بارش‌های خوبی در راه است

کد خبر: 1191778

سخنگوی صنعت آب گفت: اواخر آبان و آذر بارندگی خوبی داشتیم و پیش‌بینی‌شده است که بارش‌ها در زمستان بیشتر از نرمال باشد، طبق پیش‌بینی‌ها شرایط نرمال بارش از آذر تا اواسط فروردین ادامه خواهد داشت.

 بارش‌های خوبی در راه است

فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب در نشستی خبری اظهار داشت: مجموع بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا امروز به 37 میلی‌متر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه به‌طور متوسط در دوره بلندمدت با کاهش 24درصدی همراه است.

قاسم‌زاده با بیان اینکه "عمده این کاهش بارش مربوط به کم‌بارشی مهر و آبان است"، گفت: بارش‌های سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 10 درصد رشد همراه شده است که وضعیت بهتری را رقم می‌زند.

وی افزود: استان سیستان و بلوچستان دراین‌بین با کاهش 90درصدی بارش مقام نخست در کاهش بارش‌ها را به خود اختصاص داده است و استان‌های تهران، البرز، همدان، قم، سمنان، قزوین، کرمانشاه و آذربایجان شرقی کاهشی 50درصدی در میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته دارند.

سخنگوی صنعت آب با اعلام اینکه "میزان بارش‌های تهران 31 میلی‌متر است که در مقایسه با سال گذشته 20 درصد کاهش بارش داشته است"، گفت: میزان مصرف آب در تهران با وجود اطلاع‌رسانی‌های مداوم همچنان بالاست و حدود 40 هزار لیتر بر ثانیه است که عدد قابل‌توجهی برای این زمان از سال محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از آب برای آبیاری فضای سبز باید کاهش یابد و نیز زمان بازماندن شیر آب موقع شست‌وشو هم باید کاهش یابد و ضروری است از مصرف آب برای شست‌وشوی خودرو و حیاط خودداری شود.

قاسم‌زاده، وضعیت سدهای تهران را مناسب ندانست و گفت: لازم است کنترل جدی‌تری در باره مصرف آب تهران صورت بگیرد.

سخنگوی صنعت آب درخصوص وضعیت ذخیره آب در سدهای کشور گفت: میزان ورودی سدها 3 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب است که این رقم نسبت به سال گذشته 14 درصد رشد دارد؛ همچنین خروجی از سدها نیز 4.5 میلیارد مترمکعب بوده که نسبت به پارسال 4 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در زمان حاضر سدها 18 میلیارد مترمکعب ذخیره آب دارند و مخازن سدها 37 درصد پرشدگی دارند؛ این حجم ذخیره آب افزایشی 3 درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته دارد.

سخنگوی صنعت آب در باره وضعیت پوشش برفی کشور گفت: تاکنون بارش برفی مناسبی اتفاق نیفتاده است و تنها 7 درصد پوشش برفی داریم.

قاسم‌زاده ادامه داد: میزان برف تا الآن معادل زمان مشابه پارسال است و عمده برف بارشی در ارتفاعات تهران رخ‌داده است که 32 سانتی‌متر در محدوده سد لتیان و 20 سانتی‌متر در بقیه سدهای تهران است.

سخنگوی صنعت آب تعرفه‌های فعلی را برای بازداشتن از مصرف بی‌رویه مناسب ندانست و گفت: امسال برنامه‌ای برای افزایش تعرفه‌های آب نداریم؛ البته تعیین تعرفه‌ها برای سال آینده در دست اقدام است که تلاش می‌شود افزایش داشته باشد.

وی اضافه کرد: امسال باهدف تشویق مشترکان به مصرف کمتر، پاداش در نظر گرفته شده است که مصوبه هیئت دولت را گرفته است, براین‌اساس مشترکانی که از ابتدای آبان‌ماه امسال مصرف خود را نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش داده باشند مشمول دریافت این پاداش خواهند شد.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: مشترکانی هم که در ردیف الگوی بالاتر از الگوی مجاز بوده‌اند اگر به زیر الگو آمده باشند هم مشمول دریافت پاداش خواهند شد.

سخنگوی صنعت آب در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: تراز دریاچه ارومیه از 1270.06 پایین‌تر نرفته و اکنون 1270.1 متر است.

وی درباره احداث سد خرسان در کهگیلویه و بویراحمد و احتمال به زیر آب رفتن روستاها و بناهای تاریخی منطقه گفت: این سد به‌منظور تأمین آب شرب یزد احداث می‌شود، اما درهرحال برای احداث سازه‌ها مهندسی ارزش داریم و سود و هزینه بررسی می‌شود و ضرورت اجرا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

قاسم‌زاده ادامه داد: دراین‌خصوص به‌ازای روستاهایی که زیر آب می‌رود منطقه مسکونی و زمین در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد، همچنین سعی بر این است که بناهای تاریخی زیر آب نروند؛ اما درهرحال طبیعی است که همواره این موضوع‌ها وجود دارد و ممکن است بناهای تاریخی و یا مناطق مسکونی زیر آب بروند که تمهیدات لازم دراین‌خصوص اندیشیده می‌شود.

سخنگوی صنعت آب تعداد چاه‌های موجود در کشور را 850 هزار حلقه برشمرد و گفت: از این تعداد، چاه‌های مجاز 500 هزار حلقه و چاه‌های غیرمجاز 350 هزار حلقه است.

قاسم‌زاده با بیان اینکه "تلاش می‌شود با کمک کنتورهای هوشمند برق مدیریت برداشت از چاه‌های آب کشاورزی هم دنبال شود"، گفت: باتوجه‌به اینکه هزینه خرید و نصب کنتورها به‌عهده کشاورز است، کشاورز انگیزه‌ای برای خرید کنتور ندارد؛ ازآنجایی که در این شرایط نظارت هم افزایش پیدا می‌کند، تلاش می‌شود از ظرفیت برق استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: اواخر آبان و آذر بارندگی خوبی داشتیم و پیش‌بینی شده است که بارش‌ها در زمستان بیشتر از نرمال باشد، طبق پیش‌بینی‌ها شرایط نرمال بارش از آذر تا اواسط فروردین ادامه خواهد داشت.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها