کاهش حدود 800 تومانی دلار با اجرای سیاست جدید بانک مرکزی

کد خبر: 1200871

بانک مرکزی نرخ ارز صرافی ملی را به نرخ بازار نزدیک کرد تا با حذف تقاضای ناشی از رانت تفاوت قیمت، ریزش نرخ ها در بازار آزاد آغاز شود

کاهش حدود 800 تومانی دلار با اجرای سیاست جدید بانک مرکزی

بازار ارز دیروز شاهد چند اقدام آرامش بخش بود و همزمان با توئیت خبرساز رئیس کل بانک مرکزی مبنی براین که این نهاد از این پس به بازار آزاد ارز ورود می کند و نرخ ساز خواهد بود، چند سیاست تازه برای ثبات در بازار ازجمله الزام فروش اسکناس ارز صادرکنندگان فقط به صرافی بانک ملی، افزایش سقف فروش ارز به هرنفر تا 5 هزار یورو، حذف فاصله قیمتی ارز صرافی ملی و بازار متشکل ارزی اجرایی شد و درنتیجه قیمت سکه با کاهش نزدیک به یک میلیون تومانی به حدود 23 میلیون و قیمت دلار با کاهش  حدود 800 تومانی به کانال 42 هزار تومان برگشت.

به گزارش خراسان، محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی دیروز در فضای مجازی نوشت: از امروز بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند.بانک مرکزی از این پس به بازار آزاد ورود خواهد کرد و نرخ ساز خواهد بود.رئیس کل بانک مرکزی همچنین در برنامه تلویزیونی اعلام کرد: از این پس در بازار آزاد نیز ورود خواهیم کرد و بانک مرکزی در این بازار نرخ سازی خواهد کرد و ثبات ارزی را گام به گام ادامه خواهیم داد. از روز سه‌شنبه اعلام کردیم تا پنج هزار دلار از طریق صرافی‌ها ارز فروخته می‌شود و چنان چه محدودیتی پیش بیاید در بازار متشکل ارزی در قالب حراج ارز می‌فروشیم و آن جا نرخ تعیین می‌شود و این نرخ، نرخ بازار آزاد خواهد بود.وی افزود: تا کنون بانک مرکزی در بازار آزاد نرخ ساز نبود و تلاش داریم بانک مرکزی به عنوان نرخ ساز در بازار آزاد تبدیل شود.درهمین حال به گزارش فارس، بانک مرکزی با هدف اجرای سیاست های جدید خود برای کنترل بازار ارز، نقش محوری به صرافی بانک ملی داد.

بر این اساس، همه صادرکنندگانی که بخشی از صادرات خود را به صورت اسکناس وارد می کنند، برای رفع تعهد ارزی باید ارز خود را به صرافی بانک ملی بفروشند. صرافی بانک ملی هم هر روز در بازار متشکل ارزی منابع ارزی خود را برای صرافی ها به حراج می گذارد.

تا پیش از این قیمت ارزی که صرافی بانک ملی خریداری کرده و می فروخت فاصله زیادی با قیمت در بازار آزاد داشت و همین مسئله موجب می شد دارندگان ارز و صادرکنندگان انگیزه ای برای فروش ارز به صرافی ملی نداشته باشند اما در راستای سیاست جدید بانک مرکزی، قیمت ارز خریداری شده توسط صرافی بانک ملی به بالاترین سطح در بازار رسیده و نرخ فروش ارز هم مماس با نرخ بازار آزاد است. این اقدام موجب افزایش تقاضای فروش ارز به صرافی ملی و خرید ارز از این صرافی می شود که نتیجه آن رهبری قیمت توسط صرافی ملی در بازار ارز خواهد بود. علاوه بر این، تقاضای کاذبی که ناشی از مابه التفاوت قیمت در بازار آزاد و نرخ فروش ارز در صرافی ها بود از بین می رود.با این اقدام بانک مرکزی، دیروز تا لحظه تنظیم این گزارش بهای دلار به 42هزار و  500 تومان کاهش یافت و بنا بر گزارش فارس هر یورو 540 تومان و هر درهم 145 تومان در بازار آزاد کاهش یافت. همچنین بنابر اعلام سایت اتحادیه طلا و سکه تهران  سکه طرح جدید با کاهش نزدیک به یک میلیون تومانی نسبت به روز قبل به 23 میلیون و 300 هزار تومان کاهش یافت.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها