندگان مجمع است.

وضعبت بورس در یک نگاه

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود بازار سهام در مهرماه روند صعودی به خود بگیرد؛ چرا که شرکتهای حاضر در بورس و فرابورس غالبا در شهریور فروش بهتری نسبت به میانگین فروش ۵ ماهه خودشان (شرکتهایی که دوره مالی با سال تقویمی یکسانی دارند) ثبت می‌کنند، که این گزارشها در هفته اول مهرماه منتشر می‌شود.

وی همچنین پیش‌بینی کرد: رشد درآمدها از رشد هزینه ها برای اکثریت شرکتهای بورسی بالاتر بوده و بنابراین با انتشار گزارش عملکرد ۶ ماهه میتوان انتظار داشت که در مهرماه روند بازار بویژه برای سهم هایی که گزارش فروش شهریور مطلوب و گزارش مالی فراتر از انتظار منتشر کنند، با افزایش تقاضا همراه باشد و بازار خوبی در جهت رشد قیمت سهم ها مخصوصا برای شرکتهایی که نسبت سودآوری آنها رشد کند، داشته باشیم. بنابراین بنظر می‌رسد روزهای پایانی شهریور فرصتی مناسب جهت خرید نمادهایی باشد که p/e فوروارد زیر ۷ دارند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از طرفی دیگر در اقتصاد بین الملل هم قیمت کامودیتی ها بسیار مطلوب است و می‌توان به روند رشد آنها حداقل در کوتاه‌مدت امیدوار بود؛ چرا که صحبت‌ها حاکی از ادامه سیاست‌های انبساطی و ادامه پول‌پاشی‌ها جهت حمایت از اقتصاد شکل گرفته و اکثر روسای بانک های مرکزی دنیا بر حمایت از اقتصاد اتفاق نظر دارند.

وی گفت: با توجه به اینکه هنوز میزان اشتغال در سطح کشور های توسعه یافته به قبل از کرونا نرسیده است و اقتصادها از منظر میزان مصرف هنوز مشکل دارند و این میزان به سطوح قبل از بحران کرونا برنگشته است، بنابراین می توان اطمینان داشت که روند صعودی قیمت کامودیتی ها ادامه دار باشد. کما اینکه اکثر بانک های مرکزی دنیا بر عدم افزایش نرخ بهره تا سال ۲۰۲۲ اذعان دارند.

خسروانی اذعان داشت: علاوه بر این، دلار نیمایی حدودا مطابق ارزش ذاتی دلار در ایران در حال معامله است. پس بازار بورس محل مناسبی برای سرمایه گذاری برای ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ بویژه برای سهم هایی که نسبت به سودآوری که داشته اند قیمت مناسبی دارند، خواهد بود.

وی با اشاره به این که از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا امروز بازدهی شاخص کل ۱۷ درصد بوده است، گفت: با این وجود سهم‌‎هایی در بازار وجود دارند که بالای ۱۰۰ درصد در این ۶ ماهه رشد کرده اند که وجه اشتراک اکثر این نمادها نسبت قیمت به سودآوری مطلوب بوده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت اصلاح اخیر بورس در نمادهایی که فروش مناسب و نسبت سودآوری مطلوب داشته‌اند، بی‌مورد صورت گرفته و این نمادها می‌توانند دوباره به روند صعودی خودشان ادامه دهند.

کد معاملاتی در بورس چیست؟

آسایش در پاسخ به این پرسش که، در صورتی که کد معاملاتی افراد مسدود شود، چه تبعاتی برای آن‌ها خواهد داشت؟، گفت: در صورتی که کد معاملاتی افراد مسدود شود، دیگر نمی‌توانند تا زمانی که سجامی شوند به معامله در بورس بپردازند.

کارشناس بازار سرمایه افزود: اما در صورت مسدود شدن کد معاملاتی، سود مجامع به حساب افراد واریز می‌شود، ولی براساس قانون، شرکت‌ها باید به مرور به سوی سجامی شدن گام بردارند و سود مجامع از طریق سجام به حساب سهامداران واریز شود که در این صورت، افراد از سود مجامع خود بی نصیب می‌شوند.

معاون نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین در بیانیه‌ای در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی با استناد به‌گزارش اخیر مدیرکل آژانس مواضع کشورش را درباره تحولات اخیر برنامه هسته‌ای ایران بیان کرده و خواستار بازگشت ایران به‌مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین و خودداری آن از توسعه بیشتر اقدامات هسته‌ای خود شد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد