یارانه جدید شگفت انگیز بهمن ماه برای خانوار/ تخفیف ۷۰ درصدی قبوض گاز برای چه کسانی است ؟!

کد خبر: 1201404

در روز‌های اخیر ماجرای قبض‌های نجومی گاز در برخی شهرستان‌ها به ویژه استان همدان و لرستان سر و صدای زیادی به پا کرد. همزمان در فضای مجازی نیز قبوض گاز مشترکان پرمصرف مرفه‌نشین که ۱۲ برابر الگوی مصرف در یک ماه مصرف گاز داشته‌اند دست به دست می‌شود.

یارانه جدید شگفت انگیز بهمن ماه برای خانوار/ تخفیف ۷۰ درصدی قبوض گاز برای چه کسانی است ؟!

در روز‌های اخیر ماجرای قبض‌های نجومی گاز در برخی شهرستان‌ها به ویژه استان همدان و لرستان سر و صدای زیادی به پا کرد. همزمان در فضای مجازی نیز قبوض گاز مشترکان پرمصرف مرفه‌نشین که ۱۲ برابر الگوی مصرف در یک ماه مصرف گاز داشته‌اند دست به دست می‌شود. به نظر می‌رسد که شرکت ملی گاز در قبوض جدید که افزایش قیمت مصوبه هیئت دولت را اعمال کرده، اقشار آسیب‌پذیر، متوسط و مرفه را در تهران و سراسر شهر‌ها و استان‌ها تفکیک نکرده است و تمامی اقشار به صورت یکسان در دسته پر مصرف‌ها قرار گرفته‌اند. خبر‌های رسیده از استان لرستان حاکی از آن است که مصرف برخی خانواده‌ها در ماه‌های قبل بعضاً کمتر از ۵۰ هزار تومان بوده است، اما در قبض جدید ۱۰ میلیون یا بیشتر بود. در یکی از موارد یک پیرزن با یک بخاری قبض گازش چند میلیون محاسبه شده است. در پی اتفاقات اخیر و پیگیری نمایندگان مجلس و استانداران، رئیس‌جمهور دستور داد به‌منظور کمک به اقتصاد خانوار‌ها در شرایطی که کشور با سرمای بی‌سابقه مواجه شده است، تعرفه افزایش‌یافته گاز از بازه زمانی ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفندماه امسال بخشیده و با تخفیف ۷۰درصدی محاسبه شود. اما آیا چنین تخفیفی برای ابرمصرف‌کنندگان شمال تهران، عدالت است؟!

قبض‌های نجومی گاز در برخی شهر‌ها به ویژه همدان و شهرستان‌های استان لرستان صدای مردم را درآورده است. برخی نمایندگان مجلس نیز با بررسی قبوض برخی استان‌ها خواستار پیگیری وزیر نفت شدند. هرچند در اوضاع و احوال فعلی، برخی مرفه‌نشین‌ها همچنان با مصرف ۱۰ تا ۲۰ برابر بیش از الگوی مصرف همچنان از یارانه دولتی گاز استفاده می‌کنند و به اصطلاح جولان می‌دهند.

یکی از مشترکان گاز همدانی اعلام کرده که برای ما قبض گاز به مبلغ ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان برای مصرف هزار و۵۰۰ مترمکعب آمد، در صورتی که سری پیش مصرفمان هزار و۷۰۰ مترمکعب بود و هزینه‌اش ۲۰۰هزار تومان شده بود. به شرکت گاز مراجعه کردم و پاسخ شنیدم که گاز گران شده...

در شهرستان‌های استان لرستان نیز وضع به همین روال است، به طوری که دادستان عمومی استان وارد ماجرا شد و در این خصوص می‌گوید: «پس از بررسی‌های ویژه شاهد بودیم مصرف برخی خانواده‌ها در ماه‌های قبل بعضاً کمتر از ۵۰ هزار تومان بوده است، ولی در قبض جدید ۱۰ میلیون یا بیشتر بود؛ در یکی از موارد یک پیرزن با یک بخاری قبض گازش چند میلیون محاسبه شده بود.»

وی در گفتگو با تسنیم می‌افزاید: «در جلسه‌ای با مدیرعامل شرکت گاز لرستان و مکاتبات انجام شده از طریق تهران، پرداخت قبض‌های نجومی متوقف شد و مردم ازنا و الیگودرز فعلاً قبض‌های گاز نجومی را پرداخت نکنند، چراکه این افزایش تعرفه قبض‌های گاز سبب تنش بسیار جدی در استان شده بود.»

 دستور رئیس‌جمهور برای تخفیف در قبوض جدید گاز

در این خصوص مسلم رحمانی، مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در گفتگو با فارس با اشاره به تصمیم جدید دولت در صدور قبوض گاز جدید می‌گوید: «طبق مصوبه جدید هیئت دولت که در ۱۶ آذر امسال به تصویب رسید، تعرفه گاز سه پله اول مصرف گاز خانگی بدون تغییر باقی ماند و هیچ افزایشی نیافت.»

وی می‌افزاید: «اما تعرفه گاز پله ۴ تا ۶ به میزان ۳۰ درصد و تعرفه گاز پله ۷ تا ۱۰ به میزان ۵۰ درصد نسبت به تعرفه قبلی افزایش یافت. همچنین برای پله‌های ۱۱ و ۱۲ نیز تعرفه ۵ هزار و ۶ هزار تومان در نظر گرفته شد.»

رحمانی تأکید می‌کند: «طبق تعرفه جدید، قبوض جدید گاز نیز صادر شد که بر مبنای آن قبض گاز ۶۰ درصد از مردم هیچ تغییری نکرد و قبض گاز حدود ۹۰ درصد مردم کمتر از ۱۰۲ هزار تومان اعلام شد و فقط مشترکان دو پله آخر که حدود ۶/۱ درصد از مردم را شامل می‌شوند شاهد قبوض بالایی به دلیل مصارف غیرمتعارف بودند.»

مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران می‌گوید: «با توجه به ارقام چند میلیونی در برخی قبوض گاز، رئیس‌جمهور دستور داد ۷۰ درصد از افزایش قبوض گاز از بازه زمانی ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند امسال به مردم بخشیده و تخفیف داده شود.»

وی تأکید می‌کند: «یعنی روال تخفیف بدین صورت است که یک‌بار قبض گاز با تعرفه قدیم و یک‌بار به تعرفه جدید محاسبه می‌شود و در صورت افزایش قبض، ۷۰ درصد از آن به مشترکان بخشیده می‌شود. مثلاً حدود ۶۰ درصد مردم که قبض گازشان هیچ تغییری نکرده است طبیعتاً تخفیفی نیز دریافت نخواهند کرد، ولی مابقی مشترکان از این تخفیف بهره‌مند خواهند شد.»

رحمانی می‌گوید: «البته مصوبه تعرفه گاز جدید همچنان پابرجاست و از سال آینده به طور کامل اجرا می‌شود و ضرورت دارد مردم نسبت به این موضوع هوشیار باشند و رسانه‌ها نیز به خوبی این موضوع را اطلاع‌رسانی کنند.»

 مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران می‌افزاید: «همچنان سامانه هوای سرد در کشور وجود دارد و مصرف گاز خانگی روز به روز در حال افزایش است. از مردم عزیز خواهشمندم با پوشیدن لباس گرم و پیوستن به کمپین هر خانه یک اتاق گرم و تنظیم دمای خانه روی ۱۸ درجه به تأمین پایدار گاز هموطنان خود در انتهای شبکه گازرسانی کمک کنند.»

 مرفه‌نشینانی که حقوق مردم را می‌بلعند

همزمان با دریافت قبوض میلیونی اقشار کم درآمد و متوسط در روز‌های گذشته قبوض گاز مشترکان پرمصرف مرفه‌نشین، در فضای مجازی دست به دست می‌شود و عده‌ای دنبال ایجاد جو رسانه‌ای علیه دولت برای کاهش قیمت قبوض گاز و افزایش بهره‌مندی از یارانه گاز هستند.

به گزارش فارس، در یک ماه اخیر وزارت نفت و شرکت ملی گاز از نجومی شدن قبوض کمتر از ۲ درصد مشترکان که در پله ۱۱ و ۱۲ مصرف قرار دارند و مصارفشان به طرز عجیبی غیرمتعارف است هشدار داده بود.

بر اساس یکی از قبوض گازی که در فضای مجازی منتشر شده است، میزان مصرف گاز این مشترک ۵ هزار و ۷۰۶ متر مکعب بوده است و در پله مصرف ۱۲ (مازاد بر ۹۲۵ متر مکعب مصرف) قرار دارد. قبض گاز این مشترک بابت مصرف ۵ هزار و ۷۰۶ متر مکعب گاز معادل ۱۳ میلیون و ۸۵۵ هزار تومان محاسبه شده است. این مشترک ۱۲ برابر الگو، گاز مصرف کرده است.

حال با در نظر گرفتن قیمت گاز صادراتی ایران معادل ۳۰ سنت و قیمت ارز معادل ۲۸۵۰۰ تومان، ارزش واقعی گاز مصرفی این مشترک خارج از الگوی مصرف، حدود ۴۸ میلیون و ۷۸۶ هزار تومان خواهد شد. به بیان دیگر این مشترک بابت مصرف ۱۲ برابری گاز نسبت به عموم مردم، حدود ۳۵ میلیون تومان یارانه پنهان دریافت کرده است، درحالی که یارانه دریافتی مشترکان سه پله اول حدود ۵/۱ میلیون تومان است.

براساس آمار ۶/۱ درصد از مشترکان گاز خانگی که عمدتاً مرفه هستند با استفاده از امکانات عجیب و غریب مثل استخر آب گرم روباز، سونا و غیره، مصرف گاز بالایی را به ثبت می‌رسانند و سهم شهرستان‌های آخر شبکه گاز نظیر تربت جام را می‌بلعند.

منبع: روزنامه جوان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  Markets

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد