کاهش مصرف سرانه گوشت /گوشت ارزان می شود؟

کد خبر: 1198901

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با تاکید بر اینکه علت اصلی گرانی گوشت در کشور به گرانی دام برمی‌گردد، بیان کرد: در حال حاضر گوسفند زنده هر کیلو ۱۳۰ هزار تومان است.

کاهش مصرف سرانه گوشت /گوشت ارزان می شود؟

در حال حاضر در قصابی‌های سطح شهر تهران، هر کیلو راسته گوساله ۲۶۰ هزار تومان؛ شقه گوسفندی ۲۸۸ هزار تومان؛ ران گوسفندی ۳۳۵ هزار تومان؛ ران راسته قلوه‌گاه گوسفندی ۲۹۰ هزار تومان؛ سردست گوسفندی ۲۹۰ هزار تومان؛ ماهیچه گوسفندی ۲۹۰ هزار تومان؛ و دنبه ۱۷۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت‌وگو با همشهری آنلاین در مورد دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز گفت: علت اصلی گرانی گوشت در کشور به گرانی دام برمی‌گردد.

«علی اصغر ملکی» افزود: همه می‌گویند گوشت چرا گران است در حالی که می‌شود گفت گوشت گران نیست بلکه دام گران است و گوشت به دام وابسته است. در حال حاضر گوسفند زنده هر کیلو ۱۳۰ هزار تومان است. برای همین ابتدا باید دنبال متریال اولیه برویم که دام زنده است و گران است. چون گوشت را نمی‌شود احتکار کرد و نگه داشت و هر چقدر آن را نگه دارید خود به خود افت قیمت پیدا می‌کند. برای همین فروشنده بر این است که گوشت را خیلی سریع عرضه کند و گوشت تازه را جایگزین کند. از طرف دیگر، در فرهنگ ما هم گوشت تازه خوردن ارجحیت دارد.

ملکی درباره دلایل گران بودن دام زنده هم گفت: علیق و علوفه گران است. الان جو کیلویی ۱۳ هزار تومان است و دامدار هم با این علیق دام خود را پرورش می‌دهد و وقتی آن را به بازار عرضه می‌کند گران‌تر می‌شود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در مورد کمبود دام در کشور بیان کرد: در حال حاضر عرضه دام نسبتا کم است و با توجه به بارش‌های اخیر ترابری و حمل و نقل هم دچار مشکل شده و مجموع این عوامل باعث التهاب در بازار گوشت قرمز شده است. اما امور پشتیبانی دام بر این است که از داشته‌های ذخایر استراتژیک خود استفاده کنند.

کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز

گزارش‌ها حاکی از آن است که سرانه مصرف گوشت در ایران کاهش یافته است. در برخی گزارش‌ها آمده است سرانه مصرف گوشت قرمز ایرانی‌ها به زیر ۱۲ کیلو در سال رسیده است. برخی دیگر، این عدد را حدود ۶ کیلوگرم در سال عنوان کرده‌اند. ملکی با تایید این مطلب که میزان مصرف گوشت قرمز خانوارهای ایرانی تحت تاثیر گرانی‌ها نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است، افزود: در شرایط فعلی با توجه به افزایش هزینه سبد خانوارها، اگر سرانه مصرف به ۶ کیلو هم برسد خوب است، اما استاندارد آن ۱۲ کیلوگرم است.

قیمت گوشت کاهش می‌یابد؟

هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی از واردات گوشت گرم گوسفندی با قیمت هر کیلو ۲۰۰ هزار تومان در میادین میوه و تره‌بار، فروشگاه‌ها و خرده‌فروشی‌های شهر از اواسط این هفته خبر داد. رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در این باره گفت: ما هم این خبر را شنیده‌ایم اما تا عملیاتی نشود نمی‌شود در مورد آن صحبت کرد. اما اگر این اتفاق بیفتد در کنترل و کاهش التهاب قیمت‌ها در بازار گوشت موثر خواهد بود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در مورد قیمت گوشت قرمز در روزهای پیش رو هم گفت: شرایط به گونه‌ای است که نمی‌تونیم قیمت‌ها را پیش‌بینی کنیم اما با توجه به اینکه توزیع گوشت منجمد در حال انجام است و اگر واردات گوشت گرم انجام شود، یقینا می‌تواند بازار را از التهاب بیندازد. 

همشهری آنلاین

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها