خبر داغ یارانه ای رئیسی بمناسبت ۲۲ بهمن | امشب؛ واریز یارانه نقدی ۱۰۰ هزار تومانی برای همه

کد خبر: 1204288

واریز یارانه نقدی بهمن 1401 از امروز صبح آغاز شد. واریز یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی بهمن‌ماه از صبح امروز آغاز شده و تا پایان روز از سوی تمامی بانک‌ها به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد

خبر داغ یارانه ای رئیسی بمناسبت ۲۲ بهمن | امشب؛ واریز یارانه نقدی ۱۰۰ هزار تومانی برای همه

سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد: یارانه کمک معیشتی مرحله 144 مربوط به بهمن ماه 1401 به حساب کلیه سرپرستان خانوار مشمول دریافت یارانه در سراسر کشور واریز و از ساعت 24 روز پنجشنبه 20 بهمن ماه قابل برداشت است.

منابع خبری در توییتر از احتمال واریز یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به مناسبت ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ به حساب سرپرستان خانوار خبر دادند و به بررسی جزئیات هدیه دولت ابراهیم رئیسی به مناسبت دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی پرداختند.

سال گذشته سازمان هدفمندسازی یارانه ها با دستور رئیس جمهور، یارانه صد هزار تومانی به ازای هر نفر، برای خانوارهای دهک های یک تا چهار و همچنین خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی به حساب سرپرست خانوار واریز کرد.

شنیده ها از سازمان هدفمندسازی یارانه ها حاکی از آن است، پیگیری ها برای تامین بودجه واریز عیدی ۱۰۰ تومانی دولت به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن در حال انجام بوده و به احتمال زیاد هدیه صد هزار تومان به ازای هر نفر در سال ۱۴۰۱ نیز واریز خواهد شد.

چنانچه سرپرستان خانوار ساکن استان هرمزگان از کالابرگ الکترونیکی استفاده نکرده باشند رقم کل یارانه برای ایشان قابل برداشت است و در صورت استفاده به همان میزان از یارانه خانوار کسر می‌شود و باقی مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

همچنین این ماه هشتمین قسط از اقساط تسهیلات قرض الحسنه یک میلیون تومانی از یارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات را دریافت کرده اند کسر خواهد شد.

مبلغ یارانه نقدی در 1402 چقدر است؟

پیشتر در لایحه بودجه 1402 که دیرهنگام و البته پرحاشیه به دست بهارستان‌نشینان رسید، مشخص شد که قرار نیست سال آینده تغییری در مبلغ یارانه نقدی ایجاد شود؛ این جمله یعنی همان یارانه 300 و 400 هزار تومانی به دست سرپرستان خانوار می‌رسد. این در حالیست که رقم حقوق کارکنان برای سال آینده هم افزایش اندکی داشته و با رشد 20 درصدی به هفت میلیون تومان رسیده است.

با اینحال، نگاهی هرچند کوتاه به آمار و ارقام موجود در لایحه که فعلا هنوز کلیات آن تصویب شده و نمایندگان در حال چکش‌کاری جزئیات آن هستند، نشان از این دارد که رقم درآمدهای مالیاتی رشد بالایی داشته؛ افزایش حدودا 59 درصدی. دولت که از همان ابتدا یکی از شعارهای اصلی خود را گذر از اقتصاد نفتی قرار داده بود، حالا به نظر می‌رسد قرار است به این شعار جامعه عمل بپوشاند. درآمدهای مالیاتی به 838 هزار میلیارد تومان رسیده است، در عین حال پیش‌بینی شده که مالیات بر اشخاص حقوقی هم افزایش 2.2 برابری خواهد داشت. همین افزایش و رشدها به دغدغه مردم و فعالان اقتصادی تبدیل شده؛ فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان می‌گویند اگر قرار باشد اقتصاد ایران کماکان در رکودتورمی باقی بماند، مالیات‌ستانی بیشتر به رکود و بیکاری بیشتر می‌انجامد. مردم هم نگران این موضوع هستند که وزن سنگین مالیات برای سال آینده بر دوش آنها باشد، در شرایطی که قرار نیست تغییری در کمک‌های حمایتی ایجاد شود.

البته، یکی دیگر از دلایل دولت برای افزایش درآمد مالیاتی در سال 1402، جبران کسری بودجه است. کسری بودجه‌ای که کارشناسان می‌گویند تا پایان سال به حدود 400 هزار میلیارد تومان می‌رسد، هرچند پیشتر مرکز پژوهش‌های مجلس این کسری را 300 تا 600 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود. برای سال آینده هم آنگونه که تخمین زده شده این کسری ادامه خواهد یافت. به همین دلیل دولت یکی از راه‌های پیش روی خود را رشد مالیات می‌داند، موضوعی که همانطور که اشاره شد داد حقوق‌بگیران را درآورده است.

همزمان با اظهارات خاندوزی، داریوش ابوحمزه، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیز امروز خبر داد که فعلا دولت برنامه و سیاستی برای حذف یارانه‌بگیران تا پایان سال ندارد. چرا که پیش از این زمزمه‌هایی مبنی بر حدف تعدادی از یارانه‌بگیران در صورت اجرای طرح کالابرگ به گوش رسیده بود.

سیاست کالابرگ در 1402 ادامه دارد؟

در حالی قرار است دولت برای سال آینده هم یارانه نقدی به سرپرستان خانوار اختصاص دهد که سیاست کالابرگ حالا در چند استان کلید خورده است. طرحی که 10 قلم کالا را شامل می‌شود و طراحان آن قیمت این کالاها را به شهریور 1400 بازگردانده است. وزیر اقتصاد نیز در نشست امروز به این موضوع اشاره کرده و در نهایت گفته است که باید دید که آیا این حکم در لایحه بودجه سال آینده تکرار خواهد شد یا خیر. در این باره، ابوحمزه نیز یادآور شده که در حال حاضر این طرح در 3 استان در حال اجراست.

55 آنلاین

۱

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها