پای دلار به بازار آجیل باز شد/ پسته کیلویی چند دلار؟

کد خبر: 1207078

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار گفت: با توجه به نرخ دلار هم اکنون هر کیلو پسته ۴۵۰ هزار تومان است.

پای دلار به بازار آجیل باز شد/ پسته کیلویی چند دلار؟

 نوسان قیمتی بازار ارز سبب شده تا بازارها نابسامان بوده به طوری که آجیل و خشکبار هم با قیمت دلار عرضه می‌شود. علیرضا ارزانی ممقانی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار درباره وضعیت این بازار به مهر گفت: بر اساس علم اقتصاد عرضه و تقاضا قیمت محصولات را در بازار تعیین می‌کند. در دهه ۸۰ شاهد بودیم با عرضه بالای خشکبار به بازار در ایامی چون شب یلدا و عید نوروز قیمت خشکبار بسیار پایین بود.

وی افزود: خشکبار قیمت جهانی داشته و در حال حاضر نرخ جهانی مثلاً پسته بین ۱۰ تا ۱۲ دلار است. با قیمت دلار هر کیلو پسته در بازار ایران باید ۵۴۰ هزار تومان باشد. سال گذشته نرخ دلار ۲۵ هزار تومان بود و پسته هم هر کیلو ۲۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شده بود.

وی ادامه داد: برای باغدار تفاوت نمی‌کند محصول خود را به مصرف کننده داخلی بدهد یا خارجی. همچنین برای فروشندگان مهم است که حجم فروش بالایی داشته باشند زیرا سود بیشتری خواهند کرد. بنابراین کسبه هم به دنبال بازار تقاضا هستند این گونه نیست که بخواهند با قیمت بالا میزان فروش خود را تحت شعاع قرار دهند.

دغدغه خرید جای تأسف دارد

ارزانی ممقانی با بیان اینکه ایران اولین تولیدکننده و صادرکننده خشکبار در جهان است، عنوان کرد: تا سال ۹۵ ایران رتبه نخست تولید پسته جهان را داشت اما امروز آمریکا و ترکیه جایگاه اول و دوم را دارند. یا در حوزه تولید بادام مقام نخست را داشتیم ولی امروز پنجم جهان هستیم در سایر اقلام مثل گردو، کشمش، آفتابگردان و… نیز همین اتفاق رخ داده است.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با اشاره به کشاورزی سنتی کشور اظهار کرد: شیوه کشت و آبیاری سنتی در تولید محصولات از جمله محصولات باغی سبب شده تا بازارهای جهانی را از دست بدهیم زیرا محصولات به لحاظ قیمتی رقابتی نیستند.

وی گفت: آمریکا امروز که نخستین تولیدکننده پسته است برای افزایش سهم بازارش بنا دارد قیمت محصولاتش را دو دلار کاهش دهد تا بازار بیشتری داشته باشد.

او ادامه داد: کاهش ارزش پول ملی، کشاورزی سنتی و اقتصاد بیمار ایران سبب شده تا وضعیت بازارهای داخلی نابسامان بوده و سهم خود را در بازار جهانی از دست بدهیم.

وی تصریح کرد: امروز باعث تأسف است که با وجود اینکه اولین تولیدکننده خشکبار جهان بودیم و در بخش زیادی از محصولات آجیلی رتبه دار، امروز شهروندان برای خرید آجیل شب عید دغدغه دارند.

او تاکید کرد: همان طور که دولت از خودروساز با وجود زیان ده بودن شرکت‌ها حمایت می‌کند باید از محصولات کشاورزی نیز همین حمایت ویژه را داشته باشد. تنها راه نجات از وضعیت فعلی بازار نه فقط در آجیل و خشکبار که در تمام بازارها، افزایش قدرت خرید جامعه است. در حال حاضر نرخ تورم و قیمت دلار توان خرید مردم را زیرسوال برده است.

نرخ آجیل روانه تعیین می‌شود

ارزانی ممقانی درباره کف و سقف قیمت در بازار خشکبار گفت: با توجه به نوسان قیمت دلار نمی‌توان قیمتی تعیین کرد زیرا هر روز قیمت‌ها متناسب با نرخ دلار تغییر می‌کند.

این فعال بازار خشکبار با بیان اینکه ایران در کنار کشورهایی مانند آرژانتین، کانادا، آذربایجان، چین و اوکراین تولیدکننده آفتابگردان است، گفت: قیمت تمام شده در ایران بالا بوده زیرا اگر کشاورز ایرانی از هر هکتار زمین ۳ هزار تن آفتابگردان برداشت می‌کند در چین این عدد ۷ هزار تن است. یا اگر گردو خارجی وارد نشود محصولات داخل پاسخگو نیاز نبوده و هر کیلو گردو به ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد.

ارزانی ممقانی در پایان گفت: شیوه کشت در کشور باید تغییر کند تا ضمن تأمین بازار داخل قیمت‌ها رقابتی بوده و سهم و جایگاه ایران در بازار جهانی حفظ شود.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    Markets

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها