میگو غذای شاهانه شد/ یک کیلو شاه‌ میگو یک میلیون و ۲۰۰ هزار!

کد خبر: 1204990

کارشناس اتحادیه مرغ و ماهی و پرنده تهران در مورد دلایل کاهش مصرف ماهی در ایران گفت: ماهی در عرض ۲ ماه گذشته ۴۰ تا ۵۰ درصد گران‌تر شده، برای مثال قیمت قزل‌آلا که بیشتر مصرف می‌شود دو ماه قبل در بازار کیلویی ۹۰ هزار تومان بود که در حال حاضر به ۱۳۰ هزار تومان رسیده و تا ۱۴۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.

میگو غذای شاهانه شد/ یک کیلو شاه‌ میگو یک میلیون و ۲۰۰ هزار!

مصرف ماهی در ایران به رغم تمام خواص آن، جز در شهرهای شمالی و جنوبی کشور، امر روزانه و رایجی نیست. موضوعی که در این میان به کاهش سرانه مصرف ماهی در کشور ما دامن زده، گرانی است؛ رصد قیمت‌ها در بازار ماهی نشان می‌دهد که به‌واقع، ماهی یک غذای اعیانی و پولداری محسوب می‌شود.

کارشناس اتحادیه مرغ و ماهی و پرنده تهران درباره میزان مصرف ماهی در ایران به همشهری آنلاین گفت: مصرف ماهی در ایران روز به روز کاهش می‌یابد به طوری که امروز نسبت به دو سه ماه قبل هم حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.

فخرالدین احمدی گرانی را دلیل این موضوع دانست و گفت: به موازات افزایش قیمت گوشت، ماهی هم در عرض دو ماه گذشته ۴۰ تا ۵۰ درصد گران‌تر شده، برای مثال، ماهی قزل‌آلا که که بیشتر مصرف می‌شود دو ماه قبل در بازار کیلویی ۹۰ هزار تومان بود در حال حاضر به ۱۳۰ هزار تومان رسیده و در مغازه‌های سطح شهر تا ۱۴۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود، برای همین به خاطر افزایش قیمت‌ها توان خرید مردم کاهش یافته است.

احمدی درباره علت گرانی‌ قیمت ماهی هم بیان کرد: افزایش قیمت نهاده‌ها و خوراک ماهی از علل مهم افزایش قیمت ماهی است. از طرف دیگر، میزان صید ماهیان دریایی کاهش یافته و این موضوع هم در گرانی ماهی موثر بوده است.

گشتی در بازار نشان می‌دهد که قیمت ماهی سالمون هم به عنوان یکی از ماهی‌های پرطرفدار در فروشگاه‌های مواد پروتئینی تهران به کیلویی ۱۶۰ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت ماهی پاک‌شده گران‌تر است. هر بسته یک کیلوگرمی ماهی قزل‌آلای پاک‌شده ۲۵۰ هزار تومان است.

گرانی سرسام‌آور قیمت ماهیان جنوب

در میان انواع ماهی، ماهیان جنوب مانند شیر، شوریده، حلوای سیاه و سفید و سنگسر افزایش قیمت بیشتری داشته است. علت گرانی قیمت ماهیان جنوب به کاهش صید و صادرات این ماهیان مربوط می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر نوسان زیاد قیمت انواع ماهیان جنوب است که در این میان، قیمت ماهیان صید روز بیشتر از ماهیان منجمد است. برای مثال، هر کیلو ماهی شیر بین ۳۵۰ هزار تا ۶۵۰ هزار تومان در نوسان است.

قابل بیان است که امروز امکان ارسال ماهی تازه از جنوب کشور فراهم است و سایت‌های خرید اینترنتی این کار را راحت کرده‌اند و شما می‌توانید ماهی تازه صید روز جنوب سفارش بدهید و به صورت هوایی برایتان ارسال شود. البته همان‌طور که گفته شد، قیمت ماهی تازه دریا گران‌تر از ماهی منجمد و پرورشی است.

نکته دیگر اینکه خرید ماهیان صید روز جنوب زیر یک میلیون تومان شامل هزینه حمل و نقل هم می‌شود که بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان متفاوت است.

در جدول زیر میانگین قیمت هر کیلوگرم ماهیان جنوب تازه و صید روز را می‌بینید. حلوای سفید گران‌ترین ماهی جنوب است که بیشتر صادر می‌شود و نرخ آن هم معمولا به دلار حساب می‌شود.

نوع ماهی (پاک‌شده)

قیمت هر کیلوگرم به تومان

حلوا سیاه

۵۳۰.۰۰۰

حلوا سفید

۱.۳۰۰.۰۰۰

شوریده

۶۵۰.۰۰۰

سنگسر

۴۲۰.۰۰۰

شیر

۶۵۰.۰۰۰

سرخو (حمرو)

۶۰۰.۰۰۰

قباد

۵۳۰.۰۰۰

میگو، غذای شاهانه شد

در حالی شاهد افزایش قیمت ماهی هستیم که قیمت میگو هم به طرز عجیب و سرسام‌آوری افزایش یافته است و هر کسی توان خریدن و خوردن آن را ندارد. در حال حاضر، قیمت هر کیلوگرم میگوی سایز بزرگ (۳۰-۴۰) صید روز به حدود ۸۰۰ هزار تومان و هر کیلوگرم شاه‌میگو به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

در جدول زیر، کف و سقف قیمت انواع میگوی تازه و صید روز را می‌بینید. گفتنی است میگوی منجمد به مراتب قیمت کمتری نسبت به میگوی تازه و صید روز دارد.

نوع محصول

قیمت یک کیلوگرم به تومان

میگوی سر تیز

۳۵۰.۰۰۰-۵۲۰.۰۰۰

میگوی متوسط سایز ۳۰ تا ۴۰

۴۵۰.۰۰۰-۶۲۰.۰۰۰

میگوی درشت سایز ۲۰ تا ۳۰

۵۵۰.۰۰۰-۷۲۰.۰۰۰

شاه‌میگو

۷۵۰.۰۰۰-۱.۲۰۰.۰۰۰

میگوی خشک

۷۰۰.۰۰۰-۹۰۰.۰۰۰

 
همشهری آنلاین
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 
Markets

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها