گزارش وزیر از وضعیت گازرسانی در شمال شرق کشور

کد خبر: 1199121

وزیر نفت وضعیت گازرسانی به شمال شرق را تشریح کرد و گفت: مردم در این چند روز با بهینه مصرف کردن گاز خیلی کمک کردند، در تهران تقریباً در این چند روز روزانه نزدیک به ۴ تا ۵ میلیون متر مکعب گاز صرفه جویی شده است.

گزارش وزیر از  وضعیت گازرسانی در شمال شرق کشور

جواد اوجی در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به سفر به استان خراسان رضوی افزود:  مردم در این چند روز با بهینه مصرف کردن گاز خیلی کمک کردند، در تهران تقریباً در این چند روز روزانه نزدیک به ۴ تا ۵ میلیون متر مکعب گاز صرفه جویی شده و در خراسان رضوی نیز با صرفه جویی که مردم انجام داده‌اند میانگین روزانه ۲ میلیون مترمکعب به شبکه گاز کمک شد.

وی اظهار کرد: جلسه‌ای با استاندار داشتیم، روند گازرسانی در جنوب استان خراسان رضوی که دیروز بعضی از شهرستان ها دچار مشکل شده بودند را دنبال کردیم. تقریباً می‌توانم بگویم که به طور جد شبکه گاز در سراسر کشور پایدار و فقط شهرستان تربت جام است که در حقیقت نزدیک به ۱۷ هزار مشترک از نعمت گاز بی بهره شده‌اند که همکارانمان در شرکت گاز و در شرکت پالایش و پخش گاز تمام توان را برای رفع مشکل به کار گرفته‌اند.

اوجی با بیان اینکه گستره شبکه گازرسانی در کشور حدود ۳۶ هزار و ۳۶۵ روستا و بالغ بر ۱۲۲۴ شهر را در بر می‌گیرد، گفت: گستره شبکه گازرسانی نزدیک به ۴۸۰ هزار کیلومتر است که واقعاً یک شبکه گازرسانی بی نظیر در دنیا است. در این چند روز هم خوشبختانه علی رغم سرمای بسیار شدیدی که در کشور بود مصرف مدیریت شد و در حال حاضر فقط در تربت جام با مشکل مواجه هستیم. توزیع رایگان نفت سفید و همچنین کپسول گاز در تربت جام به عنوان آخرین قسمت شبکه توزیع شروع شده و نزدیک به ۱۷ هزار بخاری برقی و نفتی خود شرکت گاز تدارک دیده که توزیع می‌شود.  

وزیر نفت با بیان اینکه این شهرستان تقریباً هم مرز با کشور افغانستان است، بیان کرد: قرار است یک خط تقویت انتقال از فریمان یا از خود مشهد به منطقه کشیده شود که از همین امروز عملیات آن آغاز می شود تا سال آتی مشکلی نباشد. به علت زیرساخت ضعیفی که این استان داشت و به علت اینکه در انتهای شبکه توزیع قرار دارد و با این خط انتقال قول می‌دهیم که سال آینده هم دیگر شاهد قطعی گاز این شهرستان نباشیم.

اوجی با بیان اینکه سرمای بی‌سابقه‌ای در کشور رخ داد، به طوری که میانگین دمای ۲۰ استان منهای ۱۰ درجه زیر صفر بود، در همه اقصی نقاط کشور در استانهای غرب و شرق و مرکز کشور شبکه گاز پایدار است، گفت: از پنجشنبه صبح گاز وارداتی ترکمنستان قطع شده است، در این کشور نیز مردم دچار مشکل شده اند گاز خانگی قطع شده حتی قزاقستان و ازبکستان به همین لحاظ گاز صادراتی شان به ایران را از پنجشنبه قطع کردند و به محض قطع گاز، سریع تغییر آرایش شبکه را دادیم و مصرف را مدیریت کردیم.

وی اظهار کرد: خوشبختانه در هیچ جا قطعی گاز نداشتیم، دیروز هم که در جنوب خراسان این اتفاق افتاد همکاران به طور جد پیگیر هستند ما از قبل هم تدارک دیده بودیم سوخت دوم و هم سوخته نفت سفید و هم کپسول گاز را تامین کنیم.

منبع: ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها